Bisikletin Periyodik Bakımı - Zincir Bakımı

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
213812 dosyayı görüntüle
İsmi yıldız anahtarmış. Biz genelde çeşmelerin kafası sökmekte kullanıyoruz bu anahtarı o yüzden boru anahtârı dedim . Ruble anahtarı her yerinden kavrıyor . Sana da anahtara sertçe bir tekme atmak kalıyor
bu içerisine girmez heralde kenarları kalın gelir gibi

Scudo

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
@MAERKEK bugun kırsehırdekı carraro yetkılı bayısıne gittim akort ve arka janttakı ses için; göbeği temızledıgımı söyledim oda aynı seyı dıyor onların yagı daha ıyı dıyor. Satılmıyormus domuz yagı felanda var o yağın içinde cok guzel felan dedı

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@MAERKEK bugun kırsehırdekı carraro yetkılı bayısıne gittim akort ve arka janttakı ses için; göbeği temızledıgımı söyledim oda aynı seyı dıyor onların yagı daha ıyı dıyor. Satılmıyormus domuz yagı felanda var o yağın içinde cok guzel felan dedı
Eskişehire gidip Corelli fabrikasından istesek verirler mi acaba ?

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
bilmemki :) ben resmi gideyim olmadı ihbar var yağ bidonlarının içinde eroin saklanıyormuş diye :p

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Sprey tabanca ile olacak iş değil . Sıvı gres hiç olmaz . Youtube ' da izlemelisin göbek bakımını çünkü ben her seferinde o göbeği söküyorüm benimki bilyalı tip olduğu için tek tek her bilyeyi kontrol ediyor ardından göbek yatağını bir güzelce yağlıyorum , bilyeleri de yağlandıktan sonra tekrar takıyorum. Zor değil . Bu işlemi yapmadan önce izlemelisin .

Periyodik bakımına götürdün mü ? Götürmüşsündür buna eminim . 2 ay olunca yağ bakımına getir ve bu işleme 50 lira istiyorlar sanırsam. Kontrol içinse bisikletin ön veya arka tekerini kaldırır elle çevirirsin . Fazla hızlı çevirmene gerek yoktur. Bir türlü durmak bilmiyorsa sıkıntı yoktur. Seste gelmiyorsa göbekteki yağ iyidir denilebilir .

Fabrikanın koyduğu yağ genelde iyi ve uzun ömürlü oluyor. Uzun zaman götürür diye düşünüyorum. Sarı bir gres kullanıyorlar üreticler bir bulsam o yağı
Ben gres yağımı motorsiklet tamircisinden almıştım, bana yeşil renkli bir gres vermişti bence o da güzel.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Ben gres yağımı motorsiklet tamircisinden almıştım, bana yeşil renkli bir gres vermişti bence o da güzel.
Denk gelse, soruyorsun dükkana yok. Yeşil renkliler ince kauçuk gresi sanırsam . Kırmızı olanından daha iyidir.

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@MAERKEK @turbotx150 Bahsettiğiniz Lucoil marka kauçuklu yeşil gres yağıysa ben de kullanıyorum ondan.2 sene önce 10 liraya sanırım benzinlikten almıştım.Ömürlük zaten bitirmek için 15-20 bisiklet olması lazım.Hatta geçen gün furç takımını gresledim, orta göbek, jant rulmanları hepsinde bunu kullanıyorum.Memnunum..

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@MAERKEK @turbotx150 Bahsettiğiniz Lucoil marka kauçuklu yeşil gres yağıysa ben de kullanıyorum ondan.2 sene önce 10 liraya sanırım benzinlikten almıştım.Ömürlük zaten bitirmek için 15-20 bisiklet olması lazım.Hatta geçen gün furç takımını gresledim, orta göbek, jant rulmanları hepsinde bunu kullanıyorum.Memnunum..
Marka falan bilmiyorum. Baya küçüktüm o yağı gördüğümde

En az 0.9 kg 25 lira kullan kullan bitmez . Evladiyelik . Lakin tırpan gresi denemeyi tercih edeceğim

Son düzenleme:

serdarvekedisi

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serdar
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba. Eski bir konuyu canlandırmış olacağım; ancak sorum bisiklet bakımını ilgilendirdiği için tekrar konu açmak istemedim.
Bir bisikletin bakımlarını yaparken, tüm parçaların sökülüp takılması için aşağıdaki sette bulunan ürünler yeterli olur mu?

