Bölgesel turculuk

Bölgesel Turculuk Hakkında Düşünceniz Nedir?

• Katılıyorum

• Katılmıyorum

• Toplam katılım
    59

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.347
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikletle şehirler arası tur yapan arkadaşların yazilarini okuduğumda ve yasadiğim ilçe ( Kumluca ) Türkiyenin en popüler tur rotasi üzerinde olmasi sebebiyle dikkatimi çeken birşey var.
Turculuk da amaç A noktasından B noktasına en kisa yoldan ulaşmak mıdır?
Yoksa geçtiğiniz il yada ilçenin en popüler tur rotalarıni deneyimleyip keyfini çikararak gezmek ve yeni yollar fazla bilinmeyen yerleri keşfetmekmidir?
Örnek: a) Diyelim 15 günlük bir tur planladınız.
Uzunyol kamyon şoförü gibi İzmir'den- Antalya'ya ana yoldan gitmek mi?
b) 2 - 3 gun İzmir'in de kalıp çadır kampı kurarak İzmir'in meşhur etaplarını turladıktan sonra. Özel aracınızla yada mutat vasıta ile Fethiye' ye geçip 3-4 gün bu bölgenin etaplarını turlamak. Ordan Kumluca' ya gelip bu bölgenin yol üstü olmayan (olimpos, çırali, Karaöz, Altınyaka ...vs) etaplarıni turlamak gibi.
Bence İkinci seçenek daha verimli ve daha keyifli.
Tabi birde gunümüzün hızlı tüketim konseptine uygun bikepacking turculuğu var. Mümkün olan en az malzeme ile en hızlı turu gerçekleştirmek. Ben bunu anlamıyorum bisiklet turculuğu ruhuna ters gibi geliyor.
Bi27BNeIMAAVzGh.jpg
Sözün özü ; anayollarda kamyon eksozu koklayarak ter dökmektense az trafikli bol oksijenli bölgesel turculuk daha hoş olmaz mı ? ne dersiniz?:)

Scudo

samurusov

Daimi Üye
Tepki
471
İsim
Samuel
Bisiklet
b'Twin
%100 katılıyorum. Hatta sırf bu yüzden mtbmi satıp yol bisikleti alma fikrinden dahi vazgeçmeyi düşünüyorum (Ek olarak yol bisikleti almak ayrı). Bence mtbyle rahat rahat, heryeri keşfede keşfede gitmek çok daha iyi.

Not: Bu konu hakkında sonradan biraz uzun bir yazı yazacağım telefonda olduğumdan yazamıyorum not alayım.

Atasoy

Tepki
12.347
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Yusuf'san
Tabiki zevkler ve renkler tartışılmaz.:) İnsanlar bisikletle ekmek almaya gitse bile benim hoşuma gidiyor.
Benim amacim bölgesel turculuğun da tecrübe edilmesi.

Ned Stark

Giant Escape 2
Tepki
153
İsim
Onur
Bisiklet
Giant
@atasoy 2. şıkkınıza katılıyorum yalnız otobüse binip değil de yine gidilecek yere pedallayarak gitmek daha güzel olur. Gittiğin bölgeyi gezeip keşfedeceksin az zaman geçireceksin akşam olunca kamp atıp sabah kaldığın yerden devam edeceksin en güzeli bencede budur.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İsmet abi senmisin. Şu anda avrupada pedallayan ismet abinin ayni zamanda görüşü olan turlama biçimi. Orta anadolu steplerinde, savanlarinda, bozkırlarında, çöllerinde 4 gün pedalladiktan sonra deniz gören biri için turun başka bir olabilitesi de yoktur.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ben haldır haldır bir yere gidip gelmektense sindire sindire, arkadaşınla konuşarak muhabbet ederek gitmeyi, keşfetmeyi daha çok seviyorum.
şu hayattaki en önemli keyif aracını eziyete dönüştürmek bana saçma geliyor. bir de yol bisikleti ortamındaysanız direkt kapitalist tüketim kültürünün kucağındasınız demektir. sürekli bir keyifsizlik, bitip tükenmek bilmeyen tatminsizlik...
100 km eziyetli, acılı gitmektense 40 km keyifli gitmek çok daha mantıklı bana göre.

