Boya koruması

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
bisikleti yeni boyadım 3 kat spreyle gayet güzel oldu fakat tırnakla sertçe bastırınca boya kalkıyor boya dayanımını arttırmak için ne yapabilirim? teşekkürler kullandığımız boya markası akçalı kırmızı

Scudo

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Boyadan önce eski boyayı tamamen temizleyip yüzeye astar attınız mı? Bu işlemi yapmadıysanız isterseniz 3 değil 33 kat atın, boya tutmayacaktır.

Eğer her aşamayı eksiksiz yaptıysanız son olarak mutlaka vernik atın. Vernik boyayı ciddi anlamda koruyacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Yücel
Tepki
23
abı bunların jelatın gıbı yapıştırmaları var koctasda ve onun gıbı magazalarda saç kurutma makınası ıle guzelce yapıştırırsan guzel olur ufak cızıklerı onlersın onunla

• Beğen
Tepkiler: sadık özer

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
@Aytaç Biber
güzelce zımparaldım güzelce fakat bir çok kişi astar atmama gerek olmadığını söylemişti keşke atsaydım neyse vernik mi daha iyi olur cila mı bu saatten sonra?

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
@MURAT TÜRKMEN
son çare sonu deneyeceğim

İlker Özdemir

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Salcano
Sadık abi(bey ne diyeyim bielmiyrum :)) Tabiki vernik atmanız ciladan daha iyi olacaktır vernik boyayı korur cila ise korur korumasına parlatır ama vernikten daha az korur ve sürekli olarak belli aralıklarla cilanın yenilenmesi gerekir vernikte yenilenmelidir fakat bu süre birkaç yıldır.Zaten zamanı geldiğinde vernik size bunu belli edecektir :)

• Beğen

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
@İlker Özdemir
istedğinizi diyebilsiniz:) vernikten tek korkum fırça izinin kalması birde verniğin çeşidi var mıdır yani hangisi uygundur veya tavsiye ettiğiniz marka var mı?

İlker Özdemir

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Salcano
Sprey vernikler var bildiğim kadarıyla fırça izi sorunu olmaz fakat bu seferde düzgün yapılmazsa akma topaklanma yapabilir vernik marka konusunda bir bilgim yok bir yerden bilgi edinirsem marka konusunda yazarım tekrar.Ama önerim 1 tl ci gibi yerlerden almamamnız verniği en azından bir yapı marketten alırsanız iyi olur.Bu arada boyayı yapalı ne kadar oldu en az 3-4 gün gecerse iyi olur.Akçalı markasını bayağı duyuyorum iyi bir marka gibi duruyor fakat biraz tuzlu bu arada 3 4 gün olmadan verniklendiğinde veniğin boyayı bozma ihtimali söz konusuymuş :!!

• Beğen

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
@İlker Özdemir
bekleme sürem tamam inşallah sprey vernik bulabilirim bisiklete binmeye sabırsızlanıyorum ama boya kalkacağı için mecbur bekliyorum umarım sonunda iyi birşeyler çıkar ortaya

Bariskkk

Forum Bağımlısı
Tepki
326
İsim
Barış KKK
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Vernik alırken dikkat edin şeffaf vernik almanız gerekli, bunun dışında mobilya için olan ceviz renklerinde vb vernikler var bunları almayın. Birde verniği ince ince 2 kat atın ve 24er saat kuruması için bekleyin (her kat için bir gün:))
Ama böyle olmaz birde resim isterik kadroyu bir görelim ama değilmi :D
kolay gelsin:in:

• Beğen

sadık özer

Forum Demirbaşı
Tepki
158
Bisiklet
Beldeyama
@Barış Karapınar
bir gün çok oldu be:d fotograf yüklemeyi bir türlü öğrenemedim öğrensem koyacağımda

