İnceleme Bu bir dönüşüm hikayesi (Hafifletme içerir)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Merhaba degerli arkadaslar.

Sizler icin bir deneyimde bulundum. Bir yol bisikletinin sehir bisikletine dönüsümü, daha dogrusu Dropbar'in Flatbar a dönüsümü ile sehir bisikleti konfigrasyonunu yakalamayi hedefledim. Ayrica agirligini da hafifletmeyi amaclayan bu dönüsümü sizlerle paylasmak istedim. Özellikle Bisiklet Forumda acilan konular ile ilgili “bisikleti hafifletmek icin neler yapilmasi gerekir, nelere dikkat edilmesi gerekir?” Bu sorularin cevaplarini hep birlikte inceleyecegiz.

Gecen gün aldigim 11 yasindaki (2005 model) Canyon marka Retro yol bisikletine bir degisiklik yapmak istedim. Bisikletin üzerinde bulunan Ultegra donanimi cikartip Campanoglo Veloce modelini, Jantlari Campagnolo Scirocco ve Standart olan dropbari cikartip yerine Flatbar takarak dönüsümü gerceklestirdim. Daha sonra kadronun orijinali olan Iridum marka alüminyum masayi cikartip yerine uyumlu karbon yol bisikleti masasi takarak dönüsümü tamaladim.

Fotograflarda biskletin ilk halini, parcalarin agirlik karsilastirmasini ve bisikletin son halini göreceksiniz.

Ilk hali: 9,7kg

3.JPG

4.JPG

5.JPG

7.JPG

11.JPG

14.JPG

16.JPG

17.JPG

19.JPG

20.JPG

23.JPG

24.JPG

Donanim agirlik karsilastirmasi:

Masadan 291g hafifladi

DSC_0587.JPG

DSC_0600.JPG

Jant seti:

Arka jantlar: Campagnolo 10 ruble ve Ultegra 8li ruble ile tartildi 25g hafifledi

1.JPG

2.JPG

Ön jantlar: 274g hafiledi

3.JPG

4.JPG

Sele ve seleborusu: 522g hafifledi

DSC_0586.JPG

DSC_0587.JPG

Bremsen: 4g agirlasti (Shimano ultegra Campagnolo chorusdan hafif)

DSC_0612.JPG

DSC_0613.JPG

Arka aktarici: 11g hafifledi

DSC_0603.JPG

DSC_0604.JPG

Ön aktarici: Ultegra vs. Record 2g hafifledi

DSC_0607.JPG

DSC_0608.JPG

Aynakol: 88g hafifledi

DSC_0599.JPG

DSC_0601.JPG

Zincir: 16g hafifledi

DSC_0609.JPG

DSC_0610.JPG

Orta göbek: 6g hafifledi

DSC_0594.JPG

DSC_0595.JPG

Yeni hali 7,9kg ve sehir bisikleti görüntüsü kazanmistir

1.JPG

3.JPG

5.JPG

6.JPG

8.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

14.JPG

15.JPG

17.JPG

18.JPG

20.JPG

21.JPG

22.JPG

26.JPG

Bu incelemeden görüdügü kadariyla en cok agirlik düsüsü masa, jant seti ve sele ile seleborusudan olmustur. Umarim bu tür donanim degisikligi hafiflik yapmak isteyen arkadaslara bu konu yardimci olur.

DIPNOT: Bisiklet görüldügü gibi 10 dakikada yine Yola cevirilecek sekilde degisim yapildi. Bu bir yol bisikletitir ve asla sehir bisikleti olamaz, bilgiler ve inceleme sadece butür islemler yapmak isteyen arkadaslara bir yol göstersin diye paylasiyorum. Sahsen ben bisikleti özü neyse oyle kullanmayi tercih edelerdenim. Bir yoldan sehir/tur bisikleti, Bir mtb den yol/tur bisikleti vs olmaz.