ben yol bisikleti kullanıyorum, ancak sebebi şu, istanbulda yaşıyorsanız seri ve atik bir alet kullanmak zorundasınız. kendinizi ancak bu şekilde güvende tutabiliyorsunuz. ancak kırsalda veya küçük bir şehirde yaşıyor olsam ya mtb ya da bir city bike kullanırdım.
yol bisikletini çok de sevdiğim söylenemez.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@atasoy
üzülecek birşey yok. sadece burada sizlere göre biraz daha uyanık olmamız gerekiyor.
istanbulun sultanahmeti, galata köprüsü, beşiktaşı, sarıyeri, avrupası, anadolusu, kadıköyü, bostancısı, birçok güzelliği var. kafan eser anadoluda, canın ister avrupada gezersin. yolları bildikten ve nasıl süreceğini öğrendikten sonra çok büyük sorun yok.
bizim tek eksiğimiz, özlediğimiz tabiata, anadoluda yaşayanlara göre biraz zor kavuşabiliyor olmak. onu da aşıyoruz bir şekilde, atıyoruz arabalarımıza bikeleri, şehirden çıkıyor ve turluyoruz. çok büyük sorun değil yani.
istanbulda yaşamak diğer bölgelere göre daha zor ve karmaşık ancak güzellikleri de bir o kadar fazla.
iyidir istanbul.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@atasoy tabii ki 2. Seçenek daha mantıklı ve verimli görünüyor. Turculuğa başlangıç dönemimde sizin gibi düşünüyordum (yanlış anlaşılmasın, sizinki yanlış benimki doğru demek istemiyorum).

Sözlerinizde katılamayacağım nokta şu,bikepacking ile klasik turculuğun tüketim toplumu veya ekonomisi ile ilgisi farklı birbirinden değildir. Gözlerimle bir yılın üzerinde bikepacking yapıp bir gününü birkaç dolarla geçirmeye çalışanları gördüğüm için söylüyorum. Her bikepacking yapanı akşam olunca otele veya hostele giden turcu olarak görmemeli. Diğer yandan uzun bir tur yapacaksanız klasik tur metaryelleri de hiç ucuz denemez.

Hız konusuna gelince: evet bikepacker hızı önemser. Daha fazla mesafe katetmek ister çünkü kendi limitlerini görmeyi, kendini zorlayarak daha fazla kendini tanımayı ve hem mental olarak hem de fiziken kendisinin bilincine varmayı hedefler. En azından benim aklımdaki bikepacking budur.

Klasik turcu da kendisini zorlar ve keşfetmeyi amaçlar evet; ancak bikepacker bunu daha minimal şekilde yapar. En gerekli olduğunu düşündüğü şeyleri yanına alır. Klasik turcu da aynısını yapar fakat daha fazla seçeneği olduğu da gerçektir.
Kendi tecrübelerimden söyleyebileceğim şudur: Bölgesel de olsa uluslararası da olsa gittiğiniz yerleri tamamen görüp her yere ayak basmak mümkün görünmüyor bana. Eninde sonunda Tercih yapmak zorunda kalıyorsunuz. Tıpkı yaşamda olduğu gibi.
Ve bu durumda önemli olan “bilinç” olarak ortaya çıkıyor. Nasıl’ı size kalmış.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence tamamen zaman para meselesi.Zaman ve para sıkıntı değilse,gezmekten hoşlanıyorsanız(hoşlanmayan zaten tura çıkmaz gerçi.) kamp yapa yapa,gidilen illeri geze geze turlamak bence en ideali.

Atasoy

Tepki
12.347
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Rammstein111
Daha önce belirtiğim gibi bisiklete şu yada bu şekilde binen herkese saygım var. Amacım tartışma çıkarmak değil.
Belki yaş itibari ile böyle düşünüyorumdur. Genç olsam belki bende. Birinci yolu seçerdim.
Yerli yabancı turcuların. Bu bölgedeki muhteşem rotaları bilmeden ana yoldan transit geçip gitmeleri beni böyle düşünmeye sevk ediyor.
@Raptor8
Zaman ve para her konu için önemli. Mesela Ben size "Giresun 'a geleceğim 3 gün vaktim var. En hesaplı nerde kamp yaparim. Hangi rotalari tavsiye edersiniz" desem muhakak yardımcı olursunuz ve benim paramı ve zamanımı boşa harcatmasıniz.
Bende böylelikle kısa zamanda Giresun hakkında çok bilgi sahibi olmuş bir şekilde dönerim. Tamda anlatmak istediğim şey bu.
"Usta Giresun dan Orduya 2 saatde Gittim" diye gururlanmaktansa
"Giresun hakkında çok şey öğrendim" diye gururlanmak daha faydalı olur. Diye düşünüyorum.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.355
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bikepacking kullanıyorum ama çoğu heybeli turculardan daha fazla çeşit eşya taşıyorum. (tabure, ateş üçayağı, ızgara, olta, hamak, tripot, notebook vs). Gravel bisiklet kullanıyorum ağır arazı hariç her yere giriyorum. Benim için tur, yolda hızlı olmak ve konakladığım yerin keyfini çıkartmak. Yeri geliyor yüklü 25 kg bisikleti omzuma alıp zorlu patikalardan ilerliyorum ve aradığım manzaraya ulaşıyorum.

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Niye bir tanesi "daha iyi" olmak zorunda? Sizin şu anda yaptığınız o olduğu için mi? Mesela bana "bisiklet turu" konseptinde arabaya binmek saçma geliyor, binmiyorum. Ama bunu "sizce de arabaya binmemek en doğrusu değil mi?" şeklinde dünyaya kabul ettirmeye çalışmıyorum.

