Bisiklete ayna gerekli midir?

Scudo

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
classic_f0209dedbd2c4c87a177eb570e88bbd3.jpg
Şehir ve katlanır her iki bisiklette de çok severek kullandığım evde yedeğini dahi bulundurduğum geniş açılı gidon aynası.
Aynaya o kadar alıştımki aynasız kesinlikle tur ya da şehir içi çıkamıyorum çıksam tedirgin oluyorum.

• Beğen
Tepkiler: Scherwin

TahaTr11

Üye
Tepki
0
İsim
Taha
Bisiklet
Ümit
Ben bisiklet sürmeye yeni başladım 2 ay kadar oldu gittiğim yollar ise 15 -30 km arası değişiyor ve gidona takılan bir aynaya sahibim ve gayet memnunum aslinda daha onceden bayagı bir bisiklet gecmisim var fakat son zamanlarda daha yogun kullaniyorum arkama bakmakta zorlanmiyorum ama ayna kullanmak kesinlikle daha mantikli tavsiye ederim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Scherwin

zefal spy öneririm.

kask aynası. kullanabilen için kesinlikle tavsiye ediyorum. ben de göz tembelliğine benzer birşey olduğu için sağ gözümle odaklıyorum o nedenle sola taktığım kask aynası bende ile yaramadı. bir de kullanan bir arkadaşım, kullanırken titreşim olduğunu be güzel sabitlemek gerektiğini belirtti. bir başka arkadaşları, kask aynasını kaskına iğne iplikle dikerek sabitlemiş. kask ayna montajı konusunda biraz daha kafa patlatmak gerekiyor. kafası çalışan gençler, bi tasarım yapıp patantleyebilir ve önümüzdeki 10 yılda paraya para demezler, yoru derler dolar derler ama paraya para demezler.

aynalardan topeak ın bar n mirror olanı kullanmaya başladım, pek memnun değilim açıkçası zira, açı ayarı çok kötü, bar end kısmını aşağı ya da yukarı oynatmanız geekiyor ve alıştığını barend açısını ıskalamanız gerekebiliyor. ikincizi ayna cam. zefal bu konuda parlatılmış metal yüzeyi kullanır yıllardır. kırılmaz, hadi kırıldı diyelim dağılmaz ve elinizi kesecek parçalar ortaya saçılmaz. toprak bar n mirror tarzı açı ayarını çözecek yeni patent sahibi de bir çay ısmarlar artık bize (yani tüm foruma),

zefal spin bisiklet aynası nefis. küçük, şık, açı ayarı mükemmel ve gerektiğinde katlanabiliyor ve sele borusu içine monte ediliyor. benim en çok tavsiye edeceğim model bu.

ayna, benim en önem verdiğim aksesuarim. tavsiye ederim.

Tepki
45
İsim
Gökhan Şahin
Bisiklet
Bianchi
Uzun yollarda pek gerekli değil sanırım ama kısa yollarda şehir içinde dar yollarda gerekli olabilir diye düşünüyorum.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Yol bisikletimde şehir içi için Selle Italia Eyelink kullanıyorum;
  • Arkanızdaki 2 şeridi rahatça gösteriyor - hatta tam arkanızı dahi görebiliyorsunuz -
  • Grup sürüşü yaparken kopma veya aksaklık var mı görmenizi sağlıyor. Özellikle grubu çekerken çok faydalı oluyor.
  • Kavşak - Bağlantı noktası gibi yerlerde durmadan geçmeyi sağladığı için dur-kalk zaman kayıpları azalıyor
  • Tek cırtla sökülüp takılıyor
  • 75 gr
IMG_20180619_192117.jpg
IMG_20180816_170057.jpg

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
Katlanabiliyor mu? Fotografta katlanmis sanirim ama emin olamadim

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@furkanbr
Evet özellikle koydum 2. fotoğrafı. Bazen araç arasından geçerken tek hareketle katladığım oluyor :harika:

Yusuf Ziya Aktaş

Katip el-Bayburdî
Tepki
269
İsim
Yusuf Ziya AKTAŞ
Bisiklet
Focus
@BerkEvren Açıkçası yol bisikleti kullansaydım ben de bu aynayı kullanırdım sanırım. Çok beğendim:)
Gözlük aynaları hakkında ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?

oscak41

Rider
Tepki
393
İsim
Osman Çakmak
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Adam gibi ayna olduktan sonra

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Uzun zaman motosiklet ve otomobil kullandım bu esna da aynanın ne kadar gerekli olduğunu bir çok kez yaşayarak öğrenen bir kişi olarak şimdi de yol bisikletim de ayna kullanıyorum.

