Çin'den müslüman isimlerine yasak! (aliexpress bahar kampanyası)

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@Nyusha
temennileriniz çok güzel ama bir de gerçekler var.
sadece maraş ve madımak'tan bahsetsek bile yeterli olur. bu katliamların destekçileri ve planlayıcıları hiçbir zaman hesap vermediler, kanundan kaçırıldılar ve her gün daha da güçlendirildiler. baş aktörlerinin sırtları sıvazlandı, kahraman ilan edildiler. bunu yapanlar toplumdaki kutuplaşmayı körükleyen maşalar ve tek amaçları ülkeyi savaşa sürüklemek onun için canla başla çalışıyorlar.

Scudo

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
@ozgur908

madımak ta ki alevileri yakmaları,ardından bunun öcünü almak için sözde alevilerin, sunni başpınar köyünü ateşe vermeleri, klasik fitne tohumu eken bizden gibi gözüken ajanlardır. bu oyunlara gelmemek lazım. madımağı yakanların müslüman olduğunu düşünmüyorum, aynı şekilde başpınar köyünü yakanlar da alevi değildir. toplumların farklılıklarını kaşıyarak birbirine düşürme olayı. aynı kenan evren in bi sağdan bi soldan astık dediği gibi

• Beğen
Tepkiler: yusufgs3625

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@1dost
sorun şu ki, kuran zaten derinine inebileceğiniz bi kaynak değil, sırf sizi kastetmiyorum ana dili arapça olan birisi içinde bu böyle, nasıl biz osmanlıca anlayamayırsak ama hakkında bilgi birikimi olan mesela, İlber Ortaylı gibi insanlar konuya hakimse, kuran'da kullanılan arapça da eski arapçadır, anlayabilmek için bu antik dili iyice biliyor olmalısınız. bu yüzdendir ki kuran yorumcuları vardır, onlarda algıladıkları kadarıyla yorumlarlar, ama sadece kendisi bi insanın okuyup anlayacağı açıklıkta değildir. yani siz türkçesini okuyup anladığınızı sanabilrisiniz ama belkide orijanilin dilinde sizin anladığınız anlam kastedilmemiş olabilir. ayrıca kuran'ın dünyanın yaratılışını tasvir ederken o yıllarda yaygın olan "düz dünya" inanışını benimsediği gibi bi gerçek var, durum böyle olunca yazılanların mükemmelliğini sorgulamaya başlıyosun, bi kere sorgulamaya başlayınca da farkediyorsunki sorgulanacak mesele çok, ya mantığını kullanacak ya da yok sayıp yazılanlara inanacaksınız. Allah ya da genel adıyla tanrı kavramı zaten soyut bi kavram, yani varlığına inabilir, zihnide tasvir edebilirsin ama gerçeklikte varolan şeyler kadar farkında olamazsın. mesela yanan bi ateş gördüğünde zihnin bunu algılar ve %100 her an farkında olmasan da bilinçaltıdaki bu bilgi istemsizce yanmanı engeller.
Ama tanrı inanışı zihinde böyle etki göstermez, sen onu düşündüğün hatta düşünebildiğin kadarıyla varolur, dolayısıyla arkadaşlar arasında sohbette allah korkusu konusu açılınca bahsedersin, ama çalmak üzere olduğun bi obje varsa, o anda o obje ve senin vicdanın vardır, bence temelde bişeyleri yaparken ve ya yapmazken etkilendiğimiz kısım burası, daha sonra bu seçimini destekleyecek bahaneler üretirsin. "örn: ne olursa olsun çalmak yanlıştır, haramdır" diyebilir, yada "bu objeyi bu münafıktan alarak hayırlara vesile olabilirim" diye düşünebilirsin.
yani birinci süzgeç ahlak, ikincisiye hayatında uyguladığın felsefe, yol, din, herneyse.
şu açık ki insanlar tanrıyı hep bahsedildiği kadar düşünemiyor hayal edemiyorlar, çünkü bi çoğumuzda inanış çocukken başlıyor ve soyut zekanın aktif olmadığı zamanlara tekabül ediyor. hal böyle olunca da sözde allah korkularından bahsedenler, yalnız kaldıklarında ya da kimsenin duymayacağına inandıklarında kendi vicdanlarıyla başbaşa kalıyor ve o anda da en büyük ahlaksızlıkları yapabiliyorlar eğer biraz inancı varsa "allahım sen büyüksün, beni bağışla" diyip geçiveriyor, aksi olsaydı inanç mükemmel bi tasarım olurdu ve toplumun yanlış olarak değerlendirdiği hiçbir yola sapılmazdı. öyle ya yanlışın farkında olunmayarak yapılmıyor "günah" lar, aksine yasak olduğu bilindiği için son derece gizli tutulan eylemlerdir. yani bir şeyin mükemmelliğini savunuyorsak, onun pratikteki yansımasını da hesaba katmalıyız.
Şair mükemmel şiir yazmış olsun, satır arasında hayatın anlamını yazmış olsun ama dili zor anlaşılır olduğu için herkes görmek istediği gibi yorumlayıp hayata geçirsin, bunun gibi bişey, ha bu sanatta olur, resimde olur. Soyut resim yaparsın anlamayan anlamasın derin Picasso olursun. Ama insanların anlaması için bu kılavuz, bi yol sunuyorsan dili bu olmamalı bence.
Düşünsene bisiklet alıyosun montaj kılavuzunda sele kelepçesini "şüphesiz imanınız ölçüsünde sıkın" yada aktarıcı ayarı "güneşin doğduğu yöne doğru gökyüzü kadar bağışlayıcı olarak gevşetin"
E ne oldu ? Soyut kullanma kılavuzu yazdık. E yazmışsınızda kimsenin vitesi ayar tutmuyo zincir kaçırıyo, dişli sürtüyo, yok muydu bunun bi kolayı ?
var tabi kolayı, her zaman vardır akıl ve vicdan diyoruz biz ona, fabrika özellikleri olarak vücudumuza konmuş bi şekilde, kullanalı diye. Kullanmaya başladıkça, anlaya anlaya güzelleşecek insan. Ha bunu yapamayacak insanı korkutmak gerekiyo derseniz bilemiyorum, orada öcü var onu yapma diyorlar geçiştiriyorlar, o zaman anlamak yerine korku koyuluyor.
Yani bi felsefenin, yolun, dinin itici gücünün korku olması zaten en başta yanlış, korku karanlık tarafa açılan kapı işte. Güzel duygularla sevgiyle bağlanmalı hangi yoldaysan ona, yoksa korkuyla köpeği tek ayak üzerinde durduruyorum ben ama arkamı dönünce gene ayağını yere basıyor. Korku yanlış yakıt, korkuyla yaptırılamayacak şey yok, ama içeride büyüyen nefreti ve isyanı zapdedemezsin korku karşısında, oysaki sevgi kendiliğinden yöneleceğin, huzur veren bi yakıttır, asıl onda zorlama dayatma yoktur ve iyi olanı anlamak için yorum yeteneğine ya da öğrenilmiş bilgiye çok ihtiyacın yoktur, iyi olan kendini belli eder.

