Bisiklete başlayıp sigarayı bırakmak

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
qweqwe.jpg

Bu resim rehberin olsun sigara içmek istediğinde bu resme bak belki aradığın tam ilham bu olabilir. :)
@trainspotting35 Abi kahvedeki kafein sigaradaki nikotin gibi benzer ya onu içtiğinde rahatlama hissedersin ya bu olunca o an bütün vücudun uyuşur bu da bence sigara içme hevesini gidermiş olur böylelikle sigara içmek istemezsin. Şekerli kullanıyorsan bu oran daha da fazladır çünkü bu tütün ürünlerinden daha çok bağımlılık yapan şey şekerden başka 1 şey değildir. :)

Scudo

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.463
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@JusTiMe Şeker yok. Süt tozu bazen kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe
Tepki
80
İsim
murat şengül
Bisiklet
Carraro
1.gün
Hakikaten zor bir gün geçirdim. Arkadaşlarla oturup bir iki kadeh tokuşturalım dedik herkes açtı paketini püfür püfür. Teknede içiyoduk bisikleti iskeleye bağlamıştım. Göz göze geldik yapma dediğini işitir gibi oldum içmedim.
Nikotinsizlikten dolayı sinirli bir hale büründüm ve resmen etrafıma ateş kustum. Ancak dün çıkamadığım yokuşu bugün ne yapıp ne edip çıktım. Umarım aynı şekilde devam eder bu durum ve kurtulurum bu illetten.

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
@senegallimurroKeske hic baslamasaydiniz ama birakmak icin caba gostermekte buyuk bisey tebrik ederim bence arkadaslariniza rica edip yaninizda icmemelerini soyleyebilirsiniz yada onlar icecekleri zaman ufak bi tur atip gelip muhabbete devam edebilirsiniz yoksa bu tur seyler durmadan etkileyecektir sizi

Tepki
80
İsim
murat şengül
Bisiklet
Carraro
2.Gün
Balıkesire doğru güzel bir yolculuk yaptım . arkadaşların yazlığı varmış gitmesek olmaz. canım her sigara çektiğinde dooooğru denize fırlatıyorlar zırtolar. Çok daha rahat bir gün geçirdiğimi söyleyebilirim arkadaşlar da yanımda içmediler kendilerine teşekkür ediyorum.Yarın da seçim var malumunuz o da öyle geçse iyice rahat ederiz herhalde.

Tepki
80
İsim
murat şengül
Bisiklet
Carraro
3. gün oldu b*k gibi hissediyorum ama ciğerlerim teşekkür ediyor onların hatrına yola devam .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
Daha önceleri de birkaç defa bıraktım ama tekrar başlamıştım.En son bırakalı 10 ay civarı oldu çok şükür hem maddi hem manevi hem sağlık açısından rahatladım.İNŞALLAH bu kez başlamama konusunda kesin kararlıyım bazen rüyamda içtiğimi görüyorum uyanınca çok şükür diyorum ... :)

• Beğen
Tepkiler: Kızılçam
Y

yunuskucuk18

Misafir
12 yıldır kullanıyorum, hala da kullanıyorum, teşvik etmek gibi olmasın ama hem bisiklet hem sigara kullanan varsa şu sigaradaki katranı süzen plastik filtreler sürüş esnasındaki nefes tıkanıklığını büyük ölçüde engelliyor, 6 aydır kullanıyorum bu filtreleri, çok işime yaradı, en berbat tütünü bile içilebilir hale getiriyor, nefesi azaltan da zaten sigaradaki katran, not: sigara her türlü zararlıdır

Tepki
25
İsim
Hasan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
selam dostlar,

ben de sigarayı bırakmaya çalışan üyelerden biriyim. bu konuda farklı zamanlarda bırakma girişimlerim oldu. 1 sene bıraktım daha sonra tekrardan başladım ancak şuan bu girişimi bisikletle başarabileceğimi düşünüyorum. Bir üye Allen Carr'ın kitabından bahsetmiş, bana da bir arkadaşımdan geldi kitap, hem onu okuyorum hem de psikolojik olarak kendimi hazırlamaya çalışıyorum. Tamamen hayatımdan çıkarmak, pedallamak istiyorum.

Sağlıklı Günler.

Tepki
25
İsim
Hasan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@SpirituaL Deneyimlerim oldu en uzun 1 sene bırakmıştım o da koşuyla idi. Her gün sabah 5 gibi kalkar 1 saat koşar, ip atlar, şinav çeker güne öyle başlardım. Bugünden itibaren kendime bir rota çizeceğim, planlama diyebiliriz.

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

Seyda Ünlü

5 Vakit Bisiklet ve Kamp
Tepki
1.125
İsim
Seyda Ünlü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben de 2.5 sene önce sigarayı bırakıp bisiklet aldım. Tabi ara ara insanın aklına geliyor sigara ama en büyük motivasyon kaynağım bisiklet/spor.

ModernOblomov

Daimi Üye
Tepki
2.496
İsim
Oblomov
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Son dört yıl içindeki dört bırakma girişimim de en uzunu 5 ay sürecek şekilde sonuçlandı. Geçtiğimiz eylül ayında aynı gün sigarayı bırakma ve bisiklet alma kararı verdim. Bisiklet sürmek bir tutku halini aldığı ve ikisi bir arada yürümeyeceği için yedi aydır sigaradan uzak duruyorum. Aklıma gelmiyor desem yalan olur, onu çok özlüyorum bazen. :) Bazen ufak yoksunluk krizleri de yaşatıyor. Ama sigara varsa bisiklet yok diyerek motive ediyorum kendimi.

dercan

Üye
Tepki
612
İsim
Deniz E.
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben 16 sene boyunca günde hiç bir paketin altına düşmeden, üst limitte ise sınır olmadan içtikten sonra bıraktım. Çok daha zor olacağını, vaz geçemeyeceğimi düşünüyordum ancak düşündüğümden çok daha kolay olduğunu gördüm. Bunu kolay hale getiren şey ise sizin için sigaranın ne ifade ettiğini kafanızda netleştiriyor olmanız.

Peki bu ne demek? Açayım; Sigara, içerken bir yandan bırakmayı istiyor ancak kendimde bu iradeyi bir türlü göremiyordum. Bırakma denemem bile olmamıştı, çünkü üst üste 2 gün sigara içmemeyi başarabilsem zaten bırakırım diye düşünüyor ama o 2 günü bir türlü gözüm kesmiyordu :)

Sigaranın benim için ne ifade ettiğini düşündüğümde bir dünya argüman buluyordum. Sigara içmek beni rahatlatıyordu, kafamı toplamama yardımcı oluyordu, adeta elim kolum gibi olmuştu. Ama bir yandan da tiksiniyordum, sabahları berbat uyanıyordum, spor zaten hak getire.

İşte bu noktada bahsedilen Allen Carr'ın bir youtube videosuna denk geldim. Bilmediğim hiçbir şey söylemiyordu aslında, ama argumanları o kadar inkar edilemezdi ki, ya kendime yalan söylemeye devam edip bunu bilerek yaşayacaktım, ya da artık kafamı kuma gömmekten vaz geçecektim. Allen Carr sihirli bir değnekle meseleyi çözmüyor, sadece zaten bildiğiniz gerçekleri size hatırlatıyor. Örneğin az önce yukarıda bahsettiğim, "Sigara içmek beni rahatlatıyordu, kafamı toplamama yardımcı oluyordu" argumanı için, dünyada hem insanın konsantrasyonunu arttırıp odaklanmasını sağlarken aynı anda onu gevşetip, kafasını dağıtan tek bir madde var mı canım kardeşim? sorusunu soruyordu sadece :)

Yok evet, tüm bunlar kendimizi kandırmak için kendimize sıraladığımız çocukça bahaneler. Olayın aslı nikotin güçlü bir bağımlılık yaratıcı ve sen de buna bağımlısın. Şanslısın ki nikotin güçlü olsa da fiziksel bağımlılığı düşük. Bir süre sonra tamamen vücuttan siliniyor. Geri kalan özlem, kendini hatırlatma vs gibi durumlar, tamamen senin sigarayı nereye koyduğun ile ilgili psikolojik bir bağımlılık.

Sigarayı çok severken ondan sağlığım için vaz geçmedim. Bir fedakarlık göstermedim, severek ayrılmadım. Zaten ayrılmak istiyordum ve bıraktım. Bu yüzden de bırakmamın üzerinden geçen yaklaşık 10-11 yıl boyunca tek bir an bile özlemedim. Bugün deseler ki sigaranın sağlığa hiçbir zararı yok, vücuduna hiçbir etkisi olmayacak, yine içmezdim. Ayrıca yerini başka bir şey ile doldurmaya çalışmadığım için kilo da almadım.

Çok uzattım ama burada bir kişiyi bile bırakma konusunda heveslendirebilsem kardır diye düşünüyorum. Bırakmak sandığınızdan çok daha kolay arkadaşlar. Sadece bir fedakarlık yapmadığınızın, sigarayı zaten sevmiyor olduğunuzun farkına varın yeter.