Bisikletin dizlere zararı var mı?

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
her ayar doğru yapılırsa yine de zararlı olabilir mi bisiklet? Yoksa hem kardiyo hem kas gelişimi açısından muazzam fayda mı sağlar?

Scudo

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
mehmet arkadaşım amaç ne :D bisikleti illaki biryerden kötü göstermekmi :D
yaptığın dövüş sporlarıda tehlikeli vücut açısından. hatta daha tehlikeli. diz zorlanmasını ele alırsak body building en zararlısı, sürekli vücudu hareket ettirerek zorlayarak gelişimini sağlıyoruz.

sonuç olarak dizde daha önceden bir problem yoksa bisiklet bir şey yapmaz. süren kişi ön dişliyi en büyüğe arka dişliyi en küçüğe alıp yokuş çıkma fantezisindeyse ozaman dizde acır anüste acır her şey zorlanır.

bisiklet aslında kamyon gibidir, her rampa için seçebileceğimiz uygun kombinasyon mevcuttur.

sizin esas sorunuz ise kondisyon geliştirmek anladığım kadarıyla. önceki mesajlarda HIIT denen antrenmanın linki paylaşılmış. onları inceleyin. tam aradığınız şey.
forumun çoğunluğu akşam sahil yolu sürücüsü yada hafta sonu turcusu; az miktarda da konaklamalı turlar yapan arkadaşlar şeklinde. yani performans kasan ve bu işi mümkün olduğunca prof seviyesine yakın yapanlar azınlıkta. onun için çok net cevapları buradan alabileceğini sanmıyorum

Tepki
27
İsim
yavuz
Bisiklet
Whistle
ya bı keresınde konya yolunda fen lısesınden ahlatlıbele gıderken rampa var ama sert bı rampada gderken yanımdan bır bayan yol bısıkletıyle yanımdan bı gectıkı sormayın zayıf bı bayandı bırde ve ben dahada goremedım nereye gttıgını:)

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Gökhan Toros

O zaman benimki ısınmadan çıkılan tırmanışlara giriyor :eek: dizim 2 gündür ağrıyor kaç gün devam eder acabaaa...???

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
@Hamit E.

eyvallah.
Ben öyle turlardan ziyade güç,kas,kondisyon geliştirmek için kullanmak istiyorum bu aleti.Arada da bakkala oraya buraya gitmek için.Sanırım çocukluktan gelen bisiklet bilgilierm yanlış.Vites kombinasyonlarıyla ilgili nerde napmam gerek bilgiye ihtiyacım var.Bu bisikletle ilgili kişisel yorum yerine makale usulu delilli bir kitap var mı bildiğniz dostlar?

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
surekli 3x7 surmezseniz bir seycik olmaz

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
bisiklet teknik taktik diye bir kitap buldum kitapyurdunda.Burdan okuyan oldu mu bunu *
(link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
çok güzel bir soru aslında.
Yarış bisikleri haricinde başka bisiklet kullanmadım. Geçen ay decatlona gittim orada bisikletleri deneme imkanı buldum. Bisikletlerin yapısı . Bacağınızdan sarfettiğiniz gücün bir kısmını dizler ve diz kapaklarında kaybolmasına yol açıyordu. ..Özellikle modernist ve görsel bisikletlerde bu daha bariz bence

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
bu soru kilonuza gore degisiyor. asiri kilonunz varsa, tabii ki daha fazla dizlere zarar vermis olursunuz. sunu da soylemekte fayda var; yururken, kosarken de dizler zorlanabilir. onemli olan sizin sporu dogru sekilde yapmanizdir.

ilk once kadro boyunu haliyle boyunuza uygun sececeksiniz, yeni.baslayacaginiz icin ruble ve aynakol oranlari pek fazla sert secilmemeli. ardindan gidon boyu, sele boyu, bogaz uzunlugu ayarlari devreye giriyor. bunlari dogru yaptiktan sonra, bisikletinize alistiktan sonra kondusyon edindikten sonra hem dizler, hem bacaklariniz gelisecek.

