Bisikletten soğumaya başlıyorum (kişisel sitem ve dertleşme içerir)

• Konuyu başlatan BF Okuru
  • Başlangıç Tarihi
B

BF Okuru

Misafir
@DurgunDeniz
Hocam, teşekkürler yorumlarınız için. En temizi arzulara gem vurup, beklentileri düşürüp, vücudu dinleyerek ona göre bir sürüş tarzı benimsemek ve bisikleti de hayatın merkezine oturtmamak...

Scudo

FARGO

Aktif Üye
Tepki
455
Bisiklet
Geotech
Sabah kalktığınızda canınız sürmek istiyorsa sürün, istemiyorsa sürmeyin. Belli bir tempo yakalamak için kasmak yerine, keyif ala ala, etrafı izleye izleye keyif turları atın. A noktasından B noktasına x km ortalama ile gitmek yerine iki nokta arasında ilginizi çeken yerlere sapın, oralarda zaman harcayın. Ya da şöyle yapın: Alın bir katlanır bisiklet sadece eldiven ve kask takarak ne giyeceğim sorunundan kurtulun. Vs vs...

B

BF Okuru

Misafir
@FARGO
Hocam katlanır bisiklet de sürdüm ama yol bisikletinin keyfini başka hiçbir bisiklet vermiyor. Ama ortalama olayı için haklısınız da strava denen uygulama gaza getiriyor :)

eSEOZdee

Aktif Üye
Tepki
107
Diz problemini anlatabilirmisiniz? Ne zaman başladı? Doktora gittiniz mi? Bulgu nedir tedavi uyguluyormusumuz. İlaç vs alıyorum demişsiniz ne ilaçları?
Daha sonra konunun kendisini yanıtlayacagım.

• Beğen
Tepkiler: Seyha07

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Diger yorumlari okumadim. Sadece baslik sahibinin yazdigiklarina istinaden cevap veriyorum;
Yol bisikletinde harcamanin sonu yok. Bir yerde dur deyin.
Illa kilitli pedal kullanmak zorunda degilsiniz. Duz pedal kullanin. Hicbir yerle sozlesme imzalamadiniz.
Surdugunuz gruplara yetisemiyorsaniz yalniz takilin veya kendi ayarinizda kisiler bulun. Neticede kimseye hicbir seyi kanitlamak zorunda degiliz.
Yol bisikleti kullaniyorsanuz bisiklet yolunda ne isiniz var?
Fitness bisiklet kullanmak sizi daha mutlu edebilir.

Bu kadar...

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
Bence sendeki sorun performans kaynaklı. Hızını/ortalamanı arttırmak için yeni ekipmanlar alıyosun ama maalesef dizinden ötürü istediğin performansa ulaşamayıp, ulan o kadar para verdik gene bi gelişme yok diyerek kendini üzüyosun. Bence bunları kafana takmazsan düzelir. Bak bana daha 20 yaşındayım ortalama hızım genelde 13-15km. Benden kaç yaş büyükler var performansı benim kat be katım. Hız istiyosam yokuş aşağı bırakıp hız tutkusunu yaşıyorum, düz yolda kendimi yormadan bi tempo yakalayıp devam ediyorum, dik yokuşlarda 1. vitesle neredeyse yürüme hızında bile gidiyorum :). Performans olarak değilde keyif olarak bakarsan belki düzelebilir :)

