Buharlı Tren Geliyor.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Türkiye' nin tek faal buharlı lokomotifi 56009, Yugoslavya' dan gelecek özel bir treni 23 Eylül Pazar günü Edirne' den İstanbul' a getirecek.

Pazar günü 07.30' da Kapıkule' den hareket edip 18.10 gibi Sirkeci' ye varmış olacak.

Meraklılar, fotoğraf çekmek isteyenler kaçırmamalı. Buharlı sıcak olacak. Bu ender anları vaktiniz varsa kaçırmayın derim.

56009 Konya' da ikamet ediyor. Bu sabah Avrupa' ya doğru yolculuğu sırasında soğuk halde bir dizel elektrik lokomotifin önderliğinde İzmit' ten geçti. Bende çok şükür tesadüfen gardaydım ve videolayabildim.

Scudo

happy_feet

Aktif Üye
Tepki
62
way beh :) .. hiç anlamam ama orda olsam görmeyi isterdim heralde :)
.. teşekkürler paylaşım için :)

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Çocukken oynadığım oyuncak trenler geldi aklıma :)

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Arkaya neden bir vagon eklenmiş acaba?

Aklıma gelenleri bir yazayım da önce...

1)Arkadan kaza sırasında hasar görmesin diye mi?

2)Buharlı trende çalışacak görevlileri taşımak için mi?

3)Demiryollarında alt limit 3 vagon diye bir kural mı var?

Galiba en mantıklısı 2. seçenek,yanılıyor muyum?

Paylaşım için teşekkürler.

KemalBaloglu

Forum Demirbaşı
Tepki
779
gerçekten görmeyi çok istedim ne güzel makinalar

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
baymineral senin şu tren hastalığına hayranım ve seni yürektin tebrik ediyorum. Video için çok teşekkürler.

pythia

Üye
Tepki
109
Trenler!..... Benim için nostalji biraz. Öğrenciliğim boyunca Pamukkale ekspresiyle Denizli-İstanbul yaptım. Çok güzel de anıları vardır bende. Ayrıca meraklısına bir haber.... Birçok kişi de biliyordur mutlaka. Hareket etmeseler de Aydın'a bağlı Çamlık'da çok güzel bir lokomotif müzesi var. Yolu düşen olursa tavsiye ederim. Müthiş lokomotifler....

Anıl(shopar)

Forum Demirbaşı
Tepki
228
bende askerliğimi demiryolcu olarak iskenderunda tren istasyonunda yapmaktayım baymineralin bahsettiği lokomotif bildiğim kadarıyla türkiyenin her yerine gidip orada çalışmalar yapıyor ve özellikle buzlanmadan kardan kapanmış yollar ve tünelleri o sıcak buharıyla açmasıyla ünlü

abrean

Daimi Üye
Tepki
360
teşekkürler baymineral.
ayrıcalıklı bir hobiye sahipsin. araştırmaların ve bilgilerini bizimle paylaştığın içinde ayrıca teşekkür ederim.
esen kal

spokesman

Forum Demirbaşı
Tepki
399
ortaokul dönemlerimde harçlığımdan artırdığım paralarla ancak Ankara Keçiören'den Ulus'a dolmuşla gidebiliyordum.
Koşarak soluğu Ankara Garında alırdım.
Çok hoşuma giderdi o buharlı trenlerin mekaniiklerini incelemek tren raylarını ,traversleri,ve hatta balansları.
Ayrı bir dünyaya dalar saatlerce yeni bir Tenin gelmesini beklerdim yaban güvercinlerinin kanat çırpışlarını izlerken.
Çok merak ederdim doğuya giden trenler nasıl oluyorda lokomotifi önde olarak tekrar batıya gidebiliyorlar.Uzun araştırmalar ve yorucu yürüyüşler sonunda onu a çözdüm.Garın ilerisinde karışık bir mekan vardı merakla bir gün koşturarak oraya gittim birde baktımki bir platform üzerinde lokomotif dairesel olarak döndü ve durdu gözlerime inanamamıştım lokomotif olduğu yerde dönüyordu ve o duruşun ardından iyice yaklaştım kimse görmeden ve anladımki doğuya giden makinalar bu platform üzerinde batıya döndürülüyordu.
Gizli gizli rayların üzerine metal para koyardım bakalım ne olacak diye .Çocuk aklı işte, harcayacağına ray üzerinde heba olmazını izlemek keyif verirdi belkide.
Sırf o buharlı makinanın kalkışında makinistin fazladan verdiği buharla patinaj yapışını izlemek için saatlerce istasyonda beklerdim.Sonunda eve geç gitmem nedeniyle sonunda sopa bile olsa.
Birde şunu çok net hatırlarım .Babamın doğduğu yer olan Biçer köyü ,istasyonu olan bir köydü.Birkaç demiryolu aşığı arkadaşımla demiryolu işçilerinin kullandığı bir kolun aşağı yukarı hareketiyle demiryolunda ilerleyebilen o aleti demiryoluna yerleştirdik ve kollarımız kopana kadar bir aşağı bir yukarı hareketlerle çok keyifli bir gezi yapmıştık ,taki ıslığını duyduğumuz buharlı treni uzaktan gördüğümüz ana kadar.O aleti üç kişi iman kuvvetiyle raylardan kenara bir atışımızı ve ardından tabana kuvvet kaçışımızı halen hatırladıkça bunun farklı bir tutku olduğunu ve hatta hobi ötesi neredeyse bir aşk olduğundan bile bahsedebiliriz.

Bir oyuncak trenimin olmasını okadar çok isterdimki,ama olmadı.Tıpkı çocukluğumda biskletimin olamadığı gibi.

Saygı ve sevgilerimle,
Mustafa Dinç

• Beğen
Tepkiler: eYa

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
buradada var bi tane buharlı tren koymuşlar tren yolunun tepesine hava atıyolar :D

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Arkadaşlar programda değişiklik var:

Buharlımız özel treni Kapıkule' den cuma günü getirecek ve pazar günü Kapıkule' ye geri götürecek.

Pazar günü Sirkeci kalkışı 07.30
Kapıkule varışı 17.00 gibi.

Fotoğraf çekmek için harika manzaralar çıkabilir.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@Efe Yıldırım

2. şık daha uygun.

Buharlıya bakım yapacak. Hareket ettirecek görevlileri taşıyan tarihi bir vagon o.

Selamlar..

• Beğen
Tepkiler: deutz

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Trene binmek uçağa binmekten daha büyük bir olay gibi geliyor hala bana. Çizilmiş ve değişmez bir yol sıkıntı veriyor bana tren yolculuklarında. Bir de sesleri var "paldırr küldürr" :) Ama çuf çuf trenler güzeldir. Hele bir de o çıkan buharı. Bazen öyle eskilerin cowboy filmlerinde (western filmleri demek yerine bu daha hoşuma gidiyor:)) görüyorum; cidden güzellik açısından harikalar.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Buharlı geldi.. ve şimdi evine, Konya' ya dönüyor.. Yolu açık olsun..