Canyon Kullanıcıları Kulübü

BveP

Aktif Üye
Tepki
324
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@:DDD
Denemekten zarar gelmez tabii ancak çok mümkün gözükmüyor. Keşke getiren kişi biraz daha bastırsaymış havaalanında. Sonuçta tüm AB ülkeleri içinde geçerli, yasayla korunan bir kuraldan bahsediyoruz; firmalar bas bas "we return tax" diye ibare koyuyorlar sitelerine. Hakkınız olan bir şeyi bilgisi yok diye gaspetmiş oluyor gümrük memuru. Bu gibi durumlarda, emin olduğunuz sürece, kararlı bir şekilde baskı yapmak gerekiyor. Az buz para değil sonuçta. Yine de bir iletişime geçin konsoloslukla.

Bu arada firmanın da bir suçu yok burada. Size ödeyeceği vergi iadesini damgalanmış vergi iade formu olmadan devletten tahsil etmesi mümkün değil çünkü.

• Beğen
Tepkiler: :DDD
Scudo

Erdal Ylmz

Daimi Üye
Tepki
860
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Bisikleti Türkiye'ye sokan kişi ancak bu işlemi yaptırabilir. Konsolosluğa gitmeden önce yanınıza almanız gerekenler; pasaport, bisiklete ait faturanız ile birlikte mühürlenecek evrak, Türkiye'ye dönüşü belgeleyen uçak bileti (uçak bileti yoksa internet üzerinden seyahati gösteren bir çıktı alın). Daha önce forumdan bir arkadaşımız, bu şekilde konsolosluk üzerinden işlemlerini halletmişti.

• Beğen
Tepkiler: Murat B. ve :DDD

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized

İstanbul'da Lüksemburg konsolosluğu var mı? Ankara'daki elçiliğe gitmeniz gerekiyor olabilir, o da olur mu bilmiyorum...

:DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İstanbulda var.

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
Almanya dan vergi iadesi alınacağı için Almanya Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğuna da imzalatılabilir diye düşünüyorum.

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ama çıkış yapılan ülkeye yaptıılması gerekir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba Canyon sever arkadaşlar,

Canyon bisikletleri ne şekilde en ucuza getirebiliyoruz? Mesela şu bisiklet tam almak isteyeceğim bir model: (link)
Bütçeyi sonuna kadar zorlayıp bisikletin parasını çıkarabiliyorum. Ama işin içine vergi, kargo girince çok uçuyor fiyat.
Hollanda'da tanıdıklar var, onların eve sipariş verebilirim. Ama böyle yapsam bile yine gidip benim almam gerekecek. Onlar yanlarında Türkiye'ye getirseler bile Hollanda vatandaşı oldukları için vergi iadesi alamıyorlar. Ben gidersem hem vergi hem kargo parasından kurtulmuş oluyorum ama git-gel-vize derken yine aynı hesaba geliyor.

Sipariş için 1500 euro vergi sınırını bir şekilde halletsem, farklı model alsam dahi 300 gümrük vergisi, 200 kargo yine uçacak fiyat.

Bilmediğim bir yöntem var mı? Bulgaristan'a sipariş versem vergi ve kargo dahil 1800 euro diyor mesela. Sınıra yakın bir yere sipariş verip gidip alsam, 300 euro vergiyi iade alma imkanım oluyor mu herhangi bir şekilde?

Yada Yunanistan için yine toplam 1800 euro, vergisi 348 euro yazıyor, 1450 euro vergisiz fiyatı. Vizesi olan bir arkadaşı ayarlasam, siparişi onun adına versem ve otobüsle gidip bisikleti geldiği yerden alıp gelse, vergi iadesi alabiliyor mu? Sınırdan yanında ekstra vergisiz geçirebiliyor mu?

