Bisikletli nükleer santral reklamı

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
Geçenlerde tv'de zaplarken gözüme bir reklamda bisiklet süren çocuklar takıldı, merakla ne reklamı diye beklerken nükleer santral reklamı olduğunu görünce dumur oldum. Biz sağlıklı çevre dostu ulaşım derken adamlar nükleer santral reklamında bisiklet kullanıyor, zerre kadar bisikletlilere değer verseler gam yemeyeceğim, aklımızla dalga geçiliyor.

Scudo

Kara Kartal

Daimi Üye
Tepki
276
İsim
Mehmet
Bisiklet
Merida
Bu konuda bende başlık açmayı düşünüyordum 'Ne düşünüyorsunuz?' sorusunu sormak için.

Teşekkür ederim konu için

Ne zaman doğaya 'dost' temalı bir kısa film yada reklam filmi çekilecek olsa hemen bisikletli mutlu insanlar ön planda.

Trajikomik gerçekten.

Cycmode

Daimi Üye
Tepki
375
Bisiklet
Pinarello
Doğa çevre yeşil mavi yi farklı anlamış bunlar bence reklam değil çok komik caps den ileri gidemez. Teknoloji konusunda çığır açmış ulkerler bile yarattığı kirlilik ve risk karşısında aciz kalmış. Bisikletle nükleer enerji arasında bağ kuran kimse yaptığı santrali düşünmek bile istemiyorum. Hadi milyar dolara santral yaptın bari kıy paraya reklamın ilgi çeksin.

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.536
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu reklamda bisikletle nükleer enerji santralinin tek ortak yanı bisikletin dinamosundan ve santralden enerji üretiliyor olması

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle ben nükleer santrale karşı biriyim. Bunu baştan belirteyim. Bunun sebebi bizim iyi yönetememek, iyi organize olamamak, disiplinli olmamak gibi özelliklerimiz olduğu için bizde kaza ihtimali yüksek diye düşündüğümden. Çok basit bir örnek vereyim. THY nın son 15-20 yılda 4 tane ölümlü uçak kazası var. British airwaysin tarihi boyunca hiç yok. Air france ın sadece 1 kazası var o da meşhur concorde kazası ki concorde ları hemen uçuştan çektiler. Bunların yaptığı mil bizimkinden kat kat fazla ama bizim çok daha fazla ölümlü kazamız var.Niye onlarda olmuyor veya çok az oluyor da bizde oransal olarak daha çok kaza oluyor... İşte meşhur hızlı trenimiz daha ilk gün kaza yaptı. Ayrıca biz fay hattındayız . O da kaza riskini artıran bir şey.

Buna karşın reklamdaki iddia bence doğru. Yani bisikletli teması doğru. Biz elektriği HE santrallerden ve termik santrallerden elde ediyoruz. Termik santral gazı kömürü yakıp doğayı daha fazla katlediyor. HE santraller dengeyi bozuyor vs. Bu açıdan nükleer santral daha çevreci bu tip zararları yok. Sadece çıkan radyoaktif atık sorunu var ki bunlar bildiğim kadarıyla iyi belirlenmiş protokollerle elimine ediliyor, kaza olmazsa süregiden bir doğayı katletme sorunu yok. İşte kaza riski burada da ortaya çıkıyor.Atık elimine olurken kaza olursa...

Ancak bence reklamda ciddi bir yanlış iddia var. Nükleer ile dışa bağımlılığımız azalacakmış. Bence bu yalan. Uranyum plutonyum ne kullanılıyor bilmiyorum ama biz mi üretiyoruz. Onu da dışarıdan alacağız olasılıkla atıkları üste para vererek dışarıda bir yerlere yolayacağız . Dolayısıyla dışa bağımlılığımız devam edecek diye düşünmekteyim..

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
@x-rayted peki madem durum öyle bahsettiğiniz ülkeler neden nükleer yatırımlarından vazgeçip güneş ve rüzgar kaynaklarına yöneliyorlar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
nükleer santral yapılsın mı yapılmasın mı tartışmasına girmek istemiyorum ama yanlış bilgi vermeyin lütfen

british airways kazaları
(link)

air france ölümlü kazaları
(link)

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fırat Y.
Kaza ihtimali nedeniyle ki ben de aynı sebeple karşıyım..

@obezkirpi
Özür dilerim aklımda yanlış kalmış :( Ancak yapılan mil /kaza oranı konusunda durumları bizden iyi demek istediğim bu..

