Canyon bisiklet siparişi ve teslimat süreci

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
Merhabalar,
Canyon firmasının bisikletleriyle forum sayesinde tanıştım, inceledim, beğendim ve ilk yol bisikletimi Canyon firmasından satın aldım. Siparişten teslimata kadar yaşanan tüm süreci herkesle paylaşmak istedim.
Canyon firmasının hikayesi 1978'lere dayanıyor ancak şu anki ismiyle tam olarak bir bisiklet üreticisi olarak ortaya çıkışı 1996 yılında oluyor. Firma 600 çalışanıyla Almanya'nın Koblenz kentinde kurulu ve Katusha, Movistar, Topeak Ergon takımlarıyla beraber çalışıyor.
Canyon bisikletlerini tercih sebebi yapan belki de en büyük özelliği distribütörlük ve bayilik sistemiyle çalışmayarak, direkt satış kavramını benimsemiş olması. Distribütörlük, bayilik vs. derken ürünün fabrika çıkış fiyatı son kullanıcıya ulaşıncaya kadar yüksek rakamlara ulaşmış oluyor. (Görsel canyon.com sitesinden alınmıştır)
direktvertrieb_en.png

Biraz hikayeden sonra sipariş detaylarına geçebiliriz.
Canyon firmasının web sayfası : (link) adresinden ulaşabilirsiniz. Firma web sayfası üzerinden Dağ, Yol, Downhill, Freeride, Triathlon ve şehir bisikletlerine ulaşabilirsiniz. Kendime yol bisikleti siparişi verdiğim için anlatımım yol bisikleti görselleriyle ilerleyecektir.

İstediğimiz donanım ve kadro (AL: Alüminyum, CF: Karbon) sınıfına göre seçimimizi yapıyoruz.

2.jpg

Seçtikten sonra bisikletin Türkiye'ye vergisiz bir şekilde geleceği net fiyatı 1 numaralı yerde görüyoruz.
2 numaralı Availability (Elverişlilik) kısmına bastığımızda seçtiğimiz bisikletin stokta olup olmadığını, eğer stokta yoksa ne zaman stoğa gireceğini veya bu sene artık üretimin bu bisikleti için durduğunu görebilir ve siparişimizi bunları göze alarak verebiliriz. Aşağıdaki gibi bir pencere gelecek karşımıza; CW (Calendar Week) yılın haftasına karşılık gelmektedir. Bu sayede istediğimiz modelin ve boyun hangi tarihler arasında hazır olacağını biliyor oluruz.
3.jpg
Her üreticinin kendi kadro geometrisi olduğu için, 3 numaralı yerden "I would like to determine my ideal frame size" yazısına tıklayarak çıkacak tabloları sırasıyla kendi vücut ölçülerimize göre doğru bir şekilde doldurduğumuz takdirde kendimize en uygun kadro boyunu seçmiş bulunuyoruz. Özel bir gerekçeniz olmadığı takdirde üreticinin belirlediği bu tablonun kullanımı en doğru sonucu verecektir.

Uygun kadro boyunu belirledik, seçimimizi de yaptık ve bisikleti sepete attık. Checkout sayfasına geldiğimizde siparişin özetini görebiliriz. Seçtiğimiz model ve ebat, seçtiğimiz donanım içerisinde opsiyonel değişik hakkı tanınan bir ürün varsa onun alternatifi, ilave olarak arka arttırıcı askısı alabilirsiniz (olası kırılma durumlarında yedek olması açısından), her bisiklet siparişiyle standart olarak gönderilen 12 Nm.'ye kadar ölçekli bir tork anahtarı, Canyon BikeGuard (aşağıda görsellerle anlatacağım) ve ülkemize kargo miktarı. Dilerseniz sipariş sepetinize Canyon'un diğer satış yaptığı ürünlerden de ekleyebilirsiniz.
Türkiye'ye kargo ücreti 199 Euro. Bisikletin paketlendiği ve Canyon'un BikeGuard adını verdiği paketleme için 14.20 Euro ödüyoruz.
Bir sonraki sayfa adres girişi ve son olarak da ödeme ekranı.

