Bisiklet Forum Tüketim Karşıtı Çevreciler Platformu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bugün evdeki eski 2 iç lastikle egzersiz yaptım. Genelde eskimiş eşyalarımı atmam. Ya dönüştürürüm ya da bir gün lazım olur diye bi köşeye koyarım. Eski içlastiklerimi egzersiz bandı olarak kullanabileceğimi farkettim. Ve denedim, oluyor.

Biceps çalışılıyor, göğüs çalışılıyor, squat yapılıyor. Hareketler çeşitlendirilebilir. Çok güzel bence.
http://images.hepsiburada.net/assets/Spor/500/sporaksebr019.jpg

Scudo
Tepki
27
İsim
Yıldırım YILDIZ
Bisiklet
Diğer
@Ahmetgitar

@Ahmetgitar

Starbucks ve ucuz kahve lafları aynı cümle içinde geçince dayanamadım. Bu da epeydir dünya genelinde bilinen, ama bizim özenti ortalaması yüksek ergen cüsselerine abesmiş gibi gelen uygulama.

(link)

11 kuruşa olmasa da filtre kahve ve 1 tl altı. Gayet uygun bir yöntem.

• Beğen
Tepkiler: Ahmetgitar
Tepki
27
İsim
Yıldırım YILDIZ
Bisiklet
Diğer
@Ahmetgitar Doğrusu bütçemi aşmıyor oluşu da oraya uğramayışıma engel değil. Lakin epey kalabalık bir kitle bu ve benzeri mekanları istikrarlı biçimde ziyaret ediyor. Milli servetse her alanda servet. Hiç değilse zararın neresinden dönsek kardır mantığıyla fırsat buldukça bu tip meseleleri yaymak gibi amatör bir gayret içinde olduğum için konuya dalmış bulundum.:krsn:
Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@YildirimYildiz aslında ben yukarıda şaka yaptım. Elbette ki bütçemi aşmıyor. Size katılıyorum. Zira halkımızın her arzı talep etmek gibi bir hastalığı var.
İlk starbucksa Türkiye'de yayıldıktan birkaç yıl sonra gittim. Nescafe istemem herkesi gülme krizine soktu. Meğerse eş dost herkes kısa bir sürede machiato, latte, Colombiano, Kenya hepsini öğrenmiş. Ben ise Türk kahvesi, nescafe ve çaydan öteye gidememişim. Kasa önünde bir dakikalık hızlı ders sonrası Americano'nun bana uygun olduğunu anladım. Ama gelen kahve karton içerisindeydi.
O kadar kahve kültürü, dünya lezzet mirası çeşitleri, modern kafe anlayışı o karton içerisinde yok oldu gitti. Sonra bir vesileyle iki kere daha gittim ama her zaman o ilk gidişimi hatırlarım.

Komikti. İnsanlar da komik. Ne sunuluyorsa atlıyorlar. Herkes gurme olmuş.
Bir arzı da talep etmeyin yaf!

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Şirketin esas çalışma ve büyümesine sebep olan yöntemi, hızlı ve ucuz kahve sunmak. Türkiye'deki gibi şekilcilik planları pek yoktu, belki de hala yoktur. Ben mecbur kaldıkça, seçeneğim olmadıkça giderim ancak herhangi bir kafeden bence çok daha mantıklı.

Kalitesi ne olursa olsun Türkiye'de herhangi bir kafe yüksek ihtimalle ya nescafe gibi aslında kahve olmayan ve maliyeti 15 kuruş civarında olan bir ürünü ya da gerçek kahveden yapılmış ancak berbat edilmiş bir ürünü sunuyor ve buna starbucks'tan daha fazla ücret istiyor.

Şehir dışından sınava gittiğimde 5 TL'ye yarım litre civarında kahve alıp 12, 14 saat oturduğum oluyordu mesela starbucks'ta. Yapacak bir şey yok, telefon ve bilgisayar şarjda, ders çalışıyorum. Hangi Türk esnaf buna izin verir? Yarın saatte bir, bir isteğiniz var mı diyen birisi gelecek ve sizi kalkmak zorunda bırakacak. Ya da diyelim ki sipariş verdiniz, kalktığınızda hesap herhalde 30, 40 TL'yi geçecek ve üzerine bayat çay, bayat kahve içmiş olacaksınız.