• Beğen
Tepkiler: arayanbulur

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
uranyum çekirdeği ile çalışan bisiklet yapacaklardır belki :D

eren cerciz

Aktif Üye
Tepki
266
Bisiklet
KTM
Nükleer santrallere gelene kadar güneş, rüzgar, dalga daha nice yenilenebilir kaynak var. @x-rayted ayrıca bildiğim kadarıyla, nükleer atıkların herhangi bir bertarafı söz konusu değil. Nükleer enerji üretimi yapan ülkeler toprağın (daha doğrusu kayaların) derinine gömüyorlar. Ancak bertaraf edilmesine yönelik araştırmalar var diye biliyorum. Üniversite döneminde (2008) bir makalede okumuştum; üretim faaliyetini tamamlamış ve ekonomik ömrünü doldurmuş olan hiçbir nükleer santral, söküm maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı sökülmemiş.
Neyse efenim, uzun lafın kısası, ne zaman çevre ile ilgili bir reklam yapılsa, aman işte yeni bir konut projesi yapılsa hep böyle mutlu ve bisiklet kullanan insanlar serpiyorlar etrafa. Bu tarz sinir bozucu şeylerden uzak kalmak için 3 yıldır televizyonsuz bir evde yaşıyorum :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben nükleerden daha çok doğa katliamına, asırlık ağaçların kesilip otel vs. yapılmasına birde fidan dikiliyor denerek savunma yapılmasına karşıyım. Nükleerden önce düşünmemiz gereken bence çok daha sorun var ülkemizde. Çöpler, inşaat atıkları, sahillerde ki pislikler, korunmaya alınması gereken bölgeler ve hayvanlar bence daha önemli. Kaç yıl sonra ülkemizde leopar çıkıyor katlediyoruz, karakulak, vaşak gibi nadide yırtıcıların alanlarını tahrip ediyor ve kaçak avcılara karşı önlem almıyoruz. Norveç elektrik faturasını sadece yeni elektrik teknolojileri üretmek adına toplayan bir ülke , bu bakış açısı olmadıktan sonra herşeye karşıyım. Fakat nükleere gerekli önlemler alınıp,bilimsel bir yol izlendikten sonra kullanılırsa karşı değilim. Yoksa otomobil kazaları bile daha çok insan öldürüyor. Kullanmayı bilmediğimiz, sağlıklı yollar izlemediğimiz her teknoloji insan ve doğa hayatına zaten zararlıdır.

arayanbulur

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
Engin
Bisiklet
Salcano
Rüzgar santrali olsa anlarım güneş santrali dese anlarımda Nükleer enerji santrali ne karın ağrısı ?
Gelişmiş diye tabir ettiğimiz ülkelerin terk ettiği 2. 3. el bir teknoloji ile mi nükleer santral kuracağız ?
Ya sonrası ?
Allah sonumuzu hayır etsin. İleride yaşanacak bir ülke kalmayacak gibi ( Doğal çevre ve sağlıklı yaşam açısından ) Oteller TS ler HS ler Bir de NS ler çıktı. Kanalları köprüleri saymıyorum bile.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Fırat Y., 2175, member: 50780
O değilde adamlar denizaltı'nın içinde onunla beraber yaşıyorlar(nükleer denizaltı) nasıl yapıyorlar???? :kötü: :eek:
Bişey olsa kaçacak yerleri de yok.....:hihi:

Merickagantek

Daimi Üye
Tepki
74
Bisiklet
Lapierre
@x-rayted toryum da hammedde olarak sanırım önde gelen ülkelerdeniz ve toryum kullanılcak dıye biliyor herkes ama ıs bılındıgı gıbı degıll..Çünkü toryumun oldukça fazla çeşiti var ve burda kullanılacak olan toryum çeşidi bizde olmayan bir toryum çeşididir....Biizim elimiz de bulunan toryum kullanıldııgnda sanırım daha yüksek derecede zehirli atıklar meydana getirdiği için kullanılamıyormuş...Okuduğum makaleyi bulursam burada paylaşırımm.

• Beğen
Tepkiler: x-rayted

arayanbulur

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
Engin
Bisiklet
Salcano
@Emre Yönlüer
Seçenek varken neden güneş yahut rüzgarı seçmeyelim.
Denizaltı dediğiniz araçda onların seçeneği yok . Kömür yahut doğalgaz yakacak değiller ya denizaltıda :D

eren cerciz

Aktif Üye
Tepki
266
Bisiklet
KTM
@Merickagantek saol paylaşım için
Ya koptum gülmekten ama ahahahahaha. Ya he he nükleer santralimiz yok diye uzay araştırmaları gerçekleştirmiyoruz zaten :) Bu nedir ya.
Bir de bu ciddi ses nedir arkadaş, daha mı inandırıcı oluyorlar sanki? Valla gülüyorum ya, fena gülüyorum bu reklamlara. Neyse televizyonsuz yaşamak candır, ne diyim....