Çocuklar için bisiklet tavsiyeleri

boras06

Üye
Tepki
22
İsim
Ahmet Murat
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Mesajım dağ bisikleti bölümüne taşındı.

Son düzenleme:
Scudo
Tepki
47
Bisiklet
Cannondale
Merhaba

4 yaşına giren oğlum için bisiklet bakıyordum. 4-6 yaş aralığı için 16" jant ideal olanı aslında. Ama baktığımız mağazada bir tane 20" bisikletin XS kadrosu vardı. Kadro boyutu diğer 16" bisiklet ile neredeyse aynı gibiydi. Çocuğu bindirip denedik, oturduğunda gidona rahat ulaşabiliyor ve pedalı tam tur çevirebiliyordu, tıpkı 16" modelde olduğu gibi. İyi dedik bunu daha uzun süre kullanabilir diye satın aldık. Fakat bir haftalık kullanımda farkettim ki çocuk evet bisikleti sürebilse de hakimiyette zorlandı. Özellikle dönüşlerde çok güvensizdi. Çünkü yerden yüksekliği 16" bisiklete nazaran daha fazla olduğu için (arada 4" fark var) ağırlık merkezi de yüksekte oluyor. Bisikletten daha başta soğumasını istemedim. Özellikle dönüşlerde risk olabilirdi. Gidip 16" bisikletle değiştirdim. Şimdi daha rahat ve kontrollü binebiliyor. Demem o ki çocuğun boyuna göre jant ebatı tercih etmek çok önemli.

Benzer bir ikilemde kalan birileri olursa diye yaşadığım tecrübeyi paylaşmak istedim.

Herkese iyi sürüşler

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.337
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Çocuk bisikleti konusunda ben de nacizhane tecrübelerimi aktarmak isterim.

4-6 yaş aralığında Frog 48 (şimdi 44 olmuş bu model) kullandık. Sürmeyi de bu bisiklet ile öğrendi, öğretmek için arka teker miline bağlanan kontrol çubuklarından da (balance buddy) almıştım. Hiç eğilmeden bükülmeden süreci hallettik. Daha erken yaşlarda, pedalsız denge bisikletini öneririm, kızımın arası bisikletle çok iyi olmadığından öz motivasyonu eksikti, biz yapamadık :) ((link))

6 yaş sonrası Beinn 20 Large kullandık 10 12 yaşına kadar rahat kullanılır kendisi oldukça minyon.

İki marka da sadece çocuk bisikletleri üzerine çalışıyor ve ergonomi olarak en küçük detayı bile es geçmiyorlar. Kadrolar oldukça hafif, düşüp altında kaldı gibi dertler olmuyor, rahatlıkla kendi kaldırıp indirebiliyor. 6,5-7,5kg.

Ne yazık ki Türkiye'de satışları yok. Avrupa'da özellikle kendi Facebook gruplarında 2. el satışları gayet avantajlı, yarı fiyatına tertemiz bisikletler alınabiliyor. Kullanan da başkasına satıyor sonrasında.

Decathlon bu konuda , ülke genelindeki firmalardan bir tık iyi, özellikle zaman zaman yaptıkları çocuklara yönelik kampanyalar bir nebze açığı kapatıyor. Yaş gruplarına özel modeller getiriyorlar ki bu konu çok önemli.

Çocuğun ölçülerine uygun bir bisikleti kullanması bisiklete olan bakışını çok etkiliyor. Boyundan, uzanma mesafesine, fren kolu erişimi ve sertliğine kadar bir çok nokta var dikkat edilmesi gereken . Çok çabuk motivasyonları düşüp, hevesleri kırılabiliyor. :)

Bir sonraki bisikleti çok şükür hazır, seneler önce kuzenine aldığımız Focus Raven 24 var, bakımını yapıp, koruyucu yağ ile korumaya alıp depoladık. Sonrasını kendi kazanıp alır artık , ya da bizimkilere çöker :) Kendi kullandıkları da küçük kuzenlerine gider.

(link)

(link)

cryeyes

Üye
Tepki
54
İsim
Mesut Ç.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir yol bisikleti bir dağ bisikleti sahibiyim , çok tecrübelerim oldu , 10 yaşındaki kızıma bir bisiklet şeçemedim..😩 24" aliminyum kadro bakıyorum. Ne alayım yardımmmm ?

