Çanakkale Bisiklet Turu 2018

Scudo

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Benim için oldukça keyifli bir etkinlikti. İlk gün sağanak yağmur baştan aşağı sırılsıklam ıslattı ama güzel bir deneyim oldu. Şort ve yazlık file ayakkabı giymiştim, dolayısıyla yağmur çok handikap olmadı benim için. Sular ayakkabıdan aktı gitti, şort da çok fazla su tutan bir kumaş değildi zaten. Üzerimdeki Decathlon Tribord yağmurluğu beklediğimden de kaliteli çıktı, bir gram su bile geçirmedi ve sıcak da tuttu. Böyle olunca da yağmur benim için keyfe dönüştü. Hiç üşümedik mi, dönüş yolunda akşama doğru biraz üşüdük. Ama o kadar da olsun :)

Bu seneki avantajımız, konaklamayı çadır yerine Gelibolu'da, evde yapmaktı. O kadar yağmur yedikten sonra gidip çadırda yatan arkadaşlar da vardı. Esas zorluğu onlar çektiler bence. Herkesi tebrik ederim ve bu güzel organizasyon için de teşekkürler.

Tepki
93
İsim
MURAT
Bisiklet
Fuji
Ben geçmiş sene ile kıyasladığımda açıkçası bu seneki organizasyonun zayıf kaldığını düşünüyorum. Sebeplerine gelecek olursam; ilki ve bence en önemlisi bu kadar sponsor varken ve bu sene büyük de bir sponsor bulmuşken önceki sene yemek molalarında çorba,makarna ve tulumba tatlısı gibi şeyler verilirken bu sene ilk gün sandviç ekmeği az peynir ve salatalık, yanında da elma ve gofret ile geçiştirdiler. İnsanlar ıslandı, üşüdü vs sıcak yemek hayali ile o noktaya ulaştı ancak yeme içme konusunda hayal kırıklığı yaşadılar. Sonra yolun devamında makarna verildi ama bu pek bir anlam ifade etmedi. İkinci günde gene aynı şekilde, ilk molada sadece su verdiler geçiştirdiler. Soda varmış ama bitmiş. Yemekte gene sandviç ekmeği içinde az peynir biber salatalık, meyve suyu ve çikolata. Sonrasındaki bitiş noktasında makarna ama sonda kalanlara gene o da yetmemiş.Büyük katılımlı bir tur olacağı belliyken ve birçok kişi havadan dolayı tura katılmamışken neden katılanlara yetecek ikram yapılamadı anlayabilmiş değilim. Gene güvenlik önlemleri konusunda da sorunlar vardı, sağ şerit sol şerit vs sürekli karşı yönden gelen bisikletliler derken büyük risk oluşturan durumlar yaşandı. Keyifli miydi evet ama geçmiş yıla göre bence sınıfta kaldı. Tekrar katılır mıyım emin değilim.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
@mrtkvnc_pdr Organizasyonun geçen seneye kıyasla biraz aksadığına ben de katılıyorum ama bir yandan da her köşe başında saatlerce sabırla ayakta dikilip sürekli bağırarak, anons yaparak bisikletçileri yönlendiren gönüllülerin hakkını ödeyemeyiz diye düşünüyorum. Bence en çok onlar üşüdü. Ve tabii kuru bir sandviç yerine sıcak çorba dağıtılsaydı kesinlikle daha iyi olurdu. Çorba şifadır :)

Organizasyon konusunda benim gözüme çarpan en saçma olay, Troia etabında ilk mola yerinin toprak zeminli bir yer olmasıydı. Yağmur yağacağı ve oranın çamur olacağı günler öncesinden beri apaçık belliyken neden bisikletçileri oraya soktular anlamadım. Ben girmek istemedim, bu kez de oradaki görevli tarafından azarlandım burada beklemeyin diye. Belki o da haklı, sıkışıklık olsun istemiyor, görevini yerine getirmeye çalışıyor ama ben neden lastiklerimi, ayakkabılarımı çamura batırayım? O mola yerinden çıkan herkesin hali perişandı, hepsi çamur içindeydi. Manzarayı görenler ne demek istediğimi anlar.

Tepki
93
İsim
MURAT
Bisiklet
Fuji
@Birhan K. Kesinlikle hocam görevliler ve çalışan arkadaşlar için çok daha zor olmuştur. Ben biraz daha üst kesimde organizasyona sponsor olan ve bu organizasyonu planlayan kesime sitem ediyorum:) Yoksa gönüllü arkadaşlara, sağlık görevlilerine, güvenlik birimlerine falan lafım yok tabi ki. Umarım sonrakiler daha iyi olur.

