Bu kadar da olmaz artık yani

candede

Forum Bağımlısı
Tepki
1.050
Büyük geçmiş olsun.Güzelliklerinin yanısıra noksanlıkları da olan bir ülkede yaşadığımızı hiçbirimizin unutmaması gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: bedo
Scudo

ceyhunozcelik

Aktif Üye
Tepki
184
Merhabalar.. Öncelikle çok geçmiş olsun..Ülkemizde sadece trafikte sürücüler değil genel olarak ülke insanında birbirine karşı son derece saygısız, bencil, eğitimsiz veya eğitimli ama hala cahil bir toplum ,bizim gibi duyarlı ve hayata ve doğaya önem veren ciddi bir kesimin karşısında..Böyle olunca en çok kullandığımız alan olan trafikte hergün ve her an bir tehlikeyle karşı karşıyayız.Size hergün arkadaşlarımızla tartıştığımız ve başımızdan geçen bir iki olayı anlatıyım.Eminim siz de yaşamışsınız veya yaşıyacaksınız.Temkinli olmak gerek.1.Yolda giderken sağ şeride parketmiş arabaların içine mutlaka bakın biri varmı diye çünkü heran aynaya bakmayan biri arabadan pat diye çıkabilir ki bu benim başıma 2 defa geldi son anda durabildim ve nerdeyse biribirimize giriyorduk.Bir arkadaşım kapıya çarptı önümde ve şöförün özür dilemesiyle sakinleştik.Ayrıca yol kenarından giderken sol tarafta araç duruyosa kesin biri aynaya bakmadan inebilir.Dün zor durdum.İki bayan çıktı ve yüzüme ne var nooldu der gibi bakıp hiç oralı bile olmadan gittiler.Bugün ise araçtan çıkamadı yine bir bayan çünkü bisikletimle kapının dibinde durdum.Pardon diyince yol verdim. 2.Yolda giderken sağdaki ara yoldan heran bir araç çıkıp yolu yarılayabilir ve o anda refleks olrak yolun içine geçilirse arkadan bir geldiği anda kaza olasıdır.Ben genelde elimle biraz içeri diye işaret ediyorum.Çünkü trafikte sürücülerin tek dikkat ettiği araba gelip gelmediği .Kimse seni görmüyor nedense. 3.Trafik ışıkları .Trafik ışıkları olan yerlerde karşıdan karşıya geçen insanlara dikkat edin.Hiçbiri ışığa bakmaz.Sadece yola arabalara ve birbirlerine bakarlar ve kaldırımda değil yolda olur bu insanlar.Ve sen kenardan giderken hızlı isen ve yolda araba yoksa her an biri önüne atlıyabilir.veya zaten önünde olurlar.Ve normal yolda ise insanlar her an yolkenarına çıkmaya meyillidir ve onları geçmek için biraz yolu ortaladın mı arkadan gelen aracın ciddi tacizine maruz kalırsın.4.Birde ışıklardan geçerken trafik ışıklarının 1 metre önünde durmaya başladım.Çünkü sağ tarafa dönüş yapıcak araçla burun buruna geliyosun ve siz de bilirsiniz hiçbirinin 2 saniyesi ve fren pedalı yoktur.beklemez asılır kornaya.Ve bu topluluğun içinde BÖYLE KENDİNİ BİLMEZ RUH HASTASI ŞÖFÖRLER de var maalesef.
Üzerine süren, dibine gelip havalı korna çalan, el kolhareketi yapıp kabadayılık eden.Bu hukuki olduğu kadar toplumsal bir mücadele ve umarım bu topluma daha iyi ve saygılı ve kontrollü olmak adına birşeyler anlatabiliriz.Çok geçmiş olsun tekrar....

• Beğen

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
Anlattığınız hikayelerin en az birini bisiklete bindiğimiz gün içerisinde yaşıyoruz. İnsanlardan dikkatli olmalarını beklersek ömrümüz çok uzun sürmez. Bunun için biz kendimiz ve sevdiklerimiz için dikkatli olmalıyız. Bu şekilde davranan insanların bu konularda bilinçleneceğini sanmıyorum. Ancak başlarına büyük bir kaza gelirse birşeylerin farkına varırlar. Bazen bir olayı yaşamadan, onun önemini ve hataların olmaması için neler yapılması gerektiğini insanlar kavrayamıyor.