1. Gün : Siparişimizi verdik, Canyon'dan hemen bir mail geliyor. En yakın zamanda ürününüz teslimat için hazırlanacak vs.. Bu mail içerisinde bir de Revocation Instruction formu var. Yani ürünün siparişini verdiniz ve hatta ürün size ulaştı ama bir sebepten ötürü "ben bu ürünü almaktan vazgeçtim, iade ediyorum" diyorsunuz. Bu formu gerekçenizi de belirterek 14 gün içerisinde dolduruyorsunuz, ürünü hiç kullanmamış olmak kaydıyla aynı düzgün şekilde kargoluyorsunuz ve sıkı durun, kargo ücreti de Canyon'a ait olacak şekilde geri gönderebiliyorsunuz. (Bu aşamada daha kredi kartı kesintisi yapılmadı)

2. Gün : Eğer sipariş verdiğiniz bisiklet hazır stoktan çıkış yapılacaksa bendeki gibi olabilir, yani az önce belirttiğim mailden tam bir gün sonra ikinci mail geldi. Bu sefer içerikte farklı olarak ürün faturasına benzer bir belge de bulunuyordu ve kredi kartımdan provizyon kesildi.

3. Gün : Tercih ettiğim bisikletin kurulum sürecinin başladığı bilgisi ulaştı, kurulum tamamlandıktan sonra kargoya verileceği bildirildi. Sabah bu mail geldikten sonra akşama doğru bisikletin kargoya verildiği bildirildi ve kargo takip numarası iletildi. Kargo firması UPS

Bu noktadan itibaren kargo takibini bizzat yapmanızı tavsiye ederim. Ürün Atatürk Havaalanına gelir gelmez UPS müşteri hizmetlerini arayarak kargo takip numaranızı iletin.

5. Gün : Öğlen saatlerinde bisiklet Türkiye'ye ulaştı. UPS müşteri hizmetlerini aradım ve kargo takip numaramı ilettim. Mail adresime bir vekalet yazısı ilettiler. Doldurup taratarak geri mail attım. Bu vekaletin amacı, gümrük işlemleri boyunca UPS firmasını sizin adınıza her türlü gümrük işlemlerini yürütmeleri için vekil tayin ettiğinizi göstermektir.

8. Gün : Benim teslimat sürecinde araya Cumartesi-Pazar girdi. Pazartesi günü UPS'den tekrar mail geldi. %18'lik vergi miktarını TL cinsinden ödemem gereken UPS hesap numaralarını ilettiler. Ödedikten sonra dekontun kopyasını kendilerine tekrar mail attım.
Uyarı !! Bu bildirimi aldıktan sonra ödeme yapmak için 3 gün süreniz var, aksi takdirde geçirdiğiniz her gün için 80-100 TL arasında ardiye ücreti alırlar. Bu Gümrük Mevzuatından gelen bir zorunluluktur.
Ödemede problem yoksa ve mesai saatleri içerisinde işlemleri tamamlayabildiyseniz ürününüz gümrük bölgesinden çıkış yapar.

10. Gün : Bisikletim kapıma kadar geldi.
İşte bu noktada duygu seli, göz yaşları, kısacası arzular şelale...

20150415_143811.jpg 20150415_144153.jpg
Paketin içinden ıvır zıvır, reflektör vs. çıkıyor.
20150415_144341.jpg

Özel bir çanta mevcut; içerisinde tork anahtarı ve bisikletle ilgili bütün atölye faaliyetlerini yürütmeniz adına detaylı açıklamayı içeren bir kullanım kılavuzu mevcut.
20150415_144434.jpg 20150415_144656.jpg

Bisikleti koliden çıkardıktan sonra tek yapmanız gereken gidon ve sele borusu bağlantısını gerçekleştirmek. Metal metal öpüşecek yüzeyler için kullanmak üzere özel bir gres var. Onu mutlaka kullanıyoruz. (hem sele hem gidon bağlantısında) Tork anahtarı ile uygun tork değerinde montajı tamamlıyoruz. Vites fren ayarları bana biraz bozuk geldi. 40-50 km sürdükten sonra vites ve frende biraz ince ayar gerekebiliyor.

Arkadaşlar ben kısaca kendi alışveriş tecrübemi aktarmaya çalıştım. Olay sırası ve yazı içeriğinde eksik olmamasına gayret ettim. Umarım bir çok kişinin işine yarar.

