Bisiklet Üzerine Bazı Sorular

mehmetlevent

Forum Demirbaşı
Tepki
927
İsim
mehmet levent
Bisiklet
Sedona
1991-1992 yılında aspid ile başladım. her gün tamircideydim o zamanlar. okula ankaraya götüreyim dedim annem buna binemzsin dedi ve parama göre aspid sf aldım. sonra bu ikisini satıp bir thomisus topladım. thomisustaki malzemlerimi bianchi grizzly e aktardım. sonra drag climber aldım hem de iki tane sonra bunlardan birini satıp diğerinin malzemleri giant xtc ye aktardım. ghost 9500 aldım. 2013 senesinde sedona istanbul düz gidon yol bisikletine geçtim. sürekli şehirde turluyorum ve 21 yıl dağ bisikleti ile gezdim. hem asfalt ve yolların kötü olması hem arada sırada odtü ormanında gezinti falan derken o zamanlar iyiydi dağ bisikletleri. ama asfaltta giden akan uçan kaçan birşey yol bisikleti. hafifliğine hafif. ama arada sırada canım toprak yola girmek istiyor cycle cross almayı düşünüyorum. ama ben 2 yıl falan düşünüp öyle alıyorum. benim hızımda giderseniz olmaz. benim naçizane önerim şehir ya da şekir/yol karışımı bir bisiklet almanız yönünde. ama içinize sinmeyen bir şeyi de sakın almayın. ben bu bisiklet işinde çooook zarar ederek öğrendim öğrendiğim şeyleri o nedenle artık acele edemiyorum. saydığınız 3 marka içinde amiral gemisi carraro. accell bisiklete ait 3 marka bahsettiğiniz. bianchi modelleri epey hantal kaç senedir. whistle için çok az model üretiyorlar/getiriyorlar ancak carraro da epey çeşit var. ben yine aynı accell grup a ait lapierre den

(link)

veya yine accell grup markası ghosttan

(link)

bunları önerirdim.

şimdiden keyifli sürüşler dilerim.

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@waitinghumanoid
Iste buna sesli :koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum::koptum:

Ayrica size senli benli konusma hakki tanidigimida hatirlamiyorum. Tanimadiginiz kisilerle sen diye konusulmaz. Size basarilar dilerim bisiklet almada.;)

Sizin gibi cocuklarlada tartismaya zamanim yok, biraz büyüyün doktor olacakmissiniz.:D

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
Bu konular hep konuşulan konular tüm sorulara tek tek cevap vermiycem. Çünkü bu kadar istediğin özelliği bir arada bulman gerçekten çok zor. Hele Türkiye ortamında satılan bisikletlere bakınca tüm istediklerini bir arada bulduğun bisiklet senin ayırdığın bütçenin 3 katıdır.

Ağırlık konusunda genelde 12 kg dağ bisikleti için üst sınır diye geçer. Ama böyle bir genelleme ne kadar doğrrudur bilmem. Sana şunu söyleyebilirim ki 12 kg nin üstü tüm bisikletlerde ciddi ağırlağa bağlı problemler görülüyor. Onun dışında tam istediğine göre bisikleti ancak toplayarak yapabilirsin ya da o paraya sıfır almak yerine ikinci el bisiklet almayı deneyebilirsin...

alinahit

Aktif Üye
Tepki
251
İsim
A.Nahit Çağ
öncelikle burada soru sorarak talepkar olan sizsiniz. dolayısıyla burada size cevap veren insanlar kendi vakitlerinden ayırıp, mecbur olmadıkları halde, cevap veriyorlar. her ne kadar ukalaca da olsa verdikleri cevap ''sizin için''

doktor olacak bir insan olarak talip olduğunuz insanların bilgisine biraz daha saygılı olmalısınız diye düşünüyorum. insanlar size şehir bisikleti tavsiye ediyorsa bir bildikleri var. hastaya önerdiğiniz tedaviyi hasta ''ne alakası var benim başka bir şeyim var'' diye reddedip sizi ukala olmakla suçladığını düşünün.

lafı uzatmadan şehir/trekking modellerine bakmanızı tavsiye edebilirim. hem dağda hem şehirde sizi üzmez.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Konudan bağımsız olarak; her doktora yapan "tıp doktoru" değil :)

Aynı zamanda araştırma yapmayı bilecek de değil; Türkiye'deki doktora eğitimi "al takke, ver külah, hocanın verdiği abstract'lardan birşeyler çıkart, hocanın yayınına katkıda bulun" şeklinde olduğu için..

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

• Beğen
Tepkiler: ventiol

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
eklemek istediğim bişey var;
bisiklet hakkında öneri almak isteyenler neden hep ağırlığa takılıyor anlamıyorum, ağırlık sadece eşit donanım ve disiplin için mukayese edilebilir.
yani xt set, 100 mm maşa, hardtail alu kadro lu 2 bisiklet arasında ağırlığı gözedebilirsiniz ama ağırlık birincil tercih olursa chinese kadrolar baya hafif belirteyim :)
9,5 ve 13 kg lik 2 model kullanıyorum, ama 13 kg lik olanla daha hızlı ve konforlu yol alıyorum, yokuş yukarı muhakkak dezavantajı vardır ama buradada vites oranlarıyla bi dengeleme oluyor, 3 - 4 kg gerçekten önemli farklar değil bence, önce geometri ve kullanım amacına uygun ekipmanlar seçilmeli diye düşünüyorum. nasıl kıyafet ya da yemek alırken en iyisi hangisidir diye sormuyor, kendimizce en uygununu seçiyorsak, bisiklet için de neye ihtiyacımız olduğu hakkında da biraz düşünmek gerekiyor.
agresif kullanım için mtb
agresif olmayan arazi ve performans sürüşleri için atb ya da trekking
ulaşım ve uzun seyahatler için rigid yol bisikleti benim önerim

Tepki
2
Konuyu kapatim diyorum uzatmim diyorum oyle seyler yaziyorsunuz ki, neyin kafasindasiniz merak ediyorum. Sordugum sorulardan dolayi iki gundur linc etmediginiz kaldi. Bu forum bi kafayla nasil ayakta duruyor?

