Bütün gün bilgisayar başındaysanız...

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
İşiniz gereği bütün gün bilgisayar başında çalışıyorsunuz ama, el, boyun ve sırt ağrılarınız kimi zaman dayanılmaz oluyor. Demek ki, bilgisayar kullanırken dikkat etmeniz gereken kuralları gözardı ediyorsunuz. İşte birkaç öneri...

(link)

- Gözün bakış açısı 20 -30 derece yukarıda ve ekrandan uzaklık ise ortalama 60 -70 cm. olmalı. Ekran tepe noktasının gözlerle aynı hizada bulunmasına dikkat edilmeli.

- Oturulan sandalyenin yüksekliği, kalça, gövde üzerinde dik açı ile duracak şekilde ayarlanmalı. Ayrıca, sandalyenin bel çukurluğuna gelecek şekilde ayarlanabildiği bir bölümü olmalı. Eğer bu bölüm yoksa, beli içine alan ve iskemleye bağlanan bel yastıkçığı kullanılmalı.

- Sırt, boyun ve bel dik tutulmalı, kambur oturmaya kesinlikle izin verilmemeli. Kambur oturma eğilimi varsa, ileride oluşabilecek meslek hastalıklarından korunmak için, sırtı dik konumda tutmaya yarayan “postureks" adlı korselerden kullanılmalı. Ancak, en iyisi korse yerine düzenli egzersizler yaparak adaleleri geliştirmektir.

- Dizler 90 -110 derece arası bir açıda duracak şekilde çalışılmalı. Bunu sağlamak için gerekirse ayak altına küçük eğimli bir ayak tahtası konabilir. Dizler, aynı pozisyonda uzun süre tutulmamalı ve fırsat buldukça hareket ettirilmeli.

- Dirsekler, çalışma sırasında en fazla 90 derece bükülmeli.

- Ayak bilekleri dik açıda tutulmalı ve mutlaka yere temas etmeli.

- Uzun süre çalışan eller zaman zaman dinlendirilmeli, parmaklara germe egzersizleri yaptırılmalı.

- Bilgisayarda çalışan kişilerin evrakları ve kullandığı diğer eşyalar yakında olmalı. Bu eşyalara kontrolsüzce uzanmak, beli ve sırtı anormal şekilde döndürerek çeşitli risklere girmek demektir.

- Kişi her saat başı ayağa kalkmalı, dolaşmalı, 10 dakika kadar boyun ve sırt egzersizi yapmalı.

Çok uzun süre oturan kişiler, aniden ayağa kalktıklarında başta omurga sakatlanmaları olmak üzere önemli tehlikelerle karşılaşabiliyor.

- Ani hareketlerden kaçınmak, öne eğilirken bel yerine dizleri bükerek eğilmek, vücuda gelen yükleri her iki bacağımıza veya kollarımıza eşit şekilde dağıtmak, genel bel - sırt ve boyun ağrılarından kaçınmak için şart.

Scudo

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
ya bunlarin hepsi aslinda o kadar dogru ki, ama ben bu robot cizimlere bakinca hep kucukken anne babalari tarafindan dislerine kafalarini da kapsayan tel mekanizmalar taktirilan, dik dursun diye korse giydirilen, sise dibi gozluklere mahkum edilip tum estetikten yoksun birakilan zavalli cocuklari hatirliyorum... :p bi tuhaf oluyorum :p sonra da "estetik" masamin basinda sirt agrisindan notre dame'in kamburu gibi iki buklum sizlere yaziyorum :D

_bluessy_

Aktif Üye
Tepki
76
hımm..evet doğru bunlar, ama bunları yapabilmek için önce bilgisayar başında oturmak gerekiyor :vroam:..ben bişiler yazarken bile çoğu zaman ayakta oluyorum..Hareketsiz durabilme özelliğine pek sahip deilim :vroam:

:winkenlux :winkenlux :p