Son olarak; ürünü Almanya'dan direkt fabrikasından da alma imkanınız var. Almanya'dan direkt aldığınızda %19'luk vergi bedelini peşinen ödemeniz gerekiyor. Faturanızı alırken Alman vatandaşı olmadığınız ve Türkiye'den geldiğinizi belirtmeniz gerekiyor. Bu sayede size özel bir form verecekler. Bu formu Almanya'dan havaalanından çıkarken onaylatıyorsunuz ve Türkiye'ye girince de aynı şekilde onaylatıyorsunuz. Akabinde bu formu Canyon firmasına geri gönderiyorsunuz ve size vergi iadeniz gerçekleşiyor. Sadece geleceğiniz Havayolu şirketine ilave bagaj ücreti veriyorsunuz, yaklaşık 40-50 euro. Her yolcu yanında bu tarz bir adet bisiklet getirmek serbest. Eğer böyle bir imkanınız var ise kesinlikle değerlendirin. Kabaca hesaplarsak 199 Euro kargo+ürünün %18 vergisi dersek min. ortalama 350 euro cepte kalır. Forumda bu konuda da tecrübesi olanlar bulunuyor. Dilerlerse bu konu altında bilgilerini paylaşabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular:
S-1 - Gümrükte ne kadar ödeme yapıyoruz?
C-1 - Posta yoluyla getirtilen her türlü ürün için (yasaklı ürünler hariç), 75 euro'ya kadar vergi muafiyeti vardır. 1500 euro'ya kadar olan ürünler için, Avrupa Birliği Ülkelerinden geliyorsa %18, Amerikadan geliyorsa %20 vergi ödenir.
Daha detaylı Gümrük Mevzuatı için lütfen inceleyiniz: (link)

S-2 - Ödenecek vergi tutarı alışverişte hangi rakam üzerinden belirlenir?
C-2 - Kargo ve diğer ücretler hariç yani sadece ürün için ödediğiniz rakam üzerinden değerlendirilir. Bunun için ürün faturasını esas alırlar.

S-3 - Almak istediğim bisikletin stoğa girme tarihi 3 hafta sonra görünüyor. Ücreti ne zaman çekerler?
C-3 - Bisiklet sizin adınıza ayrılıp, siparişiniz onaylandığı anda ücreti kredi kartınızdan kesilir, daha doğrusu önce provizyon alınır. Bisiklet hazır olup kargoya verildikten sonra kesinti tamamen gerçekleşir. Fakat bazı durumlarda 3 hafta olarak belirtilen takvim ileri veya geri gidebiliyor. Maillerinizi sürekli takip etmeniz gerekiyor.

S-4 - Kadro boyunu denemeden almak risk değil mi?
C-4 - Canyon'un sitesindeki tabloları doğru bir şekilde alınmış vücut ölçülerinize göre doldurduğunuz takdirde en uygun kadroyu almış olacaksınız. Bazı durumlarda 1-2 Cm oynamalar bir üst veya bir alt kadro boyu çıkabiliyor. orada tercih biraz size kalıyor.
..
..
..
Sürçü lisan ettiysek affola. Herkese iyi sürüşler...

Scudo

ahmEt87

Üye
Tepki
46
Bisiklet
Merida
Çok güzel bir bilgilendirme. Bisiklet arayışındayım ben de. Canyonların hastasıyım. Bir yandan çekiniyorum yurt dışından almaya , bir yandan da forumda alanları görünce gaza geliyorum. Bu güzel yazıyı da görünce inanılmaz şevke geldim yine:)

rata

Üye
Tepki
54
Bisiklet
Salcano
Çok güzel bir rehber olmuş. Forumda da sıkça soruluyordu bu süreçler. Elinize sağlık :harika:

• Beğen
Tepkiler: Bahadır S.

ieycl

Üye
Tepki
8
İsim
Emre
Bisiklet
Canyon
Ben de sipariş sürecini açıklayan bir konu açacaktım. Anlıyorum ki hiç gerek kalmamış :). Alacak arkadaşlar çekinmesin. Sadece sabırlı olsun stok durumuna bağlı olarak 2 ayı bulabiliyor göndermeleri.

