Bisikletin ortalaması otomobilin ortalaması

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
runtastic sayfasından kendinize rota çıkartın. sizi araçların olmadığı yollardan gitmeniz için rota çiziyor.
bana çizdiği rota hem daha kısa hem yokuş fazla yok hemde 6,4 km nin taş çatlasa 1 km civarı normal trafikte seyrediyorum sonra gene ara sokaklara giriyorum.

Scudo

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@chnkrmz
O nasıl oluyor. Kendi rota çıkartmasını henüz görmemiştim öğrenmek gerek bi tarif yapsan resimli bi başlık açsanda istifade etsek

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mehmetsunu

bunu 80 milyona nasıl anlatacağız,ve bu ülkede bisiklet ihtilalini nasıl başaracağız,gerçekten bu halkı birilerinin dürtmesi lazımda,bu topraklarda malesef işine bisiklet ile gitme bilinci gelişmemiş,yapılacak iş,başta sağlık bakanlığı hastanelere boy boy afiş koyacak,bu afişte ne yazacak ,sağlıklı olmak istiyorsan işine bisiklet ile git,
başka hangi bakanlık ,milli eğitim bakanlığı özendirecek bisikleti ,öğrenciler okula bisiklet ile gidecekte,bi kere istanbulun yerleşim planı tam bir tarhana çorbası,bu şehri yeni baştan kurmak lazım,alt yapı sıfır,öğrenci bisikleti ile kelle koltukta gider anca,mevcut durum az biraz düzeltilebilir,tam emniyetli bisiklet yollarıda ,ama önce bilinç oluşturulmalı,
devletin 4 bakanlığı var

1-milli eğitim bakanlığı
2-gençlik ve spor bakanlığı
3- sağlık bakanlığı
4- çevre ve şehircilik bakanlığı

bu 4 bakanlık bisikleti hedefleştirecek yaygınlaştacak,tv 'lerden reklamlar ile millet ,bisiklete özendirilecek,ve tüm hükümetlerin asli görevi bu olacak,
sonra birilerinin ekmeği azalacak,
onları biliyoruz tabi .........

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@soneryen hemen gösteriyorum.

runtastic sitesine hesabına giriş yapıyorsun. ben face hesabından girdğim için şifre falan uğraşmıyorum
kırmızı işaretlediğim yerler tıklancak yerler hep.
ilk rotaya tıklıyorum

1.jpg

sonra yeni rota oluşturuna tıklıyorum
2.jpg

manuel seçeneğini seçiyorum
3.jpg

karşıma çıkan haritada başlangıç ve bitiş yerlerini tıklıyorum. runtastic bana en kısa ve en güvenli yeri seçiyor.
gerektiğince trafikten uzak tutmaya çalışıyor.
4.jpg

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@bua Araba bilgisayarı ortalama hızı hesaplarken alınan yol ile Sıfırlamadan sonraki yol bilgisayarının enerjili olduğu süreyi kullanarak yapıyor (bunu şunun için belirttim start-stop özelliği olan araçlarda motor trafikte beklerken dursa bile ecu enerjilenmiş olduğundan süreyi hesaba katar) Dolayısıyla bisiklet bilgisayarı da aynı mantıkla iş yapıyor. Yani Alınan yol toplam 60 km ve ortalama hız 30 ise süre 60/30= 2 saattir.

Diğer yandan fayda maliyet analizi yapmak biraz karışık. Araba ortalama 1250 KG ve bisiklet sürücüyle 100KG deyin harcadığı enerjiyi hadi aracın yakıt ortalamasından çıkartırsınız da insanın harcadığını bulamazsınız. 60 km yol yapan bisikletli yarı yolda acıkıp 20 TL lik yemek yedi dersek bunu yakıt bedeli olarak mı hesaplayacaksınız? Zaman olarak elde edilen kazancı hesaplarsınız yada bisikletin masrafını sıfır kabul edip (besin-bakım) araçla km de yakılan yakıtı ortaya koyarsınız.

Yine de anlamlandıramadım bu işi :)

• Beğen
Tepkiler: bua

kuşlar gibi özgür

Bisiklet tutkunu ^^
Tepki
403
İsim
Barış
Bisiklet
Sedona
3 kilometrelik yolu, otobüsle (beklemeyi hesaba katmıyorum bile) 15 dakikadan fazla sürerken(5 duraklık yol) bisikletle en hızlı 5 dakikada vardım ve otobüsü geçtim :)

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@mehmetsunu valla hocam ben iki yil once boyle bir calisma yapmistim, istanbul icinde aracin ortalama hizi 23 iken, benim 20.5 idi.
Aracin guzergahinda cevreyollari ve gece bombos olan yollar da bulunmaktaydi.
Neticede bisiklet, istanbul icinde daha hizli bir ulasim araci.

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@chnkrmz
10 numara emeğine sağlık bence ayrı bir başlık bile olur

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@soneryen olabilir aslında. eve gidince açayım bi konu :D

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@SOZUAK

olaya şöyle bakar isek,195 km yolu ekonomik olarak almanın tek aracı bisiklet olarak ortaya çıkar,
şöyleki ,
31 mart günü istanbul dışına çıktım, yol parası feribot (eskihisar) 3.5 lira tam bilet ,bisiklete para yok,araca var motorsiklete var,dönüşte 14 lira yalova geçiş tam bilet,bisiklete para yok,25 lirada yemek tuttu,06.30 evden çıktım yalovaya 17.45 de vardım.toplam 47 lira ,sudan ucuz ,bi kere ekonomik,motorsiklet ile gitmek bana göre değil,hele hele arac hepten hikaye.

