Brooks sele bakımı

mhmtp

Daimi Üye
Tepki
472
İsim
Mehmet Pehlivan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bir çok Brooks kullanıcısı ilk etapta ağrıdan şikayetçi. Bu derinin alışma süresinde normal fakat bu sürecin dışında oluşan ağrı ise seleyi düzgün ayarlayamamak. Arkadaşlar selelerinizin uçun havaya dikin asla demiyor. Bu çoğu kullanıcının Çeviriyi yanlış yapmasından kaynaklı.

SELENİN AYARLANMASI Konfor buradan başlar”
Bisikletlinin konforu düşünülenden çok daha fazla selenin doğru ayarlanmasına bağlıdır. Ağırlık, selenin geniş parçası tarafından taşınmalıdır, uç kısım olabildiğince az yük taşımalıdır. Uç kısım temel olarak sarsıntısız ve güvenli bir oturuş sağlaması amacıyla tasarlanmıştır. Aşağıdaki ipuçları takip edilerek doğru pozisyon kolayca elde edilecektir.

Sele şöyle yerleştirilmelidir:

• Bisikletlinin sürüş sırasında geniş parçanın üstüne oturmasına izin verecek ve ön tarafa çekilmesine izin vermeyecek şekilde orta göbek hizasının hemen arkasına konumlandırılmalı.
  • Uç kısım bisikletlinin öne kaymasını engelleyecek şekilde hafifçe yukarı kaldırılmalıdır. Bu pozisyon normalde selenin yüzeyi zemine paralel ayarlandığında elde edilir.
  • Sele yüksekliği, sürücünün pedallara konforlu bir şekilde erişmesini sağlayacak mesafede olmalı, bacaklarda herhangi bir gerilme olmalıdır.
Brooks selenin Türkçe çevirisi ne demiş. "Uç kısım bisikletlinin öne kaymasını engelleyecek şekilde hafifçe yukarı kaldırılmalıdır. Bu pozisyon normalde selenin yüzeyi zemine paralel ayarlandığında elde edilir."
Bunu elde etmek için seleyi yere paralel yapınız yani normal sele ayarlarını yapınız diyor. Sele zaten yapı itibari ile yukarı bakacak ister istemez. Siz birde yukarı doğru baktırırsanız sonra ağrı oluyor fazla gibi sanki dersiniz.

Brooks selemi yere paralel sıkıntısız kullanıyorum. B17 ve B17 Flayer yaylı sele.

Tam Türkçe kılavuz Enes Şensoy un düzenlemesi ile sayfasında mevcut.
(link)

Scudo
Tepki
191
İsim
Serdar DEMİREL
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bence bırakın eski görünsün. Deriye yakışır.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.285
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Badem yağı diye okumuştum bir yerlerde. Neresi olduğunu hatırlamıyorum.
Sonuçta Brooks seleler sığır derisinde yapılıyor. Badem yağı da deriyi besleyeceğine göre mantıklı..
siz bu konuları hep bisiliyorsunuz bisiklete yeni başlayacağım salkane ng 650 iyi midir

ibdr

Üye
Tepki
13
Bisiklet
Cube
(link)
Koltuk yedek parçası koltuk alt demiri kırılan varsa buradan alabilir.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim B17'nin metal pinleri paslandı hep. Bunlar değişir mi bir fikri olan?

Tepki
48
İsim
Ali Demir
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Cambium siyah sele kullanan arkadaşlara bakım başlığı ile alakasız olacak ancak naçizane önerim bu selenin dokusu ve rengi ile decathlon da satılan grip model gidon bandı birbirine çok uygun 900 tScreenshot_20230107-102235_Samsung Internet.jpgScreenshot_20230107-102056_Samsung Internet.jpgl vermek yerine 300 tl ile halledebilirsiniz. Örnek resim koyuyorum karşılaştırın diye

okidoki

Aktif Üye
Tepki
162
İsim
Oktay Keleş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba arkadaşlar.
Uzun bir süredir Brooks B17 selemdeki gerdirme vidası yalama halde. Şöyle ki gerdirme vidasını sıkmaya çalıştığımda somun ve vida beraber dönüyor böyle olunca da hiçbir gerilme olmuyor. Vida boşa dönüyor. Sorunumu tam olarak videodaki gibi. Buna benzer sorun yaşayan var mı? Nasıl halledebilirim? Şuanda ince uçlu pense yardımıyla bir elimle vidayı sıkıca tutuyorum dönmesin diye diğer elimle brook anahtarıyla somunu sıkıyorum.

(link)

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.129
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar.
Uzun bir süredir Brooks B17 selemdeki gerdirme vidası yalama halde. Şöyle ki gerdirme vidasını sıkmaya çalıştığımda somun ve vida beraber dönüyor böyle olunca da hiçbir gerilme olmuyor. Vida boşa dönüyor. Sorunumu tam olarak videodaki gibi. Buna benzer sorun yaşayan var mı? Nasıl halledebilirim? Şuanda ince uçlu pense yardımıyla bir elimle vidayı sıkıca tutuyorum dönmesin diye diğer elimle brook anahtarıyla somunu sıkıyorum.

(link)
Civatayı ön taraftaki yuvasına sabitlemek için metal yapıştırmaya yarayan yapıştırıcı ve teknikleri bir deneyebilirsiniz.
Bir diğer aklıma gelen alt kısım çelikse eğer ince elktrot ucuyla çok küçük bir punta kaynak atmak. Köseleye zarar verebilir ama.

Sinyor

Daimi Üye
Tepki
195
İsim
Can
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar b17 selemi yıllarca kullanmaya bilirim. Güneş görmeyen nemli olmayan bir ortamda saklıyorum. Çatlamaması ve deri özelliğini kaybetmesin diye başka nasıl önlem alabilirim?

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.129
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar b17 selemi yıllarca kullanmaya bilirim. Güneş görmeyen nemli olmayan bir ortamda saklıyorum. Çatlamaması ve deri özelliğini kaybetmesin diye başka nasıl önlem alabilirim?
Kuru kalmaması için arada yağlamanız yeterli.

• Beğen
Tepkiler: Sinyor