Ancak kendi deneyimimi aktarmak istiyorum. Ben ilk olarak roadlite modeli sipariş ettim nisanın 12si gibi. Sonra gelen mailde gönderimin haZiran ortasında olacağını öğrendim. Okadar bekleyenem dedim ve mail attın siparişi endurace cf 7.0 (zaten kararsızdım iyi oldu :) ) yapalım dedim, 3 gün sonra ok dediler. Tekrar sipariş onayından sonra gelen mailde bisikleti mayısın son haftasında yollayacağız dediler. Düşündüm Neyse dedim kendi kendime bekleyeyim. Geçen hafta bankadan uyarı mesajı geldi, şu kadar para çekildi diye. Bir baktım mail de gelmiş yollamışlar ve dün elime ulaştı yani dediklerinden bir ay önce.
Ya müşteriyle papaz olmamak için en uzun süreyi ilk başta bildiriyorlar, ya biri iptal etti siparişi onlarda bana yolladılar ya da birimler arası iletişim ile ilgili bir sıkıntıları var :) bilmiyorum.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@feversea

Bildiğim kadarıyla getirdiğiniz ülke gümrüğüne onaylatmanıza gerek yok, vergi olayı alman Hükümet'i ve firma arasında olduğu için,ülkeden çıkışta faturanızı gümrüğe onaylatmak yetiyor

C. Tiryaki

Daimi Üye
Tepki
501
Bisiklet
Scott
Hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın yeni bisikletinizi. Ben de yeni bir bisiklet aldım. Bu bilgiler benim hiç bir işime yaramayacak ama yazmadan edemeyeceğim. Elinize kolunuza sağlık. Çok fazla kişinin aklındaki sorulara cevap vermişsiniz. Özellikle forumda, birbirinden çok ayrı konularda hep bu Canyon'dan nasıl alışveriş yapılacağına dair sorular oluyordu. Çok güzel olmuş. Teşekkürler.

N.ÖZKAN

Aktif Üye
Tepki
244
Bisiklet
Salcano
Canyon bisikletiniz hayırlı olsun, kazasız güle güle kullanın İnşallah.
Her aşamayı detaylı ve güzel birşekilde anlatarak, Canyon'u almaya niyetlenmiş birçok kişi için çok güzel bir konu olmuş Allah razı olsun.

Bu kadar açıklamaya rağmen ben yinede bir soru sorayım :D Alışveriş esnasında İngilizce yada herhangi bir yabancı dil mutlaka gerekli oluyormu ?

• Beğen
Tepkiler: Bahadır S.

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
@N.ÖZKAN karşı tarafla hiç bir şekilde diyalog kurma gereksinimim olmadı. Site arayüzünü kullanacak ve size gelen mailleri anlayacak kadar ingilizce yeterli.
ancak ne zaman siparişinizle ilgili bir pürüz çıkarsa o zaman yabancı dil gerekebilir. Yazışma, belki de konuşma...

• Beğen
Tepkiler: Yasint ve N.ÖZKAN

Burak Salgın

Forum Demirbaşı
Tepki
121
Bisiklet
Scott
su bisiklete gozum ilismisti benimde. Kurduysaniz eger fotolarini gormek isteriz

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
okurken heyecanlandım. Birde alsak ne olacak bilmiyorum.:D
Bilgilendirme için Teşekkürler

Atabeysulku

Aktif Üye
Tepki
313
İsim
atabey sulku
Bisiklet
Pinarello
1500 € sonrası için nasıl bir vergilendirme uygulanıyor? Konu hakkında bilgisi olan var mıdır ?

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@feversea

Bilgilendirme için teşekkürler. Bu kısmı anlamadım Canyon her yol bisikletine bir tane de kadro askısı mı koyuyor. Yoksa siz ekstra ekleseniz daha iyi mi olur demek istediniz. Bne paragrafta her siparişe bir tane esktra kadro kulağı dahil anladım

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
@x-rayted o kısmı eksik ifade etmişim. Aktarıcı askısını ilave ücretle alıyorsunuz.
içeriği düzelteceğim, uyarı için teşekkürler

Yigit Kabadayi

Daimi Üye
Tepki
81
Cok guzel bir anlatim olmus! Fajat anlamadigim bir yer var; % 18 lik vergi 839 euro uzerinden mi aliniyor yoksa... ?

Bahadır S.

Daimi Üye
Tepki
698
İsim
Bahadır S.
Bisiklet
Canyon
@Yigit Kabadayi 2 numaralı sorunun cevabında bulabilirsiniz.

@hüseyin kurtoğlu benim kadro seçimim konuda referans olmasın. Ben burada alışveriş sürecini anlatmaya çalıştım. İçerikte de bahsettiğim gibi, kadro boyu hesaplama ekranına düzgün ölçüm yaparak değerleri girerseniz sıkıntı yaşamazsınız.

Tepki
69
referans almıycam. ama çok küçük kadro boyu çıkıyor.. boyu 1.80 bana S tavsiye etti.. ben sırf orası referans verdi diye gidip S mi alacağım :)