Bisiklet yolu yerine bisiklete saygı istiyoruz.

Nerede bisiklet kullanmak istersin?

• Bisiklet yolu

• Yolun gittiği her yer.

Sonuçlar ancak oy kullandıktan sonra görülebilir.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@serdar k suç sizde kaldırımda bisiklet olmaz tüm resmi olmayan ama kazalardan korunma yöntemleri kılavuzlarında baş kuraldır Kaldırımda kullanmayın çünkü hiç bir sürücü bisiklet kadar hızlı bir şeyi kaldırımdan beklemez. Bu yüzden inin asfalta siz kaçak döğüşürseniz ne sürücü nede polis görür bisikletliyi.
@Kudret Kurtcebe
Güzel bir video ve arkadaşları kuralsızlıkla suçlanmış ama yinede bir eksik var kimse durup birbirine bağırmıyor kimse sürülmüyor ve yine Üstünlük bisiklette araba dikkat ediyor kuralsız iş yaptı diye üzerine sürmüyor. Bisikletle ulaşım yapan birinin illa bisiklet yolunun Gittiği yere gidecek diye bir kural kâide yok dolayısıyla zaten bisiklet yolunu devletler sorumluluk almamak için yapar. Üstte de Söylendiği gibi bisiklete saygı olduğunda kırsal alanda bisikletli ve araba başbaşa kalsa bile arabanın saygısı değişmeyecek.

• Beğen
Tepkiler: serdar k
Scudo

Klasikci

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Yavuz.O.YILMAZ.
Bisiklet
Diğer
Saygı istiyorsak önce bu forumda saygı duymakla başlasak birbirimize diyeceğim ama gene havada kalacak.

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
@Zekeriya Çab

Zekeriya Bey,
Ben çoğu zaman bisiklet yolunda gitmeyi tercih etmiyorum. Heleki bisiklet yolu Aşağıda göreceğiniz gibi güzergahta olur sa. Ben o kazayı yaptığım zaman kaldırımdan gitmek durumunda kaldım Trafik akışı ters olduğu için. Her neyse. Söylediğiniz yanlış olmayabilir buna itiraz etmiyorum ama Antalya da kurallar sizin bahsettiğiniz gibi değil demekki. Kaldırımda bisiklet olmaz deyince, üşenmedim dışarıda işim vardı giderken iki foto çektim. takdirinize bırakıyorum:

IMG_3288.JPG IMG_3286.JPG

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Abi istanbulda 25 tane mi ne bisikletli polis var demişlerdi.Noldu onları hiç göremiyoruz lastikleri filan mı patladı ? Tamam normal polis bizi anlamıyor belki onlar anlayabilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mehmet ulaş

dostum mehmet ben 4 tanesine fenerbahçe orduevinin orada rasladım, güzelde sayı az galba,

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Ben hergün veya 2 günde bir çıkıyorum.Üsküdardan kartala kadar gidip geliyorum.Şu ana kadar hiç görmedim.Onlar bizi anlıyorlarmı peki ? Abi şurda mangal yapıyorlar orası bisiklet yolu deyince ceza filan mı kesiyorlar ? @Kudret Kurtcebe

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mehmet ulaş

valla mehmet dostum ben bi deneyeceğim senin dediğini yani onlara sorular yönelteceğim ,ama şikayetçi olur isen ve polisede gösterir isen, bence polis memuru olaya müdale edebilir ,

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bence bisikletliye saygı var.
genç araç sürücüleri bana selam vermek için gidonumdan toz alırcasına yakındn geçip "selamun aleyküm bisikletli kardeş kolay gelsin pedalına kuvvet Allah kaza bela vermesin inşallah hadi görüşürüz" demek istiyorlar. ama bizim içimiz fesat hep yanlış anlıyoruz. profesyonel türk sürücülerimizden Allah razı olsun. onlarda gidonumuzdan ikiz aynası ile toz almasa ne yapardık. :krsn:

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@chnkrmz bisiklete makas atıyorlar bunlar hep bonzai :D

@Kudret Kurtcebe abi öyle olursa on numara olur özelliklede caddebostanda çook var mangalcı.En azından bir iki aileyi kobay olarak kullanırsak ibreti alem olur :D

pulka

Üye
Tepki
79
Bisiklet
Cube
hem bisiklet yolu hem de saygı istiyoruz daha doğru olurdu.

bisiklet yolu olmazsa olmazdır;bisikleti sadece yetişkinler sürmüyor,sahillerde,parklarda çocukların büyük bölümü bisikletli.vazgeçilmez önceliğimiz onların can güvenliği.
keşke tüm yurdumuzda kapıdan bisikletiyle çıkan bisiklet yoluyla türkiye yi baştan sona bir tur atıp bisikletiyle tekrar evine girebilse.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mehmet ulaş

üç yıl önce idi ,
dernek formalarını giydik (bisikletliler derneği )ve 10 kişi idik ,bisiklet yolu üzerinde mangal yapanları uyardık ,ama kibar bi şekilde sert değil,aynen uydu vatandaş ,bisiklet yoluna koymuşlar idi mangalı,esasında dostum mehmet yalnış olan uygulama tabi,büyük şehir belediyesi yasağı koyacak oraya ,ve büyük şehir belediyesi mangal yerleri yapacak ,istanbulda yermi yok var tabi,sahillere bence yasak konmalı ,dünde beykozdan dönerken, zannedersin yangın çıkmış ,dumanaltı olduk yahu,,:komik:

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
hiç bir şey mazeret değildir ama bir iki bir şey yazmak isterim.

istanbul için konuşuyorum. şehir olarak pek bisiklete uygun bir şehir değil. çok fazla dik yokuş var. yokuşlar bir şekilde aşılırda bizim insanımız bisiklet ile uğraşmaz. istanbul bisiklete uygun olmayınca bizim gibi bisiklet sevenler çıkıntı gibi kalıyoruz. almanya örneği verilir ama konya da burada bir örnek sayılabilir. konya da da ciddi anlamda bisiklet ve motor kullanılıyor. mesela istanbulda bisiklete binince çocuk muamelesi görüyorsun ama bu konyada böyle değil.

genel olarak bizim ülkemizde bisiklet oyuncak gibi görünür. halbuki araba nasıl bir vasıta ise bisiklet de vasıtadır. konuyu açan arkadaş iyi bir tespit yapmış bence. daha çok olunursa insanlar daha çok dikkat eder. cahillikde diz boyu tabi şöförler arasında. bisiklet yada motora çarpınca insanı öldürme şansınız çok yüksek. dolayısıyla esasında bisiklet ve motorlara çok dikkat etmeleri gerek ama onlar bisikletliden toz alıyorlar.

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@Kudret Kurtcebe ben normal yolda gidiyorum yoksa bi dur bi hızlan olmuyo.Giderken nasıl kokuyo et.Binlerce kişi sanki kıtlıktan çıkmış gibi.Sadece bizim millete özel galiba bu olay :D

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
@mehmet ulaş
Ufak bir düzeltme. Onlar bisikletli polis. Bisiklet polisi değil. Dolayısı ile onların normal asayiş polisinden tek farkları olay yerine intikali bisikletle yapmaları. Kısacası onların görev tanımlarında bisikletle ilgili bir şey yok. Sadece bisiklet kullanan polisler.

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Bugün 25 km yol teperek işe geldim, şehrin tam ortasından geçtim. 1 tane bile bisikletli görmedim benden başka. Şimdi hangi belediye 1 kişi işe gidecek diye yol yapacak? veya haftasonu toplanıp gezecek millet diye yol yapacak? Yapsa bile resimdekiler gibi olacak ve kullanılamayacak.

Hollanda'daki gibi yollar isteniyorsa o kadar çok bisikletli olması gerekiyor ki yol yapılsın, bisiklete talep yok yol da yok.

Sadece bisikletliye değil, herkesin birbirine saygısı olan bir ülke istiyoruz.

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@Antecurs tamam o zaman onlara dedik mi şu yolda mangal var şu yola çöp koymuşlar diye çözüverirler.Ama bu polisler sürekli bi sürüyor yoksa 1 saat sürüp biyerlere oturup kafa mı dinliyor.

@emrahozkan ülkede bol bol yer var yol yapmak için istanbul gibi kıyamet olan bir yerde bile.Ama belediyelerimiz sağolsun mükemmel inşaatlaeı ve dizaynları ile şehir hapishaneye dönüşüyor.Çoğu kişi korkuyo şehir içinde haklılar bisiklet yolu lazım ama sürücek kişi yok.Ee abi o zaman çevrene anlatıcaksın bisikletin inceliklerini faydalarını yoksa başka türlü zor yani.Belki 100 insandan 1 i filan bisiklet kullanıyordur.

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
@mehmet ulaş Bakacaklarını sanmıyorum. Trafik veya zabıtaya yönlendireceklerdir sizi. Ha o mangalcı ile kavgaya tutuşursanız o zaman bakarlar.

Tepki
69
teşekkürler, çok güzel ve anlamlı bir başlık.
devletin yapması gereken tek şey her yere bisiklet tabelaları koymak. bisikletliye saygı, dikkat vs. yazmak.
bir çok olayda gördük ki halkımız algısıyla kolay oynanan bir halk.
ama gerisi bize kalıyor.

belki yolda birbirini gören bisikletçiler anında küçük gruplar oluşturup 3'lü 5'li giderse daha iyi olabilir.

birkaç haftasonudur yalovaya gidip geliyorum. bisikletli sayısı artınca orada birçok sorun kendiliğinden hallolmuş gibi görünüyor.

• Beğen
Tepkiler: emrahozkan

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
Bu beklentiyi çok anlamlı buluyorum hepimiz için. Fakat düşünüyorum ülkemiz ne kadar hazır ? Dün Çanakkale üzerinden İstanbul'a geri dönerken Marmara Ereğlisi civarında trafik yol yapım sebebiyle tıkandı. Bir baktım bütün cengaver 34 plakalı araçlar tecrübeden olsa gerek, emniyet şeridi bulunca bastılar oradan gaza. Ben anlamıyorum arkadaşım o emniyet şeridine girmeyen diğer araçlar gerizekalımı ? Bize bisiklet yolu yapacak zihniyetleri, eğitimi, hak ve hürriyet özgürlüğünü insanlara vermemiz gerekiyor. Şuna emin olun biz o günleri göremeyeceğiz. Çünkü bu bir süreç ve zamana ihtiyacımız var. Bizim mücadelemiz, fikirlerimiz ve emeklerimiz belki 50 yıl sonra kıymetini bulacaktır.

Her şeye rağmen trafikte sürmeye devam eden bütün arkadaşlara selam olsun.