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Valla hocam ne kadar bırakırım deseniz de aynı şekilde dayanamayıp dönüyorsunuz Benden demesi. İstanbul gibi yerde yaşayıp Normal şartlarda bisiklet ile Yarım saatte gittiğiniz yolu Toplu ulaşımla Eğer 2 saate gitmeyi ve o kargaşayı yaşamayı düşünüyorsanız bir şey diyemem.. 2012 de Ayağım(bilekten) 2 yerinden kırıldı platin takıldı uzun bir tedavi süreci geçirdim, 2015 yılında dediğiniz gibi SPD pedal ve birazda kişisel hata yüzünden el bileklerimde kalıcı izler bıraktıran bir kaza geçirdim(6 -7 ay gibi toparlanma süreci yaşadım ve sonra bisikleti sattım kendimce bıraktım (ara bile vermeden direk bıraktım) meğer kendimi kandırmışım tâbi bu arada yetmedi birde nur topu gibi menisküs yırtığım çıktı birde bonus olarak ön çapraz bağ zedelenmesi daha sayarsam benim çooook uzun zaman önce hemde dönmemecesine bırakmış olmam gerekirdi..
Bu arada sanırım bıraktığım süre içinde üst bacak kaslarının zayıflaması kaynaklı menisküs ve ön çapraz bağ sıkıntısı kendini belli etti, dizlerimde problem olmasına rağmen doğru ayarlar ve yüksek kadans ile yeri geliyor günü birlik150 km+ yapıyorum ve bu kmler içinde yeri geliyor uzun rampalar var(Uludağ,ucmakdere,Kartepe,gibi eğimler mevcut)ve sıkıntısız turu tamamlıyorum..bir nevi kendi doktorluğumu yapıyorum,(bu arada doktor tavsiyesi ile yeniden dönüş yaptım bilginize)
Maddiyat konusuna gelince sonuçta bisiklet kültürü emek istiyor ama yol bisikleti maddiyata bağlı birazda,o istedikce sen veriyorsun, eminim hepimiz yeri geliyor eşimizden yada ailemizden birşeyler gizleme pahasına bazı alışverişler yapıyor
Kaza konusuna gelince hocam yolda yürürken bile araçlar çarpar yayaya,ama bundan sebep yürümeyi kesmez insan ,ama bizim bisiklete olan bağlılığımız daha bir duygusal:)) doğamızda pedal aşkı var ..bence fikrinizi kendiniz bir daha gözden geçirin,sonra benim gibi ayrılık sürecinde yolda ucuz market bisikleti bile görseniz,o size bir canyon,cervello,canondale,felt,pinerollo v.s gibi gelecektir ...

avcioglu

Daimi Üye
Tepki
467
Bisiklet
b'Twin
Ucuz bir katlanır bisiklet alıp sadece işe giderken kullanın. Hatta göbek dişisini de küçültün. Ve kendinize bir hedef belirleyin, 5 ay başka bisiklet kullanmayacağım gibi.. 5 ay sonra üst düzey bisikletinizi zevkle kullanırsınız bence.. :)

• Beğen
Tepkiler: Abdullah ozturk

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bahsettiğiniz ekonomik sebeplerden ben de muzdaribim. Ya ekipmanı geliştiriyordum, ya bi eksik çıkıyor tamirat tadilat vs oluyordu yani bunlar. Ben gerekmedikçe birşey almamaya karar verdim ama hep gerekti :) ta ki dağ bisikleti ekipmanım bana yeterli geldi bu sefer dağ bisikletiyle yol yapmaktan yorulup yol bisikleti almaya karar verdim. Acaip bi iş anlamadım. Maddi yönden şunu söyleyeyim siz bile isteye kaza yapmıyorsunuz olacağı varsa oluyor siz sadece tedbirli olun.
Tura çıkmadan önce ısının. Hemen yüksek tempo yapmayın vücudunuza alışsın. Gücünüzün yettiğince spor yapın, kesin hedef koyup kendinizi fazlaca zorlamayın. İnsanları kafaya takmayın. Trafikte hep tetikte olun.
Sağlığınız inşallah düzelir. Kızıp küsüp ekipmanları satmayın. Gerçekten seviyorsanız birgün bu işi özleyeceksiniz. Zaman sadece birazcık zaman. :harika:

dost acı söyler

Aktif Üye
Tepki
111
harcamanın sonu yok iyinin iyisi her zaman bulunur.bilinçli antreman yapın özellikle kuvvet antremanı kilo varsa verin.bizim 20 kişilik bir grubumuz var ben 500 liralık "dandik" salcano mostar bisikletle 10.000 tl lik karbon yol bisikletli benden daha genç ve fit arkadaşları rampada olsun düz yolda olsun ağlatıyorum büyük dişli oranı 48/11 küçüğü 28/32 olay burda. düzde 30 lu ortalamaları yakalayabiliyorum Allaha şükür bir sakatlığımda olmadı . bu hem genetik olarak güçlü olmamdan hemde doğru antreman yapmamdan oluyor bu arada 115 kiloyum ve yaş 45.spd pedal şehir içinde kullanmak sıkıntı kazaya mahal verir yol bisikleti de bence şehir içinde kullanılmaz.bu durumları görünce çok üzülüyorum millet saçmalamakta sınır tanımıyor bir arkadaşım sora setten 105 sete geçti bi ballandırıyor akıllara zarar şöyle kaçıyor böyle uzuyor falan üzüntü verici tabi bunda etkilenen insanlarda oluyor ama sonuç hüsran.ben sürüş konforu hariç kayda değer fark olmayacağını söyledim bana küstü.

