Bisikletçiler dizlerinize dikkat!

Scudo

Ali Hekimoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
247
Bisiklet
b'Twin
Konuya, doğruluğundan emin olduğum bir bilgi eklemek istiyorum: Daha kısa aynakol kullanmak (ör:170 mm , 172.5 mm) diz sakatlıkları açısından faydalı.

Uzun kranklı mtb kullananlar, daha kısasına sahip, daha akıcı, yol tarzı bir bisiklete geçiş yapsınlar,sakatlığın daha az nüksettiğini göreceklerdir .

Bilginin kaynağı Sheldon Brown .

Tepki
30
bilgilendirme için teşekkürler bana hitap eden bir yazı olmuş hemen hemen ama şu affetme konusuna katılamayacağım yada şöyle diyeyim gerçekten karşımızdaki insan affadedilmeyi hak ediyor mu üç kuruşluk insanlara beş kuruşluk paha biçmeye değer mi?

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@nilufer eris

Merhaba mesajınız için teşekkürler, elbette fikrinize saygı duyuyorum, buradaki kastdedilen "affetme" bize yapılan şeyin kabullenme anlamında değildir, veyahut yapılan şeyin doğru olduğu anlamına da gelmez, aynı zamanda birisinin bizi incitmesine izin vereceğimiz anlamına da gelmemektedir, sadece geçmişte olan bir olayla zihnimizi meşgul etmemiz bugünümüzü şu anımızı mahvetmemize neden olabilmektedir.
Buradaki affetmek, geçmişi unutarak zihnimizi ve ruhumuzu özgürleştirmektir ve sadece kendi iyiliğimiz içindir, çoğu zaman kendimiz sinirimizden kendimize zarar veriyoruz ve aslında genellikle o çok kızdığımız insanların bundan haberi bile olmuyor, o kadar sinirleniyoruz intikam almak vurmak istiyoruzki bu boşaltılamayan negatif enerji bize kaza bela olarak dönüyor, affetmek başkalarının yaptığı kötülüğü onaylamak için değil, sadece kendimizin iyiliği, huzuru, sağlığı için ve herkes seçiminde özgür elbette ...

cruiser76

Aktif Üye
Tepki
103
Biraz off-topic ama, affetmek saygın insanların işi, intikamsa ucuz ve basit insanların işi. Hele hele suçsuz birinden kendi suçunu görmeyerek sırf kendi egosunu tatmin için intikam almaksa en ucuz insanların işi.

selamlar

İbrahimBAKAN

Forum Bağımlısı
Tepki
319
Bisiklet
Scott
Hakan Bey , çok yararlı bir yazı olmuş. Herkesin işine yarayacak bir yazı. Ellerinize sağlık.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

orkun tulu

Forum Demirbaşı
Tepki
228
Ben de di ağrılarından muzdariptim. Yüksek kadans yazınızı okuyup uygulamama rağmen bir türlü baş edemiyordum. En sonunda aklıma sele ayarlarının uygunsuz olabileceği geldi. Sitede sele ayarlarıyla ilgili yazanları okuyarak sele yüksekliğini ayarladığım halde (sanırım düzgün ayarlıyamamışım) sele yükekliğini 1,5 cm kadar indirdim ve sonuç mucize. Diz ağrılarım bıçakla kesilmiş gibi geçti. Bu konudan muzdarip olan arkadaşların dikkatine.

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
ben ısınmaya hiç önem vermiyordum.şimdi biraz daha dikkat etsek iyi olur.

Tepki
30
Güzel yazınız için ben teşekkür ederim sizi anlıyorum boşuna dememişler ''kızgın sirke kübüne zarar diye'' işte tam bu noktada devreye spor giriyor sevdamız bisikletimiz giriyor yüzümüze çarpan rüzgar aklımızdaki ve yüreğimizdekileri alıp götürüyor bir düş gibi ancak ayaklarımız yere basar basmaz yine kaldığımız yerden devam ediyoruz... Kimse geçmişiyle yaşayamaz istesede zaman denilen kavram buna izin vermez biz istemesekte etrafımızda dönen bir yasam var ve girdap gibi bizi içine çekiyor iyide ediyor bence ama hafızamızda yaşanan şimşekler zaman zaman geçmişi yüzümüze çarpıyor neyse önemli olan affedilmeyecek kadar önemli hatalar yapmayalım deyil mi amma affedilmek dileğiyle....:in:

Agamemnon

Daimi Üye
Tepki
154
Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. Yaptığımız turlarda arkadaşlara ısınmanın ne kadar önemli olduğunu anlatıyordum. Şimdi bu yazınızı da paylaşacağım onlarla. Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman
Tepki
17
Bisiklet
Salcano
gerçekten yazılarınız hepsi hazine değerinde....arayıp ta bulamayız,siz hazır önümüze getiriyorsunuz,çok teşekkür...ben henüz aceminin acemisi bir bisikletçiyim...şimdiden kendime bisikletçi dememi mazur görün...gelecek bisikletli günlerime psikolojık hazırlık yapıyorum...siz burda bisiklet sürüşlerinden oluşan sakatlıklar,dertler,sorunlar anlatırken ben şaşırıyorum...çünki kendim ciddi anlamda bisiklet sürmeye başladığımda-ki bunu henüz yapabilmiş diilim,biraz zaman ve destekleyici arkadaşları bekliyorum- sanki herşeyi usulüne uygun yapıcam ve herhangi bir sorunla karşılaşmıycakmışım gibi geliyor...mesela 3-4 gün sürmediysem o vaziyette tura çıkmıycam yada kendimi yoracak hareket ve sürüşlerden kaçınıcam,bilemiyorum şimdiki düşüncem bu,umarım gerçek sürüşe başladığımda da uygulıycam dediklerimde bir problem çıkmaz...şu an bisiklete farklı bir açıdan bakan bir arkadaşınızım,ben bisikleti kendime terapi yöntemi olarak görüyorum,özgürlüğümü elime almış gibi hissediyorum bisiklet üzerine her binişimde,bisikletime müteşiekkirim,ona sonsuz teşekkür borçluyum,beni hayata bağlıycak demir yığını,kuantum dedikleri sanırım gerçek,çok bişey bilmiyorum ama kuantumcular cansız nesnelere de canlı gibi bir yaklaşımla bakıyorlar,yanılmıyorsam ...cansız nesnelere de canlılar gibi prim veriyorlar...tıpkı ben ve sizler gibi bisikletine delicesine bağlı olanlar....ve düşünün benim bisikletim şu an boş bir odada beni bekliyor..umarım en nkısa sürede ilerleme kaydedip,bisikletimle tek beden oluruz..:)yaa şimdi biraz yanlış anlaşılacak belki ama öyle yaani,naapalım....sonuçta onu sürdükçe sürücüsü olan ben üzerimdeki tüm negatifi,olumsuzluğu,kafa karışıklığını attığım her pedalın arkasında bırakıcam..sevgili hakan sana da bayaa şaşırdım,insan sevgilisini bisikletine bindiği dakikalara taşır mı?...kaldı ki biz kadınlar salak ve problem varlıklarızdır,abuk subuk şeyler yüzünden karşımızdakini özellikle de koca yada sevgililerimizi delirtmeyi çok iyi beceririz,bu tür aptallıklara prim vermeyelim,kafaya takmıyalım,hele pedalımıza hiç takmıyalım...(burda kendimi tenzih edebilir miyim müsaadenizle,benim o aptallık devirlerim geride kaldı çünki,hiçbir ademoğlunu muhtemelen dünyanın en salak durum yada mevzularından dolayı rahatsız etme güdüklüğünü ben de yaşadım,ama kısa sürdüğ allahtan şimdi normal bir insanoğlu gibi yaşamayı beceriyorum allaha şükür....gerçi böyle olduğundan beri sevgilim falan da olmadı böyle de olunca yaa acaba doğrusu omuydu ki,ben mi yanlış yola saptım demiyor da diilim hani :):) velaakin arkadaşlar bisiklet=sağlıklı yaşam diyorum...çok geçmeden şu işin içine daldığımda çok daha güzel mevzularda konuşuruz umarım....mesela yokuşta bidünya zorluk beni bekliyor kanaatimce...yazılar için,burda bizleri bilgilendiren herkes için tekrar sonsuz teşekkürler..

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Bayağı derin mevzuulara girmişsiniz ,gülden hanım kardeşim :). Hemcinsleriniz bayağı kızacak size.

Bence kadınlar problemli ve salak yaratıklar değildir, ayrıca

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Gülden hanım doğru bir konuyu vurgulamış, ne yazıkki benim de bugün ilişkilerde gözlemlediğim bu, fındık kabuğunu doldurmayan şeylerden insanların canından bezdirebiliyorlar, tabii her iki tarafta sütten çıkmış akkaşık değil ;) ...

@gülden öztürk

Sevgili Gülden hanım, sizlerinde destekleyici mesajları benim için hazine değerinde, diğer samimiyetle yazdıklarınız (ilişkiler vb) için çok teşekkür ederim, bence doğru yoldasınız, farkındalığımızı kazanmamız ve doğruya ve iyiye ulaşma konusunda hepimizin yolları açık olsun ve bu yolda bu şekilde birbirimizi desteklemeyi ve cesaretlendirmeyi ihmal etmiyelim, hoşgeldiniz...