Bisiklet sürerken yaşagımız olaylar.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@cihat koçaşoğlu

Amin, sağolun.

Elbette "hiç kaymıyor" diye birşey söz konusu değil, yol tutuşunda ciddi bir kayıp söz konusu; videoda gittiğim hızlarda viraja girsem kaymaması mümkün değil. Fakat, yol tutuşundaki kayıp, dişli MTB lastiğine göre daha az. 15-20cm genişliğindeki otomobil lastiği için geçerli olan "kabak lastik kayar" kuralı yol bisikleti lastiği için pek geçerli değil, çünkü lastiğin yolla temas eden bölümünün genişliği zaten otomobil lastiğinin iki oluğu arasındaki mesafe kadar. Yanlızca 3-5 mm kalınlığında bir kısmı yolla temas eden lastikle yol arasında su kalmadığı için çoğu insanın beklediği şekilde bir kızaklama sorunu olmuyor.

Scudo

eness

//**
Tepki
227
İsim
Enes
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yaklaşık 3 saat önce kızılay tarafına kısa bi geziye çıktım. çıkmadan önce gevşemiş olan frenleri elden geçirdim.
kızılaydan eve dönerken bir kavşakta kontrollü bir şekilde geçiyordum ki soldaki yoldan taksinin biri gaza bi asıldı.beklemiyordum.beni görmedi.
frenlere tam güç asılmama rağmen ramak kalmıştı ki değmeden önümden geçti kurtuldum şükür.allah bilir frenleri elden geçirmesem neler olurdu.

bu da bana ders oldu.artık kavşaklarda daha dikkatli olacam.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
yağmurda sen kaymazsın başkası kayar gelir sana çarpar al başına belayı.. kabak lastikli bi dünya araç var bu ülkede, ben en çok onlardan çekiniyorum

Tepki
6
Bisiklet
Sedona
Gece saat 00:30 gibi eve dönerken 2 tane motorlu serseri-apaçi-kıro-keko-insanlıktan nasibini almamış 2 tane yaratık yanmdan sıfır geçti (4 şerit yol) üstüne arkasına dönerek laf atan kahkalar atan 2 adamla karşılaştım. Aşırı derecede sinirlendim hiç bişey yapamamamda çok koydu aklıma geldikçe sinirleniyorum:evil:

Sinan Ş

Forum Bağımlısı
Tepki
451
Bisiklet
b'Twin
bugünkü iftar sonrası 30km lik rotamda 700x38c lastiklerle 2 kez yere yapışma tehlikesi atlattım.
Seneleer öncesinde bisan-ihlas (tank) bisikletimle hiçbişeyden korkmaz,her çukurun,mazgalın üstünden rahatça geçerdim,hala onun rahatlıgından kurtulamadım sanırım.
yüksekliği 5cm'yi geçmeyen bir kaldırıma hafif çapraz giriş yapıp çıkmak istedim,lastik vızzzzzzzzzzt diye kaydı ve azkalsın yapıştıyordum yere,allah allah tankı sürerken hemen kavrayıveriyordu her milimetreyi ,hiç böyle şeyler yaşamamıştım :(

Kadıköy boğadan aşağı hafif eğimde inerken tramvay yolundan çapraz geçeyim dedim yine yapışıyordum yere,hafif çapraz kırdım gidonu hoppaa lastik girdimi tramvayın içiboş metal raylarına,
bi kaydım bişeyler saçmaladım nooluyo layn höyt derken,zor toparladım ama tek parça çıktım raylardan.
Lastiklere normalde 70-75 psi basarım,bugün yerler ıslak diye 65'e çektim,yine fazla oldu sanırım,belki biraz daha inik olsa yolu daha iyi kavrardım,bilemedim.

ben şehir pisikletimde böyle şeyler yaşıyorsam yol piskleti kullanıcıları ne sıkıntılar çekiyordur acep.

Tepki
0
Bisiklet
Salcano
yaz ayları gelince insanlardan daha tehlikeli canlılar kediler oluyor maalesef. sahildekilere diyeceğim yok mangal kokuları yüzünden kafa oraya gidiyor leylaşıyorlar. ama daha bu sabah mahalle arasında bir kediyi ne yazıkki ezmek durumunda kaldım. yokuş aşağı kaptırmış inerken yolun tam ortasına birden bir kedi atladı ve bir anda durdu iki kez zile bastım mesafe epey bi azalınca da sağa döndürüp direksiyonumu sağından geçmeye çalıştım. salak hayvan da aksi gibi kendini gene sağa attı. ve çaresizce ön tekerimle ezip zincirlerin arasına kadar sürükledim hayvancağızı sonrasında zincirin arasında bisikletin dengesini de bozduğu için beni de savurup düşürdü bisikletten. şu son 15-20 gündür buna benzer bi çok şeyi son anda atlatıyordum ama bugün o gün oldu deyim yerindeyse. kedi de ben de hafif yaralı olarak atlattık günü.

