Bisikletçilerin bira kültürü...

Konu, Genel Bisiklet Konuları kategorisinde Admin tarafından 14 Eylül 2004 tarihinde paylaşıldı.

 1. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.868
  Beğeniler:
  3.046
  "Bisikletçi Birası" hikayesinin kökeni, Almanya ve Avusturya dağlarında dolaşan bisikletçilerin, nemli havalarda, cayır cayır yanan patikalar üzerinde yaptıkları uzun tırmanışların ardından, onları ferahlatacak ve enerji takviyesi sağlayacak bir içeceğe ihtiyaç duymalarına uzanıyor. Bu dağ gezintileri sırasında bisikletçiler, gereksinimlerini karşılayabilecek içeceği bira ile limonlu gazozu karıştırarak elde etmişler.

  "Radler" (Almanca bisikletçi anlamına geliyor) adı verilen bu karışım, rivayete göre 1920'li yılların sıcak bir Haziran gününde icat edilmiş. Bavyeralı pansiyon sahibi Franz Xaver Kugler, dağcılardan ve bisikletçilerden oluşan müşterilerine sunabileceği bira stokunun yetmeyeceğini fark etmiş. Elindeki limonlu gazozları biranın içine katıp, stoklarını dengeleyerek hem konuklarını memnun etmiş, hem de Radler içeceğinin mucidi olmuş.

  Alplerin ve Bavyera'nın geleneksel içeceği "Radler", bugün Almanya ve Avusturya'da çok yaygın. 300'ü aşkın bira fabrikası, bu aperatif içkiyi kendi yöntemlerince üreterek piyasaya sürüyor. "Bisikletçi Birasının" bu kadar popüler hale gelmesinin kerameti, Almanların birayı su niyetine, ferahlamak amacıyla içmelerinde ve "Radler'in" bu ihtiyaca uygun yapıda, yumuşak içimli ve alkol seviyesi düşük bir içecek olmasında saklı.

  Benzer formasyondaki kokteyle İngiltere'de "Shandy", Belçika'da ise "Sneeunwitje" adıyla rastlamak mümkün. Ancak bu ülkelerde, bahsedilen içecekler bisikletçiler ile birlikte anılmıyor.

  Söz Belçika'dan açılmışken, Amerika'nın Colorado eyaletindeki bira üreticisi "New Belgium" firmasından bahsetmek istiyorum. Bisikletçi hedef kitlesine yönelik "Fat Tire Amber Ale" birasını üreten kuruluşun yaratıcı yöneticileri, bira-sever bisikletçiler ve aileleri için her sene, Fransa Bisiklet Turuna alternatif bir yarışma düzenliyorlar. Organizasyonun adı da enteresan; "Tour de Fat", yani "Tombullar Turu". Bisiklet ödüllü ilginç yarışmada mücadeleler dört kategoride yapılıyor.

  Küçüklere yönelik "Tosuncukların Köşesi" kategorisindeki aktiviteler, çocukların yaratıcılıklarını ve bisiklet sürme yetilerini ortaya çıkaracak şekilde tasarlanmış bir arazide gerçekleştiriliyor. Kask giymenin önemi vurgulanan faaliyetlerde çocuklara, kent çevresinde emniyetli bisiklet sürüşü yapmanın temel kuralları öğretiliyor. "Gazete Dağıtıcısı Karşılaşması", insanların okuma zevkini tatmin etmek uğruna yaşamlarını riske atan bisikletli dağıtıcılar anısına yapılıyor.

  "Yarım Fıçı Yarışmasında" bisikletliler, bir ellerinde taşıdıkları bardaktaki birayı dökmeden, varillerden oluşturulmuş yarış pistinin çevresinde sekiz tur atıyorlar. "Fırlat Şunu!" klasmanında katılımcılar, devamlı yükselen yakıt fiyatlarını protesto etmek ve bisikletin alternatif ulaşım aracı olarak gelişmesini desteklemek gayesiyle, benzin depolarını en uzak mesafeye savurma mücadelesine girişiyorlar.