Barış Çavuş

Gezgin Kızanlar
Tepki
1.010
Bisiklet
Sedona
Dört yıldır tura katılıyorum. Benim de en çok duyduğum kelime "SOLDAYIM!" Tur genel olarak güzeldi. Bence en iyi yıl 2014 idi. Katılımcı sayısı arttıkça kaliteyi tutturmak zor oluyor sanırım. Yapılan ikramlar konusunda kaşar ve salatalık yerine çorba veya sıcak yiyeceğin olmasının iyi olacağını düşünüyorum. İkramlar konusunda ise her turda olduğu gibi bazıları fazla alıyor ve diğerlerine kalmıyor. Görevlilerin ve emeği geçen herkesin ellerine, emeklerine sağlık. Gelecek yıllar için etapların başlangıç saatleri daha önce çekilebilir. Eğer başlangıç daha erken olursa Truva ve Abide'de daha fazla zaman geçirilebilir. Böyle olunca çok hızlı bir tur oluyor. Geride kalanları da düşünmek değerlendirmek gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

Aerocycle

Eski sporcu, Yeni performanscı
Tepki
127
İsim
Murat
Bisiklet
Corratec
Bu sene@mrtkvnc_pdr
O yetmezmis gibi 2.gün eceabata gec geldik son mola yerine makarna dahi bitmisti.

O sogukta yagmurda ruzgarda o kadar pedal basiliyorsa tabiki kasarli sandvicle gecistirilemez bu.
Sonucta 7 8 saat açık arazide pedal basiyoniz dayanacak insan var dayanamayacak insan var.

Özellikle bir lafimda ANKA BİSIKLET GRUBUNA OLUCAK INSALLAH LAFIMI DUYARLAR
ikinci gun sehitlik turunda surekli gruplarinin icinde ergenler gibi yüksek sesler cikariyorlar bagiriyorlardi. En son da ise takim minibusunun icinden bir bayan kim bunlar diye bagirip grupta ANKA diye son cigliklari le 30 40 kisi beraber bagiriyorlardi. Kimse kusura bakmasin ama orda 250 bin şehit var sen orda bagirip cagiramazsin yuksek sesle de konusamazssin. Ya edebinizle gelin yada gelmeyin.

Hurol Yoney

Daimi Üye
Tepki
307
İsim
Hürol
Bisiklet
Diğer
İlk günkü rota muhtemelen bu yıllık geçiciydi. Sahil kesimindeki yol ve altyapı çalışmaları seneye kuvvetle muhtemel bitecek. O zaman bu yılki sıkıntıların daha az yaşanacağını düşünüyorum.

Bisiklet gruplarına gelince. Bu kadar kalabalık bir sürüşün içinde illa beraber sürmek zorunda değiller. Eninde sonunda bir mola yerinde ya da yolda yine birbirini buluyor insanlar. Bizde 7 kişilik bir arkadaş grubuyla sürdük dağılsak da bir noktada hep bir araya geldik. Yolu veya sol şeridi kapamadık.

Bu arada gün itibariyle Çanakkale'de tozlu ve çamurlu bir yağmur yağdı.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Ben sadece falanca bisiklet grubuna değil, tura katılan bisiklet gruplarının alayına uyuz oluyorum. Tabii bu dediğim şey sadece Çanakkale Bisiklet Turu için geçerli, yoksa diğer zamanlarda hiçbiriyle bir problemim yok ve hatta böyle oluşumları destekliyorum..

Dikkat ederseniz tur boyunca etrafta adeta terör estiren, yol kapatan, bağırıp çağıran tiplerin çoğunluğu, bisiklet gruplarına üye tipler. Bireysel olarak ya da 2-3 arkadaşla tura katılanlar arasında bu kadar gürültü yapan, yol kapatan, bağırıp çığlık atan, taşkınlık yapan insan hiç görmedim. Bu gruplar herhalde kalabalık olmanın verdiği özgüvenle böyle davranıyorlar ama dışarıdan ne kadar çirkin göründüklerinin farkında değiller. Kendi küçük dünyalarında eğlenip dönüyorlar. Ha edebiyle, uyumlu bir biçimde sürüş yapan grup hiç mi yoktu? Vardı. Onlara da teşekkür ederim, isimlerini hatırlayamıyorum. Ama o ağzıyla korna sesi yapan, rampada insanı azarlar gibi yol isteyen tiplerin alayına uyuzum ve bazen arkamdan bu şekilde sığır gibi lakayıt şekilde bağıranlara yol falan da vermiyorum. İnsan gibi yol isteyene her zaman yollar açık, bunlara kapalı.

cool mehmet

Aktif Üye
Tepki
135
İsim
Mehmet
Bisiklet
Sedona
İlk defa katıldığım için fazla değerlendirme yapamayacağım fakat benim bayağı hoşuma gitti. Yağmur, rüzgâr tuzu biberi oldu. Traoya'yı ilk defa gördüm. Şehitlik ayrıca güzel zaten.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mrtkvnc_pdr

Katılıyorum. Özellikle ikram kısmı çok fazla vasattı.

Büyük sponsardan kastın Kale ise, Kendi personelinin Çanakkaleye ulaşımı ve barınması için 450 TL gibi bir mebla istedi. Zaten binlerce çalışanı olan Kale Grubu şirketlerinden 20 küsür kişi kayıt vardı. Bir çoğuda ulaşım sağlanmadığı için gelmedi. Broşürlerde logosunu bastırmanın haricinde bir esprisini görmedim ben açıkcası.

