Bisiklete ayna gerekli midir?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Semih34
İ-SEE diye bir model, sedona (aslı bisiklet) mağazasından almıştım. İnternet sitesinde bitti görünüyor ama bayilerde vardır herhalde.

Bu mesajdan bir süre sonra ayar yapmaktan sıkılıp aynaları orijinal hale döndürdüm. Geniş açılıyı düz gidonda kullanıyorum daha çok.

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
@Salçalı tost
(link)

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ayna kullanmayı tercih etmiyorum. Çünkü insana yalancı bir güven veriyor, arka tarafı da tam olarak kontrol etmemi sağlamıyor. Bence hem sağdan hem soldan arkaya bakmak üzere yapılan antremanlarla arka trafiği kontrol etmeyi ve bu sırada da güvenli bisiklet sürmeyi öğrenmek gerek

ceysari

Üye
Tepki
1
İsim
Ceyda S.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Abdülkadir Ergin @mcb Merhaba. Ben de sizin kullandığınız guee i see marka aynadan almak istiyorum ama benim bisikletimin barendi yok. Düz gidona/elciğin üzerine taksam kullanımı rahat olur mu sizce? yoksa gidona sabitlenenlerden mi almalıyım?

• Beğen
Tepkiler: mcb

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Abdülkadir Ergin @mcb Merhaba. Ben de sizin kullandığınız guee i see marka aynadan almak istiyorum ama benim bisikletimin barendi yok. Düz gidona/elciğin üzerine taksam kullanımı rahat olur mu sizce? yoksa gidona sabitlenenlerden mi almalıyım?
Bilemedim şimdi. Düz gidon olan şehir bisikletim var deneyeyim bir ara diyeceğim ama onunda (link)leri var, açıyı yine tam tutturamayız. Ben yine de denemeye çalışayım. (aslında şehir bisikletinde daha çok lazım olursa ona da alayım bari) İnternet'ten alacaksan takması lastikli olduğu için çok basit, hemen kısa bir deneme yaparsınız baktın olmadı aynen geri iade edilebilir.

Devilsbutcher

Daimi Üye
Tepki
404
İsim
Tuncay
Bisiklet
Carraro
Bilemedim şimdi. Düz gidon olan şehir bisikletim var deneyeyim bir ara diyeceğim ama onunda (link)leri var, açıyı yine tam tutturamayız. Ben yine de denemeye çalışayım. (aslında şehir bisikletinde daha çok lazım olursa ona da alayım bari) İnternet'ten alacaksan takması lastikli olduğu için çok basit, hemen kısa bir deneme yaparsınız baktın olmadı aynen geri iade edilebilir.
Guee I See modelini aldım bende. Önce barende takmıştım ama bu seferde barendi kullanmak zorlaştı yarısını kapladığı
için. Ben de maşa nın sol kısmına v fren pabuçlarının biraz altına taktım. Fena değil görüntüsü şuan için alışmaya çalışıyorum.

ceysari

Üye
Tepki
1
İsim
Ceyda S.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Abdülkadir Ergin satın al-kargo bekle-iade et angaryasıyla uğraşmamak için ön araştırma yapıyorum da :)) Düz gidonda elciğe takılırsa tutmayı zorlaştırır gibi geliyor. @Devilsbutcher siz nasıl taktınız, resim atabilir misiniz rica etsem?

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence son derece gerekli, hatta gözlükten bile önemli. Çünkü trafikte hem kendimizi kollarken hemde arkadaki araçları zor durumda bırakmamamız gerekiyor. Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum, bir kere kullanamaya başlayınca, takmayınca eksikliğini hissetiyorsunuz. Mesala ileride sağa dönen bir yol ayrımı var, aynadan arkayı kolluyorum. Sağa sinyal veren var mı veya dönmeye niyetli araç var mı diye. Ona göre yavaşlayıp önce onun geçmesini bekliyorum.Çünkü araçlar bizim hızımıza inmektense hızlanıp hemen önümüze kırıp dönmeyi daha uygun buluyorlar...Kaç kere başıma gelince artık önceliği onlara veriyorum.Kaporta bizim bedenimizse, söz biter.. Yine bir başka kullandığım nokta, sağda, şeridimde park eden araç varsa, sola çıkmak için arkadaki aracı dikizliyorum. Yakın mı uzak mı, ben sola atlasam iki kıro birbirini geçmeye yeltenip beni düşürür mü yani trafiği görerek o kısa zamanda hamle yapmamı sağlıyor.Bu arada gözlük aynası kullanıyorum, tek eksiği biraz daha ergonomik hale gelmesi gerek.

ceysari

Üye
Tepki
1
İsim
Ceyda S.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Devilsbutcher Çok teşekkür ederim, zahmet verdim size. Son olarak oraya bakmak zor oluyor mu? kullanışlı mı sizce? tavsiye eder misiniz, yoksa gidona sabitlenenler mi daha iyi dersiniz?

