Bisiklette Ergonomik ayarlar: SELE

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Bozcan tarafından paylaşıldı.

 1. Bozcan

  Bozcan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  723
  Beğeniler:
  1.104
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Sele ayarı bazı tecrübeli bisikletçilerin bile atladığı bir konu. Genelde yükseklik ayarının nasıl yapılması gerektiğini biliyoruz fakat ileri-geri hizalama veya açı ayarının nasıl ve neden yapılması gerektiğini bilmiyoruz. Bu sebepten dolayı ya tesadüfen doğru ayarlarla biniyoruz ya da senelerdir hep hatalı ayarla bindik. Hatalı sele ayarı başta bacak kaslarınıza, kol, omuz ve sırt kaslarınıza normalde olmaması gereken fakat bozuk geometriden dolayı oluşan bir takım yüklerin binmesine sebep oluyor. Doğru sele ayarı ile oluşması muhtemel kol ve sırt ağrıları ile bilek uyuşmalarının, sele bölgesi ağrı ve yaralarının önüne geçmek mümkün. Eğer pedala doğru basmıyorsanız yapacağınız bütün sele ayarları neredeyse tamamen işlevsiz kalacaktır. Bu yüzden ilk olarak pedala nasıl basılması gerektiğini öğrenmek gerekiyor.

  Pedala nasıl basılmalı?
  Ayak parmaklarınızı tamamen yukarı kaldırdığınızda parmaklarınız ve tabanınız arasında neredeyse 90 derecelik bir acı oluşur. Pedala basma noktası bu acının köşe noktası olan ve ayak topu (topuk değil top) tabir edilen noktadır. Bütün kilitli pedal ayakkabılarının altındaki kilit delikleri bu bölgede bulunur. Kilidin yerini tam olarak ayak topuna gelecek şekilde ayarlamalısınız.

  Yükseklik Ayarı:
  Selenizin doğru yüksekliğinde ise pedal en alt noktada iken diziniz hafif kırık kalmalıdır. Bu bacak kaslarınızı en verimli kullanabildiğiniz aralığa getirir. Pratik bir ayar yapmak için seleye oturun. Pedalı en alt noktaya alın. Fotoğraftaki gibi topuğunuz ile pedala basın. Selenizi bu konumda bacağınız tamamen düz olacak şekilde ayarlayın. Eğer seleniz alçak ise pedal veriminiz düşer ve pedalın en üst noktasında dizlerinize fazladan yük biner. Eğer seleniz fazla yüksek ise pedalın en alt konumunda dizleriniz gereğinden fazla açılır, pedal çevirirken kalçanız sağa sola oynar. Bu iki ayarsız konum da dizlerinizde ve sele bölgenizde sağlık problemlerine yol açabilir.

  ----------Alçak Sele Yüksekliği--------------------Doğru Sele Yüksekliği--------------------Yüksek Sele Yüksekliği

  İleri-Geri Ayarı:
  İleri-Geri Ayarı genellikle nasıl yapıldığını bilmediğimiz için atladığımız fakat pedal verimini çok etkileyen bir ayar. Daha kötüsü bu ayarı gidona olan mesafeyi ayarlamak için kullanan bisikletçilerin olması. Bu ayarın amacı da yükseklik ayarında olduğu gibi bacak kaslarını ve iskelet sistemini en verimli çalışabileceği konuma getirmektir. Başlangıç noktası olarak pedal milini düşey olarak tam dizin altına gelecek şekilde ayarlayacağız. Pratik bir ayar yapmak için önce seleye oturun. Pedalı yere paralel konuma getirin. Diz kapağınız düşey olarak pedal milinin 1cm önüne gelecek şekilde ayarlayın. Selenizi kesinlikle gidona olan mesafenizi ayarlamak için kullanmayın. Bunu farklı uzunlukta gidon boğazı kullanarak yapabilirsiniz.

  Açı Ayarı:
  Diğer ayarlar kullanıcıdan kullanıcıya göre farklılık gösterse de sele ayarı neredeyse hiç farklılık göstermez. Sele açısını yere tam paralel konumdan 1-2 derece öne bakacak şekilde ayarlamak hem omurganızı olması gerektiği gibi destekler hem de geometri bozukluğundan kollarınıza ve sırtınıza fazladan yük binmesini engeller. Pratik bir ayar için yol bisikletinde selenizi su terazisi kullanarak veya göz kararı yere tam paralel olacak şekilde ayarlayın ve neredeyse ölçü aleti olmaksızın fark edilmeyecek şekilde öne eğin. Eğer dağ bisikleti kullanıyorsanız selenizi yere tam paralel olacak şekilde ayarlayın. Bisiklete bindiğinizde ön amortisördeki “sag” tabir edilen ilk çökme sebebi ile sele 1-2 derece öne eğilecektir. Seleniz olması gerekenden fazla öne eğikse kol ve sırtta ağrı ve bilek uyuşmalarına sebep olabilir. Seleniz fazla geriye eğikse de bacak aranızdaki yumuşak dokuya fazla basınç yaptığından dolayı sele ağrısı yapacaktır.