• Beğen
Tepkiler: Joyrider

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
kondisyon ve dayanıklılığım iyi zazten.Başka sporlarla uğraştığım için zorlanmadım bu işte.
Benim asıl sorum her ayarı doğru yaparsak sele gidon bisiklet zararsız olur mu dizler için hatta çok faydalı

Ali Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.572
Bisiklet
Specialized
size kendimden ornek vereyim o zaman;

deney faresi yerine koy beni :)

cocuklugumdan beridir surerim bisikleti. 5-6 yildir daha bilincli bir sekilde spor icin kullaniyorum. Allaha sukur simdiye kadar dizlerimle alakali hicbir sorun yasamadim, bisikletten kaynaklanan bir agri yasamadim. hali saha maclarinda arkadaslarim bacaklarimi gorunce bu ne diyorlar?

demekki neymis; bisiklet bir sorun yaratmiyormus. forumda yillarini bisiklete vermis, ihtiyar delikanlilar var. onlar da tecrubelerini paylasirsa belki iciniz daha cok rahatlar :)

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
Peki Ali Demir kardeşim galiba yol bisikleti kullanıyorsun.Ne zamandır kullanıyorsun bunu?Bel ağrısı yaşıyormusun?
Tur bisikleti alıcam ama aklımda yol kalıcak.
Hani memur bi kız bulursun arkadan afrodid kız kardeşi çıkar aklın onda kalır onun gibi :D

• Beğen
Tepkiler: Ali Demir

kıvrak

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar meraba ben 40 yaşındayım 180cm boyum 26 cant dağ bisikletimle 100 km lik hafta sonu turları yapıyorum 24 cant bisiklet kullansam avantaj ve dezavantajları ne olur

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kıvrak

Bence size 26 bile küçük 24 hiç bakmayın. 24 ler çocuk bisikleti.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
kötü bir evlilik yapar da boşanamazsanız kanser bile olursunuz. belli bir yaşın üzerindeki amcalarla halı saha maçı yaparsanız, onların evde ve işyerindeki hırslarını halı sahaya yansıttığını görmenize fırsat bulamadan, türlü sakatlıklara sahip olursunuz; hijyenik bir havuzda yüzerseniz çeşitli cilt hastalıklarına sahip olursunuz; kilo biri iseniz ve koşarak spor yapatım derseniz dizlerinize daha çok tahribat verirsiniz. çok zorlarsanız ve düzgün oturmazsanız bisiklet bile size dizlerinizden doğru acı verebilir. insan anatomisi, yürümek üzerine yaratılmış/evrimleşmiş. koşabilirsiniz ama bu sadece kaçmak/uzaklaşmak içindir. bisiklet ise ne yaratılış kuramında ne de evrim kuramında yer almaz :)

Tepki
27
İsim
yavuz
Bisiklet
Whistle
bende 24 var bazan o bıle yetmıyo:)

Tepki
27
İsim
yavuz
Bisiklet
Whistle
mesela ben dıkmende oturan bırı olarak asagı semtlere ındıgımde donusde mecburen rampa yıyorum halıyle bazı rampalar cıddı egımde bunlar acaba zarar verrıımı kı tskler...

temahayati

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Merida
Rampaları düşük vites de mümkün olduğunca ayakta sürüş pozisyonunda çıkmakta fayda var bence.

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@yavuzöztürk

Düşünemiyorum, çok kötü bi durum :D

Tepki
77
Bisiklet
Focus
Arkadaşlar eğer bisiklet dizlere zarar verseydi tüm profesyonel bisikletçiler ciddi diz rahatsızlıkları ile uğraşıyor olurlardı. Diz ağrısının bir çok sebebi var. Bunlardan bir kısmı menisküs kaynaklı. Eğer her şeye rağmen geçmeyen diz ağrınız varsa, hatta zaman ma