@Kuzey Ege

dün seleye geçtim valla çok zevkli iş ,trafik tıkanınca araçların yanından geçmek,kapatacaklar bi gün kontağı geçecekler bisiklete ,işine bisiklet ile gidecekler,yok başka alternatif.yeterki şu istanbul halkının kafasındaki zincirler kırılsın,bu istanbul elbet anlayacak bu olayı.

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şimdi şöyle düşünün tek başına geziyorsanız evet düşük maliyetli ama bir yere 25 kg lik birşey götürüyorsanız bisikletle zor. Yani ağırlığa göre hesaplarsanız araç daha verimli. Her babayiğit 195 km yolu araba yerine bisikletle alamaz bisikletçi bile olsa. Yolda örneğin bisikletle bir şanssızlık yaşasanız tamir yada tamirsiz geri dönüş masrafı araç masrafını aşar gider. Her şey yerine göre o da istatistik ile hesaplanamaz yani aldığınız keyif, yaptığınız spor hangi istatistikte değerlendirilebilir ki ! onu anlatmak istedim yoksa evlenmeden önce araba alacak kadar parayı bir defada yaptığım özel işten bile kazandım ama araba almadım her yere bisikletle giderdim zaten.

• Beğen
Tepkiler: mervan kızıl

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@SOZUAK

tabi doğru dediniz ağırlık faktörü,65 kiloyum bisiklet 8.8 kilo,iç lastik alırım yanıma yedek ve de pompa ,çok fazla bir şanssızlık yaşamadım ,teker boydan boya yarılmadı bu 1000 de bir olur ,o vakit tabi masraf çıkar ,taksi parası verilir en yakın merkeze gidilir,

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yorum yazan arkadaşların bir kısmı meseleye retorik boyutunda yaklaşıyor. Bisikletin şehiriçi ulaşımda verimli bir araç olduğu noktasında kuşkumuz yok sanırım. Kimse şehirlerarası mesafelerde bisikletten mucizeler beklemiyor. Ama şehir koşullarında çoğu toplu ulaşım aracına hatta hususi otoya göre hem fayda/maliyet hem zaman açısından daha verimli olduğu bir gerçek. Şehiriçi mesafeler her şehire göre farklılık gösterebilir. Büyükşehir statüsündeki orta büyüklükte bir şehir için bu mesafe 30 ila 40 km dir. Bu mesafelerde bisiklet, parkyeri, ışıklar, trafik şıkışıklığı vb etkenleride hesaba katacak olursak motorlu araçların bir adım önüne çıkar.

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisiklet forumunda zaten bisikletin kötü olduğunu yada verimsiz olduğunu söylemek boş işle uğraşmak olur. Retorik deyimini hangi anlamda kullandınız merak ettim :) Şimdilerde bisikletlerim bakımda haliyle binme şansım yok ama 3-5 km lik mesafelerde de eğer yüküm, acelem yok hava aşırı yağışlı değilse en kötü yürürüm arabaya binmek yerine.

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Benim şöyle bir gözlemim var. Kendim bisikletimi ulaşım amaçlı kullanmıyorum ama şehir içinde bisikleti ile bir yerden bir yere giden birini gördüğüm de, belli bir süre aynı güzergahta gidiyorsak, bakıyorum hiç te fark açamıyoruz dur kalklar vs. yüzünden.. Hatta trafik uzun süreli tıkanırsa adam alıyor başını gidiyor. Biz bekleyip duruyoruz..

ASAP Rocky

Aktif Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
Harika tespit olmuş keşke herkesin iş, okul imkanları uygun olsa bide

TontonCocuk

Daimi Üye
Tepki
959
İsim
murat
Bisiklet
Bisan
Gecen bir Edirne seyehati yaptık. 240 km. Yemek vs hesaba katmaya gerek yok zaten gün içinde yemek yeniliyor. Amaç spor ve gezmek tum detayı ile manzara incelendi vs. Masraf sıfır. Olayı ince elemeye gerek yok. Vardır 5 bin liralık bisikletin kaza yaparsın olur kullanılmaz hastane masrafı da 5 bin sağlığından olursun vs vs. Araban vardır kaza yaparsın 5 10 masraf. Tabi allah korusun düşünce bunlar. Amaç pedallamak biryere gitmek maliyet değil. Çevreci bir insan değilim ama gerçekten trafik hava kirliliği insani dünyayı bitiriyor. Benim bisikletle ilgili tek düşüncem trafikte sinirlenip bazen ailemize aşırı tepkiler verebiliyoruz. Bunları en aza indirmek ruh ve beden sağlığını geliştirmek. Her zaman bisiklet kullanılacak diye bir şey yok. Vardır eşyan ya da yanında ailen. Araba ile git toplu tasıma ile git. Teksin imkanın var bisiklet. Birinci secenek bisiklet olmadı diğer ulaşım yolları diye diye düşünürsek zaten biz olmuşuz demektir.

irfanyazicitunc

Forum Bağımlısı
Tepki
901
İsim
İrfan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@vatan
Okul dönüşü ortalama hızınız sizin hesabınıza göre 45 km.tebrikler giro İtalya ile aynı hız bravo.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

vatan

Daimi Üye
Tepki
115
İsim
Vatan
Bisiklet
Mosso
@irfanyazicitunc okula çıkış yokuş, ev ile okul arası 3km gidiş geliş 6km yapıyor işte whats your calculus :kötü: bir ara video çekicem o zaman kanıtlarım size burası :krnz:

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: mervan kızıl

irfanyazicitunc

Forum Bağımlısı
Tepki
901
İsim
İrfan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@vatan
Ben gidiş 6 km dönüş 6 km olarak algıladım.
Sorun yok kanıtlamak gerekmez selamlar.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi