Bisikletforum AM-FR-DH rehberi

Scudo

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
Birşey sormak istiyorum.
AM-FR-DH bisikletlerini birbirinden ayıran en belirgin özellikler nelerdir acaba?
Bir de XC var.Onun hakkında da az bir şey bilgi verirseniz sevinirim.

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
am dağlık arazide atlayışsız yumuşak bir sürüş için tasarlanmıştır.
fr yüksek atlayışlar için tasarlanmıştır.
dh yüksek atlayış ve hızlı parkurlardan iniş için tasarlanmıştır.
xc ise hafif dağlık arazi ve asfalt yol için tasarlanmıştır.
bunlar dayanıklılığa göre sınıflandırılmıştır. xc ile atlayış yaparsan orda kalırsın. am atlayışlara biraz dayanır ama çok fazla dayanmaz. fr ve dh arasında süspansiyon mesafesi vardır. dh lerde 200mm çift köprülü maşa kullanılır sağlamlığı arttırmak için fr lerde ise 180-160mm arası tek köprülü maşa kullanılır. fr ler kısaca dj bisikletinin dağda kullanılan versiyonu diyebiliriz.

smee

Aktif Üye
Tepki
94
elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.

aranızda aklına paris hilton'un o bisikletle nasıl ilerleyebildiğini merak eden oldu mu? asfalt kullanımı için biraz ağır bir tercih olduğunu düşünüyorum =)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ujur

bilidğim kadarıylada DH de amaç en hızlı şekilde inişi bitirmektir, FR de ise yapacağın akrobatik hareketlerde önemli !!??

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Valla benim bisiklette xc(Fren sistemim)'ye dair + fr(Jantlar) ye dair ve hatta DJ(Kadro+gidon ve bogazı vs..) ye ait parçalar birarada bulunmaktadır. İnanın görseniz buna nasıl binilir dersiniz :) :eek: :D :p.!

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
mühim olan kadro maşa ve jant bu 3 ana etmen bisikletin tarzını %90 belirler..Geri kalanı xc olmus dh olmus farketmez.Bi sınıflandırma yapmaya gerek yok diğer parçalara :) (istisna parçaları dikkate almayın tabi)

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Süper bunlar gerçekten yeni makinaları sabırsızlıkla bekliyorum,,

Tepki
7
teşekkür ederim fakat ben bu yazılardan pek bişey anlamadım; yeni başlayanlar nasıl bir bisiklet almalılar bu kavramlar ne demek mesela,
*M4 Pitch frame, M4 tubing- 150mm travel- X Fusion 02R
* Rockshox Pike 327 for Specialized, 140mm travel
* Sram X-5 vites kolu – X-7 arka attırıcı – Shimano Lx ön attırıcı
* Hayes Stroker Ryde Disk Fren Ön:203 Arka:185mm
* Shimano M521 serisi aynakol
gibi, ayrıca delta bisikletin sanırım Türkiye'de ürettiği bir bisiklet var geotecth
(link) bu bisiklet hakkında ne düşünüyorsunuz?
ben DH'le merak saldım başlamak için çok cep yakmayan bir bisiklet arıyorum?..

Özgür Tunalı

Forum Bağımlısı
Tepki
600
Bisiklet
Specialized
@MertTheGreat
Malesef gerçek anlamda downhill veya freeride için el yakmayan tabirini hiçbir zaman kullanamayız.Bence gerçekten ne istediğinize karar verene kadar birçok arkadaşımızın bu işe başladığı gibi giriş seviyesi street - Dj arası bir bisiklet başlangıç için daha uygun olacaktır.Sürüş tarzınız ve tekniğiniz şekillenmeye başladığında karar vermek daha kolay ve doğru olur sizin için. Deltanın satdığı geotec bisikletin sadece ismi downhill. Downhill ile uzaktan yakından ilgisi yok.Aynı şekilde salcanonunda üzerinde downhill yazan odun gibi kadroları vardı bu sadece bilinçsiz tüketiciyi kandırmak için satış tekniği.Deltayı kötülemek gibi olmasın ama yanlış kategoriye sokmuşlar bisikleti.Aynı zamanda Cannondale Perp modellerini satıyorlar bunlara bir bak aradaki farkı anlarsın zaten.Yada bu linkden gerçek anlamda Downhiil veya Freeride bisikletleri nasıl olmalı bunu öğrenebilirsin.Benim favorim Specialized :rolleyes: (link)

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
çok GÜzel Bİr PaylaŞim KardeŞ Çok HoŞ OlmuŞ Elİne SaĞlik....

Aykut Subaşı

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Bisiklet
Cube
Bilgiler ıcın cok tesekkurler.İçim gıdıyo valla şu bısıkletlere.Ayrıca acayıp pahalı be abı.:D o yüzden mtb ile yetiniyoruz. :D