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.337
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Bir yol bisikleti bir dağ bisikleti sahibiyim , çok tecrübelerim oldu , 10 yaşındaki kızıma bir bisiklet şeçemedim..😩 24" aliminyum kadro bakıyorum. Ne alayım yardımmmm ?
Çok alternatif yok malesef. Alu kadro olarak Carraro force 400 ün güzel bir kırmızısı var. Ağırlık bilgisi verilmemiş. Buradan almak zorunda olsam, bunu alır, lastiklerini değiştirip , arkaya uygun bir bagaj ayarlardım sanırım.

Fırsatınız varsa, dışarıda güzel alternatifler var.

(link)

(link)

(link)

• Beğen
Tepkiler: cryeyes

cryeyes

Üye
Tepki
54
İsim
Mesut Ç.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok alternatif yok malesef. Alu kadro olarak Carraro force 400 ün güzel bir kırmızısı var. Ağırlık bilgisi verilmemiş. Buradan almak zorunda olsam, bunu alır, lastiklerini değiştirip , arkaya uygun bir bagaj ayarlardım sanırım.

Fırsatınız varsa, dışarıda güzel alternatifler var.

(link)

(link)

(link)
Valla çok güzel örnekler vermişsin ama malesef ona imkanım yok keşke erişebilsek. Çok beğendim.
(link)
Bu nasıl ?

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.337
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Valla çok güzel örnekler vermişsin ama malesef ona imkanım yok keşke erişebilsek. Çok beğendim.
(link)
Bu nasıl ?
Eminim kızınız bunu da çok beğenecektir, imkan doğrultusunda bir tane seçip alın vakit kaybetmeden. Sonra içinize sinmeyen bir yer olursa küçük küçük değiştirirsiniz.

Sahibindende baktığımda da gözüme çarpan çok az kullanılmış güzel alternatifler oldu. Dilerseniz onlara da bir bakın, örneğin aşağıdaki sayfasında 7000TL iken 4000TL den ilanda. Fotoğraflardan görüldüğü kadarıyla doğru düzgün kullanılmamış ama yine de bakmak, baktırmak iyi olur.

(link)

• Beğen
Tepkiler: cryeyes

SXDNXSS

Üye
Tepki
1
İsim
Yunus Emre
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben Kardeşlerime Corelli Apenin Dağ Bisikletlerinden aldım şuan çok memnunlarIMG_20230806_163335.jpgIMG_20230806_163650.jpg

• Beğen
Tepkiler: krank

ozeracar

Üye
Tepki
0
İsim
Özer
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Herkese merhaba. Oğlum içim 24 jant bir dağ bisikleti almayı planlıyorum. 135cm boyunda 8 yaşında. Burada yazılanların pek çoğunu okudum Kron fiyat performans olarak, Carraro da kalite olarak biraz ön plana çıkıyor. Bir de tabiki bizim dönemimizin favorisi bianchi var. 3 modele kadar düşürdüm. Giriş seviyesi benim için yeterli.

Carraro speed 240
Kron xc 75
Bianchi star

Bu modeller arasında sizin tercihiniz ne olurdu? Tecrübe ve tercih sebeplerinizi paylaşabilirseniz sevinirim. Başka bir alternatifiniz varsa onu da duymak isterim
Teşekkürler.

ozeracar

Üye
Tepki
0
İsim
Özer
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Herkese merhaba. Oğlum içim 24 jant bir dağ bisikleti almayı planlıyorum. 135cm boyunda 8 yaşında. Burada yazılanların pek çoğunu okudum Kron fiyat performans olarak, Carraro da kalite olarak biraz ön plana çıkıyor. Bir de tabiki bizim dönemimizin favorisi bianchi var. 3 modele kadar düşürdüm. Giriş seviyesi benim için yeterli.

Carraro speed 240
Kron xc 75
Bianchi star

Bu modeller arasında sizin tercihiniz ne olurdu? Tecrübe ve tercih sebeplerinizi paylaşabilirseniz sevinirim. Başka bir alternatifiniz varsa onu da duymak isterim
Teşekkürler.
Bu konuda tecrübelerini aktarabilecek birisi var mı?

mcadirci

Aktif Üye
Tepki
277
İsim
Mehmet
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Katlanır

Carraro speed 240
Kron xc 75
Bianchi star

Teşekkürler.
Benim oglana kron xc75 aldik. Soz konusu cocuklar olunca rengi herseyin onune gecebiliyor. Beraber gidin sevdigini alin bence.
Kron un dezavantaji on masa amortisorlu oldugu icin bizim oglan onunu kaldiramiyor. Onun disinda bir kusuru yok. Hor kullanilmasina ragmen bu yaz tik demedi.

