Chain-L zincir yağı uygulaması

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba. 200-300 kilometrede bir bisikletin zincirini temizlemek gerçekten yorucu. Bu ürün en azından 1000 km dayansa bile çok iyi ki 2000 e kadar dayandığı iddia ediliyor. Zaten yol bisikleti benimkisi ve asfaltta biniyorum. Ankara'da yaşıyorum. Ortaklaşa 120 ml. şişeden almak isteyen birisi veya birileri olursa alıp şırınga ile bölüşelim. Şu an n11 sitesinde 120 ml. lik şişe 50 lira. Tek başıma almak istemiyorum. Tek başıma almak istememe nedenime gelince: Biraz önce şırıngaya 5 milimlik su çektim ve sehpanın üzerine şırınga ile 100 adetten fazla damla bıraktım.Yaklaşık 100 adet damla bir zinciri yağlamaya yeter. 100 küsür adet damla yaklaşık 2,5 mililitre etti. Yani 120 mililitre yağ ile 120/2,5=48 kere yağlama yapılabilir. Her yağlama sonucunda 2000 km gider ise bütün yağ ile 48x2000=96.000 km yol alır. Yılda ortalama 8.000 km yol yaptığım için bu bana 12 yıl yeter. Sanıyorumki bir kaç yıla daha iyi ürünler piyasaya sürülür. Dolayısı ile bu kadar hızlı gelişen teknoloji çağında 12 yıllık stok yapmak pek mantıklı gelmiyor bana. Bu yüzden bölüşebileceğim arkadaşlar olursa birlikte alalım isterim. 100_7076.JPG 100_7077.JPG

Scudo

BurakS

Aktif Üye
Tepki
176
Bisiklet
Cannondale
Chain-l'de zincirin üzerinde hafif kara bir kir tabakası kalıyor her sürüşten sonra, tam dry lube'lar gibi tertemiz değil bunu siliyorum ben ama silmem gerekir mi bilmiyorum? Bu arada yağlama ve sessizlik olarak bütün dry lube'lara bin basar, ben 10tl'ye 10ml versiyonu aldım daha 3-4 kere yağlar, abartıldığı kadar var mı zaman gösterecek ama şimdiye kadar kullandığım en iyi yağ.

honeybadger

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
@Olgunn 2000km gitmiyor hocam bende ankaradayım bende asfaltta kullanıyorum geçenlerde ses artmaya basladı 800kmde yağladım. Ama hesabınız çok güzel

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@honeybadger Teşekkürler. Peki temizlik ve yağlama yaptınız sonrasında 800 km sonra tekrar yağlama gerekti.800 km sonrasında yağlamayı yaparken tekrar temizlemek gerekti mi? Yoksa biraz daha mı yağ sürdünüz?

honeybadger

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
@Olgunn aynı işlemi tekrar ettim mazotla temizledim kuruttum yağladım taktım. Yoksa rublede falan kir kalıyor

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
@Olgunn çok güzel hesaplama olmuş ama şuna dikkatinizi çekmek isterim yağlar sudan daha düşük yoğunlukta olmasına karşı akışkanlıkları daha az yani viskositesi daha yüksek haliyle o şırıngayla su sıkıldığı gibi yağ sıkılmaz bir damla yağın büyüklük ve ağırlığı da suyunkine oranla (kendi kabından sıksanız dahi) fazla olacaktır. Sonuç bu kadar uzun süre gitmez 2000 km gitmesi de zaten biraz teorik ve zor gibi geliyor bana.

Erdem C.

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Diğer
bunun gibi aletleri kullarak temizleyen oldumu zinciri. söküp takmakla uğraşmak istemiyorum buna benzer bir alet alıp temizleyip yağlayasım var.

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alperr125 Makina yağını şırıngaladığımda damla damla akıtabiliyorum ama bu yağın kıvamını bilemiyorum. Belki de dediğiniz gibi daha fazla yağ gider.
@Erdem C. Bence zincir temizleme aparatları pek gerekli bir alet değil. Bende ince bir boya fırçası var. Öncesinde kabaca bulaşık detarjanı ile fırçalıyıp kaba kirini alıyorum sonra bir kaba gaz yağı koyup zinciri rubleyi ve ayna kolu fırçalıyorum. Fırça kirlendikçe(önceisnde bulaşık deterjanı ile temizlediğim için çok kirlenmiyor) gaz yağına batırıyorum ve tekrar siliyorum. Ben makina yağı kullandığım için 200- 300 km de bir temizliyorum. Zincirimde de kolay açma halkası olmadığı için her seferinde zinciri sökmek istemiyorum. Çünkü bu işlem biraz riskli. Zincir zarar görebiliyor. Aslında bir kolay sökme baklası aldım ama henüz takmadım.

• Beğen
Tepkiler: alperr125

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
@Olgunn bu chain-l daha yoğun daha kıvamlı bir yağ makine yağına göre. Ben amazondan aldım 12 dolara kargo dahil ingiltereden geliyor. TR de satıyor bir kişi aynısını 50 TL'ye bence daha uygun fiyatlı olmalıydı sonuçta zefal ve shimanonun yağlarının fiyatı 30 Tl düzeyinde. bende baktım fazla geliyor 120 ml ama 30 tl ye 50ml alacağıma 36-40 tl ye 120 ml almış oluyorum.