  "Beer-Bike" (Bira-Bisiklet) adlı başka bir yarışma, 1957'den beri Teksas sınırlarındaki Rice Üniversitesi kampüsünde, yakın çevredeki kolejlerin katılımıyla düzenleniyor. İştirak eden takımlar, 10 bisiklet sürücüsü ve 10 bira tek-tekçisinden oluşuyor. Bayrak yarışı tarzındaki karşılaşmada, takımdaki tek-tekçiler belirli miktarda birayı içip bitirmeden, ekiplerindeki bisikletçiler piste girip yarışamıyorlar.

  Oklahoma'da "Team Beer" (Bira Takımı) unvanlı bir bisiklet kulübü var. Takım üyelerinin hedefi, katıldıkları yarışmalarda kazandıkları ödüllerden oluşturdukları fonu, yardım odaklı, kar amacı gütmeyen organizasyonlara ve sosyal kuruluşlara aktarmak. Tabii zaferlerini, bira şişelerini tokuşturarak kutladıklarını tahmin edersiniz...

  Bisiklet-severlerin bira içerikli meraklarının kapsamı yukarıdakilerle kısıtlı değil. Kimileri bisiklet temalı bira şişesi etiketlerini ve kutularını biriktiriyor. Bu fenomenin sınırları Avrupa'nın ötesine taşmış ve dünyanın her köşesindeki koleksiyon düşkünleri, ellerindeki değerli parçaları değiş-tokuş etmek, satmak ve sergilemek gayesiyle dernekler kurmuşlar. Bisikletin tarihsel gelişimini bütün yönleriyle bu etiketlerin üzerindeki figürlerden izlemek olanaklı.

  Turizm sektörünün uyanık girişimcileri, "Bisiklet-Bira" konseptindeki büyük potansiyeli fark etmekte geç kalmamışlar. Amerika'daki bir tur şirketi, 200'den fazla bira üreticisi ile 300'den fazla bira çeşidinin bulunduğu Belçika'daki ve ilk organik biranın üretildiği Hollanda'daki bira kültürünü keşfetmek isteyen tiryakiler için bisiklet gezileri düzenliyor. 7 vitesli bisikletler üzerinde 8 gün süren bira seferi, Amsterdam'dan başlayarak Bruges kentinde sona eriyor. Ben, bisiklet sürüşü sırasında bira gibi alkol içeren içeceklerin tüketilmesine kesinlikle karşıyım. Bisikletçinin matarasında taşıdığı suyun, vazgeçilmez olduğunu düşünüyorum. Su, başlı başına bir yazı konusu yapılabilecek derinlikte. Yine de suyun önemine kısaca değinmek istiyorum.

  Özellikle uzun sürüşler sırasında karşılaşılabilecek dehidrasyon (susuz kalma) sıkıntısı, yeterli miktarda sıvı alınmamasından kaynaklanır. Sıcak, kuru veya nemli havalar ve yakıcı güneş vücutta ani sıvı kaybına neden olur. Dehidrasyonun semptomları; susamak, baş dönmesi ve halsizliktir. Ancak susuzluk bazen hissedilmeyebilir. Düşünsenize; saatlerce pedal çevirmişsiniz, evinizden kilometrelerce uzaktasınız ve aniden başınız dönmeye başlıyor, bisikletin dengesini zor bela sağlayabiliyorsunuz...

  Böyle ürkütücü bir tablo ile karşılaşmamak için sürüş boyunca bolca sıvı almak-özellikle su tüketmek-şarttır. Bisiklete binerken su içmek için boğazınızın kurumasını, içinizin yanmasını veya idrara çıkmayı beklemeyin. Bu işi alışkanlık haline getirerek belirli aralıklarla mataranızdan su yudumlayın ve bir şeyler içmek için mola verin. Uzun ve zevkli bir bisiklet gezintisinin ardından içilen keyif birasına diyebileceğim pek bir şey yok. Ancak pedal çevirirken bira içmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Kilometreleri rahatça kat etmek, ortalama hızınızı yükseltmek ve neşeli bisiklet gezileri geçirmek için "Çifteteker Guru'larının" altın öğütlerine kulak verin; "Acıkmadan atıştır, susamadan boğazını ıslat, üşümeden örtün ve uyuklamadan önce dinlen".