ümit_levent

Forum Demirbaşı
Tepki
414
fatih bana sormuşsun bir gelişme varmı diye murat beyle görüşemedim daha en son pazar günü karakol tarafından göz altına alındı taksi şöförü pazartesi nöbetçi mahkemeye çıkacaktı ama murat beyle görüşemedim bitürlü haber alınca sizlerle paylaşırım hakan ile ilgili haber var ( hakan adli tıptan rapor almak için adli tıpa gitmiş ama kırıgın çıkıgın yok sana biz rapor veremeyiz demişler herekzede ayrıyeten çok teşekür ediyor sagolsunlar diyor )
her hangi bir gelişme olursa sizleri haberdar edecegim

• Beğen

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Yaralanan arkadaşa geçmiş olsun diyorum.
Çok ceza alacağını sanmıyorum o yaratığın. Nadir bir tür olduğu için koruma altında olabilir. Hatta mahkeme falan olursa bütün klanı , ailesi ile gelip yeni olaylar yaratabilirler dikkat edin.

Biz İran - pakistan - hindistan - Nepal yapacağız diye bin tane güvenlik uyarısı alıyoruz. İşte istanbul dakiler daha tehlikeli. :(

Offfff ki ne offfff.

• Beğen
Tepkiler: Bulunmaz

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
Tüm arkadaşlara geçmiş olsun diliyorum.Lakin video yu izleyemedim.Zannedersem yayından kaldırmışlar.Ama fotoğraflar bile olayın ne kadar korkunç olduğunu göstermeye yetti.Allah korumuş.Böylelerinin anladığı tek kelime var oda SOPA.Atalarımız boşuna dememiş''tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir'' bence taxiciye verilebilecek en güzel cevap bu olmalı.Her zaman şiddete karşı olan bir insanımdır ama her insanın bir sınırı vardır.

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
arkadaşlar videoyu ve yazıları yarım saattir tekrar tekrar zliyorum.sinirden tüylerim diken diken oldu.allam sen koru ya katil yada ölü olcaz:boese157: hakan arkadaşıma çok geçmiş olsun.biz bursada bi laf kullanıyoz ''kelle koltukta'' diye.ölümle her an yüyüze olabiliyoruz.ama bu sevda için değer ne olursa olsun değer.
herkese selamlar saygılar.
arkadaşlar tekrar çok geçmiş olsun

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Neyse ki şansımız varmış ve ucuz atlattık ama en kötüsü zabıt tutan trafik polisi "bisiklet ehliyetiniz var mı?" diye sordu.Bisiklet motorsuz bir araçtır ve ehliyeti olmaz. Bir memurun böyle bir soru sorması ancak bizim ülkemizde olurdu, güleriz ağlanacak halimize...

Kazada yaralanan Hakan arkadaşıma tekrar acil şifalar dilerim.
Trafik polisi arkadaşımızda bu soruyu sorarsa:( ne diyebilirizki.:) Bisiklet motorlu araş değildir günümüz yasalarına göre kullanmak için ehliyet gerektirmez.Lisans'lı olmak şimdilik ehliyetsiz olmaktan iyidir derim.Umarım bundan sonra böyle kazalar yaşamayız.Sağlıklı pedallar...

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
kanunda bisiklet için ehliyete veya lisansa gerek olmadığı yazıyor. hatta kask takmakla ilgili bir madde bile yok, yani biz kaskı sadece kendi güvenliğimiz için kullanıyoruz. Yani polis bize "neden kask takmıyorsun" bile diyemez.
2918 sayılı TCK Karayolları Trafik Kanunda Bisiklet;

Madde 3 c(10) bendi : Bisiklet motorsuz bir taşıttır.
Madde 37 Sürücü için ehliyet ve taşıt için plaka gerekmez.
Madde 37 Bisikleti karayolunda sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.
Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukta hareket eder.
Madde 66 Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.
Madde 66 a) Karayolunda ikiden fazla bisiklet yan yana sürülmez.
Madde 66 b) İşaret verme dışında çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.
Madde 66 c) Yük ve eşya taşınamaz.

haklarımızı bilirsek kendimizi daha iyi savunuruz arkadaşlar...

insanlıktan nasibini alamamış bu taksici yüzünden kaza yapan arkadaşa acil şifalar diliyorum.. geçmiş olsun...

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
hakan arkadasim gecmis olsun. bu arada yuh diyorum. bu insanlik bu kadar ayaklar altina dusmus. biri bu istanbuldaki dolmus taksi milletine dur desin. gecen hafta yurt disindan gelen bi musterim istanbulda hoteline gitmek icin taksiye binmis o kadar korkmus ki bi trafik polisi gorunce hemen durdurmus taksiyi ve bu adam yayalarin uzerine uzerine suruyo ve birini ezecek demeye calismis. polislere anlatamamis derdini. ondan oncede bi arkadasim dolmusa binmis. 2 dolmus kapisirken arkadasimin bindigi dolmus devrilmis. yeterli ceza verilse bu olaylar yasanmaz bence. ama hala aglaniyolar cezalar cok diye...

M.Ergun GÖZET

Forum Demirbaşı
Tepki
688
Bisiklet
Fuji
Hakan arkadaşa büyük geçmiş olsun. Bu olayın peşini bırakmamak lazım. Umarım örnek bir ceza alır sürücü müsveddesi...