• Beğen
Tepkiler: Bariskkk
Tepki
3
arkadaşım eger attıgın boya akrilik degilse kesin kalkar oto boya satan yerler 15 tl ye 500ml kadar oto byası basıyor onu sulu zımpara ile zımparalayıp spreyastar+boya+vernik seklinde yaparsan boyayı kendin bile zor çıkartırsın denenmiştir:):)

• Beğen
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar, efsane bir hort yaparak birşey danışmak istedim.Hem kadroda oluşan kılcal çizikler için hem de daha parlak bir görüntü olması için bu ürünü kullanabilir miyim?Bugün A101'de gördüm 4 liraydı.Bir zararı olur mu?WP_20191106_11_53_49_Pro.jpg

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar, efsane bir hort yaparak birşey danışmak istedim.Hem kadroda oluşan kılcal çizikler için hem de daha parlak bir görüntü olması için bu ürünü kullanabilir miyim?Bugün A101'de gördüm 4 liraydı.Bir zararı olur mu?213347 dosyayı görüntüle
Ceyhun üzerinde araba resmi var bisiklet değil. Sence?

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tüm oto pasta ürünleri zımpara özelliklidir. Arabayı parlatmazlar, çok çok ince zımpara özellikleri yüzünden yüzeyi az zımpara yapıp incelterek, ince cizikleri yokederler. Yüzeyi korumaz aksine inceltir. Koruma istiyorsanız özel kaplama meteryalleri var. Bezle veya airbrush ile uygulaniyorlar ve yüzeyde ince bir katman oluşturuyorlar. Vernik gibi ama ince bir esnek katman oluşuyor. Ancak bu katman da sabunlu fırçalı yikamalarda çıkabiliyor. İyileri de ciddi pahalı. 4 liralık üründen fayda değil zarar gelir. Hele bisikletiniz mat renkli boyaliysa parlamaya bile başlar bunları uyguladıktan sonra.

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@z_g_h Teşekkür ederim, zaten ben de fazla bilgim olmadığı için buraya danışayım dedim.Fiyatının ucuz olması hem cezbetti hem de endişelendirdi açıkçası.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@z_g_h Teşekkür ederim, zaten ben de fazla bilgim olmadığı için buraya danışayım dedim.Fiyatının ucuz olması hem cezbetti hem de endişelendirdi açıkçası.
Şeffaf kaplamalar ile bu işi yapıyorlar diye biliyorum, onun dışında boyaydı, cilaydı fazla koruma sağlayacağını sanmıyorum.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.355
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Akrilik boya yumuşaktır, o nedenle içine sertleştirici katılır. Hazır sprey boyalarda sertleştirici yoktur. Çünkü sertleştirici ile boya karıştıktan sonra hemen uygulanmalıdır. Vernik için de aynı şeyler geçerli. Gelelim boyanın üzerine vernik atmaya. İki çeşit akrilik boya vardır. Baz kat ve son kat. Eğer son kat boyanın üzerine vernik atarsanız fazla geçmeden vernik kalkmaya başlar, Hazır spreyler son kattır. Verniğin altına baz kat boya atılır ve teknik olarak da baz kat boyanın son katı ve verniğin ilk katı tozla yöntemi ile atılır. Ayrıca boya üzerine vernik atılacaksa çok beklenmemelidir.

Pasta cila olayına da değineyim. Çeşit çeşit pasta vardır. Kimi kalın kimi ince kimi çizik giderici. Portal kabuğu şeklini gidermek, hata gidermek için zımpara sonrası, zımpara izlerini gidermek için kalın pasta, kalın pasta sonrası ve haleleri giderme için ince pasta uygulanır. Cilalarda çeşit çeşittir. Cilaların aşındırıcı etkisi yoktur, boya üzerinde ince bir tabaka oluşturarak parlaklık sağlar. Bisiklete en iyi uygulanabilecek pasta cila prosedürü, önce kil sabunu ile temizlik sonra ince pasta sonra cila olur. Kalın pasta kullanımı deneyimsizlik sonucu boyaya zarar verebilir, aşındırıcılığı çoktur.