Bisiklet Zincirim Düz Yolda Kırıldı!

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Ohooo o kadar tozda kırılacaksa arazi ve yağışlı her sürüşten sonra zincir değiştirmem gerekirdi benim. Hele hele kıştan çıkınca (karayolları ve belediyenin döktüğü tuzdan dolayı: kışın temizliği seyrek yaparım). Zincir gayet bakımsız görünüyor ancak toplam 500 km boyunca bile bu şekilde sürülmüş olsa zincirin yine de kırılmaması lazım. Hem de orta yerinden.

Neyse, zincirden bir bakla alındığına göre kısalmış demektir. Zinciri hem aynakolda hem de arka dişlide en küçük dişlere getirip (çapraz konumda) biraz uzaktan bakarsanız arka vitesin alt bacağının yere paralel şekilde durması lazım. Zincirin kısa mı uzun mu olduğunu anlamanın bir yoludur bu. Bu arada kırılan kısımda pimle mi birleştirdi baklaları yoksa missing link dedikleri parçadan taktı mı? Şuradaki ürünler gibi:
(link)

Scudo

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
@Murat T.

Azaad et bu bisikletide özgürlüğüne kavuşşun yeter bu çektiği işkence insan taşa yapmaz bu eziyet satın alıp özgürlüğüne kavuşturmak istedim şimdi o kadar acıdım haline. bu şekilde Göbekler değilde ayna kol dişlileri zincir ve ruble nin zarar göreceği kesin. en azından sürüş esnasında sürtünmeden pedala uygulanan gücün bir kısmı boşa gider. ben 3,4 haftada bir zincir dişli ve vites aksamlarını benzin ve küçük bir fırça ile temizleyip tazyikli su tutuyorum bütün eski yağ akıp gidiyor ardından bisikleti araba fırçası ile güzelce köpükyeyip yıkıyorum biraz kurduktan sonra tekrar yağlıyorum dişli zinciri ve vitesin makara ve oynayan kısımlarını. temizlikten önceki haline göre düz yolda bile akıcılık çok farkediyor. belkide ben fazla abartıyorum bakım işini.

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
@Serden Us

Haklısınız bende aynı çıkışmayı yaptım. ''Ohoo dağ bisikleti aldık tozdan mı esirgeyecez'' diye. ''Ben dağa çıkma demiyorum, çık fakat temizliğini de yap diyorum'' diyince birşey diyemedim. Bilmiyorum sizin kullandığınız zincir belki daha kaliteli olduğu için dayanmış olabilir ancak bisiklet bakımsız olunca elim kolum bağlı oluyor. Missing link kullanmadı. Kırılan baklayı çıkardı ve stantart pim ile birleştirdi. Hatta biraz kasıp zorlama ile soktu birleştirirken. İlk olarak pense ile oturttu ardından anahtar ile sabitledi diyeyim. Sorun çıkıyorsa iyi bir zincir alayım hiç uğraşmayın dediysem de ''Gerek olursa zaten ben değiştiririm'' diyince ikna oldum. Ancak zincirin birleşme yerinden zayıfladığı kesin bence. Fakat yine kırılırsa değiştirirler diye düşünüyorum(tabi burada bisiklette temiz olacak)

Ayrıca herşeye ek olarak, lütfen daha fazla vurmayın :) Bisikleti en kısa sürede temizleyip öyle de fotoğraf koyacam, göbekler hakkında çekincem vardı yoksa ben bisikletime bakımsız binebilecek biri değilim.

• Beğen
Tepkiler: S26

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Değiştirirler değiştirmesine de kırıldığı anda bir sakatlığa yol açmaz inşallah. Malum, özellikle seleden kalkıp da pedala yüklenirken kopunca hoş olmuyor sürücü açısından.

Missing link kullanmasını şu açıdan sormuştum: eğer kullansaydı bakla hiç eksilmemiş gibi olacaktı. Bir de nedense baklaya sonradan elle takılan pim yerine missing link daha güvenilirmiş gibi geliyor bana.

Reha Oğuz Altuğ

Aktif Üye
Tepki
87
Bisiklet
Trek
Çamur değilde sadece havadaki tozdan bu şekilde bisiklet pisleniyorsa, bence oralarda bisiklet sürmek sağlıklı olmayabilir.
Aynı havayı soluduğunuzu düşünürsek (tempolu sürerken ağıdan da soluyoruz), tozlar doğrudan ciğerlere girebilir.
Toz konusunda çok fazla iş hastalığı var örn. seramik, kot taşlama işleri

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Gecmis olsun... Bu zincir yagsiz kalmis gibide duruyor. Ayrica bu kadar toz ve pislik zincirinizin yanisira dislilerinizinde hizla asinmasina neden olup omrunu kisaltacaktir. Vites teline yapisacak, kablosunun arasina yerlesecek, saglikli vites gecislerini engellemeye baslayacaktır.
Sudan sabundan bu kadar korkmayin. Bisikletinizi silerek temizlesenizde, bu derece toz / camur ortamda kullaniyorsaniz, tazyikli suyu gobeklere dik acida tutmadan kullanirsaniz ve deterjan /yag sokucu kullandiysaniz yikama sonrasi yaglarsaniz sorun yasamazsiniz.
Fotograftaki hali ile kullanmak daha zararli...