Neyse sözün özü, sert bir düşmanlık yapmak yerine amacı mukabilinde kullanmayanları görmezden gelip, lazım olduğunda kullanmak daha mantıklı bence.

Not: Ben kahvemi porselen bardakta isterim Starbucks'a gittiğimde, eğer yolunuz düşerse siz de öyle yapın.

salvodaze

Aktif Üye
Tepki
128
Bisiklet
Dahon
@vela2016 Değerlendirmiş olmanız çok hoş, ancak lastikler konusunda dikkatli olun. Bunu elinde direnç lastiği patlamış biri olarak söylüyorum :) Gerilme noktaları dengesizse çok ciddi yaralar sizi. Ben düğüm atma cehaletini göstermiştim mesela ve cezasını çektim.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@furkantrojka koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler diye güzel bir laf var.
Size elbette katılıyorum. Türkiye'de işletme sadece para kazanma derdinde sürdürülür de kültürü işletmeden ayrı kalırsa starbucks gibi yerler elbette ilgi çeker.
Birgün İstanbul'da saatlerce oyalanmak zorunda kaldım. Orada otur onu ye, burada otur bunu ye. Dışarısı yağışlı, dolaşılmıyor. Arkadaşımın oraya gelmesine saatler var. En son oturdum bir yere. Garson yapıştı, dedim ki ben para vereyim ama bir şey istemiyorum. Yemekten de içmekten de nefret ettim çünkü.
Aynı kültürsüz işletmeciliğin yaygın olduğu alan da turizm ki artık cezasını çekiyor turizmciler.

Starbucksta karışan eden yok ama bu tip başka yerler de var artık. Ankara'da hep gittiğim bir kitabevi var mesela. İstediğim kadar oturur, raftaki kitapları alır okurum, istersem de güzel yaseminli yeşil çay içerim.

Güzel havalar için parklar bahçeler de seçenek. Bu bağlamda Türkiye'de işletme kültüründen nefret etsem de starbucks ve türevlerinin abartılmış olduğunu düşünüyorum.
Markaları kimlik yapanlar var. Bir arkadaşım mesela hergün evinden çıkıp 100 metre uzaktaki starbucks a gidiyor. Sanki burada bir sıkıntı var gibi.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Starbucks denen yer nedense bana hep samimiyetsiz gelmiştir. 1 kere gitmek zorunda kaldım. Onda da siparişi alan kişi benimle dalga geçer bir eda ile konuştu.
Bir kere şu self servis olayı bana çok ters geliyor.

Gidiyorum saatlerce oturuyorum diyenleri de anlamıyorum.

Ayrıca geçen yıl en ucuz kahvesi 5,5 lira mıydı neydi... ucuz falan da değil yani.

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@Ahmetgitar Starbucks Türkiye'de öyle bir mevzu ki meselenin kahveyle alakası da yok aslında. Kahve konusunda damağı biraz gelişen bir kişi Starbucks'tan kahve içmek istemez, kötü bulur kahveleri. Bu sebeple olay bir "mekan" kültürü haline geliyor, mekanda oluşan sosyetenin kültürüne aitlik söz konusu oluyor.

Valla yıllarca Ankara'da yaşadım ancak herhangi bir Türk işletmecinin bu kafada olabileceğini düşünmedim, bu sebeple aramadım bile. :)

@vela2016 Şimdi yalan olmasın ben de sanırım 1 senedir falan gitmiyorum, internetten fiyatlara baktım. Küçük boy filtre kahve 5, orta 5.5, büyük de 6 TL imiş. Bardak hacimleri de sırasıyla 300, 400 ve 500ml. Ben aslen barista olduğum için sipariş alan çalışanla böyle bir şey yaşamadım, o sebeple o konuya yorum yapamıyorum.

