Çelik alaşımlı yol kadrosu imalatı

Yapalım mı?

• Yapın

• Yapmayın

• Toplam katılım
    75
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Spook teşekkürler ama bu başlık altında devam etmicem umduğumdan çok olumsuz yorum aldım hatta şuan arkadaslar denek olarak farklı metaryellerde boru profıller getirdi çalışmamıza hıc uyumadan bu sabah 7 gibi başladık şuan yaptığımız kaynaklarda bir sorun yaşamadık diş açılmamiş hali 1746 gram diş açıldıkdan ve delikler açıldıkden tornada işlendikden sonra bir 200 gram düşecegine inanıyoruz tabi bunları üzerinde çalışıp görecegiz.

Scudo

altughansinan

Aktif Üye
Tepki
327
İsim
Altuğhan Sinan Aydınoğlu
Bisiklet
Salcano
Tartışmaları bir kenara bırakıp destek olmaya çalışmak daha mantıklı değil mi? Bu tarz girişimlere kalkışan herkesi küçümsemek yerine yapılmaya çalışılan işe saygıyla yaklaşıp yardımcı olmaya çalışmak, fikir vermek, görüş belirtmek bu kadar zor mu? Serkan Bey'in ilk mesajında yazmış olduğu maddeler son derece doğru ve kesinlikle dikkate alınması gereken konular. Daha yapıcı bir dille yazıldığı takdirde konu sahibi arkadaş çok daha sağlıklı şekilde yoluna devam eder. Adam en sonunda konu silinsin demiş. Bu tarz bir girişimin neden bu tarz girişimler olmuyor diyenlerin içinde bulunduğu bir forumda 24 saatten az direnebildiğine hep bir şahit olduk. Amerikalı bir marka var Vintage Electric. Üretimlerine bakın. Jay Leno's Garrage programına konuk bir bölümde, YouTube dan izleyin bakın görün. Üniversitede okurken evinin garajında yapmış ilk prototipi. Şu an 5.000 $'a başta Amerika olmak üzere tüm dünyaya satıyorlar. Türkiye'de de DC Custom Bike var bilen vardır illa ki. Adamlar yapıyor mu yapıyor. Kimse şikayet etmesin Türkiye'de neden yok diye. Yapmak isteyene destek bu kadar olduğu için.

Ben üretime, fikre her zaman açığım. Bir çok fikrim var ama imkanım yok. Her zaman girişimlere destek verilmesi taraftarıyım ve @c33nk arkadaşa başarılar diliyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@altughansinan teşekkürler ama benı bı konudan yıldırmak için isterlerse küfür dahi edebilirler ben kendi yapacagımı yapar satışa koydugumdada kendi gözlerinizle görürsünüz gözümde şuzamana kadar hicbirseyi yapılmaz olamaz olarak görmedim herşeyi denedim. Şuandada çalışıyoruz zaten hayırlısı diyorum olumlu olumsuz herkeze teşekkürediyorum tekrardan.

S

Spook

Misafir
c33nk,birilerinin yıkıcı eleştirilerinden ötürü (bazı durumlarda yıkıcı eleştirilerde yararlı olabiliyor) hayallerimiz,uğraş ve hobilerimizden vazgeçecek kadar kırılgan bir psikolojiye sahip olmamalıyız.Olursak zaten başarılı olmak ütopyadan öteye geçmez.
Forumda çok yeni sayılırım. Forumun bir çok bölümünü okudum-okumaya devam ediyorum. Yüksek ego'ya sahip olan arkadaşlarda mevcut gayet mütevazi yardımsever arkadaşlarda. hayatın her alanında olduğu gibi.
Kaldı ki (benim anladığım) arkadaşların bir çoğunun bilgisi teorik düzeyde... Pratik olarak bir deneyimleri yok. Günümüzde teorik,nesnel bilgilere ulaşmak çok kolay. Yabancı dil bilen internetten kolayca bilgiye ulaşabiliyor. Fakat tecrübe ve deneyim çok farklı. Ben başlık açarken bilhassa belirtiyorum "tecrübeli arkadaşlar yardım edebilir mi acaba diye" sağolsunlar şu ana kadar sorularıma kayıtsız kalmadılar.

