Cd ve Dvd ler hakkında . Bu üstündeki + lar - ler ne demek.

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Herkese merhaba

Ben bilgisayarı son ucundan yakalayabilmiş, kendimce şanslı birisiyim. Şanssızlığım ise çok geç yakalamış olmam. Haziran 1999 senesinde eve çocuklara diye aldığım PC ile bu işe başladım. O güne kadar da PC nin tek tuşuna bile dokunmamıştım. Birkaç Pc çökertme durumlarından sonra, üst üste koysanız yarım metreyi bulan Pc le ilgili kitapları okuyarak bu günlere gelebildim.
Sizlere göre çok başlardayım ama kullanmam bile bana yetiyor.

Şimdi bana yardımcı olursanız çok mutlu olacağım.

Bu gün resimlerim çok çoğaldı , yaklaşık 11.235 aded olan resimlerimi herhangi bir ihtimale karşı dvd cd lere kopyalayacağım. daha öncede cd lere yedeklemiştim.
Arada da bilgisayar sarf malzemeleri satan yerlerden cd ler dvd ler almışım. Bunlar hakkında az biraz bilgim var ama daha somut bilgiler olsun istiyorum. Öğrenmenin yaşı yoktur derler. Yaş 70 iş bitmiş olmayalım dedim.

Evdeki cd lerime baktım
CD-R 2x-56X yazan var bu normal sadece yazlabilir bir cd diye biliyorum.

CD-RW 8-12X yazan bir cd buldum hiç kullanmamışım, sanıyorum silinip yeniden yazılabilir bir CD.

CD-RW 4x-12X yazan bir cd buldum hiç kullanmamışım, sanıyorum silinip yeniden yazılabilir bir CD

Şimdi birkaç dvd buldum
DVD+R 8X yazıyor bu da herhalde sadece yazılabilir dvd

Bunların yanlarındaki 2x, 8x yazanlar hızları herhalde.
Birde bu + lar - ler ne demek .

Birde bazen cd yazıyorum yarısını bile kullanmamışım, bu cd yi yeniden boş kalan tarafına dolum yapabilirmiyim. Bazen boş tarafa dolum yapabiliyorum , ama bazende kabul etmiyor.

Bu konuda bana bilgi verecek, arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Eğer nette böyle bilgi alabileceğim bir link varsa ordanda faydalanabilirim.
Çok teşekkürler.
Sevgi ve selamlarımla.
Hoşçakalın.

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Ender Abi detaylı olmasa da yanıtlayayım :).
+ ve - olarak DVD lerin üzerinde gördüklerin, farklı DVD standartları. Kimisi Sony, kimisi Philips tarafından geliştirilmiş bunun gibi bir kaç standart var. Bu nedenle o işaretleri görüyorsun. Ancak artık her bir standardı tek bir DVD yazıcıda bulabiliyorsun ;). Artısı, eksisi, DVD-Ram'ı Rom'u vs...
CD'nin boş kalan kısmına yazmak için CD'yi yazma işleminin ardından sonlandırmaman gerekiyor. Sonlandırılmış CD'ler (veya Windows'un diliyli kapatılmış CD'ler) bir daha veri girişine olanak sunmuyor.

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@HaliliOzturk

Halil'cim merhaba.
İlgilenipte cevap verdiğin için, çok teşekkür ederim. Ben , yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum. Tabi bazen kafa basmadığı da oluyor. Ama iyice gösterilen birşeyi de, öğrenmemezlik yapmam.
Verdiğin bilgilere teşekkür ederim. Demek firmalar o + ve - leri kendi markalarına göre koyuyorlar.
Şimdi kendi laptopuma baktım. dvd yanında RW DVD+ R DL yazıyormuş benimkinde
belkide dvd - yazanı taksam çalışmayacak.

Teşekkür ettim. Selam ve sevgiler gönderirim.
Hoşçakal.

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Ender abi
- olan iç kısımdan dış kısıma doğru yazar
+ olan dış kısımdan içe doğru yazar

bazı notebook dvd rom ları DVD seçer bu tamamen duygusaldır :)
satış politikası :)

+,- ikisini de okur normalde ama seçme ihtimali de var
standart olan genelde - diye biliyorum...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@Ercan Bayram

Ercan bu bilginin doğruluğundan emin misin? Çünkü bu tip ortamların hepsinde (disket, sabitdisk, cd vs) "iz sıfır" denen bir mantık vardır. Bu, okumaya başlanan, içeriğin "index"lendiği izdir. Bozulduğu anda veri okunamaz. Dıştan içe yazmak bana "aşırı" saçma geldi :).