Yarım litre filtre kahve için 6 TL yerine sizin tercih ettiğiniz fiyat ne olurdu? O fiyatla kahve satacağınız bir işletme açmayı düşünür müsünüz? Baristalık danışmanlık hizmetlerinizi, personel eğitiminizi ben ücretsiz karşılarım.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@furkantrojka yukarıda 1 liraya nasıl kahve içileceğini arkadaş anlatmış; ben ise 11 kuruşa lokum maliyetiyle sunuyorum.
Dolayısıyla starbuck da olsun 2.25 lira :)

Şaka bir yana starbucks ucuz değildir, pahalı da değildir. Ama dediğim gibi diğer işletmelerde bir öyle bir böyle gelen kahveler ve kötü hizmet olunca haliyle bu şirketler ilgi çekiyor.
Daha eğitilmiş personel falan çalışıyor buralarda, samimiyetten uzak ama adamların da derdi samimiyet falan değil, standart hizmeti sağlamak. Diğer konularda da size katılıyorum.

@furkantrojka düzeltiyorum, şimdi netten baktım fiyatlarına 9-10 lira falan diyor. Yarım litre kahve denilince ucuz gibi geliyor ama yarım litre kahve mi içilir?
Şimdi üç litre kahva deseler de 30 lira deseler ne ucuz diyemeyiz ki, insanın da bir sınırı var. bira bardağıyla kahve içmek bence doğru değil. burada bir kandırmaca var gibi. Küçüğü de 9 lira. Böyle düşününce bence pahalı.
Ankara'da bir yer var mesela, lokanta, makarna 24 liraydı en son. Gittim adam 6 kişinin doyacağı makarnayı önüme getirdi. İnsani yeme ölçülerinde getirip 5 lira yapsa zarar edecek.
Zaten fazladan koyacağı makarnanın maliyeti 1 lira değil, ama aç gözlülüğümden yararlanarak bana asla yiyemeyeceğim kadar makarnayı 24 liraya satıyor. Karını artırıyor.

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@Ahmetgitar Hocam ben bu tip yorum ve yaklaşımları, velo arkadaşımızı kastediyorum, Starbucks hayranlığından farklı bulmuyorum açıkçası. Ben bir işletmede satılacak kahveden bahsediyorum en nihayetinde. Batmayacak şekilde hizmet sunacağız ve kahvemize fiyat belirleyeceğiz.

Starbucks yöntemi biraz değişik bir mevzu, Starbucks bu müşteri kitlesini yakaladıktan sonra ancak böyle bir harekete girebilirdi, bu sebeple o meseleyi elemek zorundayım. Öte yandan evime aldığım kahveyle her seferinde Starbucks'a gitmek benim için külfet, ben daha ucuza daha kaliteli kahve alabilirim ve evde envai çeşit demleme aleti var. Sizin yöntemdeki ise ne yazık ki kahve değil, kahve suda erimez hocam. :)

Fiyatlar için yarın vakit bulabilirsem uğrayıp, sizin için fotoğraf çekeceğim. :)

Yarım litre kahve meselesi dediğiniz gibi kişiden kişiye değişiyor. Biz iki kişi gidip, bölüşüyorduk mesela Ankara'dayken ben, şu Karanfil'deki şubeden bahsediyorum biliyorsanız. O zamanlar 5 TL idi, 2.5 TL'ye içiyorduk işte. Yandaki apaçi garsonlu mekanda çay 2.5 ₺. En küçüğü ise yine dediğim gibi 5 TL olması lazım.

