Bisikletin Üretim Yılını-Kaç Model Olduğunu Nasıl Anlarız?

magrur

Üye
Tepki
20
İsim
alper
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar, yeni bir bisiklet aldığımız zaman, belki tuhaf da gelebilir ancak bu bisikletin kaç model olduğunu, hangi yıl üretildiğini nasıl öğrenebiliyoruz?
2015 yılında aldığımız bir bisikletin 2014 te veya 2013 üretilmiş olmasını ister misiniz? Bunun ne gibi artıları eksileri olur. Yada neden kabul edelim böyle bir şeyi? (Özellikle bilerek 2013-2014 model almadıysak.)
Ben şöyle düşündüm, 2013-2014 yılında üretilen bir bisikletin 2015 yılında üretilmesi demek varsa önceki modelde eksik olan bir durumun giderilmiş hali olabilir ve tüm parçaların en yenisi olur haliyle, ayrıca metal yorgunluğu denen bir şey var ve lastiklerinde bir raf ömrü var, bütün bunlardan Birer Yıl Eksilmiş olmaz mı?
Sizler bu konuda ne düşünürsünüz???
2015 model diye aldığımız bisiklet 2014 veya 2013 model çıkarsa iade etmeli miyiz???

Tekerinize Taş Değmesin, İyi Forumlar...

Scudo

magrur

Üye
Tepki
20
İsim
alper
Bisiklet
b'Twin
Bu konuda bilgisi olan yok mu?

flysa

Üye
Tepki
3
İsim
Fulya
Merhaba, ben de bu soruyu sormak için konu açtım, ama aramadan konu açtığım için iptal edildiği uyarısını aldım. Ardından aradım aradım bulamadım, bu konuya hiçbir net cevap verilmemiş.

Lütfen birisi cevap verebilir mi? Önümüzdeki günlerde bisiklet alacağım, ama alacağım bisikletin 2016 üretimi olduğuna nasıl emin olacağım? 2016 diyerek bana daha eski bir üretim satmaları mümkün mü? Bunun bir belgesi vs var mı? Garanti belgesinde bisikletin üretim yılı yazıyor mu? Bu konu benim (ve çoğumuz) için önemli, lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Engin er.

Aktif Üye
Tepki
280
İsim
Engin E.
Bisiklet
Cannondale
benim görüşüm, kadro yapısında ve diğer donanımlarda bir değişiklik yoksa çok sorun olmaz herhalde. metal dediğimiz şey durduğu yerde o kadar çabuk yorulmaz. :)

• Beğen
Tepkiler: Motorola

flysa

Üye
Tepki
3
İsim
Fulya
Evet ancak, 2015 ve 2016 yılı arasında fiyat farkı var. Ve 2016 fiyatını vererek 2015'ini almak istemem açıkcası.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Urunun marka ve modelini internet tarayicilarina yazarak gorsellerden kac model oldugunu anlayabilirsiniz. Biraz ugrasmaniz gerekecek. Daha kolay bir yolu malesef yok

• Beğen
Tepkiler: flysa

flysa

Üye
Tepki
3
İsim
Fulya
Anladım, teşekkür ederim. Üretim yılını da içeren bir belge vermiyorlar diyorsunuz yani. Ben Dahon'un katlanır bisikletlerinden almayı düşünüyorum, renkler ve modeller birbirine çok benziyor, ama dediğiniz gibi biraz uğraşacağım artık ayırt etmek için. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@flysa Merhaba, bazı markalarda -örneğin carraro- garanti belgesi üzerindeki barkod numarası kadronun üretim bandından çıkış tarihini gösteren numaralarla başlıyor (214 ile başlıyorsa 2014 model , 215 ile başlıyorsa 2015 model vb.), kadroda orta göbeğin altında da aynı numarayı bulabilirsiniz diye biliyorum, her marka için muhtemelen farklıdır ama seri numarasının bu yönde (yani modeli bulma) bir kolaylık sağlayacağı düşüncesindeyim. Fakat bu sadece kadronun üretim bandından çıkış tarihini gösteriyor, donanımda değişikliğe gidildiyse şayet sonuç olarak yeni modele göre donanımla alıyorsunuz, yani kadroda bir değişiklik yoksa fabrikalar -neredeyse yıl ortasına kadar- duyurduğu yeni modelden üretim bile yapmayabiliyor bazen -lansmanlar için üretilenler ve/veya renk değişiklikleri hariç-.

flysa

Üye
Tepki
3
İsim
Fulya
@ÖmerMurat Çok teşekkür ederim bilgiler için. Forumda şimdi bir konuyu okuyordum da, benim istediğim modelin (Dahon Vitesse D8 katlanır bisiklet) 2015 modelinin 2016 modelinden daha iyi olduğu yazıyordu, lastikler vs. açısından. Eğer böyleyse 2015'i tercih ederim. Bakalım iyice bir araştırayım. Teşekkürler. :)

flysa

Üye
Tepki
3
İsim
Fulya
@Serkan Mıstınoğlu Yaa bunu bilmiyordum. Ben de tam tersi, eski modelinde bazı eksiklikler vs varsa, bu sene iyileştirilmiştir gibi bir mantıkla ilerlemiştim, demek her zaman düz mantık düşünmemek gerekiyormuş. :)

• Beğen
Tepkiler: Emert20

flysa

Üye
Tepki
3
İsim
Fulya
Çok enteresan, hem daha düşük donanım kullanılıyor, hem daha fazla para isteniyor.

• Beğen
Tepkiler: Remoomer

Kafaikiteker

Aktif Üye
Tepki
340
Bisiklet
Merida
öncelikle 2016 model bisiklet alıcaksanız alcağınız markanın sitesinde zaten şuanki sezon ürünleri vardır. site üzeri almayacaksanız bahsetmiş olduğunuz gibi bazı satıcılar elinde kalmış önceki sezon bisikletleri satıyorlar. sizin yapmanız gereken yukarda diğer arkadaşalrında bahsetttiği gibi internet üzerinden modelin donanımı indirip ona göre bisikleti kontrol etmek. en sağlıksı odur emin olun ve bulabiliyorsanızönceki senelerin aynı modellerini de inceleyiniz.Genellikle firmalar modelin ismini değiştirmiyor ve aynı ürünün yıl serisini çıkarıyorsa ya kadro renginde değişikliğe gidiyor yada donanım değişikliğine. iyi forumlar olsun.

• Beğen
Tepkiler: flysa

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
Pekala baya eski olan kadrolarda bu yaşı nasıl belirleriz? Tahminen 82 model olduğu bilinen bi raleigh kadronun net yaşını nasıl öğrenebiliriz?

Eskici

Üye
Tepki
78
İsim
İbrahim öğretmen
Bisiklet
Bianchi
Fabrikaya seri numarası ni sorsak olabilir mi

• Beğen
Tepkiler: Remoomer

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yine gereksiz triplerle dolmuş arkadaslar. Ya arkadas ne kadar onemsiz detaylara takiliyorsunuz anlamiyorum. Bir firma 1 senede en fazla ne kadar degisiklige gidebilir , biraz mantik güdün. Misal Nasa bu sene aya uydu gonderse seneye 123 milyon isik yili uzaktaki galaksiye turizm gemisi yollar mi ? Takilmayin boyle seylere. Benide en cok bu bisiklet alma arefesindeki insani yoran sorular bezdiriyor

@Hayrettin
Karbon testine sokabilirsin. Sana en az 12000 dolara mal olur