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@Ercan Bayram

Ercan'ım

Verdiğin bilgilere çok teşekkür ederim.
Bu notebooklar dvd seçecekse, bu firmalar o zaman, kendi markalarında dvd yapsınlar ya kardeşim. ben şunları arayımda bir söyleyeyim.:D
Bilen var bilmeyen var. Dvd leri alacağız, eve geleceğiz, çalışmayacak. :mad:

cevabına teşekkürler. Selam ve sevgiler gönderirim.
Hoşçakal.

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@HaliliOzturk

Halil'cim

Verdiğin link süper. Ve içinde daha çok güzel bilgilerde var . Beni bir hafta aramayın artık. Ben bu linki bir yutup geleyim.
Çok teşekkür ederim.
Sevgiler sunarım.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Bu arada günümüzde bir çok modern DVD yazıcı cihaz hem + hem de - tipi medyaları desteklemektedir. Benim yazıcılar ikisini de desteklese de genelde memnun kaldığımdan ve daha sonra çıkan (bundan tam emin değilim) bir standart olduğundan + tipi medyayı tercih etmekteyim...

• Beğen
Tepkiler: Ender Alıcıoğlu

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
+,- olayı sadece yazılabilir dvd medyalarda var, cdler için böyle birşey söz konusu değil, tüm cd ve dvd yazıcılar her türlü cdye yazabilir. + medyalar üzerine birden fazla session yazılmasını destekler ve okunma performansı daha iyidir. - medyalar tek session destekler. Tüm yazılabilir medyalar içten dışa doğru yazılır.

• Beğen
Tepkiler: Ender Alıcıoğlu

Barbaros

Forum Demirbaşı
Tepki
193
Evet bende artık yeni dvdlerde her türlü format desteklendiği için, + olanları tercih ediyorum. Dvd olarakda Verbatim + alırsanız en kaliteli medyalardan biridir dünyadaki. Fiyat farkı az pahalıda olsa diğerlerinden içiniz rahat olur.

Ayrıca her ne kadar 16 x hızda yazmaya destek veren dvdlerde olsa piyasada, dvd arşivcileri vakitleri varsa maxımum bır dvd ye data kaydederken 4x hızla yazıp nero programı ıle verify(yanı yazdıgı datayı kontrol etme) özelliğini mutlaka kullanırlar. Bunları uygularsanız datalarınızın dvd de kalma senelerini uzatırsınız...

Barb.

Turhan Evci

Forum Bağımlısı
Tepki
313
Kısaca özetlersek, + dvd ler yeni nesildir, 1 adet alıp kayıt yapmanızda fayda varki, evinizdeki dvd player eski model ise - dvd leri tanıdığı halde + dvd ler tanıyamıyabilir.
Ayrıca - dvd lere max. 8 hızla yazabiliyorken + dvd lere 16 hıza kadar yazabilirsiniz. Barbaros arkadaşımız dediği gibi biraz zaman harcayıp + dvd lere 4 hızında kayıt yapmak en sağlıklı çözümdür.
İnternetden gelebilecek olan virüslere karşı derhal resimlerinizi kaydetmenizde fayda var :p

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
@hakan_the_rider

@Ergün (Divinity

@Barbaros

@Turhan Evci

Herkese merhaba

Verdiğiniz cevaplar ve şu ana kadar okuduklarımdan baya birşeyler öğrendim. Hakikaten bazı konularda hiç fikrim , yokmuş. Çok faydalı bilgiler aldım.
Ben de demek, bilirmişim gibi aldığım, DVD leri gidip, + olanları almışım, bu da benim şansım demek. Laptopumu da , şimdi baktım onda da + yazıyor, iyi şeyleri demek insanlar bilmeden de, şanslarıyla buluyorlar.

Resimlerimin hepsini de DVD ye kopyalayıp yedekledim. Şu dvd hakikaten çok güzel bir şey. Dvd olmasa 3 dvd ye sığdırdığım resimlerim herhalde 17- 18 cd ye depolayabilecektim.

Beni aydınlatan , tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Çok sağolun.

Sevgi ve saygılarımla.

Hoşçakalın.

• Beğen
Tepkiler: Turhan Evci