• Beğen
Tepkiler: salvodaze

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@furkantrojka o biraz işe şaka karıştırmakla alakalı, şakalı sazlı sözlü sohbet ediyoruz. Ayrıca güzel migros kahve de. Yoksa ben starucks un kahvelerini bizzat latin amerika'da yerinde içmişim, şu an elimde de uruguay'ın milli içeceği mate var bizzat yerinden aldım :) Yani kısaca dünyayı gezdim ama migros kahvenin lezzetini hiçbir yerde bulamadım :D

Ama burada başka bir şeyden söz ediyoruz. Gıda firmalarını kimlik edinmekten. Ben starbucks tişörtü giymiş insan gördüm yaf :)

Bir de nereden aklıma geldi, super size me belgesel vardı, şişir beni diye çevirmişler.
İzlemeyenlere öneririm, koyalım buraya

@furkantrojka 2 kişi içersiniz ucuza gelir, benim gibi bahçede içersiniz yine ucuza gelir, O başka. Sonuçra yarım litre kahve ise mevzu o zaman 10 lira pahalıdır. Yoksa 10 kişi içilir onu bilmem. Ya da wifi hizmeti falan, onlar da konu dışı olmalı.
Yani starbucks denilince herkes oturup ama wifi vardı diyor. Peki ben neye göre değerlendireceğim bu işletmeleri?
Öncelikle yiyecek ve içeceğini. Yoksa wifi her yerde var, olması gerekiyor. Gürcistan gibi fakir ülkede sokakta var ücretsiz wifi. Uruguay'da her yerde mevcut şifresiz. Modern Avrupa ülkelerini saymıyorum bile.
Ama bizler yokluklar içerisinde zaten heryerde olan şeyi bize sundukları için bir işletmeye olduğundan fazla anlam yüklüyoruz.

Starbucks orta ve alt gelir grubuna hizmet edecek kalitede bir yerdir. Dediğiniz gibi kahveden anlayan kişi zaten orayı beğenmez. Peki ülkemizde orta ve alt gelir grubundan insan rahatlıkla orada kahve içebilecek mi? Evet kahveyi iki kişi bölüşür ya da 1TB film indirirse bunu yapar ama oysa ki birincil kıstasta değerlendirdiğimiz zaman bir kahve bir asgari ücretli çalışanın günlük maaşının üçte biri ücrette olmamalı. Bunun için de ortalama bir kahvenin fiyatı 3.5 lira olmalı. Diyeceksiniz ki ama starbucks'un dükkan kirası zaten 30.000 lira. İşte neden 30.000 lira. Burada da bir sıkıntı yok mu? Bir asgari ücretli çalışanın neredeyse 3 yılda kazandığı parayı bir mülk sahibi neden sonsuza kadar oturduğu yerde 1 ayda kazanıyor?

O yüzden gitmiyorum lokantalara kafelere. Batsınlar. Batmayacaklar elbette ama en azından şu astronomik kira gelirlerine bir çözüm bulunsun. O zaman her şey bütçemiz ölçüsünde olsun. Biz de gidelim kahvemizi içelim hem de bölüşmeden :)

Selamlar...

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@Ahmetgitar Ben şimdi 27.09.16'da full city profilde kavrulmuş Costa Rica SHB EP Dota Tarazzu kahvemi seramik burr'lu değirmenimde öğütüp 85°C suyla Aeropress'imde demleyeyim, kahvemi yudumlarken izlerim. :koptum:

Tepki
27
İsim
Yıldırım YILDIZ
Bisiklet
Diğer
Corbada tuzumuz bulunsun. Bende 2 (iki) gunluk cayimi iciyorum su an balkonumda. Hemde misler gibi. Cayinizi yaprak caylardan alirsaniz (eskiden kacak cay diye tabir edilen), tozu ve dolayisiyla aci/buruk tadi olmaz veya az olur. Demlige cubuk tarcindan biraz kirip atarsaniz kan sekerini dengeler. Tarcini 2/3 tane karanfille kombine ederseniz de ortaya cikan cay bir hafta beklese bayatlamaz. Iki yil once evlendigimizin ilk aylarinda kayinbirader, kayinpeder, kayinvalide dilleriyle epey bir hafife alinarak adim cimriye cikarilmaya calisildi, pintilikten haftalik cay demleyen adam diye ama, koye yanlarina gittigimde yaptigim caydan ilk yudum aldiklarindan beri sesleri soluklari kesildi. :) Simdi hanim tarafin sulale bu yontemle cay demler vaziyette. :) Zaman icinde tanistigim isin erbabi bazi kimselerden aldigim tuyo ve tavsiyeler neticesinde teknigi gelistirdim. Demledigim bu cayi termosta sakliyorum tum gun sicak cayim hazir bulunuyor. Tabii Antalya'da ikamet ediyor olmamin da katkisini yadsiyamam bu noktada. Ertesi gun tekrar isitmanin lezzete hicbir etkisi olmuyor artik. Zira bir suredir turunc kabugu ve bal ilavesi yapiyorum demledigim caya. Bir miktar da yesil cay. Hani hanimlarin bir fiske dedigi kadar. Turunc nerden bulup kabugunu koyacagiz diyene cozum basit. Gecen yil bu zamanlar geldim Antalya'ya. Oncesinde Izmir'de portakal veya mandalina kabuguyla yapiyordum sonuc yine pozitif. Fakat soyle bir sorun var; bu caya alisinca baska yerde cay icemiyorsunuz. Buna raziysaniz bence bir an once kendinizi buna alistirin. ;-)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sebahattin Gerceker