*Bu kısım ben cevap yazdıktan sonra yazıldığı için durumu güncelliyorum:

@1dost
yanlış anlaşılma olmasın benim hiç bi inançla bir sorunum yok, inanç olarak kaldığında. Ama bazıları olayı çok abartıp tek doğru olduğunu inanmakla yetmeyip tüm insanlığa dayatmaya başladığında o zaman şiddet ortaya çıkıyor, bence sorun olan kısmı bu. Yoksa istersen ineğe tap benim ne haddime seni eleştirmek, ama gelipte "inek çok süper, ineğe tapmazsan senin boynunu vururum" dersen olmuyo işte, benim sorun orada başlıyor.
Ayrıca Afrika ülkelerini çoğunlukla müslüman, siz hangi çağda yaşıyorsunuz hiç bi din olmayan Afrika Ülkeleri derken :) bak çok pis yakaladım şimdi seni, siz hep böyle tartışıyorsunuz :) "seni Afrika'nın falanca ülkesine alalım" diyorsun ama "hanimiş o inancın olmadığı ülke ?" desem cevap veremeyeceksin, çünkü bu düşünce senin hayal gücünde olan, Afrikalıları "hebele hübele" diye geziyor sanıyorsun ama gerçeklik bundan çok farklı. Anlamak için bakmak gerek en başta.

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.144
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tasogare " O, sana Kitab’ı indirendir. Onun bir kısmı, mânası-apaçık âyetlerdir ve bunlar, kitabın temelidir. Diğer kısmıysa çeşitli mânalara benzerlik gösterir âyetlerdir. Yüreklerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onları tevil etmek için mânaları açık olmayan âyetlere uyarlar. Halbuki onların tevilini ancak Allah bilir. Bilgide şüpheleri olmayacak kadar kuvvetli olanlarsa derler ki: Biz inandık ona, hepsi de Rabbimizdendir; bunu aklı tam olanlardan başkaları düşünemez."