Böyle bir forumun olması bizler için bir şans. Yapıcı, yıkıcı, eleştirisel cevaplar,küçümsemeler de olsa, insan güzel bilgiler edinebiliyor. Kısaca bir kaç yıkıcı eleştiri geldi diye yılmamalısın diye düşünmekteyim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Yusuf !!WOW!! Teşekkürler ama bu konu üzerinden devam etmicem gelişmelere konuyu silmelerini özeldende belirttim yüksek ihtimal forumda kendi yaptıgım kadroyu toplama üzerine başlık acıp ordan yürütürüm şuan torna atölyesindeyiz diş açacak ustamız göbekdeki bıraktıgımız diş yuvası için cok ince diş nasıl tutacak bu dedı gerekırse dolgu işlemi uygulayıp dişleri öyle açacak.yada alıp gerı goturup göbek profıl kalınlıgını bir nebze daha arttıracagız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ve şuan trajlama işlemlerinde yaklaşık 100 150 gram kaybettirdik istedigimizin altında ağırlık suan 1455gramlara kadar düştü malzemenin et kalınlıgı ince oldugu için dişlilerde problem yaşıyoruz sanırm biraz kalınlık konusunda diş yuvarlarını hesaba katıp tekrar deneyecegiz 55cm bir standart kadro ürettik internetten firmalarin ve custom bike üreten yabancı arkadaşların planlarını indirip onların üzerinde calıştık bi nevi çaldık diyebilirim :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben bir şeyi merak ediyorum. Niye çelik? Karbona erişim zor olabilir. Alüminyuma girişseniz ya madem? "Yapın" diyen arkadaşlar neye dayanarak yapın demiş çok ilginç açıkçası.

Ticari amaçlar besleyerek sakın yapmayın arkadaşlar. Ola ki denetimsizlikten dökülen bu ülkede gerekli sertifikaları falan alırsınız, karne hediyesi niyetine bisiklet alınan bir çocuğun hayatına kast edersiniz. Temeliniz olabilir ama üstüne inşa etmeniz gereken çok fazla deneyim ve bilgi var. Yapacaksanız "ben usta oğluyum, bizim kuzen çıraklık yaptı." kafasıyla yapmayın. Gidin, mühendis desteği ve danışmanlığı alın. Ustalıkla, sanayiyle her detayını göremezsiniz işin ve çok önemli güvenlik faktörleri var bunun.

AbdülkadirArtan

Aktif Üye
Tepki
318
İsim
Abdülkadir Artan
Bisiklet
Diğer
Ben de konuya şu yönden bakmak istiyorum. Uzun yıllardan beri çocukluğumuzdan itibaren yetiştirilme tarzımız ve mantığımız bizim birşeyler yapmamız için çoook profosyonel olmamız gerektiği yoksa istediğimiz her ne olursa olsun ulaşamayacağımızdır. Evet bir yandan doğru bir iş yapmak için enine boyuna herşeyi araştırmak gerekiyor. Araştırıpta geçmişi olmaması yapılamayacağı kanaatine sevk ediyor çevre görüşleri.
Yalnız işi yapacak kişilerin de biz yaparız yaptık mı olur düşüncesiyle değil de elimizden geldiğince yaparız olmadıysa çabalarız görüşünde olmaları gerektiğini düşünüyorum.
Bir de örnek vereyim. Bizim okuldaki bisiklet tasarım projesinde öğrencilerden birinin getirdiği bir tasarım için hocalar bu kesinlikle olmaz, üretilmez, çalışmaz derlerken, (yapıcı olmaz yıkıcı olurlarken) ünlü bir markanın üretip sattığı ve gayette çalışan bir bisiklet olduğunu söylemişlerdi.