  Burada bahsedilen ayarlar aslında çok fazla etmene dayanan bazı problemlerin fazlaca basitleştirilmesinden ibaret bir takım basit mühendislik hesaplamalarına ve profesyonel bisikletçilerin tecrübelerine dayanır. Açı ayarı dışındakilerin böyle olması gerektiğini kanıtlayan hiçbir klinik çalışma yok. O yüzden bu ayarlar sizin için sadece bir başlangıç noktasıdır. Gerek sele yüksekliğinizi gerekse ileri-geri ayarınızı burada bahsedilen ayarlardan +/- 2cm oynayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Seleyi 1-2 cm geriye almak dayanıklılığı artırır fakat verimli bir şekilde yüksek kadans yapmanızı engeller. Aynı şekilde seleyi 1cm öne almak “time-trail” gibi bir müsabakada daha iyi zamanlar yapmanızı sağlar fakat fazlaca dizleri yorar. Bu 4cm’lik alanın dışına çıktığınızda basit olarak verim kaybı yaşarsınız. Ayrıca bir ayarın değişmesi geometriyi bozacağından diğer ayarları tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.

  Fotoğraf çekimlerindeki yardımlarından dolayı Selim Kaltakkıran (Mevzun)’a ayrıca teşekkür ederim.

  Burak ÖZCAN
  Odtü Dag Bisikleti Takimi
  UCI Dag ve Yol Bisikleti Komiseri

  Bu yazi ilk kez Tekerlekizi Dergisi 6.sayisinda yayinlanmistir. Telif haklari kanununca korunmaktadir. Izin alinmadan kaynak gösterilerek dahi alinti yapilamaz.
   
 2. #2
  Bozcan

  Bozcan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  723
  Beğeniler:
  1.104
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Aslında olaya akademik olarak bakılırsa burada anlatılan butun ayarlar için burada anlatılan yöntemlerden cok daha kompleks, özel ölçümler ve aletler gerektiren, ayarlama seklini bulan bisikletcinin adı ile anılan yöntemler mevcut. Fakat bu yöntemlerin hepsi asağı yukarı aynı kapıya cıktığı için bu yazıda mumkun olan en basit yöntemleri anlatmaya calıştım.

  Yazının yeni başlayan ve orta düzeydeki arkadaşlara yol göstereceğine inanıyorum.

  Saygılar.
   
 3. Emre Ezer

  Emre Ezer Üye

  Kayıt:
  23 Ocak 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğeniler:
  25
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Elinize sağlık, bilgilerin yazıya dökülmesi kadar güzel bir şey yok. Şimdi bir çok kullanıcı selesine oturup mutlaka kontrol edecektir ayarlarını.

  Teşekkürler.
   
 4. Hasan Çağri

  Hasan Çağri Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.590
  Beğeniler:
  5.098
  Şehir:
  Bostancı, İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Güzel bir yazı oluş emeğine sağlık... Forumdaki bir çok kullanıcı için nitelikli bir yazı sabit konu olma ihtimali yüksek.

  Bunların içerisinde özellikle sele açı ayarı sırt ve bel kasları kadar genital bölgeden geçen damarların üzerinde oluşan baskıyıda etkileyen ayar... Yani açısı doğru ayarlanmamış bir sele genital bölgeden geçen damarlarda kalıcı damar daralmalarına üreme sorunlarına yol açabiliyor.

  Bir çok firma bunun için selelerine yarıklar koysa dahi esas olay açı ve sürücüyü sele üzerinde doğru konumlandırmaya dayanıyor... Yani selenizin üzerindeki yarık siz yanlış oturuyorsanız görüntüden başka bişey ifade etmediği gibi ters tepkide verebiliyor. Bir çok firma çok kaliteli seleler üretse dahi nasıl montaj yapılacağına dair bir klavuz barındırmıyor.

  Specialized gibi yol ve dağ bisikleti için ayrı tipte seleler üreten firmalar ise işi şansa bırakmamak için açı ayarını üretim sırasında devreye sokuyor ve siz sadece raylar yere paralel gelecek şekilde montajı yapıyorsunuz. Böylece sele üzerinde en doğru şekilde kendiniz konumlandırıyorsunuz...

  Unutmayın seleye genital böygeniz yada popnuz ile değil leğen kemiklerinizin üstünde oturmanız gerekmektedir...
   
