Bisikletle kilo verir miyim?

parathoner

Aktif Üye
Tepki
345
İsim
Kerem
Bisiklet
Dahon
kalp_r.jpg

@BerkEvren Sanırım burada orta seviye benim için %50 ve %70 arası oluyor. Galiba bir göğüs bantlı nabız saatine ihtiyacım olacak. Çünkü 40 kilo vermem gerekiyor :) Spor yaparkende bu yaşta kalp krizinden gitmemek lazım.

Scudo

antika

Aktif Üye
Tepki
318
Bisiklet
Tern
@öğretmen1642

Diyorum ya sattığı maldan habersiz satıcı kadar kötü birşey yok bu hayatta. Tilt500'ün kadrosuna baksaydınız eğer değil sirk ayısını kutup ayısını bile tartacağını anlardınız. Dediğim gibi ağırlık altında en son şüpheli kadro olurdu, ilk şüpheli ise sele borusu.

finarod

Üye
Tepki
126
İsim
Serkan S.
Bisiklet
Giant
@MrBeyaz karbonhidratı azaltın. sağlıklı yağlara diyetinizde daha çok yer verin. basit şekerleri yalnızca ve yalnızca iki saati geçen yoğun sürüşlerde sürüş esnasında tüketin. sabah kahvaltıdan önce düşük tempoda 10-15 km sürmeye çalışın. böylelikle vücudun yağ yakma süreçlerini tetikleyeceksiniz ve kaslarınız yağ yakarak enerji üretmeye uyum sağlayacak. kısa vadede değil ama orta vadede bu şekilde kilo vereceğinizden şüpheniz olmasın.

potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi elektrolit mineralleri bolca almaya bakın. bunlar kaslarınızın yorulmadan enerji üretmesini sağlayacak.

katı bir ketojenik diyetten bahsettiğim sanılmasın. yalnızca biraz daha yağ yakma adaptasyonunu tetikleyecek tedbirlerden bahsediyorum. çok sıkı bir diyet uygulamanıza gerek olmadan da vücudu bu yönde eğitebilirsiniz.

bunu şehir, hibrit, fitness, yol, herhangi bir tip bisikletle başarabilirsiniz.

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
@parathoner
Estağfurullah hocam :D Benim de kilom size yakın, boy 186. Bundan iki sene önce Karatay beslenme biçimi ile harika kilolar vermiştim, bir süredir buna geri dönmeye çalışıyorum. Bence Karatay'ın kitaplarından birini okuyun ve doğru bildiğimiz yanlışları fark edin. (Karatay, low-carb yani düşük karbonhidratlı beslenmeyi ülkemizde ilk dile getiren isimlerden birisi. Ona inanmayanlar var ama, bir sürü kaynak var,şeker zararlıdır diyen.)

• Beğen
Tepkiler: parathoner

parathoner

Aktif Üye
Tepki
345
İsim
Kerem
Bisiklet
Dahon
@kuşlar gibi özgür

Evet aslında beyaz ekmeği keseli yıllar oldu. Ama insülin direnci beni zorluyor çok. Onu bir ideal değerlerine düşürebilsem çok mutlu olucam :D

MrBeyaz

Üye
Tepki
10
İsim
Beyazıt
Bisiklet
Cannondale
@finarod
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim Serkan Bey. Maalesef böbreklerimden birini kaybettiğim için kalana çok iyi bakmam gerekiyor, o yüzden kafama göre karbonhidrat-şeker-protein alamıyorum. Diyet konusunda profesyonel destek alıyorum.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@MrBeyaz
Bisikletle gezecek misiniz,yoksa bisiklete binecek misiniz?Bisiklete binecekseniz,yol bisikleti alın..
Ben gezeceğim,dolaşacağım,pazara gideceğim,sahilde dolaşacağım derseniz;katlanır/şehir/dağ bisikleti alabilirsiniz..
Yol bisikleti ile asfalt yolda,en kolay bir şekilde,bir yerden bir yere gidebilirsiniz veya bir yere gidip geri dönebilirsiniz..Diğer bisikletle bu iş,yol bisikletine nazaran zor olur..Hatta çok zor olur..!

