Bu 18 Mart, Yağmur yağdı, kar serpiştirdi, Geri Dönmeyi Asla Düşünmedik!

Scudo

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
Marmara Üniversitesi Bisiklet Kulübü olarak, bu sene 4. kez çanakkaleye gideceğiz. bu sefer ki sürüş, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi marmara denizinin kuzey yönünden, silivri - tekirdağ - uçmakdere - şarköy - gelibolu - eceabat şeklinde, 20 km ortalama ile, çadır konaklamalı, 3 gün sürecektir. Katılacak olan Üniversite Öğrencilerine yolda bulundukları süre boyunca derslerden ve sınavlardan muafiyet kağıdı, 250 lira harcırah verilecektir. Kontenjan 7 kız, 3 erkek şeklindedir. Biri dört kişilik, diğer ikisi üç kişilik toplam üç çadır kullanılacaktır. olmayanlara topluca kaz tüyü uyku tulumu, port bagaj, heybe, mat ... gibi malzemeler temin edilecektir.

Son başvuru tarihi 20 aralık salı günüdür. Sunum dosyasıyla başvuru belgeleri 21 aralık Çarşamba günü rektörlüğe sunulacaktır. erkek katılımcı sayısının artabilmesi, kız sayısının 7 nin üzerine çıkması durumunda olabilir ama sanmıyorum 7 kızı bile zor bulacağız bir ay içinde.

• Beğen
Tepkiler: cruphasulie

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Samet geçen yıl tam olarak hangi tarihlerde oradaydınız.Bu yıl gitmeyi düşündüğümüz 18 mart günü protokol ve kalabalıktan dolayı bisikletlerle ve kalabalık bir şekilde gezmemiz sıkıntı olur mu?

Göksun Özkirişçi

Forum Bağımlısı
Tepki
1.035
Bisiklet
Scott
paylaşım için teşekkürler.katılan arkadaşların ayaklarına sağlık...

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
@İslam Gölge

evet doğpru, 18 mart günü kalabalık oluyor; ancak zaten bu yüzden 18 mart günü orada olmak lazım; abideye giden yolları hınca hınç dolduran kalabalığa, tavrımızı, söylemimizi anlatabilmek için orada olmalıyız. Nasıl anlatacağız?

18 mart günü gelip çattığında, altınızdaki bisikletlre o insan seli içinde pedalladığınızda, siz ağzınızı kapasanız bile, altınızdaki bisiklet dile geliyor, konuşmaya, etraftaki asimile kalabaşlığa "bi" şeyleri anlatmaya başlıyor!

Orada bizler, hınca hınç insan kalabalığı çerisinde bisiklet sürmüyoruz; Vatandaş, arabasını yol kenarına park edip yürüyerek abideye ulaşmaya çalıştığı o keşmekeş anında, bizler bir anda bisikletleri ve ardında dalgalanan kırmızı beyaz bayraklarla ortaya çıkıyor ve usulca abidenin önüne doluşuyoruz. İşte o zaman abide etrafında kalın kürk mantoları üzerlerinde teyzelerin, amcaların, yurdun dört bir tarafından gelen insanların gözleri doluyor, sizi alkışla tutuyorlar, siz bir anda örnek birey oluveriyorsunuz onların gözünde.

Çünkü, ne yazık ki ülkemizde her 18 mart günü gelip çattığında, tv de bir kaç haber görünüyor ve ertesi gün, 19 mart geldiğinde hayatın olağan rutini içerisinde devam ettiğini görüyorsunuz. işte böyle bir ortamda siz, bu algıyı, bu ezberi bisikletinizle bozuyorsunuz.

Ben bundan dört yıl önce, hiçbir donanıma sahip olmadan, sıfır deneyimle 18 mart dolayısıyla istanbuldan çanakkaleye yola koyulacağımı forumda dile getirdiğimde, herkes yahu sakın deneme, delilik bu senin yaptığın, gel etme eyleme, vazgeç şeklinde telkinde bulundular. Bende onlara aksine eksik malzemeyle çıkmam gerektiğini, öyle üzerimde goretex montlar, kabanlar, yağmurluklar ile turu gerçekleştirirsem, vicdanımın rahat edemeyeceğini söyledim. Çanakkalede savaşan binlerce askerin ne zor şartlar altında mücadele ettiğini, şehit olduğunu bildiğimden, onların 100 de biri zorlukla karşılaşırsam ne mutlu bana diyebilmek için spd pedal, yağmurluk, heybe, çanta, suluk hiç bir şeye sahip olmadığım bir anda, çanakkale yollarında buldum kendimi. Benim için 18 Mart'ın ancak o zaman anlam kazanacağını dile getirdim. ve beşinci yıla giriyoruz hala bu mottoyla , her sene bu anlayışla yola çıkıyorum. yukarıdaki koli bandıyla, 3 - 5 liralık yağmurluklarla yapılan turun nedeni de biraz bu yüzden.

bu benim yaptığım, uzakdoğuda ibadet için vucuduna çeşitli objelerle vuran, kendilerini yaralayan insanların yaptığıyla aynı mantığa sahip olsada, benim burada asıl dikkat çekmek istediğim nokta, insanların 18 martı sadece haberlerde deneyimlemesinin yanlış olduğuna işaret edebilmek,

TV izlerken elindeki kumandayla "amağn bu ne" deyip kanalı değiştiren asimile olmnuşi tarihine yabancılaştırılmış bir toplum olduk çıktık. Önce 29 ekim kutlamalarının gölgelendiği, şimdi de 19 mayıs törenlerinin kaldırıldığı şu günlerde bu sene 18 martta pedallamak daha bir anlamlı olacaktır. bu anlamda kulüp olarak istanbuldan bir ya da iki otobüs kaldırmaya karar verdik. maksat yukarıda anlatıladığım büyüyü mümkün olduğunca fazla kişiye tecrübe ettirebilmek. ücret falan da talep etmiyoruz. konaklamayı da salewa marka (alman malı) 5 mevsim çadırlarda, kaliteli kamp malzemeleri kullanarak yapacağız. ilgilenenler facebook da " marmara üniversitesi bisiklet kulübü " gurubundan ayrıntıları takip edebilir.

ve tamamını bile izlemediği şu dönemde, yani imajların ve çeşitli argümanların çevremizi sarıpğ kuşattığı bu sahte dünyada,

• Beğen
Tepkiler: İslam Gölge

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Dediğin gibi Samet anlam ve önemi belirtmek ve bunu göstermek için 18 martta orada olmak gerek.Bakalım bir mani çıkmazsa yine oradayız bu yıl tarihte yaklaşıyor.Biz bu yıl 24-25 mart günleri orada olacağız.

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
bu anlamlı turu, bisiklete sadece adaya gidip turlamak düzeyinde binenlerin dahi katılabilceği şekilde bir kez daha düzenliyoruz.

ulaşım, konaklama, bisiklet ve kamp malzemelerinin temini, herşey tamamen ücretsiz.

(link)

• Beğen
Tepkiler: İslam Gölge