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Abdülkadir Ergin satın al-kargo bekle-iade et angaryasıyla uğraşmamak için ön araştırma yapıyorum da :)) Düz gidonda elciğe takılırsa tutmayı zorlaştırır gibi geliyor. @Devilsbutcher siz nasıl taktınız, resim atabilir misiniz rica etsem?
Evet zorlaştırıyor, yol bisikletimde drop barın yanına takmıştım o konumda bile arada bir elime takılıyordu. Ben de drobun en ucuna taktım şu an hiç sıkıntı yok, elime de değmiyor. Düz elcikte pek olmaz o iş. Yandan takılanlar daha uygun olacak sanırım.

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Gidona takılan ayna kullandım. Yoldaki titreşimi alıyor ve sürekli titriyor arkayı görmek mümkün değil. Vidalarını ne kadar sıksam da hep titriyordu. Belki dandikti bilmiyorum. Birde bakmak için kafayı eğmek gerekiyor çok kullanışsız geldi bana açıkçası. Kask aynasi aldım kaska monte ettim. İki noktadan iplerle kaska sıkı sıkı bağladım. En ufak bir titreşim bile yok gayet berrak ve temiz gösteriyor. Küçücük olmasına rağmen göze yakın olduğu için normal bir araba aynası genişliğinde gösteriyor yolu.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Akınlasınn

Daimi Üye
Tepki
374
İsim
akın
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
Gözlük aynasız mahalle arasında bile süremiyorum artık. Gözlük aynası en kullanışlısı bende. Yakın bir mesafeden baktığınız için arkada yaşananlara daha hakim olup ona göre sürüyorsunuz.

Devilsbutcher

Daimi Üye
Tepki
404
İsim
Tuncay
Bisiklet
Carraro
@Devilsbutcher Çok teşekkür ederim, zahmet verdim size. Son olarak oraya bakmak zor oluyor mu? kullanışlı mı sizce? tavsiye eder misiniz, yoksa gidona sabitlenenler mi daha iyi dersiniz?
Ne zahmeti hocam forum burası bilgi paylaştıkça güzel. şimdi büyük aynalar bana kaba geliyor ve bence güzel durmuyor. Küçük aynalar içinde de guee ı see modeli baya önerilen iyi puan alan bir ayna. Hepsiburada dan 45 tl ye aldım. Önce gidona taktım yer yok, elcik tarafına takınca olmadı, barend e taktım oldu ama bu seferde barendi rahat kullanamadım. Kelebek gidon olsa süper olur tadından yenmez. Yere baktık kara kara düşünürken aklıma maşa geldi. Şuan memnunum. Alıştım sayılır. Gidon gibi titreşim veya harekette almıyor orada sabit duruyor.
Kelebek gidon varsa aşırı tavsiye ederim. Kask veya gözlük aynası hiç kullanmadım. Çok küçük ve kullanışsız geliyor bana.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
zefalin kaska takılan aynasını kullanıyorum gayette işime yarıyor özellikle ankara trafiğinde çok kullanışlı

• Beğen
Tepkiler: alisirin

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhaba. Ben de sizin kullandığınız guee i see marka aynadan almak istiyorum ama benim bisikletimin barendi yok. Düz gidona/elciğin üzerine taksam kullanımı rahat olur mu sizce? yoksa gidona sabitlenenlerden mi almalıyım?
merhabalar,

ben de düz gidonda kullanıyorum. zaten gidonda sıkıştırdığı için elinizle bayağı itmediğiniz müddetçe çıkması mümkün değil. şu ana kadar (2 yıldan fazladır) çıkmadı bende. görüntü olarak da fazlasıyla yeterli oluyor diyebilirim. oldukça memnunum kendisinden.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

Esatesat

Aktif Üye
Tepki
296
İsim
Esat esatoglu
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Zefal cyclop gidon ayna aldim..ayna uzaktaki aracı küçük yanındakini büyük gösteriyor ki bu özellik sayesinde arkadan üzerinize gelen aracın ne kadar uzakta olduğunuzu anlayabiliyorsunuz.zefalin kullandığı ayna malzemesini kullanan markalar tercih edilmeli.benim daha önceden kullandigim 30 tlye aldığım ayna uzaktaki aracı cok yakın gösterip yanıltıyordu.Ancak bu zefal cyclop aynanin bir eksisi (başka bir yerde de bahsedilmiş) biraz bir sarsıntıda bile hemen ayari bozuluyor.bu acıdan ayna çok kullanışsız.buna çözüm bulabilirseniz arkadaki görünürlük muhteşem..
Duzeltme:Yanında kelimesi yakında olacak
Duzeltme:arkadan gelen aracın ne kadar uzakta olduğunu anlayabiliyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: citygray