Böyle bir bisikletle bunny hop yapılabilir mi?

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
Benim bisikletim sanırım normalden çok ağır.Kaç kilo olduğunu bilmiyorum.Bianchi'nin quantum diye bi' modeli.Bu bisikletle bunny hop yapabilir miyim?Nasıl yapıldlğını bilmiyorum öğrenmek istiyorum eğer bu bisiklet uygun değilse boşuna çabalamayım.

Scudo

edy

Üye
Tepki
2
yapabilicegini dusunuorm teknigi kapptiktan sora her bisikletle yapabilirsin biraz formu oku bunny hop la ilgili bisuru sey yazio youtube da oretici video ar falanda var.Kolay gelsin...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Valla şu çubuk frenli klasik 26-200 diye tamir edilen dede bisikletleriyle bile bunny hoop yapanlar var... herşeyle yapılır...

edy

Üye
Tepki
2
su bisikletimi alsam calismalara basliicam sora rahatca yarumlarda bulunabilcem:D

CROSSCU31

Daimi Üye
Tepki
31
o konuda şürüşteknikleri var orda buny hop nasıl yapıldığını resim ve yazılı şekilde ayrıntılı olarak anlatıyor

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
bendede hiçte hafif olmayan bianchi dragon var çoğu kişinin yapamadıklarını yapıyorum sende çok rahat yaparsın bence tabi çok çalışman ve işin tekniğini iyi kavraman lazım...

(link) bu video size en iyi şekilde yardımcı olur bence...bol bol izleyin;) :)

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
Teşekkür ederim arkadaşlar.'d.berkay' sen de sağol videoda hareketi iyi göstermişler gerçekten ama bişeyi anlamadım:Bunny hop için ayakları pedallara sabitlemek mi gerekiyor?Yani bunun için pedala parça mı taktırmalıyım?

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Pedala parça taktırmana gerek yok, ki zaten öyle bir parça yok. Kilitli pedal istersen bir SPD pedal ve bir de SPD ayakkabı alman lazım. Ama Bunny Hop yapmak için değil tabi. Kilitli pedalla bunu yapmak daha kolay oluyor, ancak tehlikeli. Mesela ben yarışta bir kütüğün üzerinden bunny hop yaparak atladım, bisiklet yere inince sarsıldı ve bileğimi burktum pedal kilitli olduğu için...

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
bunny hop yaparken spd pedal kullanılmaz hatta normalden de geniş pedallar kullanılır.

Erhan Doğaner

Forum Bağımlısı
Tepki
63
ben bisikleti olduğu gibi zıplatıyorum spd lerimi de kullanıyorum ancak bir kaç defa düşme tehlikesi atlattım. Bodrumda bisiklet sürüyordum, Turgutreis in orada bir köprü vardı, hızlı girdim ayaktaydım birde gazla zıplatiyim dedim, bisiklet haribden uçtu:D benm sert rst amortisör bile dayanamadı yarıya kadar yaylanıverdi:) ama acaip konsantre isteyen birşey, keşke çeken biri olsaydı diye sonradan aklıma geldi.

Kamil

Daimi Üye
Tepki
63
Tekrar teşekkür ederim.Bu arada ayakları pedala sabitleyen parçaya da spd dendiğini öğrenmiş oldum.Ama hareket(bunny hop) için gereksizmiş.Zaten şu anda o kadar eksiğim varki.Spd ye bütçe ayıramam.

CROSSCU31

Daimi Üye
Tepki
31
ben bunu okudum ve denedim ama yerden 5 cm anca kaldırabılıyorum al bıde sen dene istersen
Tavşan Zıplaması :
Bu hareket dağ bisikletçiliğinde önemli bir yere sahip olup, Freestyle ve Downhill’in temelini oluşturur. Öğrenmesi çok basittir ama biraz caba gerektirir. Hareketin her kısmını yeterince çalışmadan bir sonraki kısma atlamanız sorun çıkarabilir.
Harekete ön hazırlık:
1.İlk olarak pedallar yere paralel durumda, yavaş koşma hızında sürerken ön tekerleği yerden kaldırmayı çalışmamız gerekiyor. Bunun için gidonu kendinize çekebildiğiniz kadar hızlı çekerek ön tekerleği yerden olabildiğince kaldırın.
2.Yine aynı hızda giderken ön freni kuvvetlice sıkıp arka tekerleği kaldırıyoruz. Bunu defalarca yapmanızı tavsiye ediyorum.
3.Şimdi de arka tekerleği fren sıkmadan kaldırmaya çalışın. Birkaç

denemeden sonra başaracaksınız.
Tavşan zıplaması:
1.Pedallar yere paralel durumda, yavaş koşma hızında sürün.
2.Bisiklete yüklenebildiğiniz kadar yüklenip, bisikleti aşağı bastırın. Kendinizi bir yay gibi düşünüp, kendinizi sıkıştırın. Bu kısmı atlarsanız, siz zıpladığınızda bisiklet yerde kalır.
3.Bisikleti bütün kuvvetinizle yukarı doğru çekin
4.Yükseldiğinizde bisikleti yerden daha fazla kaldırabilmek için bacaklarınızı karnınıza doğru çekin.
5.Hareketi tamamlarken ayaklarınızı tekrar eski haline getirin ki inişin darbesini emebilesiniz. :cool:

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
işte ağır çekim bir bunny hop video videosu

Tepki
2
Öncelikle merhaba.. Birşeyi beraber bi düzeltelim arkadaşlar. Bunny hoop diye tabir yoktur. (Kelime hatasi). Bunny up diye bir tabir vardır. Konuya gelince bunny up her bisiklet ile yapılsa bile düzgün bir bunny up açıyla alakalıdır. Ağırlık önemli olsada biraz teknik ve güç ile ağır bir bisiklet ilede bunny up yapılabilir. Sen bence mtb ile bunny up yapmamalısın, kendine Bmx,Trial yada Freeride bisikleti almalısın ve hareketi amacına uygun bir bisiklet ile yapmalısın. Teşekkürler..

_______PSYCHOBMX!________

Tepki
27
bncede spd pedal kullanılmaz çünkü tehlike yaratabiliyo ayrıca bunny hop genelde arkayı havalandırmada sorun yaşanır bunun içinde havadayken ayakların yardımıyla ve birazda kendini öne vererek yapman yeterli olacaktır.

yasin

Daimi Üye
Tepki
37
bunny hop spd pedalla rahat yapılabilir ama çok kişinin de söylediği gibi platform(düz) pedalla yapılması en sağlıklısı. ön amortisöre baskı uygulayıp, onun hareketinden bisikleti zıplatmaya çalışmak önemli bir nokta. uzun bir zaman trial ve freeride mtb ile uğraşmış biri olarak benim bildiğim bu hareketin ismi "bunny hop" yani "tavşan sıçraması".

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
@Muhammed_BnO

VAllahi ne yalan söyleyeyim yabancı forumlar olsun videolar olsun bu hareketin adı bunny hop diye geçiyor her yerde ...
Bunny up diye bir hareket daha önce duymadım...

Tepki
2
Her iki kelimede geçerli. Ben Bunny hoop yok dedim. Bunny up ve Bunny hop eşdeger ikiside kullanılıyor. Biz kelime olarak Bunny up kullanıyoruz.:cool:

_____psчcнoмх!_____

• Beğen
Tepkiler: t-genc