  Şimdilik hoşçakalın...

  Kaynakça:
  "Ways of Being Tired", Ken Kifer
  "Beer Cruise Belgium & Holland", 4windstours
  "Team Beer Web Site"
  "The Radler (The Bicyclist), The Radler (The Beer)", Pa Rayner
  "Bicycle Beer Labels Web Site"
  "Beer-Bike History", Rice University
  "New Trend For Beer Mixed Drinks In Germany", APV Limited
  "Tour De Fat", realbeer.com News
  Beer Bike 1998, Jeff Fitlow
  "Tour De Fat Realm", New Belgium Brewing Company, Inc.
   
 2. dawson_46 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Ekim 2006
  Mesajlar:
  787
  Beğeniler:
  358
  Şehir:
  Kahramanmaraş
  Çok ilgi çekici
   
 3. CyclistAntalya

  CyclistAntalya Daimi Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2015
  Mesajlar:
  396
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Erkan
  Bisiklet:
  b'Twin
  Güzel konuymuş. Bira araması yaparken buna rastladım. Teşekkür ederiz. :) Bilgi eskimez forumun sayfalarındaki tarih eskir sadece :)

  Not: az önce "Evde bira yapan var mı?" diye başlığı olan konuya mesaj yazdım. ana sayafda tık yok. konu ana sayfaya taşınmadı. demek ki o konu bir şekilde sansürlenmiş olabilir. bilemedim. bu konuya mesaj yazınca ana sayfada şak diye çıktı.
   
  Mustafa Zeybek bunu beğendi.
 4. zaferalm

  zaferalm Yeni Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  28 Nisan 2007
  Mesajlar:
  39
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  Istanbul
  Bisiklet:
  Mosso
  2007 konusu iyiymiş...
   
  Hüseyin Odabaş ve CyclistAntalya bunu beğendi.
 5. Ömer Ş.

  Ömer Ş. Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  736
  Beğeniler:
  1.801
  Şehir:
  安卡拉
  Konu dışı kategorisinde yer alıyor.
   
  CyclistAntalya bunu beğendi.
 6. Aytac.alt Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2017
  Mesajlar:
  43
  Beğeniler:
  72
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  Aytac
  Bisiklet:
  Kron
  Vay be denemek lazım aslında bu bira bildiğimiz bira dimi yani alman birası ile bizde ki tekel birası arasında içerik açısından fark varmı bilmiyorum ama deneyeceğim :D
   
  CyclistAntalya bunu beğendi.
 7. Bisikleteam Youtube

  Bisikleteam Youtube Bisikleteam Kanal Yöneticisi

  Yaş:
  18
  Kayıt:
  9 Nisan 2017
  Mesajlar:
  190
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Hakan
  Bisiklet:
  Kron
  Haram
   
 8. Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.193
  Beğeniler:
  20.736
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Sir Wiggins'te bira gobegi var diyordum bana inanmiyorlardi :snzdglsn:

  images (17).jpg
   
  kobalamin, Kazuya, Murat B. ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 9. Şerif Feridun Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  28 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  191
  Beğeniler:
  233
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Şerif Feridun
  Bisiklet:
  Carraro
  Kişiye göre değişir
   
 10. CyclistAntalya

  CyclistAntalya Daimi Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2015
  Mesajlar:
  396
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Erkan
  Bisiklet:
  b'Twin
  @Ömer Ş. konu dışı olunca ana sayfda çıkmadığını bilmiyordum da. admin lerden biri o konuyu doğru konu başlğına taşısa keşke :) önceden ana sayfada görünüyordu oraya yazdığımızda ama ...