Amortisör rahatlık sağlar ama ağırlık yapar..Yokuşlarda ağırlık zorlar sizi..

Görevliler,herşeyi bilecek diye bir kaide yok..Bisikletle bir bisikletçiye girdim,hava basacağım lastiklere..Bir çocuk hava basıyor lastiklere,sanırım ustası,bisikletin maşasına vurarak ''karbon değil,değil mi?'' diye sordu..''Maşası karbon'' dedim..'Yok'' dedi,''karbon değil bu..''Ben ''karbon'' dedim yine..Şöyle bir baktı maşaya/bisiklete..Birşey demedi..Halbuki maşaya bakmıyordu,bakar gibi yapıyordu..Baksa maşanın yanında kocaman KARBON yazıyor:D
Bisikletçi ustası bu:D
Bir daha da uğramam oraya..
520'yi alın..Rublesini 12-32 ile değiştirin..Fren pabuçlarını,seleyi de değiştirebilirsiniz..Hepsi bu..

• Beğen
Tepkiler: MrBeyaz

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Zor. Yemeden pedal dönmez. Yiyince de kilo verilmez. Diyet ve günlük yürüyüş veya hafifi koşu ile haftada 2 kilo verilebilir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
şu 3 gıdayı yemeyin,
şeker, beyaz un, rafine pirinç.
kilo verirsiniz.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@hakkında: boşluk
Yanlış yiyince kilo verilmez doğru. Ama bisiklet + doğru beslenme kesinlikle kilo vermenizi sağlar. 40-50 km sürdüm diye ilk molada kutu kola, sürüşün ortasında pide yememek lazım kısaca :D
Uzun sürüş öncesi k.hidrat ve yağ almak, sürüş sonrası protein almak gibi detaylar sağlıklı kilo vermenizi sağlayacaktır :harika:

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Kışın 3 ayda evde trainer ile ayda 15 gün 45 dk 1 saat arası sürerek 12 verdim ama sonraki 3 ay duraklama dönemine girdim. Benim diyet şeklinde belli başlar hariç herşey yenilebiliyor. Ben spor ağırlıklı vereyim beslenme şeklini bozmayayım dedim. Ama havalar ısındı evde trainer sürülmüyor. Tekrar başlayacağım insallah. Dışarıda 3 saat sürmek evdeki 1 saate ancak denk geliyor. Ortalama 700-900 arası kalori harcıyordum. Bir dizi açıp dizi bitene kadar eğlenceli oluyordu. Yoksa işkence gibi olur. Dışarıda da düşük viteste sürekli pedal çevirmek ya da yokuş çıkmak kilo verdirir. Tabi beslenme daha önemli konu

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@MrBeyaz Size Triban marka bisikletleri öneririm. Ankara'da kaç tane Decathlon vardır bilmiyorum ama size en yakın olanına uğrayıp modellere bakmanızı öneriyorum. Triban 500 ve 520 modellerine bakılabilir. Bunların düz gidonlu versiyonlarını da görüyoruz zaman zaman. Sırt ağrısından korkuyor, daha dik durmak istiyor olabilirsiniz belki, bu durumda düz gidonlu modelleri gündeminize alınız.
3'lü aynakollu modelleri öneririm, yokuşlar kabusunuz olabilir. Unutmayın, bir yokuşu ayakta çıktığınızda aslında o yokuşu çıkamamışsınız demektir. Oturarak çıkmayı hedefleyin yokuşları. Bunu da ancak oldukça geniş vites kombinasyonu sağlayan, yani 3'lü aynakola (30 en ufak dişli) sahip bir bisikletle en iyi şekilde yapabilirsiniz.

Kadrolarının oldukça giriş seviyesi, rahat, ve amatör (agresif değil yani) olması sebebiyle Triban modellerine yönelebilirsiniz. Aynı zamanda bisiklette yeni olduğunuz için, tamir-bakım işlerini de tek başınıza halledemeyeceğiniz için, Triban marka bir bisiklet edindiğinizde ücretsiz servis imkanından yaralanabilirsiniz çoğu zaman.

