corratec in dinamolu farini guclendirmek

Rüzgar Yolgezer

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cesur
merhabalar, pazar gunu corratec harmony gent tur bisiklet aldim.

ustunde hazir olarak fari vardi, dinamo ile calisiyor. fakat cok gucsuz.

ampulunu mu degistirmek lazim, yoksa farkli far mi almam gerekli?

farin da dinamolu olmasi gerekiyor tabi. tesekkurler.

Scudo
Tepki
7
Farı söküp içindeki ampulün voltajına bakıp, elektik malzemeleri satan bir yerden benzer voltajda daha iyisini ( daha dayanıklı veya mercekli vs) alıp takabilirsin.

Günümüzde pil enerjisiyle çalışan, düşük elektirk sarfiyatıylı özel LED ler, daha fazla ışık sağladığı için kullanımı daha yaygın.

Dinamo dönerken enerjinizin bir kısmını bu döndürme kuvvetine harcıyorsunuz.

Mevcut far-dinamo sistemini sökmeden, LEDli bir bisiklet farı, şarj pili ve şarj aleti almanızı öneririm. Hareketsizken de ışık kaynağınız olur :)

• Beğen
Tepkiler: Rüzgar Yolgezer

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.587
Bisiklet
Trek
Cevirdiğiniz güçten ışık alan bir sistem sizi çok yoracaktır.Bence kararınızı tekrar gözden geçirin.

Sabri Atalay

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Trek
Merhaba,
Bir konuyu yanlış mı biliyorum. Alper in bisikletindeki dinamo ön tekerlek göbeğinde.Harici lastiğe sürten klasik 30 sene önceki dinamolardan değil. Bu tür dinamolar ( Ön Göbekte bulunan) da güç kaybı olmuyor diye biliyorum.Güç üretimi tekerlek göbeğinin dönüşü ile olmuyormu? Herhangi bir ilave güç gerekmemesi gerekir.Yani zaten göbek de dönüş hareketi söz konusu.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Shimano Techdocs

6 volt 2.4 W ampul öne, 6 volt 0.6 W ampul de arkaya öneriyorlar.

@Shimano Techdocs

Ayrıca ampullerden biri patlarsa, hemen değiştirin diyor. Çünkü kalan ampule fazla voltaj gidermiş ve onun da patlamasına neden olurmuş bu durumda.