kerem.erdogan

Aktif Üye
Tepki
321
İsim
Kerem Erdoğan
Bisiklet
Giant
45 50km lik düz yol için 23 çok az bir ortalama. hele de grubun arkasında, onlar sizi çekerken.. bir yerde ciddi bir hata yapıyorsunuz sanırım.

yusufgs36

Aktif Üye
Tepki
237
İsim
isa
Bisiklet
KTM
hocam amator olarak bir dolu sporla ugrastim futbol, basketbol, masatenisi, kosu vb. ama bana en fazla lezzet veren bisiklet oldu. bisikletin pahali bir ugras oldugu muhakkak ozellikle kiyafetler nerdeyse bisiklet parasi ancak surekli almaktansa bir kere kaliteli alip eskiyene kadar giymek benim icin bir ilke. bir tavsiyem de gelisim yonun de olacak. gelisim icin kesinlikle isi bilen birinden tavsiye alip trainer uzerinde nabiz ve kadansa dayali bir antreman programi takip etmeniz. disiplinli calisma yapmaniz takdirde gelisim saglamaniz kacnilmaz olacaktir. son olarak bisikletle kalin :)

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Mura7Mac1t

Üye
Tepki
170
İsim
Murat
Bisiklet
Giant
@Prometheus Harika. Hislerime tercüman bir yazı

Arkadaşlar ben kilo vermek amacıyla bisiklete başladım. Başarılı oldum sayılır. Yalnız bisiklete bindikçe, bu foruma bakmaya başladıkça bilgi seviyem arttı. Bilgim arttıkça şunu şöyle yapayım, bunu böyle yapayım gibilerinden tribe girmeye başladım. Yokuş yukarı çıkarken aman durmayayım, düz yolda 30 dan aşağı inmeyeyim diye çok çabalıyorum. Bisiklete yeni ekipmanlar almaya başladım. LAstikler eskimiş sanki değiştireyim, ışıklar çok iyi değil sanki değiştereyim, bir şeyler taşırım bagaj mı değiştirsem böyle böyle uzayıp gidiyor düşünceler. Para da gidiyor. Aldığım ekipmanları tam anlamıyla kullansam bu benim hobim param gitsin derim ama tam anlamıyla kullanmadığımı, aslında aldığım bazı şeylerin çok elzem olmadığını gördüm. Üzerinde sadece montu olan, eski mountain bike bisiklete binen, işe gidip gelmek zorunda olan insanları gördükçe acaba nerede yanlış yapıyorum diye düşünmeye başladım. Aslında nerede yanlış yaptığımı biliyorum ama kendime itiraf edemiyorum. Bundan sonra belli bir amaç gütmeden bisiklete binmek istiyorum. Bisiklete amatör sporcu olarak gönül veren arkadaşlarımı anlıyorum ve onlara asla olumsuz bir şey söylemek istemiyorum. Benim gibi hobi olarak bisiklete binen arkadaşlara bas pedala git gidiyorum. Sürmek, sürmemekten her zaman iyidir :)

Kask, eldiven, görünür olmak olmazsa olmazımızdır o başka...

