Bisiklette ergonomik ayarlar: Sele

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Teşekkür ederim, kendi borusu da uzun epey, daha uzununa bakayım o zaman ölçüp ben. Peki boru genişliğini nasıl olcecegim? Dıştan mı? Yoksa iç çapı mı? Ya da kadroya giren boşluk içini mi ölçmek gerekiyor?
Sele borusunun çapını dıştan ölçün ama kumpasla veya yeterince hassas ve doğru ölçtüğünüzden emin olarak.
Ayrıca çoğu borunun dip kısmına yakın bir yerinde ölçüsü basılıdır.

• Beğen
Tepkiler: The Working Dead
Scudo

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@The Working Dead Katlanırda yol bisikleti sele yüksekliği elde edince ne olacak? Adı üstünde katlanır bu, performans sürüşü için değil.

The Working Dead

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Eb
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sele borusunun çapını dıştan ölçün ama kumpasla veya yeterince hassas ve doğru ölçtüğünüzden emin olarak.
Ayrıca çoğu borunun dip kısmına yakın bir yerinde ölçüsü basılıdır.
Teşekkür ederim gerçekten yazıyormuş hiç dikkat etmemiştim. 30.4 yazıyor sağolun hocam.
@The Working Dead Katlanırda yol bisikleti sele yüksekliği elde edince ne olacak? Adı üstünde katlanır bu, performans sürüşü için değil.
Mesajımı okuyup doğru anlasaydınız performans kaygım olmadığını anlardınız. Bu şekilde sürüş yapmanın herhangi bir zararı olur mu diye sordum ben. Performansla ilgilenmiyorum.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@The Working Dead Pedal en alttayken topukla basıldığında dizin 180 değil de, 170 derece olmasının eklemsel ne zararı olabilir... O sebeple "sağlıksal değil de performans kaygısıyla böyle bişey peşinde heralde" diye düşündüm. Bir insanın bunun bi zararı olabileceğini düşünmesine ihtimal vermemiştim. Hata bende.

• Beğen
Tepkiler: The Working Dead

The Working Dead

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Eb
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Doğru sele ayarı için; pedal en alttayken topukla basınca, dizin düz bir biçimde olması gerektiği söyleniyor ve biliniyor. O sebeple sormuştum, bu açısal farkın dizlere vs zararı olur mu diye. Bİlmediginiz için düşünememiş olabilirsiniz, sorun değil.

Tepki
17
İsim
Emin Kazdaloğlu
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sele borusunu yukarı çekip seleyi yükseltmenin kolay yolu nedir? Seleyi indirmek kolay fakat yükseltmek için felaket bir güç uygulamama rağmen yukarıya doğru 1-2 mm'den fazla hareket ettiremedim. Biraz daha zorlarsam bisiklete zarar vereceğimden korkuyorum. Bunun kolay bir yolu var mıdır?

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.888
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sele borusunu yukarı çekip seleyi yükseltmenin kolay yolu nedir? Seleyi indirmek kolay fakat yükseltmek için felaket bir güç uygulamama rağmen yukarıya doğru 1-2 mm'den fazla hareket ettiremedim. Biraz daha zorlarsam bisiklete zarar vereceğimden korkuyorum. Bunun kolay bir yolu var mıdır?
Geçmişte daha alçak bi pozisyonda mı kullanıyordunuz? Olduğu yerde yukarı veya aşağı çekmeye çalışmadan döndürmeye zorlayın, 1-2 tur dönecek hale gelirse muhtemelen yukarı-aşağı da daha rahat hareket edebilir.

Tepki
17
İsim
Emin Kazdaloğlu
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmişte daha alçak bi pozisyonda mı kullanıyordunuz? Olduğu yerde yukarı veya aşağı çekmeye çalışmadan döndürmeye zorlayın, 1-2 tur dönecek hale gelirse muhtemelen yukarı-aşağı da daha rahat hareket edebilir.
Bisikleti henüz yeni aldım. Seleyi de tahmini olarak ayarladım. Ancak geçtiğimiz gün epey bir ölçme biçme işlemlerimden sonra seleyi 1.2 cm (1 parmak kalınlığım civarı) yükseltmem gerektiğini gördüm. En azından yükseltip bir de öyle deneyeceğim. Ancak bahsettiğiniz gibi döndürerek de olsa statik sürtünmeden dolayı seleyi yukarı getiremedim. Tüm gücümle yüklenip seleyi kopartma ihtimali gibi bir risk de almadım haliyle. Buraya da acaba benim kaçırdığım kolay bir yolu var mı diye sormuştum. Arama çubuğundan da epey araştırmıştım halbuki. Bu durumu daha önce soran biri olmaması da bana herhalde ben beceriksizim diye düşündürtmüştü. Meğerse durum böyle değil sanırım. Seleyi düşürmek kolay ama yükseltmek pek de kolay değil gibi.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@LegendSoul96 Başka birine şöyle yazmışım daha önce. Tekrar kurgulayıp yazmaktansa onu yapıştırayım buraya. Sele kelepçesini kadrodan ayırarak yapın bunu:
@emir yakup bulut Karbon kadro - karbon boru, çok sıkışmış olamaz. İlk seçenek, kadroyu yere yatır, yere otur, ayak tabanının biri üst borunun sele borusuna yakın kısmında, diğeri arka boruların en üstüne basacak şekilde, seleyi iki elinle tutup allah ne verdiyse kendine doğru çek. Bu yöntemle oynamazsa, bisikleti standa koy (veya biri tutsun, maksat sürme pozisyonunda durması), ucu yumuşak plastik çekiçler var, onunla yukarı doğru selenin altına borunun bi ön bi arka tarafından ufak ufak vurulunca borunun oynaması lazım.

Son düzenleme:

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.554
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikleti henüz yeni aldım. Seleyi de tahmini olarak ayarladım. Ancak geçtiğimiz gün epey bir ölçme biçme işlemlerimden sonra seleyi 1.2 cm (1 parmak kalınlığım civarı) yükseltmem gerektiğini gördüm. En azından yükseltip bir de öyle deneyeceğim. Ancak bahsettiğiniz gibi döndürerek de olsa statik sürtünmeden dolayı seleyi yukarı getiremedim. Tüm gücümle yüklenip seleyi kopartma ihtimali gibi bir risk de almadım haliyle. Buraya da acaba benim kaçırdığım kolay bir yolu var mı diye sormuştum. Arama çubuğundan da epey araştırmıştım halbuki. Bu durumu daha önce soran biri olmaması da bana herhalde ben beceriksizim diye düşündürtmüştü. Meğerse durum böyle değil sanırım. Seleyi düşürmek kolay ama yükseltmek pek de kolay değil gibi.
sağa sola hareket ettirerek yukarı yönlü çekin kopmaz merak etmeyin

• Beğen
Tepkiler: Can Çelik

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
780
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben sele konusunu tam çözemedim, gidon boğazıyla oynayıp seleye oturuş pozisyonumu yükselttiğim zaman sele ağrısı oluyor.

Geçenlerde gidonun yüksekliğini düşürdüm, bu sefer de ellerim ağrıyor. Seleye dik oturunca sele ağrısı, hafif eğik oturunca kol ağrısı. Sonuç olarak 50 kilometreden sonra ağrıtmayan bir seleye denk gelmedim. Şimdilik sele ağrısını el ağrısıyla takas yaparak idare ediyorum, dağ bisikleti kullananlar seleye hangi açıyla oturuyorsunuz?