Bir de bizim kötü bir yanımız daha var. Önce taşlarız önüne engel koyarız, bitip iyi bir iş çıkarsa da bir kısmımız hala kötü eleştiriye devam eder bir kısmımız da başarıyı önceden kösteklemesine rağmen üzerine alınır. Sanki kendi yapmış gibi. Benim de biraz kuyruk acım var. Burada laf açılmışken dile dökmek istedim.
İnşallah birgün amaçladığınız kaliteye ve başarıya ulaşırsınız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@drumbanger ben size katılıyorum. Aliminyum düşündük aslında çok daha basit bir malzeme ama kalitesi düşündürür karbonda aynı sekılde bizim göremediğimiz en ufak hata 20bin km de bir arkadaşın ölümüne sebebiyet verebılır en iyi bildigimiz işlem çelik üzerine biz bu konuda dahaçok deneyimliyiz oyuzden çelik tercih ettik.
Tabi dünyanın en iyi kadroları çelik üzerine yapılıyor bir tercih sebebimizde bu oldu karbon hafifliğinde çelik üretmek. Şahin metaryeller ile görüşüceğiz yarın bakır alaşımlı iridyum ile güclendirilmiş çelik boru için fiyat alacagız uygun olursa calısmayı onun üzerinde devam ettirecegiz. İridyum konusuna gelince piyasadaki en makul çeliğe karışabılen güclü malzeme oldugu için tercih ettik varsa demir çelik karışım tavsiyelerini bekliyorum özelden.

AbdülkadirArtan

Aktif Üye
Tepki
318
İsim
Abdülkadir Artan
Bisiklet
Diğer
Bir de bu kadar tepki toplamanızın sebebi çok iddialı bir şekilde giriş yapmış olmanız. Önce biraz daha ağır da olsa kaliteli bir iş çıkaracağınızı dile getirseydiniz olumsuz yorumlar nötr olurdu. :)

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Mesajımı düzenlemesi için Saadettin Bey'e bıraktım :)
Yapıcı yorum vardır, yıkıcı yorum vardır, o yorumum yıkıcı bir yorum. Kadro üretimini bu kadar hafife almaları, sırf ticari anlamda böyle bir sektör oluşturma çabaları ve konuda hiçbir bilgisinin olmadığının belli olması beni resmen şaşırttı. Bu kadar sıfır bilgiyle, sırf kuzeni çizim yapabiliyor, amcası da kaynak yapabiliyor, e kendisi de motor imalatında çalışmış diye kadro üretimi yapmaya karar vermeleri gerçekten içler acısıydı. Yapılabilecek en doğru yorumu yaptığımı düşünüyorum o 8 maddede. Ama tabiki sayın mariokoldato memleket gelişimi baltaladığımızı düşnüyorsa o yorumu kaldırmak lazım :) Gençlerin önünü kapatıyor gibi olmuş sanırım :(
İnternetten "çalınan" çizimler konusuna, girmiyorum bile :)

Kadro üretimi konusundaki fikrim değişmedi. "Kadro üretimi" dediğimiz şey eğer bukadar kolay olsaydı, kadro üretimi eğer 3-5 boruyu birbirine kaynak yapmaktan ibaret olsaydı gider sanayide bir kaynakçıda aero kadronun Allah'ını yapardık...

kellemusic

Aktif Üye
Tepki
85
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
@Serkan Mıstınoğlu kullanıcısı konuyu iyi özetlemiş.
Kaldı ki bunlar yıkıcı değil yapıcı yorum bana kalırsa.

2 kişi aksini söyledi diye konuyu burada kapatmak da pek iç açıcı değil. Ben kafa olarak da hazır olmadığınızı düşünmekteyim.