tolgax3

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
tolga oz
Bisiklet
Nishiki
Arkadaslar kask eldiven diyosunuzda zaten habire duserken refleksle kolumuzu bilegimizi incitiyoruz.Ben terden kafami hissetmiyorum kopuk kask hic 100tl edermi?Basit bi medical dizlik hem meniskusu engeller hem baglar asfalta surtmez bu kask jelli eldiven goygoy olmus size asker eldiveni var 20tl deri omurluk gidonu tutmak zorsa motor alin.konu sahibide iyi para dokmus o ekipman parasinin yarisina bi ng 650 alsa zevk alir.yolun bile tadini cikaramamis hepte sakatlanmis :D:D:DEmin olun sahinci bile sizden daha uyanik zevkler renkler tartisilir bisiklet grup isi falan degil Turkiye'de marjinal isi kendinizde anladiniz sehirde araba 50 ortalama yapamiyo sokaklardan kelle koltukta 30 ortalama derdine kac kisi sakatlaniyo:koptum:

• Beğen
Tepkiler: Mura7Mac1t

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu işin istanbulu,izmiri yok heryerde durum aynı yayalar yollarımızda,başı boş hayvanlar saldıranlar,laf atanlar önümüze aniden çıkanlar kasıtlı bizle uğraşanlar bunlar her zaman her yerde olacak mesela bisikleti bırakdık diyelim!! eee bu tür insanlar iş yerinde,okulda evde ailede bile var ozaman onlarıdamı bırakalım ama işin sağlık kısmı var birde elbet mesela ben baktım gözüm kesmedi alır bisikleti elime çıkarım yokuşu,kim ne dedi yada ne düşündü zerre umrumda olmaz sağlığım çok daha önemli herşeyide zorlamamak lazım.

edu

Üye
Tepki
14
İsim
erdoğan
Bisiklet
Mosso
insanoğluyuz bunlar doğal yeterki isteklerimizi belirleyebilelim.bende moso cavallier 700 tourney var ortalama hızım 20/30 arası değişir ama hiç daha hızlı gitmenin peşinde olmadım 1500 km dir aynı donanımla kullanıyorum sadece yola çıkarken kontrol edip öyle çıkıyorum .para harcamanında sonu yok arkadaşların dediği gibi ,bisiklet yolunda mangal yapanları görünce durup kızmak yerine madem benim yolumdasın gidiyorum yaptığı yanlışı anlatıp iki üç kanat yiyip yoluma devam ediyorum ,,yoldan çekilmeyen bir kaçının omzuna omuz attığımda oldu ya napıyosun falan ıg mıg dediler bağırmaya kalktılar cevaplarını fazlasıyla alınca sus pus,bir kerede bakırköy de parkın içinden geçerken çocukların üzerine çıkıp indikleri platforma uçmuşluğum var teyzenin biri bişeyin varmı çocuğum dediğinde yok teyze iyiyim biz küçükken böyle şeyler yoktu bi denemek istedim deyince yavrum inipte denesene deyip kızmışlığıda var.. incirli ,camlıkahve arası kaç defa bisikleti arabaların önüne yatırdığımda oldu kornaya inatla bastığı için,sahil yolunda yapmıyorum ama hızlı geliyor meretler erkeklikte bir yere kadar::))) keyfini ala ala basıyorum pedala ben sporcu değilim sonuçta paramı bisiklet ten kazanmıyorum insanlara bir şey kanıtlamam gerekmiyorda,bazende arkadaşlarla çıkarız onlar benim kadar uzun süreli kullanmadığı için onları öne alır muhabbet ede ede gideriz .bisiklete biraz spor olsun birazda stresimizi atalım diye biniyor çoğunluğumuz ...biraz uzun oldu ama ne yaparsanız yapın keyifle yapın ...

B

BF Okuru

Misafir
@Kuzey Ege
Hocam kililtli pedal dizlerim için daha iyi. Hem basıp hem de çektiğim için arka adele grubunu da çalıştırıyorsun. Ayrıca, yokuşu da daha kolay çıkıyorsun ve daha verimli pedal çeviriyorsun. Harcama konusunda haklısınız ama doktor bana ne kadar hafif bisiklet kullanırsan dizlerin için o kadar iyi dedi. Şuanki bisikletim 9,3 kilo aliminyum bir bisiklet. Tiagra 4700 set ve cole rollen elite jant seti var. Yalniz suruyorum zaten ama bir yerden sonra sıkıyor. Fitness bisikletten kastınız düz gidonlu yol bisikleti midir,*

@kerem.erdogan
Valla hocam, sanırım sakatlıklardan dolayı pedala kuvvet veremiyorum. O yüzden istediğim seviyeye çıkamıyorum heralde...