(link)

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
224
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba. Eski bir konuyu canlandırmış olacağım; ancak sorum bisiklet bakımını ilgilendirdiği için tekrar konu açmak istemedim.
Bir bisikletin bakımlarını yaparken, tüm parçaların sökülüp takılması için aşağıdaki sette bulunan ürünler yeterli olur mu?

(link)
Evet yeterli olur

• Beğen
Tepkiler: serdarvekedisi

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.218
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bizim de temizlik günümüzdü. Bulaşık sabunu, mazot ve su haricinde ürün kullanmadım. Yağlama için de motor yağı kullandım. Hortumla su imkanı olmadığı için zor oluyor. Aklımda tazyikli su atıcı yapma fikri var bakalım ne olacak.

KİRLİ HALİ:
20220407_171854.jpg
20220407_171554.jpg20220407_171609.jpg

TEMİZ HALİ: 20220407_185006.jpg
20220407_185020.jpg20220407_185032.jpg20220407_185041.jpg

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro

(link)
Ürünün yorumları pek iyi değil.

• Beğen
Tepkiler: serdarvekedisi

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.143
Mazot iyi bir temizleyicidir ancak aynı zamanda da çözücüdür. Zincirden temizlemeden yağlama yapamazsınız. WD40'la yağlamışsınız gibi olur, uçana kadar korur. Motor yağı da kirlidir, mum parafinine batırmayı deneyin. Mumlar çıkalı beri yağ piyasası alt üst oldu. Eritmesi tek zorluğu.

• Beğen
Tepkiler: M.İhsan

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.218
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mazot iyi bir temizleyicidir ancak aynı zamanda da çözücüdür. Zincirden temizlemeden yağlama yapamazsınız. WD40'la yağlamışsınız gibi olur, uçana kadar korur. Motor yağı da kirlidir, mum parafinine batırmayı deneyin. Mumlar çıkalı beri yağ piyasası alt üst oldu. Eritmesi tek zorluğu.
Yanlış anlaşılmasın kullanılmış motor yağı sürmüyorum. Temiz bakır renkli yağ kullanıyorum yıllardır. Koşullara bağlı 400 km'ye kadar kullandığım oldu.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.143
Yanlış anlaşılmasın kullanılmış motor yağı sürmüyorum. Temiz bakır renkli yağ kullanıyorum yıllardır. Koşullara bağlı 400 km'ye kadar kullandığım oldu.
Tozu hapsediyor. Motor yağında sabunlaştırıcılar, magnezyum çinko gibi şeyler var - daha çok gres gibi.

Parafinin 200km'de bir yenilenebileceğinden bahsedildiğini duydum. Bir de donmadan hemen önce soğutup çıkarıyormuşsunuz zincirde asılı kalsın diye ama ne kadar çok kalırsa o kadar çok mum saçılıyor zinciri çevirirken, önermem.
Zincir ömrüne faydalıymış ama sessiz değil açık söyliyim. İsterseniz yağ katıp wax haline getirebilirsiniz ama kuruluk faydası kalkıyor öyle farkı kalmıyor.

• Beğen

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.218
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tozu hapsediyor. Motor yağında sabunlaştırıcılar, magnezyum çinko gibi şeyler var - daha çok gres gibi.

Parafinin 200km'de bir yenilenebileceğinden bahsedildiğini duydum. Bir de donmadan hemen önce soğutup çıkarıyormuşsunuz zincirde asılı kalsın diye ama ne kadar çok kalırsa o kadar çok mum saçılıyor zinciri çevirirken, önermem.
Zincir ömrüne faydalıymış ama sessiz değil açık söyliyim. İsterseniz yağ katıp wax haline getirebilirsiniz ama kuruluk faydası kalkıyor öyle farkı kalmıyor.
Toz tutması konusunda haklısınız fakat ekonomik olduğundan motor yağı kullanıyorum. Parafin veya wax duydum ama araştırmadım. Türkiye'de yaygın olmadığı için eminim ateş pahasıdır.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.143
Toz tutması konusunda haklısınız fakat ekonomik olduğundan motor yağı kullanıyorum. Parafin veya wax duydum ama araştırmadım. Türkiye'de yaygın olmadığı için eminim ateş pahasıdır.
Hayır, mum parafini oldukça ucuz bir şey. Denemenizi öneririm, zinciri taktıktan sonra elleriniz tertemiz kalıyor. :)

• Beğen