Daimi Üye
Tepki
1.732
Bisiklet
Specialized
Hımm.. Afiyet olsun @furkantrojka ve @Ahmetgitar..
Ama bu saatte çay veya kahve benim gibi uyku sorunu olan adama dert.. Ben en iyisi evde çocuklarla beraber keyifle mayalayıp şişelediğimiz stout biralardan açayım bir tane ;) Şişirmez hem, bir tanesi.. :)

Yapımı için ilk bilgileri de bu forumdan almıştım.. :)
IMG_20160731_144733.jpg

Hasan Ç.

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Hasan
Bisiklet
Merida
Bu başlığı yeni farkettim çok ilgimi çekti.

Benim de değinmek istediğim konu geri dönüşüm konusu özellikle son 3-4 yıldır çok hassaslaştım bu konuda. Dışarı veya çöpe atılan her plastik pil cam kağıt vs görünce sinirlerim zıplıyor. Fazla abartmamak kaydıyla yakınımda geri dönüşüme dair ne varsa çantama atmaya çalışıyorum. Yaşadığım yerde geri dönüşüm belediyenin kendi poşetleriyle hafta bir toplanıyor. Rekorum haftada 12 poşet oldu. Bu başlık takipçilerinin de bu konuya ehemmiyet gösterdiğinden kuşkum yok.

Artık aşırı tüketim konusunda da kendim ve etrafım için birşeyler yapmaya karar verdim.

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
@Hasan Ç. Hoşgeldiniz diyelim o halde. Mesajınızla anlaşılıyor ki bu başlığa çok katkı sağlayacaksınız.
Geri dönüşüm çok önemli bir mevzu. Ancak (elbette sizin için demiyorum) öncelikle dediğiniz gibi tüketim konusunda dikkatli olmak önemli. Zorunlu ihtiyaçları satın almak sonrasında geri dönüşüm yapmak çok güzel ancak tüketimi çılgınlar gibi yaptıktan sonra geri dönüşüm yapmak sadece insanın kendini rahatlatması demek ötesi değil.
Zira jiple gezip çevrecilik adına mavi kapak toplayan insanları gördüm ki bir öğretmen olarak bu tip insanları okullarda fazlasıyla görmek mümkün.
Eko okul projesi adıyla plastikten figürler yapmak ister bazı öğretmenler, evden çocuklar plastik pet ambalaj getirin dersin, bir gün sonra okul çöpten geçilmez. Eko Okul sergisi sonrası da o toplanan atıklar yine çöp olur. Kimseye de fayda sağlamaz.

Aynı durum A+ enerji sınıfı ürünlerinde de var. Herkes cihazlarınızı A enerji sınıfı cihazlarla değiştirin der ama kimse yeni bir cihaz almayın eskisini kullanın demez.

Ayrıca geridönüşüm adına bu derece duyarlı olduğunuz için kendi adıma size teşekkür ederim.

@vela2016 üç gün önce starbucks a gittim halen oturuyorum 72 saattir kaldıran olmadı. Böyle giderse kışın kalorifer parası ödemeyeceğim :)