bu yol kadrosu mu fixed mi

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
arefe günü eskişehirdeydim.bir bisikletçinin önünde aşağıdaki resimde görünen bisiklete benzer bir bisiklet gördüm.campagnolo marka cro-moly malzemeden üretilmiş mükemmel derecede kibar bir kadrosu vardı.ancak gördüğüm yol bisikletlerinden farklı olarak tekerlekleri birbirine bariz bir şekilde yakındı.manevra kabiliyetini arttırmak için yapılmış gibi duruyodu.ancak muadili 28 boy bisikletlerden daha küçükmüş gibi görünüyodu.benide en çok etkileyen tarafıda bu oldu zaten.bu fotoğrafı internetten buldum.gördüğüm bisiklete benzer tek yanı tekerleklerinin birbirine yakın olması.ancak gördüğüm bisikletin tekerlekleri resimdekinden de yakındı.sizden almak istediğim bilgi bu tip bir kadro aramaya kalkarsam hangi ad altında arıcam?yol mu,fixed mi yoksa antrenman bisikletimi yada sizin bildiğiniz başka bir türde mi?yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Selim Esener
Scudo

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
(link)

bunuda az önce buldum.bu da gördüğüm bisiklete çok yakındı.

• Beğen

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Bunlarin adi track frame olarak gecer cunku bunlar sanirim direk pist icin yapilmis kadrolar. Ama yeni yapilan fixed kadrolari da var. Bu ikisi genelde birbirlerine benzer arka kulak sekilleri itibariyle ama geometrileri biraz degisik birbirinden.

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
ben bu kadrodan edinirsem normal yol freni ile kullanmak istiyorum.bu kadrola buna müsaitmi?

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
Eger pist kadro ve catali alirsaniz (ki bunlar genelde beraber) o zaman frenler icin delikler olmaz ama catala eli iyi birisi delik acabilir. Sifir pist kadrosu alip yapan arkadasim vardi. Eger ebay dan eski bir kadro alirsaniz o zaman zaten acilmis olabilir. Arka tarafi delmek pek mumkun olmayabilir kadroda delicek yer yoksa mesela.

Ama eski yol kadrolarindan da fixed yapilabilir, onlarda zaten delikler var. Fixed icin tek on fren yeterli bu arada kadronun delinmesine gerek yok yani pek.

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
benim için kadronun ne amaçla üretildiği pek önemli değil aslında.tek istediğim fotoğraflardaki açılara sahip olması.bu şekide açılara sahip bir kadronun ölçüsü nedir acaba.benim boyum 181 cm.

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech

mesela bu bence çok güzel.ancak gözüme hoş görünmeyen tek nokta ön çatalın baştan uca doğru aldığı bükülme.ön çatal tamamen düz olmalı ve kadroda resimlerdeki açıya sahip olmalı.ben mtb meraklısıyım.bu hiç bilgi sahibi olmadığım bir bölüm.bu yüzden hertürlü bilgilendirmeye açığım.bu tip bir kadro ve maşa bana ne kadara patlar.illaki colnago olması şart değil.ama çokta dandik olmamalı tabiki.kadro ve ön çatalı bulursam gerisini halledebilirim ama kadro ve maşada yardım şart.mesela çevrenizde bu tipbir kadrodan kurtulmaya çalışan bir arkadaşınız varmı?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Eski yol kadrolarında ön maşa genel olarak açılı oluyor, orijinaline bağlı kalacaksanız öyle olması gerek. Bence o hali daha estetik duruyor.

Kadro olarak da, eski yarış bisikleti olarak arayacaksınız. İllaki istediğiniz gibi bir şey bulursunuz fakat çok fazla kaliteli kadro yok Türkiye'de, haberiniz olsun :)

• Beğen
Tepkiler: umutkahraman

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Track kadrosu . Tekerlerin kadroya bu kadar yakın olmasının sebebi, araya hava girişinin azaltılması , hızın artırılması . Track kadroları , Türkiye'de bulmak muhakkak çok zordur.

• Beğen

bislet

Daimi Üye
Tepki
229
Umut bey sizinkisi göz yanılması olabilir.Tekerler ilk resimdekinden daha fazla birbirine yakın olamaz.Daha uzaklaştırılabilir ama daha fazla yakınlaştırılamazlar.

Arka maşayı kısaltırsanız arka teker önündeki kadroya değer.Eğer kadroya teker biçimi verilirse,yada ağırlık merkezi öne alınırsa arka teker bir nebze öne çekilebilir.

Ön tekeri geriye çekmek için kadro açısını 45ten yukarıya götürseniz hatta eğimli ön çatal yerine düz ön çatal taksanız ön teker geriye yaklaşır ama bu kez ayaklarınız dönüşlerde ön tekere değer.

Yani ilk resimdekiler bana göre neredeyse sınır değerler.Bence sizin gördüğünüz kadro çok büyük yani uzun bacaklı olanlar için gibi çok yüksekti ve siz o yüzden iki tekeri birbirine daha yakın zannetiniz.

• Beğen

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
@SeLiM ESENER

aslında bende sizin gibi düşünüyodum.ulan amma dandik kadro diyodum.ama nedense fikrim değişti.

• Beğen