Bir süredir yeni yol bisikleti bakıyorum, 7-8 binlere kadar vermeyi göze alınca az daha zorlayıp Canyon almak mantıklı gelmeye başladı. Felt bisiklete, alüminyum Merida'ya 8-9 bin vermektense biraz daha zorlayıp Canyon alınabiliyor. Ama bütçeyi daha fazla arttıramıyorum, hem psikolojik hem maddi sınıra yaklaştım. Öneri var mı?

hakan hoca

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
hakan
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Bianchi
VAT reimbursement is only possible on orders to Germany, Belgium, Italy, Austria, Denmark or the Netherlands. For the Netherlands, you have to follow a special procedure – please contact our partner in the Netherlands in advance.
Bulgaristan-Yunanistan'dan yapılan siparişlerde vergi iadesi alınamadığı yazıyor.
Ayrıca merakımdan soruyorum cidden felt markasını beğenmeyip canyon endurace serisi bisiklete yönelmenizi sağlayan şey nedir. Yanlış anlamayın, canyon endurace gayet de alınabilir bir bisiklet ancak Fiyat/Performans bisikleti olarak popularite kazanan bir markanın pahalı da olsa alınmak istenmesi ve ayrıca bunun için de oldukça uğraşılmasını garipsiyorum sadece. Neticede bilinen markalara ait aynı seviye bisikletlerde, özellikle giriş seviye karbon bisikletlerde, markalara göre mucize beklememek gerek. Bu yüzden ben herkese işin zevk boyutunda beğenilen bisikletlerden fiyat açısından uygun olanın alınmasını tavsiye ediyorum. Bu felt olur, canyon olur veya başka marka olur.

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Clint Eastwood
Almanyaya giden bir arkadaşa aldırmanızı öneririm. Türkiyede vergi verilmez.......

@Clint Eastwood
Çok haklısınız fakat tanıdık biri Almanya'ya gitmiyorsa almanız hiç mantıklı olmaz. Karbon olarak en düşük Endurace CF 7.0 bile internetten a lındığında 10000 TL'yi aşıyor. Yani internetten almak çok mantıklı değil.

Son düzenleme:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hakan hoca m yaklaşık aynı paralara denk geliyorsa, marka değeri yüksek olanı tercih etmek daha mantıklı geliyor. Canyon ayrıca oldukça popüler bir marka, üstte attığım Ultimate kadrosu Felt yada baktığım bir diğer bisiklet olan (link)'e göre daha çok güven veriyor. Fiyatta yakın olunca biraz daha zorlayıp Canyon alma ihtimali cazip geliyor.

@:DDD hocam Canyon almayı aklıma sokan sizsiniz :) Bu durumda Almanya'ya turistik amaçlı zaten gidip gelecek bir arkadaşa aldırmak dışında uygun bir seçenek yok görünüyor. Böyle bir arkadaşta yok maalesef, Erasmus için giden var ama onlar da vergi ödüyor diye biliyorum. Her türlü orada yazan fiyata ek 400-500 euro para gidecek galiba. Bu durumda elvada Canyon demek zorunda kalıyorum, daha sonra denk gelince alırım artık.

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Elveda :( . Daha güvenli gelmesinin sebebi satış sonrası hizmetleri. Kullanıcı tarafından olmayan hataları direk yeniliyorlar. Türkiye'deki gibi acı çekmiyorsunuz.

EnesKlf07

Daimi Üye
Tepki
532
İsim
Enes Kalfa
Bisiklet
Scott
Merhaba herkese bir durumu merak ediyorum. Şuan sipariş versek ve kargoyu Almanya da oturan akrabamıza yollasak. Ama teslim almaya Eylülde gittiğimizde yinede havalimanın da vergi iadesi alabiliyor muyuz ? Yani bir süre sınırı var mı teslim edildikten sonra geç gitmekte ?

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
3 ay süre sınırınız var.

• Beğen
Tepkiler: Metal06

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.143
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@andjustice4all Siz bisikleti satıyormusunuz? Sahibinden de bir ilan gördüm de, gerçi o slx yazmış ama