S

Spook

Misafir
Arkadaş henüz çok genç ve tecrübesiz. Heves etmiş ve bir girişimde bulunmak isteyip düşüncesini de forum sakinleri ile paylaşmış. Elbette henüz yolun başındayken ticari faaliyetlere yönelmek bir hata. Fakat handmade (el yapımı) bir bisikleti hayata geçirmesi çok zor bir şey değil. Arkadaşın yapacağı bisikletin, Teknik özelliklerinin bu sektörde isim yapmış firmaların standartında olması mucize olur. Çünkü tecrübe,yatırım,arka plan,teknoloji için büyük bir ekonomik imkân ve geniş yıllara dayanan tecrübeler etkin rol oynuyor.

Fakat yıllar önce Bisiklet (montaj olsa da) üreten hiç bir türk firma yoktu (ya da ben bilmiyorum) Bugün Salcano,Sedona ve Kron gibi firmalar hatrı sayılır derecede üretim yapmakta,türk piyasasını şekillendirmekte.
Türk firmalar vizyonunu geliştirip,güzel stratejik hamleler yaparlarsa dünya bisiklet piyasasında da adından söz ettirebilirler.

Forumda klasik bisikletlere hayat veren bir arkadaşa denk gelmiştim. Yapmış olduğu işler gayet başarılı gözüküyordu. İstenildikten sonra her şey yapılır. Fakat kucuk adımlar,ve beklentinin rasyonel olarak planlanması şartıyla.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Ben de sağlıklı olacağını düşünmüyorum ama bir kaç sefer deneyin,olmazsa "Yanlış hesap Bağdat'tan döner " hesabı projeyi daha da uzatmadan sonlandırmanız gerektiğini düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Aga yapın sonucu görelim.
Kaliteli bir kadro olursa neden almayalım.
Olumsuz eleştiri getiren arkadaşlar gayet makul noktalarda eleştiri sunmuş.
Dikkate alıp pratiğinizi geliştirin.
Olumsuz eleştiriler bu bağlamda olumlu eleştirilerden daha kıymetlidir. Şimdi bu olumsuz eleştirileri dikkate alırsanız ileride rezil kepaze olmazsınız.
Öyle düşünün.
Bu arada Allah'ın sefil Taiwanlısı yapıyor da bir Türk neden yapamasın?
Yaparsınız. Korkmayın.
Yapın, test edin, geliştirin.
Satın almazsam namerdim!
Zaten fixie bir bisiklet toplamak için çelik kadro arıyordum.
Yapın, alalım.
Sertifika falan beni bağlamaz. Ben üzerine biner test eder, sağlamlığına güvenirsem alırım.
Başarılar dilerim.

Ticari boyutunu kafaya takmaya siz şimdilik. Teknik danışmanlık alırsınız. Mesele hallolur. Önemli olan sağlam ve hafif bir kadroyu üretebilmektir. Siz ona odaklanın. Kervan yolda düzülür.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@c33nk Benim kafamda şöyle bir kadro yapımı var ama...Nasıl olur bilmem???
Çok ince çelik ve ya Aluminyum üzerine bir kaç kat kevlar kumaş(ve kumaş için sertleştirici reçinesi lazım tabi)
Bir video da görmüştüm Kano yapıyorlardı kevlar kumaştan,ben de bisiklet te yapılabilir diye düşündüm:harika::harika: (Bu zamana kadar öyle bir bisiklet görmedim şahsen)
Hem de kurşun geçirmez olabilir:p:D

Sizce nasıl bir fikir???

Harun ÇEVİK

Forum Bağımlısı
Tepki
989
İsim
harun çevik
Bisiklet
Diğer
Yapın tabi. Ben hayallerin gerçekleştirilmek için olduğuna inanrım. Hele ki böyle bir yeteneğiniz varsa. Hiç birşey ortaya çıkmazsa güzel bir hatıra olur.
Çıkan aksaklıkların giderilebileceğine inanıyorum. Yeterki yılmayın.
Hatta şunu da şuraya iliştireyim.

'' Olursa olur, olmazsa çay demleriz''

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.