Bugün askere gidiyorum

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Cem Unden askerlik peygamber ocağı veya sancağı değil. Kaldı ki Türkiye laik bir ülke. Laik bir devletin ordusunda ne peygamberi?

Ateistler, deistler ve gayri müslimleri askere almayacağız burası peygamber ocağı desin devlet, bak bakalım askere gidecek adam bulabiliyor musun? Senin şeriatçı bildiğin adamlar bile çıkıp ya aslında ben deistim biliyon mu demeye başlarlar.

+++ Türkiye'deki ateistler özelinde konuşursak, çoğu ateist, müslüman geçinenden daha fazla İslamı bilir. Bu da bir gerçektir.

Scudo

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@taner07 ben pkk sempatizanı bir tip tanıyordum yıllar önce. Nasıl yaptı bilmem ama rüşveti verdi askere gitmedi. Kaçak falan da değil. Şimdi milleti askerden soğutuyorsun diyecekler. Ben Türk ordusuna saygılıyım benim için olmazsa olmazdır askerlik benim inancıma aykırı değil.

@aligüler müslüman geçinenden daha iyi bilir doğrudur ama gerçek müslümandan daha iyi bilemez.

Madem laiksiniz neden ramazan bayramlarında herkesden önce bayram kutluyorsunuz.3 günlük tatil 4 gün olmadı diye kızıyorsunuz. Ne güzel benden daha islam biliyorsunuz sizden öğreneceğim çok şey var. Ama benden çok islam bildiğinizi ispatlama çabasına niye giriyorsunuz . Zaten islamın kıymeti yok sizin içim

Not: bu sözler şahsınıza değil ateistim diyene

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Cem Unden haklısınız.

laik bir ülkede dini bayram için devlet daireleri tatil edilmez. ben hastalanıyorum ve birileri bayram kutlayacak diye devlet hastanesinde doktor bulamıyorum. bana ne senin bayramından yahu?

bu arada ateistlerin de elbette devletin bu yanlış uygulamasını protesto edip biz tatile çıkmıyoruz diyecek halleri yok. tatil olmasın, kimse de mağdur olmamış olur.

Not: ateist değil dini bütün bir müslümanım ben de.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Neyse sonuçta müslüman da kuran okuyor ateist de yahudi de hristiyan da. Demek okumaya değer bir kitap bu

@aligüler evet laik bir ülkede dini bayram tatili olamaz. Ama Amerika Fransa Rusya gibi laik olduğu iddia edilen ülkelerde bile noel tatili var. Demek ki laik ülke yok. Yunanistan Norveç ve irlanda anayasalarını inceleyin internetten hiçbiri laik değil.

mekolac

Aktif Üye
Tepki
103
Ey Ehlikitap! Siz, Tevrat'ı, İncil'i ve Rabbinizden size indirileni tam uygulamadıkça hiçbir şey değilsiniz." Rabbinden sana indirilen, onlardan birçoğunun küfür ve azlığını elbette artıracaktır. Küfre batan topluluk için tasalanma artık.(5/68) Allâh hidayet nasip etsin inşallah.

• Beğen
Tepkiler: Ghost ve gmfaruk

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Zaten kişiler laik olamaz. Bu kurumlar için üretişmiş bir kavramdır. Bugün yunanistanın üçte biri kiliseye ait. Bu ekonomik krizde kilise hiç elini taşın altına koyuyor mu.

Kefter

Daimi Üye
Tepki
202
Bisiklet
Giant
hayırlı tezkereler... Her birliğin kendine has kriterleri var... ondan dolayı gidince yaşayıp göreceksin kim hangi açıdan söylerse söylesin psikoloji günlük değiştiği için herkesin bakış açısı aynı olmuyor. Dinle alakalı da bir sıkıntı yaşamazsın diye düşünüyorum. Artık hangi çağda yaşıyoruz :)

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Anayasamızda Türkiye Cumhuriyeti laik bir hukuk devletidir diyor

Değiştirilemez bir maddedir sonuçta. Saygılıyım bu şartlar altında da değiştirilmesine karşıyım zaten

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Öncelikle ufak bir şaka: Dostum ben mi gideyim? :)

Görüşlerini değerli buluyorum. Ben de senin gibi düşünen bir insanım, hatta senden daha radikalim. Hani "aşırı uç" diyorlar ya, öyleyim biraz. Askerdeyken eğitim birliğindeki arkadaşlarla din de tartıştım, siyaset de tartıştım. Mesela Çatalcalı Müslüman bir arkadaş vardı, benim dinsiz olduğumu öğrendikten sonra sürekli beni izlemeye başladı. Hep benle sohbet etmeye, İslâm'a ikna etmeye çalıştı. Sohbetlerimiz öyle bir hal almıştı ki, az kalsın ben onu dinsizliğe ikna edecektim :) Hâlâ da iyi arkadaşızdır, artık pek görüşemesek de bilirim ki bir telefon yeter görüşmemiz için. Bir başka örnek: Trabzonlu Türk milliyetçisi ve muhafazakâr bir arkadaşla Gezi Direnişi'ni tartışmıştık. Bu arkadaş bir seferinde o kadar sinirlenmişti ki; bir gün atışa giderken yine sessizce tartışıyorduk yürüyüş esnasında, 330 tane silahlı asker... Sesini kontrol edemeyip, "O zaman sen PKK'lısın, teröristsin," diye bağırmıştı. Duyanlar dönüp öyle bir baktı ki linç edilmem an meselesiydi :) Neyse ki eğitim birliğindeki herkes kısa dönemdi ve çoğunun aklı başındaydı. Orada adım "komünist"e çıkmıştı. Hararetli tartışmalar ve kısa süreli öfke nöbeti geçiren arkadaşlar hariç hiçbir sorun yaşamadım.

Kısa dönemlerle bu tarz sohbetlere girebilirsin, çok kasma kendini. Güvendiğin 3-5 kişi belirle, onlarla konuş. Ama uzun dönem askerlerle bunları konuşmanı asla önermem. Hemen hepsi 20 yaşındalar, eğitimsizler ve çoğunluğu Anadolu'da küçük bir kasabada yaşayıp bu tarz sohbetlerde hiç bulunmamış insanlar. Aşırı tepkiler gösterebilir ve başına bela olabilirler.

Askerlik insana angarya gibi geliyor ama bittikten sonra neşeyle anıyorsun o günleri. Ben anti-militaristim ancak buna rağmen ben bile özlüyorum o günleri bazen.

Güle güle git, güle güle gel..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kardeşim hayırlı teskereler ben bir ateist olarak hiç bir sorun yaşamadım askerde. Herkes de ne olduğumu biliyordu. Sorun insanların beyin kıvrımlarında basmıyor kafaları insan olduklarını hatırlamıyorlar. Sen güle güle git güle güle gel. Ağzı olan bol konuşur. Sen konuşma!