İslam'ın yüzyıllar sonra bile cevap veremediği, çaresiz kaldığı, cevapsız bıraktığı konu soru olmamıştır.

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@Nyusha
doğru tespit. bu katliamların savunucuları, katliamcıların avukatları belgeleriyle de önümüzde ama biz toplum olarak hiçbir şey yapamıyoruz. madımak katliamının firari elebaşlarından biri yıllar sonra kendi evinde eceliyle öldüğünde yeri tespit edilebildi. katliamları, cinayetleri aydınlatmayanlar ve bunları örtbas etmeyi hayırlı bulanlar bu ülkenin sonunu getirme peşindeler.

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
@ozgur908
devlet dediğimiz yapı katmanlı bi yapı. bu katmanlardan biri art niyetli oldu mu en tepedekinin ruhu bile duymaz. olaylara böyle bakıp devletinde insanlardan oluştuğunu idrak etmek lazım. devlet deyince herşeyi gören duyan, yanılmaz bir yapı gibi görmek insanları birbirine düşürür

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
@1dost inanmıyan ama insanlığa o kadar çok faydası olan bilim adamları cehenneme gidicek sen cennete mi? Misal edison , tesla ya da ağrı kesiciyi bulan her kimse gibi isimler. Kitabınızda yazıyor "kafirler" cennete gidemez diye. İslamın cevap veremediği şeyler var demişsin ama bu kadar saçma bir şey olamaz. İnsanlığa katkın olucak ancak cehenneme :)

Tepki
3
İsim
ali
Bisiklet
Carraro
@Carcass06
sayın carcas bunlarla tartışmayın, yanlış bir yola giren asla doğru yolu bulamaz, gittikçe dahada batağa düşer çünkü. bu islamı çok övenlere, sen islamı sex kölesi cariyelere anlat demek lazım, nede olsa peygamberleride, halifeleride çok kullanmıştı bu seks kölelerinden, nasıl dinse tecavüz serbest, esir alabiliyorsan.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@1dost

O kadar sana güzel ahlaktan bahsettim, vicdandan bahsettim, bunalrın hiç sözü geçmemiş, oldu mu şimdi ? Ben ve ben gibilerin doğruyu bulmak için bi kılavuza ihtiyacım olmadığını söylüyorum ama doğruyu yanlışı ayırt etmemi sağlayan aklım ve vicdanım var, dolayısıyla "heyo, cezalandırıcı yok, o halde iki kilo buzlu badem alayım" şeklinde takıldığımızı düşünüyorsan yanılıyorsun, önce kendimize hesap verebilmeliyiz, yani sandığın kadar gevşek bi ortam değil. ama senin hayal ettiğin şey herhangi bi inanmayanın davranış biçimi değil. "Sen" inanmasaydın olabileceğin mantık, yani temelinde yine sen varsın, demekki seni cezalandıracak hesap soracak birisi olmazsa her şeyi yapmakta özgür olacağını sanıyorsun, o zaman bu zihniyeti daha küçükkenden beri korkutmalı ki yanlışa düşmeyesin, yoksa bu zihniyetteki herkesin birden "beyler günahlar düştü, herkes istediğini yapsın" diye bi düşünceye girmesi faci olmaz mı ?
Kademe kademe herşey temelinde, ve herkes algılayabildiği kadar özgür yaşayabilmeli, bir diğer deyişle "herkes kabı kadar alır"

@1dost

yani tekrar sadece savunmuşsun ama hiç bi veri yok, savunduğun şeyler tamamen belirsiz.
Nedir abi aldığınız cevap bana onu söyle.
- Yok henüz bi soru sormadıkta sorsak kesin cevap verir.

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
@el salvador hocam yeri burası değil bu kadar ağır eleştirmeyin size katılsamda burası farklı bir platform bu kadar derin irdelemek insanları rahatsız eder.

Ahmet Bag

Daimi Üye
Tepki
489
İsim
ahmet
Bisiklet
Scott
@Nyusha
@Nyusha o sizin 'HAK' tan ne anladığınızda esir...

@Nyusha

hella

Üye
Tepki
84
@el salvador

Alıntı yapacağım sırada istemeden beğen butonuna basmışım...
her ne kadar bu gereksiz konuya yazmak istemesem de insanların manevi değerlerine hakaret edemezsiniz.mesajlarına dikkat et sakin ol...

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.144
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@el salvador

hoşştttt