Çin malı Karbon ürünler

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.256
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yürüyen bisikletin sürüşünü etkilen herhangi bir parça çin malı olması insanda güvensizlik yaratıyor ben de onun dışında aksesuar olarak çok
Yoeleo, Winspace Ican gibi kaliteli kadro ve jant üreten birkaç daha güvenilir firma mevcut.

Bilinmeyen merdiven altı üretim diye adlandirilan kadro ve jant setinden uzak durulması taraftarıyım.

Scudo

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.299
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir de bazı karbon parça üreticileri, CE(Avrupa) ya DA JIS (japonya) kalite standartlarına uygunluk belgesine sahip oluyor.. Satın alınırken bunlar da aranabilir..

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.176
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
farsport oludukça iyi ve güvenilir bir firmadır. 2 ayrı jant setini kullandım.

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
@srdrmrs kardeşim şu linke (link)
baktım, inanılmaz hafifler ama, yurt dışı fiyatı bile Zipp, lightweight den pahalı. Yalnız şaşırdım, lightweight den bile hafif jantları var.
Diğer taraftan, benim amacım uygun fiyatlı çin vs hafif birşey alıp, üzerine Dt Swiss falan yapıştıracaktım görüntü hoşuma gidiyor,
Bazılarının açıklamasına bakıyorum, japon standartı t800 gibi şeyler yazıyor ama, soğudum.
Bende giant contend ar1 var, üzerinde de 32 mm gavia 2 lastikle birlikte pr2 set var, tubeless, yalnız giantın aliminyumları bile karbon hafifliğinde olmasına rağmen, tekerin tanesi 560 Gr civarında, jant seti de 2100 gr civarında, nasıl bir değişiklik yapayım bilmiyorum, sadece tekeri mi değiştireyim set mi alayım? Tekeri değiştirirsem Pirelli Cinturato Velo 700 x 28 var aklımda,
Jant seti alırsamda ileride karbon yol alırsam onda kullanırım diyorum, sonuç olarak tavsiyeleriniz nelerdir?

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.176
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
@srdrmrs kardeşim şu linke (link)
baktım, inanılmaz hafifler ama, yurt dışı fiyatı bile Zipp, lightweight den pahalı. Yalnız şaşırdım, lightweight den bile hafif jantları var.
Diğer taraftan, benim amacım uygun fiyatlı çin vs hafif birşey alıp, üzerine Dt Swiss falan yapıştıracaktım görüntü hoşuma gidiyor,
Bazılarının açıklamasına bakıyorum, japon standartı t800 gibi şeyler yazıyor ama, soğudum.
Bende giant contend ar1 var, üzerinde de 32 mm gavia 2 lastikle birlikte pr2 set var, tubeless, yalnız giantın aliminyumları bile karbon hafifliğinde olmasına rağmen, tekerin tanesi 560 Gr civarında, jant seti de 2100 gr civarında, nasıl bir değişiklik yapayım bilmiyorum, sadece tekeri mi değiştireyim set mi alayım? Tekeri değiştirirsem Pirelli Cinturato Velo 700 x 28 var aklımda,
Jant seti alırsamda ileride karbon yol alırsam onda kullanırım diyorum, sonuç olarak tavsiyeleriniz nelerdir?
Bende extralite göbekli 1080 gramlık 30mm profilli bir jantım var. Sorunsuz kullanıyorum. Eskiden bu ürünleri getirtmek kolaydı ama artık mümkün değil 150 euro sınırı nedeni ile.

32mm olan bir lastik zaten çok hafif olamaz. cinturato 360-380 gram cıvarında. 28i az daha hafiftir. jant ağır biraz o değişebilir.

• Beğen
Tepkiler: wolverin

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
Bende extralite göbekli 1080 gramlık 30mm profilli bir jantım var. Sorunsuz kullanıyorum. Eskiden bu ürünleri getirtmek kolaydı ama artık mümkün değil 150 euro sınırı nedeni ile.