Scudo

kutsaruzgar

Daimi Üye
Tepki
267
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
Hafifletmek tamam da, yol olarak kalmalıydı.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Murat abi eline sağlık. Fakat keşke dropbarla kalsaydı. Kadro geometrisi safkan yarış. Droplardan tutulup hakkı verilmeli, şehir bisikleti olmamalı :(

lampsakos

Aktif Üye
Tepki
125
İsim
muhammed akpinar
Bisiklet
Sedona
boyle paylasimlar gorunce dikkat kesiliyorum. keske boyasiyla da azcik oynasaydin :D
tebrikler gule gule kullan

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@kutsaruzgar

@uguryilmaz144
Arkadaslar, bisiklet görüldügü gibi 10 dakikada yine Yola cevirilecek sekilde degisim yapildi. Bu bir yol bisikletitir ve asla sehir bisikleti olamaz, bilgiler ve inceleme sadece butür islemler yapmak isteyen arkadaslara bir yol göstersin diye paylasiyorum. Tabiki ben onun özü neyse o sekle döndürecegim.

@lampsakos
Tesekkürler,
bu bisikletin boyasi ile oynamak nekadar mantikli olur bilmiyorum ama ben boyasinda tek cizik bile olmayan kardonun boysi ile oynamam ve oynamakta normal olmaz.

@Asusmune
HAmit abi öncelikle güzel yorumun icin cok tesekkür ederim.
Soruna gelince bu selenin normal rayli ve carbonu ikinci elde 80€ civari bulunuyor, bendeki sele ise mono link oldugu icin normal sele borusuyla kullanilmiyor ve biraz daha pahali oluyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
sele ve sele borusu ile olan hafifle çok şasirtti beni . paylasim cok guzel tesekkurler

(link)
canyon 11 yildir sıkı calismis anlasilan . al ketegorisindeki linkini verdigim bisiklet uzerinde de ultegra set var ama aralarindaki fark 2.4 kg . bu iki bisikleti karsilastirmak dogru olur mu (uretildikleri yila gore ayni segmentlerde urunler mi ) , karsilastirmak dogruysa gecen 11 yilda kazanilan 2.4 kg a etkisi en buyuk olan parcalar nelerdir ?

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@furkan.zaman
Furkan kardesim, bu sorunun cevabi cok basit ve sende biraz incelersen 5 dakikada bulacagini ümit ediyorum. En basiti orta göbekten yaklasik 150g düsebilirsin, masadan en az 100g düsebilirsin, yeni nesil Ultegra seten en az tahminim 200-300g düsebilirsin, bu 2005 model kadro 1300g iken yeni 2015 model kadroyu 1100g olarak sayarsak 200g da burdan düsebilirsin, eski donanimdaki ultegra göbekli mavic jant setini 2100g olarak ve yeni canyonda deki jant seti (MAVIC KSYRIUM ELITE WTS) 1550g oldugu icin 550g da burdan cik. Buraya kadar sadece tahmini hesap yaklasik 1300g bunun daha gidonu, gidon bogazi, seleborusu, selesi, titanyum vidalari, lastikleri, vs vs var.
Gördügün gibi bende bu incelemede bir bisikletin nasil 1800g hafifledigini göz önüne getirmeye calistim. Bu bisikletin sadece lastiklerini ve pedallarini degistirerek en 500-600g daha hafifler. (Suan üzerindeki pedallar 530g)

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@Murat Cömez
Bence çok da güzel olmuş. Niye olmuyormuş :)
Eline sağlık. Kendi bisikletim olsa flatbarın iki ucundan da yaklaşık 5'er cm keser ve her ne kadar çok hoş olsa bile, fren kollarını daha kibar bir modelle değiştirirdim.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
@Murat Cömez abi ellerine saglik.ve bir murat çömez kılasiği daha:) (iyi iş güzel görünüm ve hafiflik hastalığı)saygilar abi :)

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Soner Közen
Soner güzel yorumun icin tesekkürler.:)
Flatbara gelince zuznlugu zaten 660mm ve uclarindan 5'er cm kessen cok kücük olur. Frenkollarina gelince Campagnolunun bu tip frenkollarini bulmak nerdeyse imkansiz, bulmus olasan bile cok pahali. Ayrica bunlar U-Frenleri destekleyen kollari ve artircilar ise yol komponentleri icin üretilmis ki bulmasi dahada zor. Tabik baska marakalardan illaki var ama benim biskletde hic sevmedigim sey komponentlerin degsik degsik donamida olmasi.