• Beğen
Tepkiler: Yalnız Pedal

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
rulmana su girmesin diyorsun da kum ve kumdaki tuz ne olacak daha beter eder bisikleti aşınır paslanır. kum birde rulmana girerse gerisini siz düşünün. üstelik rulman kısımlarını yapanlar onlara conta koymuştur kolay kolay su girmez içine rulmanlı sistemin bakımı daha kolaydır dağılma riski yok . benim conta olduğu halde normal bilyalı göbeği su girmiş söktüm içindeki yağ kahverengiye dönmüş balçık gibi olmuş temizledim yağladım tekrar dizdim korkmayın bisikletten bu kadar azar azar tamirinizi kendiniz yapın.

Tepki
3
Bisiklet
Mosso
benzer olay benim başıma geldi bu gece 10km lik yoldan geldim evden 5 m mesafedeyim arkadaşla selamlastik tam eve giricem çat zincir elimde kaldı şimdi mantıklı olan yeni zincirmi almak yoksa kopan pimden takıp tekrar devam mı etmek bisiklet daha 100 km yaptı

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Bisikleti temizledim. İki günde tamamlayabildim, biraz acemiliğimden de kaynaklı bu tabii ki. Ancak bisiklet gerçekten çok kirliymiş.
Zincir temizleme aparatı, WD-40, fırça, bez ve sabunlu su kullandım. Zincir temizleme aparatı çok kullanışlı ancak içine döktüğüm wd-40 ı iki kere yenilemek zorunda kaldım. O kadar kirliydi ki vites sistemi anlatamam. Fakat WD-40 ile temizlediğim için kadroda da yer ye yağ kalıntıları var umarım çok toz toplamaz. Ayrıca bisikletin bazı vidalarında ve özellikle jantlarda paslanma gördüm çok şaşırdım bu normal mi merak ediyorum açıkçası.

Temizlikten sonraki fotoğrafları:

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Bunlarda bahsettiğim paslanmalar. Jantın cizilen yerlerinde bile paslanmalar başlamış. Çok şaşırtıcı. Büyük ihtimalde sahilin kumundan kaynaklı. İyi ki zincir kırılmış diyorum yoksa bisikleti komple elime alacakmışım.
(link)

(link)

(link)

Yalnız kötü birşey de oldu, balatalara wd-40 bulaştırmışım ne yazık ki. Frenler tutmuyor ve durmaya yakın sesiyle yeri göğü inletiyor. Neyse bir çaresine bakacaz artık.

Bugün amortisör bakımı ve vites ayarı için(vites kazık gibi sertleşti) tamirciye gittim ancak asıl ilgilenen adam yoktu. Neyse zincirlere üstün körü yağ sıktı oradaki başka adam. Arka rotorda da hafif bir yamulma var. Fakat artık şuna kadar verdim, şu ilk bakımdan sonra bir daha çok zorunda kalmadıkça tamirciye gitmem artık. Herkes gibi onlar da işlerini üstünkörü yapıp geçiyorlar. Garanti maranti de hikaye, yürür aksamlarda garanti yok. Kadro kırılırsa da direk kron ile iletişime geçerim. Ancak akord gibi benim zor halledebileceğim işler olursa gidebilirim ancak. Zaten bir sürü bakım-montaj videosu var her yerde. Elimden geldiğince halledeceğim. Herkese teşekkür ederim yardımları için.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Murat ben 3 yıla yakındır bisikletimin zincirini kadrosunu Wd-40 ile temizlerim...Sana tavsiyem Wd-40'ı arka rubleye sık ve pedalı ters çevir(Bisikletin Ayaklığı Arkadaysa Rahat yaparsın)Pedalı 4 5 tur çevir zincire ve ruble dişlilerine sağdan soldan sıkmaya devam et..Aynı Şekilde Aynakol Dişlilerine Ön Aktarıcı ve Arka Mekanizma Yaylarına'da sık ve Arka Mekanizma Makaralarını Unutma...Bir Kaç dakika bekle..Koca Wd-40'ı bir yıkamaya bitirme ki bende 440 ml. var 3 4 ay yetiyor...Petrol istasyonunda tazyikli su ile yıkamanı tavsiye ederim ki normal suyla yağı bile çıkartamazsın zincire yandan sıkma suyu yamultursun arka rubleye üstten tazyikli suyu ver varsa biri yardım etsin pedalı geri çevirsin zincir araları ruble dişlileri ve arka mekanizmanın makaraları tertemiz olur...