32mm olan bir lastik zaten çok hafif olamaz. cinturato 360-380 gram cıvarında. 28i az daha hafiftir. jant ağır biraz o değişebilir.
Pirelli Cinturato 700x28/ 340 Gr civarında, sizin parçalarınızın markaları nedir?
Avrupa da sınır 1500 Euro, Avrupa dışı 150 Euro
Ben başka bisikletime DT Swiss alüminyum jant aldım r470 modeli, jantın çemberi 450 gr ama, telin çok büyük etkisi var,
Ön DT Swiss çember, vona 32 adet tel ve sram x9
Arka DT Swiss çember, vona 32 adet tel, DT Swiss muadili zitto dr190 arka göbek
Jant karbon ağırlığında ama tel önemli
Piyasadaki tellerde ya gr yazmıyor ya da pahalı, mesela impact tel kaç gr.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.176
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Pirelli Cinturato 700x28/ 340 Gr civarında, sizin parçalarınızın markaları nedir?
Ben başka bisikletime DT Swiss alüminyum jant aldım r470 modeli, jantın çemberi 450 gr ama, telin çok büyük etkisi var,
hocam yazdım ya. far sport jantım. extralite göbekli 30mm profilli jantım var. üzerinde pro one lastik.

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
Anladım, son olarak, teller farsport un karbon teli mi?

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
Bilgiler için teşekkürler

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.256
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yurtdışından alımlar 150 euro ile sınırlı bunun Avrupası, Amerikası yada Afrikası diye bir durum yok. Sadece avrupa ile avrupa ülkesi olmayan ülkelerden alımlarda vergi % oranı değişik.

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.233
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ustanın Instagram hesabı nedir? İşlerini merak ettim.
(link) şu konuda son sayfada 1-2 tane var.

Çin malı belli başlı markalar dışında üretim yapılan ürünleri almak sağlıklı olmayacaktır. Kaldı ki gerek bisiklet ile ilgili olsun gerekse farklı şeyler olsun bir çok ürün Çin'de üretiliyor. Ne kadar para o kadar köfte mevzusu. Çin malı değil ama geçenler de şunu gördüm
(link)

• Beğen
Tepkiler: wolverin

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
@Semih Cavdar merhaba Semih kardeşim, rastgele yazmam, mutlaka araştırmışımdır.
Hem alış veriş yaptığım için hem ilgili olduğum için
Bir araştır 1 Mayıs 2022 de yürürlüğe girdi
4458 SAYILI GÜMRÜK KANUNUNUN BAZI MADDELERİNİN UYGULANMASI HAKKINDA KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR DEĞİŞİKLİKLERİ
Vergileri ödenmek suretiyle yolcu beraberinde veya posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya
MADDE 62- (1) Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 Avro’yu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen ilaç cinsi eşyanın değeri üzerinden;
a) Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi halinde %18,

b) Diğer ülkelerden gelmesi halinde %30,

c) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20,

oranında tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.
Daha çok ayrıntısı var,
(link) şu konuda son sayfada 1-2 tane var.

Çin malı belli başlı markalar dışında üretim yapılan ürünleri almak sağlıklı olmayacaktır. Kaldı ki gerek bisiklet ile ilgili olsun gerekse farklı şeyler olsun bir çok ürün Çin'de üretiliyor. Ne kadar para o kadar köfte mevzusu. Çin malı değil ama geçenler de şunu gördüm
(link)
Evet, katılıyorum, kendi adıma Çin malının hepsi böyledir diye düşüncem yok, elbette maliyet sınırı olmadan istediğin kalitede ürünü
üretebilirler, hatta bir çok ülkeye göre daha fazla seçenek olur belki ama, talep ucuz yönlü olduğu için Çin genelde maliyete odaklanmış durumda, Japonlar kalite ve sair o yüzden belli standartta üretim yapanlar vardır tabi yalnız, işte insanın algısı kötü yönde oluyor maalesef

Son düzenleme:

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.256
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Semih Cavdar merhaba Semih kardeşim, rastgele yazmam, mutlaka araştırmışımdır.
Hem alış veriş yaptığım için hem ilgili olduğum için
Bir araştır 1 Mayıs 2022 de yürürlüğe girdi
4458 SAYILI GÜMRÜK KANUNUNUN BAZI MADDELERİNİN UYGULANMASI HAKKINDA KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR DEĞİŞİKLİKLERİ
Vergileri ödenmek suretiyle yolcu beraberinde veya posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya
MADDE 62-
(1) Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 Avro’yu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen ilaç cinsi eşyanın değeri üzerinden;
a) Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi halinde %18,

b) Diğer ülkelerden gelmesi halinde %30,

c) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20,

oranında tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.
Daha çok ayrıntısı var,

Evet, katılıyorum, kendi adıma Çin malının hepsi böyledir diye düşüncem yok, elbette maliyet sınırı olmadan istediğin kalitede ürünü
üretebilirler, hatta bir çok ülkeye göre daha fazla seçenek olur belki ama, talep ucuz yönlü olduğu için Çin genelde maliyete odaklanmış durumda, Japonlar kalite ve sair o yüzden belli standartta üretim yapanlar vardır tabi yalnız, işte insanın algısı kötü yönde oluyor maalesef
Eee burda benim dediğimden farklı olan nedir acaba ?

B

BF Okuru

Misafir
Karbon malzemeden imal bisiklet kadrosu veya diğer parçaların Çin ya da başka bir yerde üretilmesi dert değil. önemli olan kriter bence malzeme , üretim ve sonrasında kalite kontrol süreçlerinin doğru şekilde uygulanıp uygulanmamasının sorgulanması olmalı. Büyük firmaların da bir çok bileşeni Çin ya da uzakdoğu ülkelerinde ürettirdiklerini duyuyoruz. Önemli olan hangi kriter- standartlar ile hassasiyet-tolerans değerlerine göre üretim yapıldığı olmalı bence. Örneğin Apple ürünleri Çin de ya da yakın gelecekte Hindistan da üretiliyolar ama tüm üretim süreçlerinin Apple tarafından belirlenen değerlere göre tamamlanması nedeniyle dert etmiyoruz (aşırı milliyetçi bir ABD li değilseniz bu durumdan rahatsız olmuyorsunuz).
demek istediğim Çinli X firmasının ürettiği ve gerçeğinden ayırt edemezsiniz dediği bisiklet kadrosu görsel benzerlik dışında da tüm yönleriyle orjinal ürün ile birebir aynı ise ben olsam gözü kapalı satın alırdım. Ama bunu da sözle değil sertifikalar ile kanıtlamalılar ki o sertifikasyona girdikleri anda da fiyatları aslına yakın mertebelere çıkıyor olabilir malesef.
Bilindik firmalara üretim yapan Çinli bazı firmalar aynı ürünleri farklı isimlerle satabiliyorlar, elektronikte ben şahsen çokça rastladım zamanında.
Bu kadar lakırdıyı da konu hakkında kafamı kurcalayan noktalar olduğu için yazmış oldum. Gönül isterdi ki ekonomik olarak bu seviyelerde olmasaydık ve alım gücümüz iyi noktalarda olsaydı da, orjinal ürünleri alarak ilerleyebilseydik. :naslyany:
Selamlar

wolverin

Üye
Tepki
38
İsim
Mert CESUR
Bisiklet
Diğer
Estağfurullah, zaten yukarıda yazdım, benim için de nerede üretildiğinin anlamı yok, çoğu firma işçilik maliyeti açısından uzak doğuda üretim yapıyor, onlar siz ne isterseniz o kalitede üretir fakat o kadar çok üretici var ve istek genelde ucuz olan olduğu için haliyle düşük kalitede
üretim yapıyorlar. Mesela Aliexpress te bir çok satıcı var hangisi standart kaliteye uygun bilmiyorsunuz ya da güvenemiyorsunuz ve dediğiniz gibi sertifikası olanlar da belki pahalı
Diğer taraftan tabi paramız da değersiz üstüne vergi + kargo maliyet bayağı artıyor