Bursa Akçalar Köyü - Kaza Anı

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Konuya dahil değilim fakat paylaşma gereği duydum. Kaskın önemini bir kez daha göstermek adına..
Buradan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

(link)

Gördüğümüz kadarıyla yola daha dikkatli ve kontrollü şekilde hakim olmamız gerekiyor. Böyle çukurların üstünden atlamakta bir fikir fakat yine de yokuş aşağı giderken frenle ve kontrollü bir şekilde inmemiz gerek. Yokuş yukarı ve düz yolda pedala basılır lakin yokuş aşağı pedala basmak çok mantıksız..Videoda pedala basılmamış ama yine de bu söylediklerimi yapan çokça insanla karşılaştım.

Scudo

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Bozuk yolun fotosu buymuş. Yolu gördüğümüz kadarıyla çukur ön teker girip çıkarken arka tekerin kalkması da normal değil midir ? Fren yapılmamış zaten..
Bir de şu var yeni farkettim, bisiklet sanırım şehir bisikleti ve maşa yok. Bu büyük bir ETKEN !

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Kıral
Tepki
6
Bisiklet
Specialized
Haklısınız arkası kalkması normal ama dikkatiniz cekerse kalkıyor sonra aniden takla atıyor panikleyip bence frene basıyor daha once boyle bi kaza yapmıstım kasisi görmedim zıpladım arka taraf kalktı sonra frene bastım takla attım aynı olay burdakide

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
@Alperen Adiguzel

Orada basıncı emen maşa olmadığı için o hızla basınç üstteki yüke biniyor ve kaza kaçınılmaz. Benim teorim bu. Şahıs profilinde diyor zaten frene basmadım diye. Yani onu okuduğum için onu es geçtim. Yoksa ilk olarak aranacak şey ön frene basıldığıdır.

• Beğen
Tepkiler: ersnpk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
sabit maşa var.. oturuş pozisyonu öne eğimli.. artı ön frene basma varmı acaba? geçmiş olsun..

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
çok büyük geçmiş olsun öncelikle..sırf bu yüzden kimine göre hamallık olan ön amortisörden vazgeçemiyorum şehir içinde bile..sabit maşanın performans keyfini çıkarabilecek kadar özen gösterilen yollarımız çok yok ne yazık ki..

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Yorumlarda mevcut, okuyabilirsiniz.
- Abi çok geçmiş olsun firenmi yaptın giderken bir anda düşü Verdin..
- Teşekkür ederim çukuru görmedin mi fren yapılırmı

Sözün özü yine arkasında duruyorum; maşa olmadığı için bu düşüş gerçekleşti ve ağırlık bir anda öne geldi. Yani basıncı emen ağırlık olunca kaza kaçınılmaz oldu.

Otep

Üye
Tepki
20
İsim
hüdaverdi
Bisiklet
Mosso
Kazan yapan kişiye burdan geçmiş olsun diliyorum. Şimdi izleyemiyorum ama mutlaka izlemeli ve ders almalı.

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Hüseyin Külcüoğlu teziniz bencede doğru..böyle bi durumda ya maşa olacak yada downhill kullanırken yapıldığı gibi vücut ağırlığı arka tarafa veirlmeli ama o anda bu hareketi yapmakta zor mevzu tabi.umarım herkes ders çıkarır bir daha yaşanmaz böyle bi kaza.

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
Allah hepimizi her türlü kazadan korusun; seyrederken önce korktum ciddi bir yaralanma olduğundan ama sonra yorumları okuyunca rahatladım.
Kask olmasaymış çok ciddi sonuçları olabilirmiş. Bana bir şey olmaz demeyip kısa mesafe bile olsa kask takmamız gerektiğini hatırlatan bir ders videosu olsun bu insanın içini hoplatan video...

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Bilekleri kırılmış. Kask olmasa hayati bir kaza olurdu. Maşanın da hayati önem taşıdığını görmüş olduk.

Yine yorumlardan..
- Çok geçmiş olsun.. Sabit maşa ile çukurlarda çok dikkatli olmak gerekiyor.. amortisör bi şekilde darbeyi ve frenlemeyi emiyor..