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alperr125 Evet haklısın çok pahalı. Araya aracı girdikçe fiyatı pahalılaşıyor. 10 mililitresi işimi görür aslında ama 10 mililitreye 10 lira vermem. Fazla alır eşe dosta dağıtırım hiç olmazsa. N11 de 10 mililitresi 10 tl. Litresi 1000 lira yapar. Altın suyu sanki.

Evet buldum ürünü amazon.com da. Dediğiniz gibi 11.95 ve ücretsiz kargo. Buraya yazayım. Haftaya söyleyeceğim bu ürünü olur da ikiye bölmek isteyen olursa mesaj atabilir. Olmazsa da kullanırım artık. Ankara'dayım. Kargoyu beraber açarız isteyen olursa.

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
@alperr125

@Olgunn
amazonda ücretsiz kargo yoktur.kargo 10 dolar bilginize toplam 22 dolar geliyor.
şu adamda sözde ürün getirmiş ucuza vermesi lazım hem pahalı hem eskiden yanında 2 ufak şişe verilirdi oda artık yok.

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)
Free shipping diyor ama.

Arkadaşlar quick ya da missing link denilen parçası olmayan zincirimi zincir sökme aparatı ile söküp söktüğüm noktadan quick link taksam olur mu? Yoksa bir zincirin quick link özelliğine sahip olması için fabrikadan mı o şekilde çıkması lazım?

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
@Olgunn
giriş yapmadığınız için öyle gözüküyor free shipping amerika için. missing link satılıyorda benimde tam emin olmadığım konu olması lazım ama bilgisi olan bir arkadaştan tam kesin bilgi bende bekliyorum.

Yılmaz Uyar

Forum Bağımlısı
Tepki
758
@Olgunn

Her zincire Missing Link takılır. Fakat ML zincire uygulamak için pin genişliği uyumu gerekir. Yani 10'lu vitese 9S ML takılmaz (veya tersi). Örnegin: 10S pin genişliği 5.88mm (Campy 5.9mm) gibidir. Bu nedenle vites sistemine uygun ML gerekir.

Ek1 - KMC marka ML SRAM/Shimano uyumlu. Campy version farklıdır.
Ek2 - SRAM bazen KMC zincir ile uyum sorunu çıkarabilir.

Örneğin: Altdaki ML 9S içindir 10S sistemde kullanılmaz.
9s.jpeg

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Anladım. Teşekkürler. Hallettim. Sorun zincirin yanlış yerinden takmaya çalışmammış sonradan fark ettim. Bir tarafı geniş bir tarafı dar olan baklaların iki geniş tarafını birleştirip takmaya çalıştım. Oysaki ikisi de dar olan taraf olmalıymış.

Bendeki missing link 6/7/8 speed uyumlu. Zincirim de 6/7 vites. Sanırım üçe ayrılıyor missing linkler. Birisi 6/7/8 diğresi 9 diğeri de 10 speed şeklinde.

Yılmaz Uyar

Forum Bağımlısı
Tepki
758
@Olgunn

Zincirde ML takılacak bölümdeki dış kabuğu ayırmak gerekiyordu, onun yerine ML kullanılacak. Tabii yazılan mesajlarda bir konuyu izah ederken, her şeyi ayrıntılı anlatmak/belirtmek mümkün olmuyor. Çok basit gibi görünen bir ayrıntı bile, önemli unsur haline geliyor.
Altdaki örnek gibi:
ML.jpg

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet ben o kabuklar var iken takmaya çalıştım dolayısıyla missing linkin boyu kısa kaldı ve ben de uyumsuz olabileceğini düşündüm. Ama daha sonra hata yaptığımı anlayıp sizin de resimde göstermiş olduğunuz hale getirdim ve kolayca oturdu. Kolayca derken el ile oturtamadım tabi. Pedaldan kuvvet vererek oturttum. O kısımda da karşılaştığım bir aksiliği dile getireyim: Missing linki hazırladım ben hafifçe bibirine doğru bastırırken babama frenle birlikte pedala basmasını söyledim. Lakin oturmuyordu. Babam linkin aşşağı tarafta kaldığı için gerilmeye maruz kalmadığını ve onu üst tarafa almamız gerektiğiniz söyledi. Haklıydı, o ayrıntıyı atlamıştık. Daha sonra arka rublenin üst tarafına aldık ve gerilime maruz bırakarak linki oturttuk. Kısacası missing link zincirin üst tarafında ve ayna kol ile arka ruble arasında olmalıdır ki gerilime maruz kalsın.

Olgunn

Üye
Tepki
105
İsim
Olgun M.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Biraz önce denedim. Adım adım ilerledim, ödeme aşamasına gelince 13$ kargo ücreti çıktı. Almayacağım. Makina yağına devam :)

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.144
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1000 km falan gitmiyor alakası yok. 500 km gidiyor

• Beğen