@dost acı söyler
Hocam bu dişli oranları meselesi önemli. Bende 11-32 ruble 50-34 aynakol var. Sistem tiagra 4700. Bununla ilgisi olabilir mi?

@Kunget
O da doğru hocam. Olduğu kadar ama işte ağrısız, sızısız bisiklete binmek en iyisi...

@eSEOZdee
Hocam valla, gitmediğim doktor kalmadı. Kimisi kondramalazi patella diyor. Kimisi kıkırdaklarda bozulma var diyor. Kimisi de eklem sıvısında bir sıkıntı var dedi ve prp önerdi ama tuzlu bir tedavi tabi. Bir de yüzde yüz çözüm olur mu emin değilim. İlaç olarak, takviye edici gıda diye geçen type 2 kolajen içeren tabletler ile d3 vitamini alıyorum bi de bazen onların jellerini kullanıyorum. 2 senedir var sakatlık. Yol bisikletinden önce ağır ve küçük kadro ve alçak sele bisiklete bindim kilometrelerce Cehaletimden dolayı. Büyük ihtimal ondan çıktı sakatlıklarım...

Rouleur

Üye
Tepki
10
@dost acı söyler
@dost acı söyler

Abi, gel bize öğret yahu. Bizi falan geçtim, Bisiklet Federasyonuyla iletişime geçirelim seni. Yeni jenerasyona öncü ol.

Gelmiş gene bisikletforum'daki "ekipmanın önemi yok, çok para harcama kuzum çok." tayfası. Bu sitede de hep böyle bir durum var, SPD pedal kötülenir, performanslı sürüş yaparken selam vermeyen insan kötülenir, bisiklete 5000 Türk Lirası üstü para harcayan insan kötülenir. Kimse inkâr etmesin; bu kedinin uzanamadığı ciğere mundar deme durumudur. Bisiklet de pahalı bir spor falan değil arkadaşlar, bizim fakirlikten tekerimizden çıkan hava bile kokuyor artık. (link) Buyurun sizlere yeni haber. Dolar 4, Euro 5, her şeye sürekli zam, yurt dışı alış verişlerine türlü türlü kısıtlama ve yeni yeni zamlar. Üretmiyoruz da, tüm bisiklet ürünlerinde dışarıya bağlıyız. İnsanların 10 birim olan parasının karşılığı bizde 40-50 birim, artık siz hesap edin. Milletin harcamalarına da bu kadar çok bilmiş bir şekilde yorum yapmayın. Yol bisikletçisinin eğer performans endişesi varsa mümkünse en az Tiagra grupsete sahip olması, 52-36'lı bir aynakola sahip olması ve 11-28 ya da 11-30'lu rublesi olması gerekir. Bu benim naçizane görüşüm. Yol bisikleti alıp, duruşunuzla kendinizi o kadar yormaya niyetleniyorsanız bu söylediklerimin altındaki ne ekipmanla ne de beklentiyle girmeyin bu spora arkadaşlar. İsteyen gene girsin girmesine de; sonra pişman olup bu "Yol bisikleti kötü ya, şehir/tur bisikleti eyi eyi." diye gezinmeye başlıyorsunuz. O can sıkıyor işte.

Neyse, bisiklet konusunda da inanılmaz doğru olan bir laf var o da şu ki "Ne kadar ekmek, o kadar köfte." Yani burada anlanılması gereken yegâne şey şu; eğer yol bisikletine sahipseniz ve performans açısından onu kırbaçlayabilmek istiyorsanız o da sizin cüzdanınızı kırbaçlayacak. Jant isteyecek, giyim isteyecek, eğer şu ülkede biraz yaygın olsaydı türlü türlü spor esnasında tüketilecek jelini ve özel sıvılarını da isterdi. Bu bahsettiklerimizin hepsi de sarf malzemesi, sonsuza kadar kullanma düşüncesiyle de alamayacaksınız. Yol bisikletiyle, üst düzey antrenman yapan herkese bakın. Ortak bir noktaları var; 30-35 yaş ve üstündeler ve hepsi beyaz yakalılar; yani orta sınıf ve belki daha üstü. Bu daha pahalı donanımlara sahip olan insanlara karşı olan iç pazarlıklı bir haset de oradan geliyor zaten; sınıfların birbirine olan düşmanlığından. Sizden daha fazla harcama yapabiliyor diye birini rekabetçi bir hırsla kıskanmak sağlıklıdır; kendinizce hiç çaktırmadan içten içe onlara çamur atarak aslında gizli nefretinizi kusmak ise değildir. Zaten bu nefrete sahip olmanız da çok komik; tüm Türkiye olarak bizleri fakirleştirenler birbirimiz değiliz. Kim olduğu konusunda yorum belirtmiyorum zirâ siyasi bir yaklaşıma gerek yok.