Mesela İstanbul'dan günübirlik gidilebilecek rotalar var. Bindiniz bisikletinizle, gezdiniz. Sonra metrobüs'e atlayıp bisikletinizle gidip gezdiniz. Yakındaki yerler bitti, şehirlerarası otobüse atlayıp gezdiniz. Benim gibi otobüse binmek istemediniz, ama hızlı gideyim gezmediğim yerleri gezeyim dediniz, yüksek ortalama ile bikepacking turları yaptınız. Belki durumunuz var, her yerde çadırda değil kalburüstü bir otelde kalacaksınız, çadır, mat vs. olmadan, zaten hafif geziyorsunuz. Belki yoğun bir işte çalışıyorsunuz, sadece haftasonunuz var.

Bunlardan biri neden diğerinden "kötü" olmak zorunda ben bunu anlamıyorum. Dayatmanın dostu, alternatiflerin düşmanıyız.

Atasoy

Tepki
12.347
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Daha önce belirtiğim gibi bisiklete şu yada bu şekilde binen herkese saygım var. Amacım tartışma çıkarmak değil.
Belki yaş itibari ile böyle düşünüyorumdur. Genç olsam belki bende. Birinci yolu seçerdim.
Yerli yabancı turcuların. Bu bölgedeki muhteşem rotaları bilmeden ana yoldan transit geçip gitmeleri beni böyle düşünmeye sevk ediyor.

@atasoy

@Buğra C

(Yine forumun "benim yaptığım en doğru, en çok onu yapacaksınız" ekibi gelmiş)

Nerde demişim acaba böyle birşey.

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@atasoy Peki buradan elde etmek istediğiniz kazanım nedir, neyi tartışmak için bu konuyu açma ihtiyacı hissettiniz?

a) "Evet bence de onların yaptığı çok saçma, sizin dediğiniz çok mantıklı"
b) "Hayır bende sizin dediğiniz çok saçma, onların dediği mantıklı"

Ortada iki alternatif var ve isteyen istediğini yapıyor. "Bisiklet turculuğu ruhunu" kim belirliyor? Ben mi, siz mi? Bikepacking'in "hızlı tüketim" olduğunu kim söylüyor? İkisinde de çanta var, birinde hızlı, birinde yavaş gidiliyor.

Bir tur şirketinin kataloğuna bakıp "bu tur ne kadar saçma, bence tur ruhuna aykırı" diyor musunuz? İsteyen gidiyor, isteyen tercih ediyor. Günübirlik olanı var, uçakla olanı var, gemiyle olanı var.

Yürüyerek olanı bile var. Yürüyerek dünyayı gezen var. "Bisikletle çok hızlı gidip etrafımızı fark edemediğimizi" düşünüyor olabilir, ama "bence dünya turu ruhuna aykırı" demiyor. Gün geçmiyor ki böyle anlamsız tartışmalar olmasın burada.

---

@atasoy

100 tane tur olan bir tur kataloğundan siz 1 tanesini seçip tercih ederseniz, herkes size saygı duymak zorundadır. 1 tanesini seçip, kamuya açık bir platformda "Bence bu tur daha mantıklı, diğerleri mantıksız. Siz ne düşünüyorsunuz?" diye sormanızın amacını öğrenmek istiyorum ben.

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@atasoy Bence de siz üslubunuzu gözden geçirin, "Neden tercih ettiğim şeyi sadece yapmak yerine, Bisikletforum'da Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları bölümünde yanlış konu açarak destek arama, onaylanma ihtiyacı duyuyorum?" diye kendinize bir sorun.

Mesela ben birazdan çıkıp dolaşacağım, "sizce de doğrusu çıkıp biraz dolanmak değil midir" diye konu açmak yerine sadece çıkıp dolaşıyorum.

Sevgiler.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Buğra C
Kişilerin duygu veya düşüncelerini ya da bir olayı anlatırken kullandığı anlatım biçimleri vardır.
Tartışma veya tartışmacı anlatım da bu anlatım biçimlerinden birisidir.
Yazarın kendi doğrularına okuyucuyu inandırmak onu kendi gibi düşündürmek için kullandığı anlatım biçimine tartışma denir.Amaç kendi düşüncesini savunmak,varsa yanlış düşünceyi çürütmek olduğundan yazar, düşüncelerini okuyucusuna aktarmaya çalışır.Kendi görüşünü ortaya koyar, karşıt görüşün dayanıksız olduğunu örneklerle göstermeye çalışır.Yazar kendi düşüncesinin doğruluğu nu ,eleştirdiği düşüncenin ise yanlışlığını savunur.
Edebiyatımızda bile kullanılan bir tekniğin @atasoy Ağabey ya da başkası tarafından kullanılmasına neden karşı çıktığınızı inanın anlamakta güçlük çekiyorum.
Bir de şunu belirtmeden geçemeyeceğim keşke herkes duygu ve düşüncelerini Atasoy Ağabey gibi zekice, yumuşak bir üslupla, kırmadan dökmeden anlatabilse.

Saygılar