Çankaya'da Bisiklet Otobanı Projesi; İlginç Bir Vaad...

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@Sercan T.

Uyarınızdan sonra Mansur YAVAŞ'ın web sitesine girdim... (link) Ancak ulaşım kısmında bisikletle ilgili bir proje göremedim... Ancak google araştırdığımda bisiklet yolları yapacağız söylemi aramalarda çıkıyor... Ciddi birşey göremedim...

Scudo

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Bi kere de "yapılacak, edilecek, düşünülüyor"larla değil de "yaptık, ediliyor, gerçekleştirdik"lerle gelin be. Hayatınız yalan.

ST21i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.183
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Proje uçuk bir proje olsa da günümüzde İstanbul'da varolan bisiklet yollarının mangal alanı, yaya yolu, taksi durağı, kaldırım, manav tezgahı, simitçi tezgahı şeklinde kullanılmasının önüne ancak ayrı yollarla geçilir, İstanbul'da ana güzergahlarda ayrı yol yapma imkanı yok denecek kadar az, bu tarz havadan yollar iş yapar gibi ancak yapılsa çok maliyetli olur ama İstanbul için iyi olur. Tabii söz konusu Çankaya, orada yaşayanlar bilir yolların genişliğini darlığını. Komik bir proje de olsa en azından bisikletlilere bir yönelim olmuş, %90 bunu yapmıyor...

• Beğen
Tepkiler: Sanberk E

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Sizler bisiklet kullanıcıları olarak ciddi ciddi şu fanus projesini heyecan verici buluyor musunuz?

En başından beri aynı şeyi anlatmaya çalışıyorum, niye bisikletlilere "uzaylı" muamelesi yapılıyor? Bisikleti sevdirmenin, bisikleti insanlara alıştırmanın yolu, kendimizi trafikten izole etmekten geçmiyor dostlar.

Bisikletinizi şehir içinde mutlaka kullanın, kullanın ki insanlar şehir içinde bisiklete binilebileceğini görsünler. Bisikletini haftasonları şehir dışına çıkartıp dağ tepe gezen insanlara saygım sonsuz, ama şehir içinde kullanılmadığı sürece bisiklet, bir ulaşım aracından ziyade, hadi çocukluk hevesini geçtim, en fazla haftasonları şehir dışı hobisi olarak kanıksanıyor insanlar tarafından.

Ben niye kendimi izole edeyim ki yahu akvaryumdaki balık gibi? Kımıl zararlısı mıyım? Niye soyutlanıyorum trafikten, niye rüzgarı ve açık havayı solumak için bisikletime binmişken kapalı bir ortama sokuyorlar beni? Bir allahın kulu da buna cevap versin.

Projenin imkansızlığını, saçmalığını falan geçtim. Büyük kısmı düz olan Ankara'da, her yere otoban döşeyenler kıçı kırık iki bisiklet yolunu yapmayı beceremeyip, abuk subuk projelerle beni kapalı alanlar içine hapsedecek kadar önemsiyorlarsa, hiç girişmesinler bisiklet işine.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@M.Ozkul

Web sitesinde projeler kısmında "Yeşil Koridor Projesi"nde bahsediyor bisiklet yollarından. Dediğim gibi videolar konduğu için metin kaldırılmış, metinde bisiklet yolları ile projesinden de bahsediyordu. Ayrıca "Benim sözüm senettir." diyor Mansur Yavaş. Hemşehrisi olarak Beypazarı'nda yaptıklarını biliyorum, verdiği sözlerin de arkasında duracağına inanıyorum. Ola ki, seçilir de yapmazsa ilk şikayet edecek kişi ben olurum.

Biraz propaganda yapıyor gibi oldum ama adaylar arasında bisikletten bahseden tek kişi o. Mevcut başkan 20 yıldır başımızda, yapacak olsaydı bu uzun zamanda yapardı diye düşünüyorum. Mevlüt Karakaya da projelerin sadece isimlerini yazmış, açıklama yapması gerek bence; ulaşım diyor ama içeriği ne bilmiyoruz; bisiklet var mı yok mu bilmiyoruz.

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
Bisiklet üst geçidinin taşıyacağı ağırlık hemen hemen yaya üst geçidi ile aynı olduğundan yaya üst geçidi ile hemen hemen aynı maaliyete sahip olacak. Artı yan ve üst kaplamalar. Böyle ciddi bir projede muhakkak ki yaz ayları için gereken havalandırma düşünülmüştür. Belki yaz aylarında üst ve yan kaplamalar güvenli bir şekilde açık olarak hizmete sunulacaktır.
Projenin hayata geçirildiğini düşünüyorum... Arabamla trafikte dur kalk yapmaktan bunalıyorum... Yukarı bakıyorum ve vızır vızır giden bisikletliler...
Hem insanları bisiklete teşvik etmek, hem ulaşım, hem güvenli bisiklet sporu için çok güzel bir proje.
İstanbul'a da yapılması ümidiyle...

