Çilgin Proje/ Kanalİstanbul- TartiŞiyoruz!!!

Kanalistanbul sizce yapılmalımı ?

• EVET

• HAYIR

• Toplam katılım
    21
  • Anket kapanışı .
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Zeki Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
623
Kanal İstanbul, Başbakan Erdoğan’ın hayalindeki projenin ismi. Uzun süredir gündemi meşgul eden İstanbul için çılgın proje Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Kongre Merkezi’nde yaptığı konuşma ile açıklığa kavuştu.

Başbakan’ın çılgın projesi Kanal İstanbul ile İstanbul’un Avrupa yakası yapılacak kanal ile ikiye bölünecek ve böylece Kanal İstanbul ile 1 ada ve 1 yarım ada oluşturulmuş olacak. Bir çok detayı bulunan Kanal İstanbul projesinin yeri ve maliyeti olumsuz durumlara neden olmaması için açıklanmadı.
Kanal İstanbul ile İstanbul’un Avrupa yakasından kanal geçecek. Bu kanal Karadeniz’den Marmara’ya bağlanacak.
Kanal İstabul ile yeni bir şehir daha oluşacak.
İstanbul, içinden deniz geçen tek şehir ünvanını elinde bulunduruyordu. Şimdi ise İstanbul, içinden 2 deniz geçen tek şehri olacak.
Kanal İstanbul projesinde yapılacak kanal üzerinde köprüler yer alacak.
Kanal projesi ile İstanbul Boğazı’ndaki trafik azalacak ve gemiler, bu kanalı kullanarak Karadeniz’e geçecekler.
Kanal İstanbul’un nereye yapılacağı ve ne kadar maliyetle yapılacağı daha açıklanmadı.

Sizce bu çılgın proje ne kadar gerekli, olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alıp tartışalım.

Scudo

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
bahsedilen iş aslında eskidir
daha önce duyuyordum
olmasını da arzu ediyordum
zaten ilgili rota coğrafyacılar bilir, tarihte olan ve daha sonra kapanan bir güzergahtır
bunu bir bilim adamı açıklamıştı

gerçekleşirse hayırlı olur diye düşünüyorum

petrol tankerleri bu yola sevk edilmesi ve
geçişlerden ücret alınması gerekir

• Beğen
Tepkiler: M.A.Y.

Ünal Altay

Daimi Üye
Tepki
185
Mustafa Abicim, söyleyeceklerimi siz üzerinize almayın lütfen ben başklarını kastedeceğim :)

Projenin çılgın olup olmaması göreceli bir kavram ancak böylesi büyük çaplı bir proje ortaya atıldığı anda ''Hadi ordan beee, bu Kanuninin projesiydi, yok zaten bunu ecevit düşünmüştü'' gibi söylemler son derece saçma geliyor bana. Geçmişte, ari ırkının Aldebaran'dan geldiğine inanan ve orada yaşayan kardeşlerini görmek için gezegene ulaşmanın yöntemlerini arayan bilim adamları vardı, gelecekte birgün başka bir amaç için Aldebaran ziyaret edilse eminim bizim kofti düşünürlerimiz, ki eminim o zamanda bulardan çok olacak, '' Ya bunu zamanında adamlar düşünmüştü, peehhhh projemi bu yaa..'' diyeceklerdir.

Tepki
270
Bisiklet
Geotech
Bu projenin patenti bana ait kimse bilmiyor ilk ben açıklayacağım derseniz Kanuni de çıkar,Ecevit de çıkar ve hatta;

(link)

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
@Ünal Altay
eminimki birçok kişi ilk kez duydu.
amacım kısa bir bilgi vermekti
yoksa
bu erdoğanın projesi olmuş olmamış önemli değil
önemli olan
faydalı mıdır
değil midir

rahmetli Özal derdi ki
"bizim yaptıklarımıza bazılarının hayalleri yetişmez"

dünya hızlı değişiyor
20 yıl önce 20 yaşındaki kızlar evde kalmış sayılıyordu
şimdi ise kızınız 20 yaşında evlenmek istese
"daha dur kızım..." deniliyor

bu projenin faydasını bilim adamları tartışmalı

ama
hep başkalarına özenip durmayalım
"japonlar denizin ortasına havaalanı yapmış yaaa"
norveçliler denizin üstünde dünyanın en uzun köprüsünü yapmış
bu liste uzar gider

bir japon da desin ki
türkler bir boğaz yaptı dünyanın çehresi değişti (neden olmasın)

biliyorsunuz
ümit burnu keşfedildi
osmanlı yıkıldı

şimdi sıra bilim adamlarında
çevre faciası mı olur
yeraltı suları mı kirlenir
canlı türler mi azalır

yoksa hiçbiri olmazda ülkemiz zenginleşir mi

arkadaşıma teşekkür ederim
sadece bisiklet camiası da okusu
fikirlerimizi dinleyen birileri var

• Beğen
Tepkiler: M.A.Y.

Adem Sönmez

Aktif Üye
Tepki
76
On milyarlarca dolar ve on yılların emeğinin harcanacağı projeler düşünülebilir ama 70 milyonun parasının harcanacağı bir projenin ülke halkının en önemli sorunlarına çözüm amacıyla gerçekleştiriilmesi gerekir diye düşünüyorum.
Mesela bu para İstanbula harcanacaksa 10 milyon istanbullunun hergün saatlerini harcadığı trafik sorununa el atılması, veya ülkedeki çarpık yapılaşmanın, bölgeler arası gelir uçurumunun azaltılmaya çalışılması daha uygun olmaz mı acaba?
Sırf katledilecek milyonlarca ağaç için bile bu proje hiç düşünülmemeli.
Yok Çin gibi Japonya gibi dış ticaretin fazla verir, kasanda trilyonlarca doların olur da para öyle yatmasın bi yerlere harcayayım dersin o zaman Artvinden Mersine de boğaz açabilirsin

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Partilerin seçim vaadlerine bakınca aslında en iddalı olanları, yada çılgın mı dersiniz bilmiyorum, Kılıçtaroğlu'nun söyledikleri. Yapar, yapamaz bunu tartışacak değilim. Aile sigortası, çoçuk yardımı, askerlik süresi, vergi reformları, 1.5 tl'ye mazot, 2B arazileri, şehirden köylere dönüş vs gibi bu toplumun son derece ihtiyaç duyduğu, bana göre çok hayal ürünü olmayan, projeler konuşuluyor. Başbakan'ın bir inşaat işi yerine toplumun genelini ilgilendiren bu tartışmaları boş hayal diye kestirip atmayıp bir adım daha ileri götürerek vaad etmesini beklerdim ben.

zeki aslan

Üye
Tepki
15
Başbakan gibi evdeki tüple, nükleer santralin vereceği zararı bir tutan bir zihniyetten de ancak böyle bir proje çıkardı. Halkın yararına olmayacak yandaş müteahhit ve işletmeci zengin etmekten başka bir amacı olmayan halkın parasını çarçur etme çılgınlığı. Bu konuda kendilerini kanıtladılar zaten, bu çılgınlığı tanıyoruz.

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Forum içerisinde, siyaset ile ilgili yazılar yazmak, tartışmak vb. durumlar yasaktır arkadaşlar. İnternet ortamında bu konuları konuşabileceğiniz, tartışabileceğiniz yüzlerce site mevcut, bu konuların yeri burası olmamalı.

Konu kilitlenmiştir, anlayışınız için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Mhmt_EMR
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.