 5. gurol

  gurol Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.745
  Beğeniler:
  3.125
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Çok önemli bir nokta. Altının çizilmesi yerinde olmuş.
   
 6. kultigin

  kultigin Üye

  Kayıt:
  24 Nisan 2009
  Mesajlar:
  54
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Emeğinize sağlık,teşekkürler.
   
  Hüseyin Muhammed ATALAY bunu beğendi.
 7. Gogitoğlu

  Gogitoğlu Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2009
  Mesajlar:
  103
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  fotoğraflar kafamı karıştırdı.
  doğru olanı hangisi?
   
  Hüseyin Muhammed ATALAY bunu beğendi.
 8. Anıl Kuşaksız

  Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  24 Haziran 2008
  Mesajlar:
  837
  Beğeniler:
  576
  Şehir:
  İstanbul-Küçükyalı
  Seviye:

  fotoğrafların linklerinde yazıyor alçak doğru ve yüksek diye, fotoğrafa sağ tuş tıklayıp özelliklerden bakabilirsin
   
 9. planet58

  planet58 Spor Aşığı

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  11 Aralık 2008
  Mesajlar:
  438
  Beğeniler:
  1.077
  Şehir:
  Trabzon
  Adı:
  mümtaz öztürk
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Çok yararlı bilgiler.Emeğine teşekkürler..
   
  Hüseyin Muhammed ATALAY bunu beğendi.
 10. #10
  Bozcan

  Bozcan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  723
  Beğeniler:
  1.104
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Aslında fotoğrafların altlarında da yazıyor ama düzgün görüntüleyebilmeniz için yuksek cozunurluklu bir ekran gerekiyor sanırım.
   
 11. Emre Özhan

  Emre Özhan Forum Demirbaşı

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  453
  Beğeniler:
  687
  Şehir:
  Kocaeli
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  paylaşım için teşekkürler
   
 12. güven şengönül

  güven şengönül Üye

  Kayıt:
  24 Haziran 2009
  Mesajlar:
  55
  Beğeniler:
  27
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  elinize sağlık benim gibiler için özellikle faydalı oldu
   
 13. salih bora balaban

  salih bora balaban Yeni Üye

  Kayıt:
  23 Haziran 2009
  Mesajlar:
  48
  Beğeniler:
  36
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  teşekkürler
   
 14. serdar canıbeyaz

  serdar canıbeyaz Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  669
  Beğeniler:
  507
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  emegınıze saglık cok guel paylasım
   
 15. Hüseyin Güler

  Hüseyin Güler Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Adana
  Bu güzel yazı için teşekkür ederim. Bisikletime ilk bindiğimin ertesi gününde yanlış ayarlar yüzünden ben de sele ağrısı çekmiştim. Umarım herkes bu yazıyı takip ederek selesini en doğru şekilde ayarlar.
   
  Bozcan bunu beğendi.
 16. Murat İçlek

  Murat İçlek Bisikletkolik

  Kayıt:
  15 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.066
  Beğeniler:
  1.205
  Şehir:
  Gebze
  Seviye:
  Cok faydalı bı paylasım ellerine sağlık
   
 17. dogan58

  dogan58 Kıdemli Üye

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  20 Aralık 2009
  Mesajlar:
  203
  Beğeniler:
  148
  Şehir:
  KOCAELİ /GEBZE
  Adı:
  Doğan
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  paylaşım için teşekkrüler
   
 18. kayhan1907

  kayhan1907 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  477
  Şehir:
  balıkesir
  Seviye:
  Elinize sağlık forumlar bu tip bilgilerin paylaşımı için bunca yıldır binerim hiç yatay ayarın böyle yapılacağını bilmiyordum teşekkürler
   
 19. sonEr´´

  sonEr´´ Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.349
  Beğeniler:
  1.575
  Şehir:
  İstanbul/Esenler
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Su terazısını yontemını mtb bisiklette bıraz goz kararı bıraz deneme ıle kendım yapıyordum.Sele cok hafıf bır sekılde one dogru egık oldugu zaman konforlu + yokuslarda cok rahat ettırıyor.Emeğinize sağlık !!!! :)
   
 20. Soner YAMAN

  Soner YAMAN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Nisan 2007
  Mesajlar:
  741
  Beğeniler:
  52
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  çok güzel ve faydalı bir paylaşım teşekkürler
   
  Bozcan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

1.jpg
www.britishcycling.co.uk adresinde yayınlanan bir makalede uzun antrenman sürüşleri ve yarışlar için doğru beslenme mevzusu oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Sürüşlerin bir gün öncesinde...
upload_2017-1-21_18-26-14.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
skip-the-antioxidants.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...