LeventK.

Daimi Üye
Tepki
84
Bisiklet
Mosso
olmaz , ben o tüpün içindeyken bakkaldan 'çukulata' alasım geldi diyelim , nasıl alıcam ? Olmaz kesinlikle olmaz

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL
Tepki
1.235
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konserve gibi bir proje bence sallayın gitsin ......ama yavaş yavaş gardaşım yavaş sallayın.

• Beğen
Tepkiler: Berke
Tepki
18
Bisiklet
b'Twin
Hadi yaptılar diyelim :) yüksekten korkan bisikletçiler ne yapacak ? Ben hayatta o tüpün içinde sürmek değil yürüyemem. Dışlanmış gibi hissettim şimdiden :D

• Beğen
Tepkiler: ProfessionaL

N.ÖZKAN

Aktif Üye
Tepki
244
Bisiklet
Salcano
Ülkemizdeki binalar, alışveriş merkezleri, hanlar apartmanlar caddelere yollara o kadar yakınki, motorlu araç yolları için şerit arttırarak trafiği rahatlatmak ve buna ilaveten bisiklet yolu + yaya yolu eklemek neredeyse imkansız gibi birşey.
Bunu yapmak için yolların her iki tarafından birer sıra bina, işyeri ,konut ne varsa yıkmak gerek.Ancak bu şekilde sizin çizmiş olduğunuz yolları yapma imkanı olur.
Yıkılan yerlerinde devlet tarafından parasının ödendiğini düşünün, buna itiraz edenleri mahkeme olaylarını düşünmüyorum bile... Bu işin maliyetini varın siz düşünün.
Bana göre bu tüp yol projesi çok daha akılcı ve uygulanabilir gözüküyor.
Beni endişelendiren havalandırma olayı ve animasyonda olduğu gibi tavan kısmı şeffaf malzemeden yapılırda gün ışığını içeri verirse bisikletli sahuna olur herhalde :D Bu yolu kullananlar kısa sürede mankenlerin fiziğini yakalar sanırım:)

Sıfırdan bir şehir inşaa edilse ,yapılması mümkün yerlerde tabiki bende yolun ensağında bisikletlilere özel bir yol olmasını canı gönülden istiyorum.
Mevcut yapılaşma ve yerleşim buna imkan vermiyor.

@Edip Dinçer

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Ben hayatımda bu kadar saçma, hiç bir temele dayanmayan, bisikletin hangi amaçla kullanıldığını veya kullanılması gerektiğinden bir haber, trafik içinde bisikletlerin de bulunması gerektiğini umursamayan, bunlarla da kalmayıp bisikletlileri daha fazla dışlayan başka bir proje daha görmedim. Direk şunu deseler daha iyi bence, Biz insanlarımızı bisiklete binmeleri konusunda yeterince bilinçlendiremiyoruz, ayrıca tüm şehirlerimizi arabaya göre dizayn ettik, yaya ve bisikletler umurumuzda değil, düşündük taşındık bisiklet ve arabaların bir arada sürmeleri için önümüzde 100 yıl olduğuna karar verdik ve bu tüpleri yapmaya karar verdik.
Tüm bunları geçtim diyelim bunu sallama ve uydurma vaatlerini hayata geçirdiler, yahu insan demez mi bu ne saçmalık diye? İlk aklıma gelen şey, 500 metre yol gidicem, her 100 metre de bir giriş çıkış için rampa mı yapacaksınız? Nasıl girip çıkacaz içine?
Veya bu tüpleri sadece uzun mesafe bisiklet kullanıcıları mı kullanacak? Metro mu bu? belirli duraklarda girilip-çıkılacak?
Neyse, bu saçma vaatler biraz gülmemize vesile olur belki. Buyrun size Hayri Gülle ile vaatler, bence belediye başkanı adayları bu videoları bol bol izlesin zihinleri açılır ve yeni bol bol sallama vaatler üretebilirler.

Tepki
1.235
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tek kelime ile bisikletin ruhuna aykırı bir proje sen bisikletliyi çevreden soyutluyorsun yol kenarlarına bisiklet yolları yapmak bu kadar mı zor ? Bisiklet yollarımız yok ama bisikletler için daracık insanlardan ve çevreden arındırılmış kilometrelerce camdan fanuslar yaptık uzay teknolojisi Ankara cebeciden bir saldın mı sanki uzayda ki solucan delikleri gibi hop Merkür - Uranüs 15 dakika....Ben bu projeleri ile sizleri bilmem ama san ki bizlerle dalga geçiyorlarmış izlenimine kapıldım.....Kapılmayalım yavaş yavaş kapalım....Yavaş Çankaya adayı Yavaş.....

