Bisiklete ayna gerekli midir?

mhd

Daimi Üye
Tepki
282
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@Yusuf'san

Selamlar,
Kullandığınız gidon aynasının marka ve modelini öğrenebilr miyiz?

Scudo

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Aynaya güvenmiyorum.Nedeni,araçların uzaklık mesafesi ve hızlarını algılayamıyorum.Ayna takılmasına karşı değilim,ayna takılı da olsa mutlaka arkaya bakılmasını tavsiye ediyorum.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Gidonda kullanılan aynalar ile kask veya gözlük yani başta kullanılanlar arasında benim fikrime göre ciddi bir kullanım farkı mevcut.
Şöyle ki gidon aynası sizin oturuş ve arkayı görüş açınıza göre ayarlandıktan sonra bisikletin arkasında gidiş rotanızın açısına göre görüntü verir ve sabittir.
Kask yada başta bulunan aynalar ise en ufak vücut hareketinizde verdiği görüş açısını değiştirir, görmek istediğiniz yere göre başınızı çevirmek durumunda olursunuz. Başka bir yere, mesela öne yada yana bakarken göz ucu ile arkama da bakayım deme şansınız olmaz.
Kendi adıma, gösterdiği alan, başımın hareketi ile değişen ayna kullanımı bana dikkatimi toplamakta zorluk yaratıyor.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozicu

Ben Guee I-See gidon aynası kullanıyorum. Ayna geniş açılı olduğu için gidon oynaması ile görüş kaybolmuyor. Sadece arkadaki cismi uzak gösteriyor buna alışmak gerek, bence gayet işlevsel. 30 liraya almıştım. Yapısı gereği değişik şekillerde montajı mümkün.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Abdülkadir Ergin

Benim önceki ayna böyleydi. Ayna güzel, titreşimden kolay etkilenmiyor ve dışbükeyliği de çok iyi. barendlerde harika oluyordu, ama drop bara böyle iç tarafa takınca açı kayboluyor, gövdemden dolayı arkayı tam göstermiyordu. Gidonun dış kısmına takınca da bu sefer koldan dolayı görmek zorlaşıyordu. Bu aynanın drop bar gidon ucuna takılanını aradım. Bulamamış, iki farklı aynayı birleştirip şimdiki çözümü yaratmıştım.

Bu arada ben aynayı sol tarafta kullanıyorum. Yolun sağından gittiğimden gelen arabaları daha iyi görüyorum.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bartsimpson

Bunu örnek olsun diye nette bulduğum bir görsele link vermiştim. Yoksa ben de dropun soluna takıyorum. Dışa doğru da denedim içe doğru da denedim. İçe doğru olan pozisyonda da gövdeyi gösterse de iyi görüntü alıyorum, öyle kullanmaya devam ediyorum. Zaten nihai hareket öncesi yine bir omuz üstünden bakış atıyorum ne olur ne olmaz. Hook'a takmak için de bir çözüm bakacağım aslında en efektif yer orası.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç. ve Ozicu

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Beyler internette bakın ne buldum :krktm:
(link)

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bisiklet sever 93

Bütçen olacak alacaksın, 14 gün içinde iade edeceksin :D

• Beğen
Tepkiler: Afyon35

Bisiklet sever 93

Pejocu genç :-)
Tepki
513
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben o paraya karbon maşalı yüksek setli bir bisiklet alırım bu nedir 5500 TL nedir bisikletle tıra girince kırılmıyormu yani tamam olur 400-500 ama 5500 nedir yani bildiğiniz israf

@Abdülkadir Ergin

:krnz: çok iyi fikir

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Bisiklet sever 93

Burada bir şişman parmak problemi olmuş galiba, ya da bugün kurlar çok arttı son baktığımdan beri:kötü:

ocanakci

Daimi Üye
Tepki
241
Bisiklet
Lapierre
8 yıldır kask aynası kullanıyorum. Hem şehir bisikleti hem de yol/yarış grubu için gayet işe yarayan bir bisiklet aksesuarı.

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@Abdülkadir Ergin

Benim de kullandığım ayna bu. Açısı geniş olduğundan dönüşler dahil çok yeterli bir açı sunuyor. İstanbul gibi trafiğin çok yoğun olduğu bir şehirde bence aynasız yola çıkmak mümkün değil. Bu ayna zamanında zefal kask aynası ve gidona sabitlenen geniş aynayı da kullanan biri olarak rahatlıkla onlardan kat kar iyidir diyebilirim. Arkama çok çok nadir bakıyorum çünkü ayna yeterli oluyor. Şu ana kadar en ufak bir şey de olmadı (1 seneyi aşkın kullanımda). Zaten yoğun trafikte arkanıza çok bakarsanız bir şeye çarpma ihtimaliniz fazla.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mcb hocam Link veya ürün model ismi alabilir miyiz ? :)

• Beğen
Tepkiler: mcb

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@TatanQa_tr guee i-see marka ve model. Aynı olduğu için yazmamıştım :)

• Beğen
Tepkiler: TatanQa_tr

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mcb ok hocam ben de 2—3 saatlik sürüşlerimde yola çıktığımda ihtiyaç duyuyorum arkayı görmeye. Alayım bir demet :)

• Beğen
Tepkiler: mcb

mcb

Daimi Üye
Tepki
762
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Cyclocross
@TatanQa_tr

Ben çok memnun kaldım gerçekten. Fiyatları da çok uygun. Gerçi daha bir arkadaşa 2 hafta önce 30’a aldık 45₺ civarında internette şu an ama yine de kendi fiyat skalasında daha iyisi yok. Genelde dandik Çin/Tayvan malları bulunuyor. Ben sadece sol ayna ile rahat ediyorum ama iki ayna (hem sağ hem sol) takan arkadaşlar da oldu bundan alıp. Tanıdığım herkes memnun. Tavsiye ederim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Şimdiki kask aynaları ile kıyaslarsam 302 otobüs aynası gibi sağlı sollu zeval aynalarsak kullandım 1995lerde. Sağlı sollu. Katlanırdı, ama ikisini açınca arkadan gelen ne varsa görebilirdim. Otomobil sürmem gerektiğinde dikiz aynalarına aşılılmakta hiç sorun çekmedim. Sonra herşey gibi kibarlaştı ve ufaldı. Geri görüş kamerası da çıkar pek yakında, google glas gibi gözlükler de hem öne bakarken hem de arkadaki güzel kızları keseriz. Yakındır.

Pabioo

Üye
Tepki
170
Bisiklet
Carraro
Bir bisikletçi her daim arkasını görmeli. Mutlaka ayna ile sıklıkla geriyi kontrol etmek ya da sürekli solunu kontrol etmek şart. Aslında araba sürmekten farkı yok. 360 dereceye mümkün olduğunca hakim olmak lazım.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu nasıl ? Fiyatı da uygun : (link)

• Beğen
Tepkiler: Ozicu

RedFoX

Aktif Üye
Tepki
316
Bisiklet
Bianchi
Aslında bir cihaz yapsalar, sele borusuna küçük bir kamera ve gidona küçük bir ekran oradan arkayı kontrol etsek. Kafayı sürekli arkaya çevirip bakmak zor oluyor rüzgar sesinden de araç sesi duyulmuyor.

• Beğen
Tepkiler: Ozicu