@muhiddin koçaşoğlu
Muhiddin sanada ayrica tesekkür ederim güzel yorumun icin.:harika:

Hakkı Derik

Aktif Üye
Tepki
149
İsim
Hakkı DERİK
Bisiklet
Bianchi
Hafiflemiş bayaa Sen de de ne parçalar var abi öyle yaa :) :)

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@Murat Cömez
Bak ben o uyum sorununu bir an için unutmuştum. Benim hatam ;) zaten çok güzeller,onlara dokunmayalım ama flatbar konusunda hala kesmekten yanayım :D Şehirde çalışırken faydasını fazlaca görmüştüm. 5 çok dersen 4 yapalım :)

• Beğen

kutsaruzgar

Daimi Üye
Tepki
267
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Sedona
-----Arkadaslar, bisiklet görüldügü gibi 10 dakikada yine Yola cevirilecek sekilde degisim yapildi. Bu bir yol bisikletitir ve asla sehir bisikleti olamaz, bilgiler ve inceleme sadece butür islemler yapmak isteyen arkadaslara bir yol göstersin diye paylasiyorum. Tabiki ben onun özü neyse o sekle döndürecegim.-----

He yani, bilelim de...:)

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Murat Cömez Abi emeğine sağlık, çok açıklayıcı bir konu olmuş. Fotoğraflar vs. herşey yerli yerinde. Ayrıca flat gidonlu halini daha çok beğendim ama mevcuttan daha estetik bir drop barla mutlaka daha güzel olacaktır.
Murat abi piyasadaki scirocco jantlar genelde 35mm profilli. Seninkilerin model yılı mı farklı ?

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Hakkı Derik
:)

@Soner Közen
Tamam hadi senimi kiracam, 4 olsun ozaman. :koptum::koptum::koptum::koptum::koptum: Saka bir yana kisa gidonun kurier olarak kesinlikle faydalarini görmüssündür buna inanirim.

@kutsaruzgar
Ha, simdi biliyorsun...:)

• Hahaha
Tepkiler: necmeddin

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Murat bey elinize saglik hicbir ise bile yaramasa ugrasmaniz ve paylasmaniz bile guzel.
Su da olsa daha da guzel olurdu diyebilecegim tum parcalarin olasi modern versiyonlari ile birebir orijinal gorunumun sahip oldugu ozellikler korunarak degisim yapilip 10 yil sonraki teknoloji ile su kadar hafifleyebiliyor diyebilseydik daha da guzel olurdu.

Bu arada flatbar kisaligi konusunda bende 50-55 CM araligini seviyorum. Evet kontrol hassaslasiyor ama arac aralari ve mtb de agac aralarindan gecerken iyi oluyor.

• Beğen

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Onur YCL
Onur, öncelikle güzel yorumun icin tesekküreler.
Scirocco sorusuna gelecek olursak evet benimkiler 2013 senesine ait olanlar ve 2013 den sonra ise 35mm versiyonunu cikardi campagnolo.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Reis sen hafiflettin iyide bana makinaya baktikca bir agirlik çöktü :D beyinden 250 gram gözlerden 300 gram ve fesatlanma damarimdan 3 kilo ehehehe :D guzel bir dönüşüm hikayesi olmus tebrik ederim :) Günün siiride gelsin benden ;

Oh bebek

Seni çok sevdim oh bebek;
Aşkim tertemizdir şerefsizim inan bana vah bebek
Ama şehir gülüsün sen bol yanakli yarim
Gülüşüne ekmegimi bandığim sevdiceğim
Evlenelim diyorsun mayışik bakişlim
Yuva kuralim diyosun eblek suratlim
Oh bebek seni alamam
Anla beni bebegim
Gramdan kaybediyorsun
Compaglo setlim
Apgereyte musaitsin bol yanaklim