Bütün gün bilgisayar başındaysanız...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında eYa tarafından paylaşıldı.

 1. eYa

  eYa Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.297
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  Eskişehir & Didim
  Seviye:
  İşiniz gereği bütün gün bilgisayar başında çalışıyorsunuz ama, el, boyun ve sırt ağrılarınız kimi zaman dayanılmaz oluyor. Demek ki, bilgisayar kullanırken dikkat etmeniz gereken kuralları gözardı ediyorsunuz. İşte birkaç öneri...

  [​IMG]

  - Gözün bakış açısı 20 -30 derece yukarıda ve ekrandan uzaklık ise ortalama 60 -70 cm. olmalı. Ekran tepe noktasının gözlerle aynı hizada bulunmasına dikkat edilmeli.

  - Oturulan sandalyenin yüksekliği, kalça, gövde üzerinde dik açı ile duracak şekilde ayarlanmalı. Ayrıca, sandalyenin bel çukurluğuna gelecek şekilde ayarlanabildiği bir bölümü olmalı. Eğer bu bölüm yoksa, beli içine alan ve iskemleye bağlanan bel yastıkçığı kullanılmalı.

  - Sırt, boyun ve bel dik tutulmalı, kambur oturmaya kesinlikle izin verilmemeli. Kambur oturma eğilimi varsa, ileride oluşabilecek meslek hastalıklarından korunmak için, sırtı dik konumda tutmaya yarayan “postureks" adlı korselerden kullanılmalı. Ancak, en iyisi korse yerine düzenli egzersizler yaparak adaleleri geliştirmektir.

  - Dizler 90 -110 derece arası bir açıda duracak şekilde çalışılmalı. Bunu sağlamak için gerekirse ayak altına küçük eğimli bir ayak tahtası konabilir. Dizler, aynı pozisyonda uzun süre tutulmamalı ve fırsat buldukça hareket ettirilmeli.

  - Dirsekler, çalışma sırasında en fazla 90 derece bükülmeli.

  - Ayak bilekleri dik açıda tutulmalı ve mutlaka yere temas etmeli.

  - Uzun süre çalışan eller zaman zaman dinlendirilmeli, parmaklara germe egzersizleri yaptırılmalı.

  - Bilgisayarda çalışan kişilerin evrakları ve kullandığı diğer eşyalar yakında olmalı. Bu eşyalara kontrolsüzce uzanmak, beli ve sırtı anormal şekilde döndürerek çeşitli risklere girmek demektir.

  - Kişi her saat başı ayağa kalkmalı, dolaşmalı, 10 dakika kadar boyun ve sırt egzersizi yapmalı.

  Çok uzun süre oturan kişiler, aniden ayağa kalktıklarında başta omurga sakatlanmaları olmak üzere önemli tehlikelerle karşılaşabiliyor.

  - Ani hareketlerden kaçınmak, öne eğilirken bel yerine dizleri bükerek eğilmek, vücuda gelen yükleri her iki bacağımıza veya kollarımıza eşit şekilde dağıtmak, genel bel - sırt ve boyun ağrılarından kaçınmak için şart.
   
 2. bikergrrl

  bikergrrl Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.104
  Beğeniler:
  797
  Seviye:
  ya bunlarin hepsi aslinda o kadar dogru ki, ama ben bu robot cizimlere bakinca hep kucukken anne babalari tarafindan dislerine kafalarini da kapsayan tel mekanizmalar taktirilan, dik dursun diye korse giydirilen, sise dibi gozluklere mahkum edilip tum estetikten yoksun birakilan zavalli cocuklari hatirliyorum... :p bi tuhaf oluyorum :p sonra da "estetik" masamin basinda sirt agrisindan notre dame'in kamburu gibi iki buklum sizlere yaziyorum :D
   
 3. _bluessy_

  _bluessy_ Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2006
  Mesajlar:
  160
  Beğeniler:
  81
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  hımm..evet doğru bunlar, ama bunları yapabilmek için önce bilgisayar başında oturmak gerekiyor :vroam:..ben bişiler yazarken bile çoğu zaman ayakta oluyorum..Hareketsiz durabilme özelliğine pek sahip deilim :vroam:

  :winkenlux :winkenlux :p
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_15-26-49.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
4-1484682847522-1r309o1a9ao6r-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
16427456_1452768531424523_145574646104159115_n.jpg
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...