Festivalde canımı en çok sıkan şey bisiklet gruplarıydı. Festivale eylenmeye değilde askeri düzen kurmaya gelmiş gibilerdi. Kaba saba ses tonlarıyla sürekli kendi içlerinde emir komutalar. Önlerine çıkan insanları arkadan sürekli uyarıp olun kenarına geçemey zorlamalar. Islak zeminde aşırı sürat yapan cengaverler. Makas atanlar. Süpürücü araçlar sürekli insanların içinde olması. Kalabalık organisazyonlara katılmayı sevmediğimi söylemiştim. Düşüncelerimin doğruluğu bir kere daha kanıtlanmış oldu.

Organisazyonda takdir ettiğim konular ise, önemli her noktada yönlendirici insanlar vardı. Shimanonun mobil olarak destek vermesi başarılı. En önemlisi sağlık sorunlarına karşı motorize ve sabit ekiplerle anında müdahale edilmesi. Bu konuda neredeyse hiç açık bırakmamışlar.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Bu arada Abide etabının dönüşünde dik bir inişin sonundaki sert virajdan toprak zemine uçup toprağa çakılan bir bisikletçi görmüştüm. Ben oradan geçerken dört-beş sağlık personeli bu arkadaşı sedyeyle ambulansa taşımaya çalışıyordu. Sağlık durumuyla ilgili bilgisi olan var mı? Feci bir kaza yaşanmış gibi duruyordu.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Birhan K. Ambulans hizmette birhan beye özenle korna basılır diyeyim piuuuu
@Birhan K. Oraya girip çıktı normal şekilde muhtemelen başı beladaydı o genç benim azcık önümdeydi

Tepki
769
Bisiklet
Cube
Sponsorlar kısmında birçok firma yer alıyordu bu firmalar neye sponsor oldu merak ediyorum. Geçen seneye kıyasla yiyecek, ikram ve ücretli kit satışı bariz bir şekilde düşmüş. Bisiklet turuna ücretsiz katılım sağlasamış olsamda 2 günlük tur boyunca otel ve diğer harcamalar sonucunda 250 lira para harcadım Çanakkalenin çeşitli noktalarında, benim gibi yüzlerce kişininde bu harcamayı yaptığına eminim. Binlerce bisikletlinin akın ettiği, işletmelerin tur sonrasında dolup taştığı bir bisiklet turunda Çanakkale belediyesini göremedim. Sadece yemekten bahsetmiyorum kendilerini farklı bir şekildede gösterebilirlerdi. Basit bir tur için madalya ve katılım belgesine harcanılan para ile bisikletçiler daha memnun edilebilirdi diye düşünüyorum. Umarım önümüzdeki sene organizatör ve belediye çalışanları daha önemli kısımlara harcama yaparlar ve bizlerde bisiklet sürmenin verdiği keyifin yanında dahada keyiflenerek ayrılırız Çanakkaleden.

Üst kısım organizatör ve düzenleme aşamasındakilere idi şimdi kanı kaynayan katılımcılara birşeyler söylemek istiyorum. Çanakkale bisiklet turu veya festivali adındaki etkinlikte yarış, birinci, ikinci, üçüncü veya podyum gibi ifadeler görmedim bu yüzden haldır haldır birilerini geçmeye çalışıp kendini ve çevresindekileri tehlikeye atan arkadaşlarıda anlayamadım. Önce gidene kimse iki kat ikramda vermedi bu arkadaşlar ne kazandı neyi ispatladı? Yarış farklı bir olay bunu düşünen arkadaşlar yarışlara katılabilir ama bunun yeri burası değil. Solu aaaaaaağğğğğğçççç diye böğüren birkaç kişiye durumu anlattım ama anladığını sanmıyorum kendisi azman bir şekilde pedal çevirmeye devam ediyordu.

ulsbyrm

Aktif Üye
Tepki
142
İsim
ulaş bayram
Bisiklet
Cube
Çanakkale turuna dördüncü kez katıldım.Kendimce puanlıyorum

Güzergah seçimi : PEKİYİ
Bilgilendirmeler : ORTA
Yol kenarı görevlileri : PEKİYİ
Su dağıtımı : PEKİYİ
Yiyecek ikramları : ZAYIF
Güvenlik önlemleri : ZAYIF
Yol yardımları : ORTA
Ambulans Hizmetleri : ORTA

• Beğen
Tepkiler: mrtkvnc_pdr

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
@JusTiMe
Ne demek istediğinizi anlayamadım. Ne kornası?

Eğer kaza yapan gençten bahsediyorsanız benim gördüğüm kişi sedyeyle ambulansa taşınıyordu, gözlerim yanlış görmediyse normal şekilde çıkıp gitmedi baya hastaneye doğru sedyeyle gitti. Durumunu bilen varsa yazsın, cidden üzücü bir kaza.