Çıkmayan vidayı çıkarma yöntemleri

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
arkadaşlar dün evden yaklaşık 4 km uzakta zincirden sesler geldi ve 2 sn içinde pedal boş döndü indim baktığımda zincir aynakoldan tamamen çıkmış koruyucu plastik çıkmış artık nereye uçtuysa ve ön arttırıcı nın iki ucu normalda birbirine paralel olması gerekirken bir kısmı eğilmişti 90 dere ve çaprazdı birbirine zincirse rublede 3-4 sıra sarılmış ve çıkmıyordu şimdi tamir etmem lazım ancak vidalar çok sert elimde ki alyan takımında 15 numara anahtar var ancak vida aşırı sert olduğu için gücü yetmiyor açılmıyor ayarlanabilir bi şey var (link) ancak oda 15 mm ye ayarladığında açmıyor anahtar setindeyse 16-17 var ancak onlar çok büyük geliyor 14-13..... - 7 ye kadar gidiyor ancak onlardan çok küçük geliyor acaba aşağıdaki resimdeki vidayı nasıl çıkartcam ya ad kısaca rubleyi çıkartmak için hangi vidaları çıkartmam lazım ve bu vidalar normal değil paslanmış mı ne olmuş artık çok sert olmuş ne yapmam lazım?

Scudo

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
''Allah vere'' diye asılın :) WD-40 ile biraz pasını alabilirsiniz. En etkili yöntem kuvvet kolunu uzatmaktır. 15 anahtarı sabitledikten sonra kolu uzatmak için diğer tarafına bir şey sokun. genelde su borusu gibi şeyler oluyor. Kuvvet kolu uzuyor ve daha büyük tork etkisi yaratıyorsunuz ama bence buna gerek yok. şahsen centerlock sıkmak harici hiç kullanmadığım bir yöntem

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
kaba kuvvetle olmuyor yumuşatmak lazım bi şekilde :D
asıl sorun anahtarda belli bir güçten sonra başka güç kaldırmayacağı kırılacağı belli oluyor yani

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
kuvvet koluna çekiçle vurun doğru tarafa çevirdiğinize emin olun

gokhan5566

Üye
Tepki
6
İsim
Gökhan Küçük
Bisiklet
Diğer
Bisikletimin fren yerindeki alyanı çeviriorum ama yerinden çıkmıyor vida ne yapabilirim. bilen varsa yarıdm edebilirmi

Bianchi tdl 1300

Forum Demirbaşı
Tepki
256
İsim
Kartal kaan
Yalama olmuş sanırım bi şekilde çıkartıp yenisini taktırman Lazım benim de Başıma daha önce gelmişti. Ben penseyle zorla çıkarmıştım.

gokhan5566

Üye
Tepki
6
İsim
Gökhan Küçük
Bisiklet
Diğer
fren vidası bisikletçilerde varmıdır ?
Acaba benim sorunum alyan vidayı döndürüyor ancak vida çıkmıyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@gokhan5566 Vida yalama olmuş, hiçbir şekilde sökemezsen matkapla patlatmak lazım ama o çıktı mı da tekrar diş açmak gerekecek oraya ya da ebay de falan hazır diş içleri oluyo o-ring şeklinde

gokhan5566

Üye
Tepki
6
İsim
Gökhan Küçük
Bisiklet
Diğer
aynen cumartesi götüriyim hemde bahaneyle papuçlarıda değiştiririm. :)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@gokhan5566

Bir fotograf atabilirmisin, Vidayi cevirdigin yerin diger tarafindan vidanin ucu görünüyorsa oradan bir tornavida ile vidaya sert bir sekilde bastirarak vidayi cevir, cikacaktir.

Aksi taktirde isaretldegim yere düz tornavidayi tak ve gerdirerek vidayi cevir.
images.jpg

• Beğen
Tepkiler: Tayfun Sezer

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Yalama olmuş diyorsunuz vida mı yoksa girdiği yer mi yalama
Ben biliyorum çıkartmasını az çok ama çekerek çevirmen gerek diyim sana

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Skandal!!! Bu resmen skandal. Nasıl çıkmazmış. Bir resim atın hemen ilgilenelim. :)

gokhan5566

Üye
Tepki
6
İsim
Gökhan Küçük
Bisiklet
Diğer
Malesef resim atamam bisiklet bodrumda duruyor ama alyan vidayı tutuyor ama boş dönüyor vida

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
Bi foto atsan keşke. İşten anlayan arkadaşlar var. Yardımcı olabilirler bencei

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@gokhan5566 O zaman rn basit olarak Murat abinin yöntemi dene o da olmazsa sivri yıldız tornavida ile tersten çekiçle hafif hafif vurarak çıkarmayı dene, o da olmazsa bisikletçiye götür o da olmazsa zaten dediğim gibi matkapla patlatmak gerekecek

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@BF Okuru
Helicoil:)

@gokhan5566
Sen dedigimi denedinmi, dedigim yöntemde kesin cikar. Islem süresi ise yaklasik 30 saniye ile 1 dakika arasi tutar.