Konu sahibine ise; BikeFit'i yaptırdığını düşündüğün yerle tekrar iletişime geç ve bir "Ne ayak?" de. Bu işlemden sonra sana acı verecek seviyede bir diz ağrısı hissetmemen lazım. Performansın verdiğin sürüş geçmişine bakılırsa oldukça aşağıda kalıyor. Bunun fiziksel, mekanik bir sebebi olabilir ya da anatomik olarak bu performansının daha üstüne çıkman belki de gerçekten mümkün olmayabilir. Kendini en iyi tanıyan sensin. Bisiklette para konusunda dikkat edeceğin tek nokta ise şudur; "Lan bu parayı veriyorum ama acaba 1 yıl sonra vazgeçer miyim?" ki aslında bu herhangi bir alışverişi yaparken düşünmen gereken yegâne şeydir. Alışveriş yaparken aslında bir bakıma da yatırım yaparsın aslında ve yatırımının bir heves mi yoksa kalıcı bir tutku mu olduğunu sen anlayabilirsin. Eğer tüketim toplumuysak -ki, bence kesinlikle öyleyiz.- dikkat etmemiz gereken tek nokta budur. Bisikletin bu konudaki zorlayıcı noktası ise; görsel ve estetik olarak oldukça hoş olması ve insanı aşırı heveslendirmesidir.

Fazla uzun yazdım, belki bazı yerleri alakasız oldu. Ama şu tepkiyi de bir dile getirmek istiyordum artık, rahatladım.

B

BF Okuru

Misafir
Rouleur, Hocam görüşleriniz için teşekkür ederim. Zira benim de katıldığım noktalar var. Ne yazık ki bikefit yaptırdığım kişi artık Türkiye'den taşındı. Kendisine 2-3 kere gittim zaten. O yüzden problemimin bisiklet ayarlarıyla değil, ya adele kuvvetsizliğinden ya da diz eklemindeki tıbbi bir problemden kaynaklandığını düşünüyorum. Gerçi spor geçmişim var. Yüzme ve koşu ve futbolla uğraşmıştım. O kadar kuvvetsiz olduğumu düşünmüyorum ama diz olunca problem maalesef bir yerden sonra pedala uyguladığınız kuvvete etki ediyor. Aslında bisiklete başlarken ki amacım sadece sağlık ve fit kalmaktı. Ama sonra kullandıkça ve stravayı keşfettikçe ve daha uzun kilometreler gittikçe neden daha iyisi olmasın? Neden bir granfondo çıkar mıyım diye de düşünür oldum açıkcası. Ama bir yerden sonra da gelişme gösteremeyince yani olduğum yerde sayınca da insan ister istemez bu tür sorgulamalara giriyor...

sirrunu

Daimi Üye
Tepki
570
İsim
Runner
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Peugeot
@btaskazan hocam bence paten sürmeyi öğrenin. öğrendikten sonra iyi bir paten alırsınız. paten bence en iyi kardiyo sporu. hız olarak ta bisikletten eksiği yok fazlası var. bende decathlon dan oxelo fit 5 paten aldım. düz yolda gitmeyi öğrendim şimdi sıra fren yapabilmekte. korumalıklarım gelsin freni de öğreneceğim inşallah.
bir de paten sürerken bacak ve kalça kasları çok iyi çalışıyor. üst vücutta etkili şekilde çalışıyor. paten bisikletten daha iyi ama sürmeyi öğrenmesi zaman alıyor biraz. ha birde bisiklet gibi masraflı değil