  @chgtrk ben başlayacağım. hatta evinde bira üretimi için kullanılan malzemelerden fazla olan varsa yada artık üretmiyorum ama elimde kaldı kova falan diyen varsa alabilirim. ikinci el piyasasına can verelim, >>Tüm forumdaşlar >>elinizdeki bira üretim malzemelerine talibim.<< ( bu mesajı "Evde bira yapan var mı" başlğına da yazmıştım oysa :)

  @Serkan Mıstınoğlu bira göbek yapar diyerek gençleri korkutmayalım. biradan uzaklaştırmayalım. :)
   
 11. Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.193
  Beğeniler:
  20.736
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  images (18).jpg
   
 12. CyclistAntalya

  CyclistAntalya Daimi Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2015
  Mesajlar:
  396
  Beğeniler:
  551
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Erkan
  Bisiklet:
  b'Twin
  @zaferalm hatta 2004 konusu :) "eskiden ne kadar ilerdeymişiz şimdi antalyada evinin dışında alkol almak yasaklandı nereden nereye" dedirten cinsten bir konu :)
   
  trabzonlu ozan ve Haluk Eke bunu beğendi.
 13. orcun oguzhan

  orcun oguzhan Daimi Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  313
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  Pendik/İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Dünyada akla değer veren yok madem,
  Aklı az olanın parası çok madem,
  Getir şu şarabı, alsın aklımızı:
  Belki böyle beğenir bizi el alem.
   
  sedatergun ve venom09 bunu beğendi.
 14. dodurgalı_06

  dodurgalı_06 Beyaz bisikletli prens

  Kayıt:
  6 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  628
  Beğeniler:
  975
  Şehir:
  ANGARA
  Adı:
  Mustafa Erdoğan
  Bisiklet:
  Kron
  Bu cümleyi çok kötü buldum, gözüme çarptı. Sağlığa zararlı olduğu yadsınamayacak, genel çoğunluğun inanancına göre haram olan, topluma da zararı olan, hatta kendi üstünde bile ''alkol dostunuz değildir'' yazan bir madde için nasıl ''Bira göbek yapar diyerek gençleri korkutmayalım. biradan uzaklaştırmayalım'' cümlesi kurulur (ki gerçekten göbek yapıyor), bana ilginç geldi.
   
  eness, Faruk Yamak, atasoy ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 15. bsklt07

  bsklt07 Forum Demirbaşı

  Yaş:
  30
  Kayıt:
  11 Aralık 2015
  Mesajlar:
  401
  Beğeniler:
  378
  Şehir:
  antalya
  Adı:
  tuğrul
  Bisiklet:
  Salcano
  Musluman kisilere haram
   
 16. venom09

  venom09 Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  24 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  311
  Beğeniler:
  1.012
  Şehir:
  denizli
  Adı:
  mustafa
  Bisiklet:
  Diğer
  ben kullanmıyorum ama yapan arkadaşım var.. :)
   
  CyclistAntalya bunu beğendi.
 17. Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.193
  Beğeniler:
  20.736
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Konu yavas yavas kivama gelmeye basladi :snzdglsn:
   
  kobalamin, Berke, MUSA Ç. ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 18. oys14 Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  28 Mayıs 2017
  Mesajlar:
  54
  Beğeniler:
  56
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Benim bildiğim zaten set olarak satılıyor onlar parça parça satılmıyor. Ayrıca düzenli içiciyseniz seti direkt almak çokta koymayacaktır :)
   
  CyclistAntalya bunu beğendi.
 19. Ömer Ş.

  Ömer Ş. Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  736
  Beğeniler:
  1.801
  Şehir:
  安卡拉
  Sizin de beğenmiş olduğunuz "Haram" mesajı sayesinde
   
 20. Kamış Tornavida

  Kamış Tornavida Daimi Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2015
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  440
  Şehir:
  .
  Adı:
  Ali
  Bisiklet:
  Diğer
  Kışkırtmalar on numara.
   
  Furkan Alp ve atasoy bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-1-31_11-13-15.png
Her bisikletçinin güçlü ve zayıf yanları var. Kesin olan şu ki, her yönden güçlü bir bisikletçi olamazsınız. Popüler bir örneği vereyim: Hem iyi bir sprinter hem de iyi bir TT yarışçısı...
DSC1865-630x420.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
upload_2017-3-26_11-42-18.png
Her şey demek olmasa da, düzenli aralıklarla FTP tespiti yapıp, çalışma programını buna uyarlamak sistematik çalışmanın anahtarıdır, diyebilirim. Kaç çeşit FTP tespiti yapılabilir? 2004 yılında...