Bütçenizi hesaplarken, giyim(forma takımı, ayakkabı), güvenlik ekipmanları(kask,eldiven,gözlük,aydınlatma vb.) ve tamir ekipmanlarını(yedek iç lastikler, pompa,levye,alyan seti gibi) da hesaba katın, çünkü 500 liraya varan bir bütçeye ihtiyaç duyacaklar. Bunları göz ardı etmeyiniz :harika:

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
@BerkEvren gerekli şeyleri yapmış , zaten kendisi de bu şekilde zayıflamış. kilo vermedeki en önemli olan alışkanlıklardan vazgeçebilmektir.

Liger123

Üye
Tepki
36
İsim
Atacan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Marin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
26 Ağustostan beri sahilde turluyorum yaşım 23, kilom 90'dı boyum 175. 2 günde bir ortalama 85-95 km arası bisiklet sürerek ve de kısmen iyi bir diyetle şuan 7 kilo verdim. Başlangıç seviyesi yol bisikletim var. Bu iş %30 beslenme %70 antrenman. Bir arkadaş yemeden pedal çevrilmez diyor fakat ben dünkü 100 km'lik sürüşüme sabah 6'da bir kahve içerek yola çıktım. 50. km'de 2 muz yeyip, bir powerade içip devam ettim. Tur bitene dek yaklaşık 3 litre su içtim. Yemeden aslında daha kolay pedal çevriliyor. Ben iyi bi kahvaltıyla yola çıkınca hem daha çok susuyorum hem de yediklerim gerçekten fena baskı yapıyor.

emreertuna

Üye
Tepki
145
İsim
Emre Ertuna
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yazılanların çoğunu okudum, bana da bir söz hakkı düşer diye düşündüm.
2017 Ağustos 1 tarihinde 1.82 boyunda 115 kilo, sigara kullanan bir adamken şu an 81-83 kg aralığında gezen, sigara kullanmaya bir adamım.
İsteyene seve seve tavsiyeler veririm, ancak SAĞLIKLI şekilde kilo vermek istiyorsanız önce dişinizi sıkacaksınız.
Diyetle kilo vermek kolay, ancak kaslarınızdan kaybettiğinizi geri kazanmak zor.
Çok araştırdım, çok okudum. Bu sayede de sarkan yerlerle değil fitleşerek kilo verdim.

Sinan4848

Üye
Tepki
13
İsim
Sinan U.
Bisiklet
b'Twin
Selamlar ben de 3 ay evvel şeker direnci ve tiroid bozukluğu ile mücadele kapsamında diyetisyene gittim ve destek amaçlı bisiklet binmeye karar verdim. Hic araştırmadan decathlondan btwin riverside 500 bisiklet aldım 1.100 tl ye. 111 kg dan 93 e düştüm. Sürekli kullanıyorum. Haftada en fazla 3 gün ara veriyorum. Ve kalan günler 35 km kullanıyorum. Maalesef kadans ve nabız ölçümüne başlayamadım. 3 ay sonra dün tekrar tahlil yaptırdım ve tüm sorunlu değerler normalleşmiş. Keşke 10 sene evvel başlasaydım bisiklete.

Ozicu

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
Oğuzhan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir sorum olacak arkadaşlar. Hayatım boyunca iri yapılı amele kaslı biri oldum. Universitede hareketsiz yaşam bana 2 yılda 5 kilo aldırdı. Başıma gelen kaynar su kazasi ise tam bir ayda 10 kilo aldırdı.

Son bir aydır her gün 30 km bisiklet sürüp ekmeği şekeri patatesi hayatımdan çıkararak 5 kilo verdim. Ancak bütünleme sınavlarım yaklaştığı için ders çalışmam gerek. Kan şekerim düşük olunca kafam çalışmıyor acaba sabah yarım somun ekmeği ile standart bir kahvaltı yapıp ders çalıssam spor için ise akşamları on km sürüp haftanın iki üç günü 80 100 km arası bol sıvı alarak bisiklet sursem son bir içinde sağlıklı bir şekilde kilo vermeye devam edebilir miyim ?