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Türkiye'deki neredeyse tüm büyük şehirlerde başta İstanbul olmak üzere trafik başa çıkılamayacak boyutlara ulaşmıştır.
Gelin şimdi hep beraber, dünyada bisiklet kullanımı denilince akla birinci sırada gelen Hollanda'nın geçmişte yaşadığı trafik, ölümlü kazalar ve petrol bağımlılığı sorunlarını nasıl çözdüğüne dair kısa bir video izleyelim.
Bu sorunların tamamını şu an yaşamakta olan Türkiye sizce bu problemi çözebilir mi? Ben eminim ki; eğer bir değişim yaşanmaz ise, her geçen gün daha çok araba satılmaya devam edecektir.

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
bisiklet yolu için imza toplayalım yada eylem yapın. RTE nin varsa öyle bir sitesi yada ulaştırma bakanlığının sitesine toplu imza neden yapmıyoruz. böyle eleştirmekle elimize hiçbirşey geçmez. şehir içini geçtim şehirlerarası 2metre genişliğinde bisiklet yolu olsa bisiklet kullanımının artacağından eminim. BF üyelerinin çoğu antrenmen yapmak ve şehirden uzaklaşıp temiz hava almak için kullanacaktır bu yolları. yapmazlar etmezler diyeceğinize mesjımızı iletelim o zaman yapmıyorlar diyebilirsiniz

Uras Cumhuriyet

Aktif Üye
Tepki
38
Bisiklet
Fuji
Bir Ankarali olarak 20 yillik baskanimizdan beklerdim boyle cilgin bir proje acikcasi. Cankaya belediye baskani adayindan cikmasi cok sasirtti :D sonucta dort bir yana saat yaptiran, teleferik yaptiracagini vaad eden bir birey. Her sey beklenir ne diyelim hayirlisi :D

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
Bu projeye sadece ''çılgın proje'' diyebiliyorum.

Konunun duayeni ülkelerin, akıllı, denenmiş projelerini uygulamak varken. Zihni Sinir projeleri üretmek; abesle iştigal, halkla dalga geçmek, paraları yanlış kullanmak, (Ankara'ya yapılan kapıların bitmeden önce açıklanan maliyeti 31 milon TL idi. Sonuçta kaça çıktı bilmiyorum. Kökeni imparatorluk olan ülkelerin bir geleneğidir bu kapılar, bizimle ne alâkası var?) siz de uygun gördüğünüz tanımları ekleyiniz.

Petrolden kazandıkları paraları nerelere harcayacaklarını şaşırmış olan arap ülke ve şeyhliklerinin bile aklına böyle projeler gelmez...

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@N.ÖZKAN

Aslında bu yolların yapılması çok da zor değil meri imar planları uygulanabilse.
Ama tabi "mevcut yapılaşma" dediğiniz anda olay bitiyor :). Mevcut yapılaşma buna izin vermiyor ama imar planlarının çoğu buna izin veriyor. Ama işte sorun imar planlarının uygulanamaması veya bazı şeyler karşılığında özellikle uygulanmaması.
İmar planlarında -koruma amaçlı planlar hariç- yol kademelenmesi 7-8mt enkesitli yollar (ki bunlar yaya yollarıdır), 10 mt (kent içi yollar ki bildiğiniz ara sokaklar), 12mt (gidiş-geliş ve kaldırımı kapsayan yollar), 15mt ve sair enkesitli yollar olarak devam eder. Burada yapılması gereken 15mt ve üstü enkesitli yollara bu tip bisiklet yollarını uygulamak (Tabi bunun için yapıların parsellerinden fışkırmasına izin vermemek gerekiyor). 4,5mt genişliğinde taşıt izleri (gidiş ve geliş ki 4.5 metre çok geniş bir taşıt izi), 1.5 mt'den kaldırımlar ve 3 metre genişliğinde bisiklet yolu hayli hayli yeter :). Hani zorlasak 12metre enkesitli yollara bile sığdırılır bisiklet yolları ama gereği yok :).
Ama tabi yine geliyoruz "mevcut yapılaşma"ya. :) Ah o mevcut yapılaşma yok mu. Her şeyi mahvediyor..

Aytuğ Ş.

Daimi Üye
Tepki
162
Bisiklet
Cube
@Enes Çatal
Çankaya da araç yollarını genişletme imkanı bile yokken bisiklet yolları yapamazlar. Ben bu yüzden daha gerçekçi buldum tüp projesını. Beni sevindirdi böyle bir düşünce. Umarım herkesin gözü açılır da şu ulaşım gerçeğinin otobüsle çözülemeyeceğini anlarlar..