ozeracar

Üye
Tepki
0
İsim
Özer
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim oglana kron xc75 aldik. Soz konusu cocuklar olunca rengi herseyin onune gecebiliyor. Beraber gidin sevdigini alin bence.
Kron un dezavantaji on masa amortisorlu oldugu icin bizim oglan onunu kaldiramiyor. Onun disinda bir kusuru yok. Hor kullanilmasina ragmen bu yaz tik demedi.
Teşekkür ederim hocam yorumunuz için. Valla ben carraro 240 almayı düşünüyordum ama oğlan Kron xc75'i daha çok beğendi. Dediğiniz gibi beğendiğini almak en mantıklısı. Zaten hepsi az çok aynı ayarda.

fanded

Üye
Tepki
2
İsim
Mücahit G.
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar merhaba,
5 yaşındaki kızım için bisiklet almayı düşünüyorum 14 janttan 16 janta geçtik elimizde eski bir bisiklet var am açocuk çok hevesli her gün biniyor neredeyse bisiklette tanıdığımızın hediyesi eski ağır bir bisiklet. O yüzden yeni daha hafif bir bisiklet alma niyetine girdim.
Aklımdakiler mosso wildfire 16 ve btwin 500 doctogirl. Tasarımı ve fiyatı(4500 civarı bulunuyor, btwin 5800) sebebiyle mosso bir adım önde ama fikirlerinize açığım bunlardan başka bir model de olabilir fiyatı bu bandı çok aşmamak kaydıyla.

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
281
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
Arkadaşlar merhaba,
5 yaşındaki kızım için bisiklet almayı düşünüyorum 14 janttan 16 janta geçtik elimizde eski bir bisiklet var am açocuk çok hevesli her gün biniyor neredeyse bisiklette tanıdığımızın hediyesi eski ağır bir bisiklet. O yüzden yeni daha hafif bir bisiklet alma niyetine girdim.
Aklımdakiler mosso wildfire 16 ve btwin 500 doctogirl. Tasarımı ve fiyatı(4500 civarı bulunuyor, btwin 5800) sebebiyle mosso bir adım önde ama fikirlerinize açığım bunlardan başka bir model de olabilir fiyatı bu bandı çok aşmamak kaydıyla.
Merhaba benim de 5 yaşında kızım var ve annesi bisikleti daha uzun süre sürsün diye 9 yaşına kadar kullanılabilecek Decathlon’daki pembeli beyazlı bisikleti aldı ama bisiklet ağır. Binmiyor, keyif almıyor. Tam yaşını alın hatta mümkünse çeşit çeşit deneyebileceği bir yer varsa götürün denesin kendisi seçecektir zaten. Ağır bisiklet olunca pek süremiyorlar ve bisikletten uzaklaşıyorlar.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

anspoki

Aktif Üye
Tepki
105
Ben de beş yaşındaki çocuğum için geçen sene Bikeandkids'den denge bisikleti aldım. Sökülebilir pedal sistemi yüzünden tercih ettim, memnunum.

Bisikletsever_

Daimi Üye
Tepki
2.599
İsim
Yasin
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba.
Oğlum ilkokul 1.sınıfa giderken 20 jant 7 vitesli Kron Xc modelini almıştım. Artık bisikleti küçük geliyor ve değişim zamanı geldi. Biryandan da büyüme çağında.
Şuan 1,50 cm boyu var. 26 jant bisiklet alsam büyük gelir mi? 24 jant alsam belki tam olacak ama en fazla 2-3 yıl binecek ve yine küçük gelecek diye düşünüyorum. Sizin bu konudaki fikirleriniz ve tecrübeleriniz nelerdir?

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.916
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba.
Oğlum ilkokul 1.sınıfa giderken 20 jant 7 vitesli Kron Xc modelini almıştım. Artık bisikleti küçük geliyor ve değişim zamanı geldi. Biryandan da büyüme çağında.
Şuan 1,50 cm boyu var. 26 jant bisiklet alsam büyük gelir mi? 24 jant alsam belki tam olacak ama en fazla 2-3 yıl binecek ve yine küçük gelecek diye düşünüyorum. Sizin bu konudaki fikirleriniz ve tecrübeleriniz nelerdir?
20 jant katlanır bisiklet düşündünüz mü? Siz de kullanırsınız, ileride boyu uzadığında 26-28 jant bakılabilir.

• Beğen
Tepkiler: Bisikletsever_

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
958
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
27,5 jant XS kadro boyu alabilirsiniz.
Merhaba.

• Beğen
Tepkiler: Bisikletsever_