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Öncelikle geçmiş olsun, daha beterinden saklasın.

Bence maşa ile ilgisi yok, bisikletin arkası çok ani ve yüksek zıplamış, bence arkadaş çukura yaklaşırken hafif frenleyerek ağırlığını öne aktarmış, bisikletin arkasında ağırlık kalmamış, çukurun çıkışında da arka tekerlek hiçbir ağırlık yokmuş gibi fırlamış havaya ve takla.

Resim de benden olsun.

https://scontent-lhr.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/10408627_801333543282815_5917411889725672828_n.jpg?oh=680751083b69720722d9a9468a114996&oe=55DF8DBA

Hâkî.

Hâkî
Tepki
374
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Fren yapmış veya yapmamış, kişi kendini öne vermiş ve bu sayede takla atmış. Kazada kaçınılmaz terimi bence kişiye göre değişir. Bende yıllardır daha derin çukurlara çok yüksek hızlarda sabit maşa ile girdiğim oldu refleks ile kendimi arkaya verdiğim için Allaha şükür takla atmadım bugüne kadar. Tamamen tecrübe meselesi. Çoğu kişinin kurtulamayacağı kazadan refleks ve doğru hamleler ile kurtulanlar var. Videoda bariz belli kişi daha refleksli ve atak olabilseydi kurtarabilirdi. Tabii ki bazı durumlarda yapacak hiçbir şey olmuyor. Geçmiş olsun ne diyelim. Allah kimseye göstermesin.

• Beğen
Tepkiler: ercan bicen

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Öncelikle geçmiş olsun.

Ben @Hüseyin Külcüoğlu Bey'in aksine kazada sabit maşanın etkisinin olmadığını düşünüyorum. Şanssız arkadaş taklayı çukura çarpınca değil, 3-4 metre sonrasına atıyor. Önce arka teker biraz havalanıyor, bir süre böyle gittikten sonra bir anda ön teker kitleniyor ve sürücü takla atıyor. Bunun bence iki açıklaması olabilir, ya istem dışı da olsa bir frenleme söz konusu ya da çarpmanın etkisi ile jant yamuldu, ardından yamulan jant fren pabucuna sıkışarak tekeri kitledi.

Merickagantek

Daimi Üye
Tepki
74
Bisiklet
Lapierre
sonuçta yokus asagı ınıyor ve agırlık merkezı on tarafa yaklasmıstır birde bu tarz bır cukura gırınce arka taraf bellı sure sonra havaya kalkmıs bana oyle gelıyor ki istem dısı da olsa ozellıkle on frene basılmıs...

Can Akan

Aktif Üye
Tepki
245
İsim
Can
Bisiklet
Trek
Bence @Murat B. 'nin dediği gibi jant yamuldu ve 1 tur döndükten sonra zaten sıkılı olan fren istemsiz ani fren yaptı. Ancak maşa konusunda katılmıyorum. Maşa olsaydı jant muhtemelen yamulmayacaktı ve ani fren olmayacaktı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Şok nedeniyle kaza esnasını hatırlamıyor olabilir, ön fren sıkılmadan bu şekil bir kaza olacağını düşünmüyorum. Geçmiş olsun ucuz atlatılmış bir kaza.

mavinehir

Daimi Üye
Tepki
96
Çukurdan önce tümsek var.Orada bir rahatsızlık hissetmiş olabilir.Ondan sonra çukura girmeden hemen önce yavaşlama var sanki.Artı çurukuru geçerken de seleden hafif kalkıyor.

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
948
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
"valla benim bu kişiye yazdığım mesaj şöyle".geçmiş olsun kardeşim, senin bu bisiklette bir terslik olabilir.zannederdem bisikletin çok hafif ve sele ile gidon arası mesafe kısa olabilir.lastiklerin ince.allahtan hızın fazla değil.bütün bu bileşenleri düşünmek lazım.bu bisikleti üreten firmaya bu videoyu yollamak gerekir.bisiklet önceki çukurlarda da çok sekme yapıyor.fren hatası yoksa,bu bisikletten vazgeçin.selamlar.

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu