Brooks sele bakımı

Scudo

sercanczo

Forum Bağımlısı
Tepki
117
Deriye sürülen bakım kremi var sanırım.Yurt dışındaki sitelerde görmüştüm brooks marka.CRC de ya da evansda olabilir.Görürsem tekrar eklerim.

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´

Oğuz Mert

Aktif Üye
Tepki
231
Bisiklet
Fuji
dostlar bakım için kullanılacak daha ucuz ve uygun yağ - krem var mı? 50 tl civarında kendi bakım yağları...

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Badem yağı diye okumuştum bir yerlerde. Neresi olduğunu hatırlamıyorum.
Sonuçta Brooks seleler sığır derisinde yapılıyor. Badem yağı da deriyi besleyeceğine göre mantıklı..

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam Brooks sele kullanıyorum bir süre boyunca bakımını badem yağı ile yaptım daha sonra maddi olanak bulduğumda orjinal ürününü aldım fakat birbirlerinden hiç bir farkı yok istediğini kullanabilirsin

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık bir senedir Brooks sele kullanıyorum. Kullandığım malzemeler:

- Badem yağı
- Pamuk

Bakımını şu şekilde yapıyorum:

- Önce yüzeyine 5-10 damla badem yağı damlatıp pamukla tüm yüzeye dağıtıyorum. Zaten badem yağı, selenin derisi tarafından emiliyor.

@Ali Uzel

- Sonra ise pamuğu badem yağına doyurarak iç yüzeye sürüyorum. İç kısım pürüzlü bir yüzeye sahip olduğu için pamuk parçaları kalabiliyor.

Şu ana kadar selenin durumu, görünüşü,parlaklığı gayet iyi. Yıllandıkça güzelleşiyor meret.

http://1.bp.blogspot.com/-NJgtdMji4Uo/UxCXlDkgONI/AAAAAAAAASo/gN8mAvdc5xU/s1600/IMG_0134.JPG

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Yusuf Yılmazvural

Yağ kıyafetlerine bulaşmıyor mu?

Oğuz Mert

Aktif Üye
Tepki
231
Bisiklet
Fuji
Badem yağı alalım dedik bu sefer de kırk çeşidi çıktı. Yok tatlısı yok acısı bilmem nesi. Eczanelerde satılan herhangi bir yağı mı almalıyım? Yoksa aktar mı aramalıyım?

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bunu tavsiye ederim.pahalı gelirse ucuzlarıda var ama bu işin ustası meguiarstır
(link)

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bende iki çeşit yağ var. Biri, sele ile birlikte gelen "Brooks'a özel" (ne demekse) PROOFIDE kösele bakım yağı. İkincisi, her türlü deri/kösele bakımı için genel amaçlı ARMASEAL marka yağ. Vakti zamanında almıştım bilmeden.

"Brooks'a özel", veya "deri seleye özel" bakım yağı diye bir şey kabul etmiyorum. Kösele köseledir. Suya dayanıklılık ve uzun ömür için tüm köseleler aynı bakıma ihtiyaç duyar. Bu yüzden, özel "sele yağı" vb gibi para tuzaklarına kanmayın derim. Gidin bir ayakkabıcıya, kösele bakımı için yağ sorun. Aynı yağı çeyrek fiyatına alın. Hem ayakkabıcıdan uygulama tavsiyeleri de alabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

Oğuz Mert

Aktif Üye
Tepki
231
Bisiklet
Fuji
Tatlı badem yağı alıp güzelce bakımını yaptım. İki gündür yeni selemi kullanıyorum, toplamda 40 km kadar yaptım. Sele inanılmaz sert ve aşırı ağrı yapıyor. Taytla kullanmayı dahi düşündüm. İlk aşamada böyle olacağını biliyordum lakin bu kadarını da beklemiyordum. Acaba gerginliğinde mi bir sorun var? Çeşitli açılarda denedim ve uygun açıda sürdüğümden eminim. Sele benim şeklimi alacakken sanırım ben selenin şeklini alıyorum. Derinin gerginliğini mi azaltmam gerekiyor dostlar ben şekil almadan bir yardım edin. Yoksa yağı seleye değil kendime süreceğim. Saygılar..

cembarlasic

Daimi Üye
Tepki
232
Bisiklet
Cannondale
@Oğuz Mert

Selam,

Selenin uç kısmı yukarıda olacak. Selenin arkadaki geniş kısmına oturacaksınız. Uç ve orta kısımda oturursanız rahatsızlık kaçınılmaz.

Ben 1000 km. yeni doldurdum selede. 40 km. bir şey söylemek için erken.

Şu linki incelemenizde fayda var.

(link)

İyi şanslar...

• Beğen
Tepkiler: Gökhan A..

Oğuz Mert

Aktif Üye
Tepki
231
Bisiklet
Fuji
@cembarlasic

Yazıların hepsini inceledim bütün arkadaşların da yorumlarını okudum. Anlatılanların hepsini harfiyen uyguladım. Selenin arkasına oturuyorum evet her şey tamam Cem bey ama dayanılır gibi değil ağrı. 5 yıldır sürekli bisiklet sürüyorum ve hiç bu kadar ağrı yaşadığımı hatırlamıyorum. 1000 km dayanabileceğimi düşünmüyorum. Selenin gerginliğini azaltmayı düşünüyorum yapmadığım tek o kaldı. Fabrika çıkışı en gevşekte geldiği söyleniyor ama benim selem şu anda orta gerginlikte. Gevşetmem bir zarar verir mi? Bir de tayt ile kullansam selenin alacağı şekli etkilemiş olur muyum?

cembarlasic

Daimi Üye
Tepki
232
Bisiklet
Cannondale
@Oğuz Mert

Ben sadece kendi fikrimi söyliyeyim. Sele işi kişisel bir şey. Ben yıllarca sıradan seleler kullandım hiç bir sorun yaşamadım. Sonra bir seleye rastladım farklı yapısı vardı. o kadar rahatsız oldum ki bana brooks sele aldırdı. Bence gerginliği azaltın öyle bir şanş verin. Sele öyle bir kaç yüz km de kırılma denen tabire yani şekil almaya geçecek gibi değil. Endişeniz olmasın.
Gerginliğini aşırı olmayacak şekilde azalttıktan sonra deneyin. Yine olmaz derseniz anlaşılır ki brooks sele size göre değil. Ama hala uzun km denemeden verimli sonuç alınamayacağını düşünüyorum. Tercih size kalmış...

• Beğen
Tepkiler: Oğuz Mert

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Brooks B17 Narrow Selem ile 5000 km yol yaptım. Öncelikle kullanıcıya göre iyi ayarlanması gerek hafif burnu kalkık şekilde ayrıca gidon ile sele aynı hizada olmalı veya gidon sele hizasından yüksek olabilir.

Doğrusu bu şekilde olmalıdır sele borusu yüksek gidon aşağıda ise hafif burnu havada olduğu takdirde sizi rahatsız edecektir. Böyle bir durumda seleyi burnu aşağıda kullanmak isteyebilirsiniz buda çözüm değil bu sefer sizi öne doğru kaydıracaktır. Gidon yükseltme aparatı ile bu sorunu çözebilirsiniz. Bu söylediklerin Brooks'un B17 modeli için geçerlidir.

Doğru açıyı bulduğunuzda rahat edeceksiniz kimisi ilk kullanımda rahat eder kimiside zamanla sabırlı olmak gerekir.

Bakım işine de gelince ilk başlarda selenin altına kendi bakım kremini kullandım. Birazda gerdirdim rahatlığa kavuştuktan sonra altına hiç sürmedim.
Selenin üstüne bakım kremi uygulanmasının amacı deriyi beslemesi mat olan deriyi parlaklaştırıyor ve çatlamasını engelliyor. Yüzey yağlaması çok nadir yapılmalı ve çok az bakım kremi kullanarak uygulanmalı. uygulandıktan 15 dakika sonra yumuşak bir bez ile silinmeli...

• Beğen
Tepkiler: cembarlasic

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
@Oğuz Mert

Vidayı gevşetmek pek doğru gelmiyor ayrıca gevşeyebileceğinide sanmıyorum. onun yerine selenin alt tarafına bakım kremi kullanarak biraz daha yumuşatmayı deneyin konforlu olduğunda bakım yağını sürmeyi bırakın...

Altındaki vidanın amacı deri eridikçe gevşer ve arkaya gömülme yaşanır biraz gerdirirsiniz eğer hala sert ise tekrar bakım kremi sürersiniz taaki sona dayanana kadar seleyi kullanırsınız sonrada selenin ömrü biter...