@alinahit

arkadasim sordugum soruya cocuk azarlar gibi onyargi dolu verilen yanitlar "benim icin" verilmis yanitlar degildir. Olaya cok poplulist yaklasmissiniz, saygi oyle ezbere duyulmaz, hakeden duyulur...Neyse dedigim gibi verilen cevabin doyuruculugu onemli degil yeter ki adam gibi cevap gelsin, o zaman bana ayirdigi vakite saygi duyarim ki o tip cevaplarin hepsine gerekli saygi gosterdim, tartisma surecini tekrar okuyun. Talepkar olan benim evet, ben sorumu sorarim ve herhangi birinden cevap beklerim, kimseyi zamanini bana ayirsin diye zorlamam, sordugum soruya cevap gelmezse, cevaplarimi baska turlu bulmaya calisirim, benim cevap bekleyen kisi olmam her "sacma" cevaba eyvallah demem anlamina gelmez. Dedigim gibi saygi duymam gereken kisilere saygimi duydum ve MTB kararimi degistirdigimi, hatta sehir bisikleti alacagimi yazdim. Tartisma surecini tekrar okuyun.

@Mert E.

Mert sen tam bir hayalperestmissin. Bastan beri yazdiklarimin icinde bir tane tip dokturu oldugumu soyledigim cumle goster. Tartistigim herkesten hem burda hem de ozelden ozur dilicem.

Yahu neyin pesindesiniz siz "bazi" bisikletforum sakinleri? Ben icinizdeki bazi arkadaslardan sagolsunlar gerekli yanitlari aldim kararimi verdim ve yarin gidip sehir bisikletimi alacam ama hala burada cevap yetistirmek zorunda kaliyorum. Benim yapacak daha onemli islerim var arkadaslar, bence "bazilariniz" bisiletten inip baska islerle de ugrasin.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@waitinghumanoid

Sizin sinirden ateşiniz çıkmış, sıcaklar da üstüne tuz biber olmuş.

Doktor diyen siz değilsiniz zaten, size deniyor ya "hastaların var, doktor olacaksın bir de" vs diye, ondan bahsetmiştim. Aşırı savunma refleksiyle size yazılanları biraz daha idrak süzgecinden geçirseniz, yazının o kısmının aleyhinize olmadığını, hatta lehinize bile kullanılabileceğini anlardınız.

İkinci kısım ise evet size ve doktora sistemine eleştiriydi, sorduğunuz soruların cevaplarını hap gibi ağzınıza istemekten ziyade biraz forumda gezinerek üstelik de çok deneyimli kullanıcıların yorumlarını görebilirdiniz.

"Edicem, yapıcam" diliyle istediğiniz alanda doktora yapın, burada uslubunuza ve size neyi neden sorduğunuzun anlaşılmadığı sorularınıza insanların tepkilerini hiç de haksız çıkartmıyorsunuz.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@epsilon91
Eğer gidon da yükseltilirse elbet baya mtb şehir bisikletine döner.Mtbyle şehir bisikletinin en büyük farkı sürüş pozisyonudur yani kadro geometrisi gidon yüksekliği,ayarlanabilen gidonlarda bu yüzden var zaten.Sürücü eğilmeden dik oturuş pozisyonunda gidonu tutabilsin diye...

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
mtb ve şehir bisikleti farklı şeyler, biriyle yaptığını ötekiyle yapamazsın, ama hangi mtb :) işte orası meçhul ?

Kadirhan

Daimi Üye
Tepki
219
İsim
Kadirhan D.
Bisiklet
Lapierre
Çok soru var. Kafa 1 milyon anladığım kadarıyla. Farklı kategoride 2 model önereceğim. Modellere kendiniz bakın, sitelerinden araştırın ve öyle karar verin. 1. Lapierre raid 200. 2. Sedona 410

• Beğen
Tepkiler: Tasogare

air28-3

Forum Bağımlısı
Tepki
4.104
İsim
Ersin
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her türlü yoruma açık olmak lazım,bu sizin ne kadar anlayışlı olduğunuzun göstergesidir.Yorumlara saygı duyun,tutup tutmamak yine sizin elinizde

Kadirhan

Daimi Üye
Tepki
219
İsim
Kadirhan D.
Bisiklet
Lapierre
@waitinghumanoid Nazikçe size yardım etmeye çalışıyorum. Yukarıyı okumadım. Forum değilim. Neden ve neye tepki verdiğinizi anlamadım.

Ekleme: Sadece sizin sorunuzu okuyup genel bir cevap vermiştim ama sizin tepkiniz üzerine " yukarıyı" da merak edip okudum. Okumaz olsaydım hatta size de yardım etmeseydim. Ne isterseniz onu yapın bana bulaşmayın yeter.

joachim

Üye
Tepki
30
Bisiklet
Trek
@waitinghumanoid
Rcx On amortisor 100 olmalı. Asfalt kullanımı için gereksiz büyük.

Benimde rcx 227 var. Lastikleri 1.95" le değiştirdim ve inanılmaz akıcı oldu, 1.5 kg hafifledi. Bu sekilde baya kullanıslı oldu.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@Kadirhan
cevap veriyorum;
c) salcono ng650 çünkü o bir efsane