Ayna kullanmadan kesinlikle yola çıkmıyorum, bir keresinde aynasız bakkala gitmiştim inanın kendimi adeta yolda çaresiz hissettim diyebilirim. Arkadan gelen aracın içindeki şoförler yol yerine telefonlarına dikkat ettiklerini için beni göremeyebilirler, ben onları fark ederek sürüşümü ona göre ayarlayabilirim. Sol tarafıma hızlı bir bakışla yaklaşan araçları aynam sayesinde rahatça görebiliyorum. Seslerini duymadan hareket edip etmediklerini, yavaş mı gidiyorlar, sinyal mi veriyor aynam sayesinde kestirebiliyorum. Ayrıca yolun sağ tarafında her zaman mazgallar bulunuyor, bu mazgallardan ince tekerimizi korumak için sol tarafa doğru hızlıca kaçmamız gerektiğinde aynamız bize yardımcı oluyor.

Çevremizdeki çoğu yol bisikletçilerinin ayna kullanmadığını görüyorum bu arkadaşlar profesyonel bisikletçiler oldukları için mi ayna kullanmıyorlar çok merak ediyorum. Ben profesyonel bir bisikletçi değilim benim için güvende olma, trafik kazalarından korunmak ve can güvenliğim çok önemli bunun için ayna kullanıyorum.

Sizin için en uygun aynayı tercih edin ben gözlüğe takılan ayna ile rahat ettim.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Dikkatliysen gerek yok bence.

Ozicu

Aktif Üye
Tepki
211
İsim
Oğuzhan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikleti için görseldeki ayna gibi gidon ucuna takılan aynaları kullanan mi? Sizce verimli olur mu ? Screenshot_20180902-205023.png

hızlı46

Üye
Tepki
10
İsim
salih
Bisiklet
Bianchi
sizce şu nasıl (link)

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Ayna küçük ise kaska entegre olanları tercih edin arkadaşlar. Küçük aynalar gidona takıldığında verim alamıyorsunuz katiyen. Gidondaki en ufak kıpırdama bile görüşünüzü bozuyor tamamen.
Bu yüzden gidona takacaksanız; yukarıda, Berk Evren'in paylaştığı gibi katlanabilir - geniş aynalar tercih edin.

Gidona küçük ayna koyarsanız görüşü kaybetmemek için rotanızı kaybedersiniz. Ama kaska küçük aynı entegre ederseniz rotadan şaşmadan, kafa açınızı hafif oynatarak görüş sağlayabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: chuseyin ve Ozicu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ozicu

Ben kullanıyorum. 50 liraya aldığım hafny marka bir aynam var. Ancak şöyle bir problem oldu. İlk aldığımda ayna biraz dışbükey olmasına karşın çok dar bir açı sağladığından pek bir işe yaramadı. Ben de geniş açılı yakın çapta başka tip bir ayna vardı, onun camını çıkarıp bunun mekanizmaya taktım. Şu anda memnunum. Gerçi ayar kısmı tam olmadığından sık sık ayarlamak zorunda kalıyorum, ama işe yarıyor şu anda.

Bu aslında önemli bir ihtiyaç bence. Niye piyasada buna bir çözüm yaratan uygun fiyatlı bir ürün yok merak ediyorum.

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
arkaya yarım saniyeden daha kısa bir süre göz atıp, ne var ne yok diye bakmak bence her zaman şart ayna olsa bile. çünkü ayna da her daim ölü nokta olur.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Saburié

Eğer doğrultu değişecekse, gidonu hareket ettireceksem aynaya güvenmem, kafamı çevirip bakarım. Motosikletten kalan bir alışkanlık. Ama düz sürüşte de sürekli arkayı kollamak dikkati dağıtıyor. Ayrıca gece sürüşlerinde de aynanın faydasını görüyorum. O yüzden bence ayna gerekli, yine de sadece aynaya güvenmemek lazım diyorum.

zagnos

Üye
Tepki
66
İsim
Yavuz hasan
Bisiklet
Carraro
Özellikle şehir içi sürüşlerde ayna insana güven veriyor ki güvenlik hissi bisiklete çok önemli

• Beğen
Tepkiler: Atasoy