Çok ucuza kendi bisiklet çamurluğunu kendin yap!

Tepki
228
İsim
Volkan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bugün internette satılan ingilizcesi; “front rear mudguard ” ve “ass saver / saddle mudgard” olan tarzda çamurluğu çok ucuza nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağım. Bende daha önceki yazımda da belirttiğim gibi Ghost SE 1175 Mtb mi desem Tur mu işte o bisiklet var. Ben baya uğraştım bu bisikletle Benim için proje bisikleti oldu bu. Geçen sene Ali abiyle tam kapalı bir çamurluk takmıştık. Bu sene kışın ben bu çamurluğu kullanmamaya karar verdim. Bu çamurlukla birlikte bisiklet’den arka bagajı da söktüm. Arkaya sele altına kendi yaptığım su geçirmez çantayı (dry bag) taktım. (Bunun yazısı da yakında gelir) Eşyalarımı bunda taşıyacağım kısa binişlerde. Şu an yeni bir bisiklet alamadığım ve çalışmadığım için güzel bir uğraş oluyor bisikletde yaptığım değişiklikler.

Arka tarafa Barkın arkadaşımdan aldığım
eski çamurluğu taktım onun üstüne de sele altına
dry bag çantamı bağladım, öne de kendim yapayım dedim.

Google görsellerden biraz araştırma yaptım ve beğendiğim çamurlukların resmini indirdim.
Bunun gibi bir sürü model vardı, bir tanesini aldım.
Corel Draw’da resim üzerinden referans alarak çizimleri yaptım.
Açık konuşmak gerekirse, seviyorum bu tarz işler yapmayı.
Hem beni mutlu ediyor, hem kafamı boşaltıyorum,
hem de uygun maliyetlere işimi görüyorum.
Çok uzatma dediğinizi duyar gibiyim
Tamam tamam geliyor az kaldı.

Nasıl yapacaksınız?
Gerekli malzemeler;
  1. 3 adet A3 Buzlu Asetat
  2. Makas/Maket Bıçağı
  3. Kalem
  4. Bilgisayar
  5. Plastik kelepçe

Öncelikle kırtasiyeden ön arka ve kadro altı olmak üzere 3 adet çamurluk istiyorsak 3 adet A3 buzlu asetat satın alıyoruz.

Şimdi bu dosyayı tıklayarak indirin: (link)

1. Yöntem: Çizim dosyasını A3 çıktı alıyoruz.

2. Yöntem: İsterseniz ekrana dayayarak üstünden çizin. Ekrandan kopya çekecekseniz, dikkat etmeniz gereken görüntünün zoom (yaklaştırma) oranını %100 ölçeğe getirmeniz gerek ekranda. Bunu corel, photoshop veya illustrator tarzı programlarda yapabilirsiniz. Ben ekrana asetatı dayayıp, kenarlardan bantladım ve üstünden kurşun kalemle çizdim.

Çok karmaşık geldiyse 1. yöntemde dediğim gibi çıktı alıp, çıktının üzerine asetatı koyup üstünden çiziyoruz.

Çamurluk çizimlerinin resmi bu şekilde.Çizimlerin içindeki mavi çizgiler kesilmeyecek o çizgiler kırım çizgileri. Kırımdan kastım oraları biraz üzerinden ucu yuvarlak sert bir cisimle çizmemiz gerekiyor. Pdf dosyasında 3 sayfa ve sayfa ebatları da A3 olarak ayarlı.
Çizdiğimiz asetatı çizgilerden kesiyoruz.
Tamamdır!

Şu iki adet ince uzun olanlar selenin altına demirlere takılan ass saver denen çamurluk tipi.

Çok uzatmıcam resimleri paylaşıyorum. Montaj çok basit. Bağlantıları ister plastik kelepçeyle ister kendi bulduğunuz çözümlerle yapabilirsiniz. Ben mesela kadroya Amerikan fermuar (cırt) ile tutturdum. Sök tak kolay oluyor. Ön tekere bağladığınızı da sağdan ve soldan ve üstten iki adet olmak üzere 4 kelepçeyle bağlıyorsunuz. Resimlerde göstermeye çalıştım umarım anlaşılır. Yaptıktan sonra yazı paylaştığım için görseller eksik olabilir o yüzden kusura bakmayın.

Sonuç:
3 adet buzlu asetat ve biraz uğraş ile elinizde çamurluklarınız hazır.
Eğer estetik kaygınız yoksa gayet kullanışlı ve hesaplı bir çözüm.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yazının orijinali için : (link)
Youtube: (link)
Instagram: (link)

Ayrıca beni instagram ve youtube’dan da takip edebilirsiniz.

Scudo

yokgibi

Aktif Üye
Tepki
89
İsim
Numan U
Bisiklet
Sedona
Paçalar ve ayakkabının hali ne olacak:)

Elinize sağlık .görüntü olarak çok fena bulmadım ben ama işlevini merak ediyorum

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Yağmurda çamurda işe yarıyor mu, çok küçük.. İşçilik süper tabi.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sele alti cantan cok basarili arkadasim. Fakat camurluklar cok az bi koruma saglar, en azindan lastigin %40 ini sarmali ve lastiklere yakin olmalilar. Evet dede isi gorunuyor farkindayim ama tam koruma iyidir :)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Hocam anlatımın için teşekkür ederim . Bu konuyu önce görseydim ah . Geçenlerde 10 liraya ön arka plastik çamurluk aldım .

Tepki
228
İsim
Volkan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@yokgibi paçalar ve ayakkabı için, termal mest den ayakkabı kılıfı yaptım :) Henüz test etmedim. Burda: (link)
@Cem Tunç Henüz test etmedim maalesef.
@mariokaldato Haklısın tam korumanın yerini tutmaz. Ben yağmurlarda çok süren biri değilim asıl amacım şehir içi kısa mesafe sürüşlerinde yolda yağmura yakalanırsam kafama vs. çok aşırı çamur sıçramasın, bir nebze kesse yeterli. Bunlar kullan at, ucuz maliyetli keyfe keder işler aslında. Tam techizatlı bir tur bisikletine kavuşana kadar tabii ki :) Çanta yorumun içinde teşekkür ederim ayrıca onu nasıl yaptığımla ilgili de konu açacağım.
@MAERKEK Kısmet! Yine de bir kenarda bulunsun belki ilerde işinize yarar.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

KeremOktay

Üye
Tepki
124
İsim
Kerem Oktay Bilgici
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
PDF erişilemiyor şu anda mobilden.

Tepki
228
İsim
Volkan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@KeremOktay sitede çalışma var yeni link şudur hocam eski postu düzenleyemedim forumda.
(link)

• Beğen
Tepkiler: KeremOktay

KeremOktay

Üye
Tepki
124
İsim
Kerem Oktay Bilgici
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün yoldaaklıma geldi bastırayım dedim tele indiremedim, yarın el atacağım bakalım sonuçları atarım buraya.

• Beğen
Tepkiler: evrimvolkan