Bisikleti direğe kilitlemek

Mustafa Mus

Daimi Üye
Tepki
86
Bu gün kadıköyde rıhtıma doğru inerken iş bankasına gelmeden önce direğe kilitlenmiş beyaz bir salcano gördüm. ne yazık ki bisikletin selesi borusuyla birlikte sökülmüştü. tahminim bir şerefsiz tarafından çalınmış olması yönünde. Ama umarım sahibi daha öngörülü davranıp seleyi söküp yanına almıştır. Bisikletlerinizi gözünüzün önünden ayıracaksanız iki kere düşünün derim.

Scudo

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
Geçenlerde bir arkadaşımla bisikletin neresinden kilitlenmesi gerekir diye tartışıyorduk. En mantıklısı arka teker ve kadro birlikte kilitlenmeli, adam çalacaksa ön tekeri çalsın, diye fikir birliğine varmıştık.
Bu bari hiç yoktan iyidir. :)

Mehmet Emin

Aktif Üye
Tepki
149
Sadece sele çalınmışsa yine iyidir. Ön tekeri feda etmek de diğerlerine göre mantıklı ama o bile Allah korusun pahalıya patlar mesela benim bisikletim için. Rotor 130 tl, hidrolik disk karpiyeri ( ki tek nasıl bulunur bilmiyorum ) 250 tl, ön jant seti 150 tl, ön teker 50 tl. Yaklaşık 600 tl bu bile kötü. Allah bisikletlerimizi hırsızlardan korusun.

Mehmet Emin

Aktif Üye
Tepki
149
Aslında en mantıklı olanı bisikleti dışarıda göz önünden ayırmamak. Ben çoğu kez pasaj gibi yerlere bisikleti elime alıp giriyorum. Bir şeyler yerken dışarıda en dıştaki masaya oturuyorum ve bisiklet de hemen yakınlarımda oluyor. Hastahane, banka, okul vs yerlerde her defasında güvenlik görevlilerine de söylüyorum bisikleti bağlasam bile. Belki tamamen güvenli hale getiremeyiz ama biraz evhamlı olmak bisikletin korunması konusunda iyidir bence :)

Tepki
8
Hatirliyorumda iki sene önce arkadasım dershanenin önündeki direğe bisikletini bağlamıştı.bisikletin degeri 50 lira yoktu ama nerdeyse hic para etkiden birşeyi olan seleyi ve sele borusunu çalmışlar.İstanbul bu konuda hic tekin deil.hemde olay cadde de olmustu

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisiklet aşağıda apartmandakilerin haricinde kimsenin giremeyeceği bir dükkanda duruyor.Apartmandakiler de öyle insanlar değil.İçim rahat.

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Batuhan İŞBİLİR

yanında 5 ve 4 mmlik allen birde yan keski taşıyan her hırsız üst düzey bisikletten çoğu şeyi çalabilir..bazen düşünüyorum tekerleri vidalıyamı çevirsem diye..:S

• Beğen
Tepkiler: Doğu Biçer

Deniz Kaldırımcı

Daimi Üye
Tepki
39
İsim
Deniz KALDIRIMCI
Bisiklet
Diğer
Bence bir işini görecek olan kişi bisikletini kullanmamalı,mazallah kilit koparılmasına bile şahit oldum.

Mustafa Mus

Daimi Üye
Tepki
86
Hırsızdan malını korumak istiyorsan malını hırsızla baş başa bırakmayacaksın. Çünkü kilit pek işe yaramıyor, muhakkak bir yolunu buluyorlar. ya kilidi keser çalar ya da kilitle korunamayan parçaları götürürler.

y.yılmaz

Üye
Tepki
28
iyi yine bisikleti çalmamışlar ordan... direğe bisiklet kilitlenirmi hiç
gözünün yaşına bakmazlar çalıverirler.
Direğe bisiklet kilitlemek çok yanlış bence

Eren Üye

Üye
Tepki
9
Dısardayken üstünden inmiyorum bisikletin. Umarım bulunur ve bir daha öyle bir hata yapmazsın

Tepki
17
Tekerleri mandallı değil de vidalı yapmak lazım.

Şifreli kilit bir işe yaramaz. Zincir çok kalın olmadıkça işe yaramaz.

Kaliteli, kalın, uzun bir kilit alıp kadrodan, yetişiyorsa ön ve arka tekerden geçirin. Bilyeli kilitler en iyisi (çelik kapıdaki gibi. anahtarı tırtıklı değil, delikli). Decathlon'da 25 TL civarına tam da dediğim tipte bir kilit var.

Msgl

Forum Bağımlısı
Tepki
293
İsim
Musa
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben 2 kilit kullanıyorum.
Birisi fazla kalın değil ancak uzun bunu seleye (altındaki demire) kadroya ve arka tekere.Diğer kalın olanı ise ön teker ve kadroya bağlıyorum ve uygun duruma göre de 2 sinden birini direğe.

Mert KURT

Daimi Üye
Tepki
34
Bisiklet
Scott
Türkiyenin en büyük güvenlik şirketinde (PRONET) güzel bir pozisyonda çalıştım. Bir çok eğitim aldım videolar izledim. Canlı, gözümüzün önümüzde 10-15kilitli çelik kapıyı söken adam dahi oldu. Kısacası HIRSIZA KİLİT DAYANMAZ lafı gerçekten doğru. istediğiniz fiyatta istediğiniz kalitede kilit alın farketmez çünkü hepsini açabilecek yetenekteler. Bisikletinizi kitleyin ama alışveriş yaparken, yemek yerken, oturdugunuz yerden bisikletinizi mutlaka görün..