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
Bu aksam basima gelen olaya sasiyorum. Adam veliefendi hipodromunun orada bisiklet yoluna park etmis kizla konusuyor. Bende yanlarina geldim ve uyardim. Herif agir ve artistik hareketlerle arabadan indi ve yanima gelerek uyarmsna gerek varmiydi dedi. Bende tabiki var bak senin yuzunden araba yoluna girmek zorunda kaliyorum. Ve buvtehlike dedim. Herif ne dese iyi kavga ediceksek edelim. Yoksa ben arabaya gecicem dedi. Aklinca kizin yaninda delikanlilikbyapiyor beyefendi Bende belki yaninda silah vardir yada bicak vardir bu biseye guvenmese boyle kavga edelim demez diye dusundum. Ayrica arefe gecesi kavgaya gerek yok ben efendice uyardim dedim. Ama donup giderken geri donmemek icin kendimi zor tuttum. Burdan anladimki insanin basini belaya sokmasi cok kolay. Delikanlinin iyisi ofkesini yenendir.

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Ben de burada yaşadığım bir olayı anlatayım. Malum ramazan ayı iftar çadırına gidiyordum bisikletle. Kırmızı ışık yandı durduydum. Yeşil yandı hareket edecekken yanımdan birtane yeşil opel astra geçti. Bana baya bi korna çaldı yanımdan geçerken içindeki sürücü el kol hareketi yaptı bana. Ben anladım bu dayı Türk o da iftara gidiyor diye. Bişey demedim neyse iftar çadırına vardık oruç açtık. Sonra akşam namazını kılacakken o dayıyı gördüm camide, hocanın "Cemaat safları sıklaştıralım" demesi üzerine o dayının yanına gittim kasten. Yan yana namazımızı kıldık. Namaz bitimi belki bana söven ama o "gebertirim seni" temalı el kol hareketlerini yapan dayı bir kelime söylemeden kıpkırmızı bi vaziyette camiden ayrılmıştı. Yukarı da Allah var büyük, rahat olun arkadaşlar..

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet sürerken değilde bisiklet aldıktan 1 gün sonra olayı anlatayım :D.

2 yıl bekledikten sonra sonunda dün salcanoma kavuştum.Tabi aile aşırı mutlu olduğumu biliyor.Neyse işte bugün arkadaşımla sohbet ediyordum internete bir anda babam içeri girdi ve ''Gel bana bisiklet sürmeyi öğret,sende test sürüşü yap.'' dedi.Bende kabul ettim.Neyse anahtarı aldım aşşağı indim kapıyı açtım ve bir de ne göreyim.Bisiklet yok :D.Ama fark ettiğim bir şey vardı.Ben kapıyı 2 kez kitlemiştim birisi açmış 1 kere kitlemiş :D.Hemen yukarı koştum dedim bisiklet aşşağıda yok birisi almış.Onlarda gülmeye başladı falan sonra ciddileşmeye başladılar :D.Nerde falan dedim yok dediler.Tabi bende bir acı var evlat acısı gibi :D.Neyse sonra gittik baktık eee 6 kat yukarıya çıkarmış çatıya koymuş babam :D.İçimde bir rahatlık oldu ki anlatamam :D.Bu nasıl şakadır ya :D ? Eşşek şakası bu eşşek :D.Bu arada henüz konu açmak nasip olmadı en kısa zamanda fotoğrafları çektikten sonra güzel bir incelemeyle konuyu açacağım.

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
İnsaallah.saka bayagi agir olmus:))

Sinan Ş

Forum Bağımlısı
Tepki
451
Bisiklet
b'Twin
Dün Çengelköyden çıktım libadiye-minübüs caddesinden sahile indim,bostancı ido'dan kartal kordonboyu mahallesine kadar sürüp aynı yoldan geri döndüm

Toplam 63.km

Sahildeki bisikletyolunu çok merak ediyordum,bir hevesle pedalladım çengelköyden - ilk defa sahilyolunda sürmüştüm,yaşadıklarımdan sonra sürmesem de olurdu sanki diye düşündüm,-.

Saat 16,00-18,00 arası boş olmasına -yani güneş hala yakarken,bayram haftası olduğundan- rağmen insanlardan ve park etmiş araçlardan dolayı çıldırdım resmen,akşam serinliğinde sürenleri düşünemiyorum artık.

Arkadaş 5mt lik yaya yolu var yürümez,gider bisiklet yolunda ailecek yürür,20mt 'den zil çalarak geliyorum,sallana sallana kırmızı halıda yürür gibi yürür,iplemez,motorla hız denemesi yapıp nerdeyse beni ezecek olan mal mı dersin,bisiklet yolunda gezip duran anası babası salmış bebeler mi dersin,saçma sapan süren patenci arkadaşlar mı dersin,yön duygusu olmayan ve ters yönden süren İngliz özentileri pedalcılar mı dersin,bisiklet yoluna sağına soluna bakmadan girenler mi dersin,oyy oy 2 saatte resmen sinir hastası oldum,4 bir yanımı sürekli kontrol etmekten,sahili,etrafı izleyemedim.

Kartala giderken sahilden gittim ,asabım bozuldu,dönüşte yola yakın taraftran süreyim dedim daha boş olur diye,bu seferde maganduslar yüzünden bi sürü sıkıntı yaşadım,çoğu yerde bisikletten indim,kaldırıma çıkarıp devam ettim.

https://i.hizliresim.com/d4kQBZ.jpg

https://i.hizliresim.com/5pMPyM.jpg

Bu sahil yolunda sürenlerin Allah yardımcısı olsun,hakikaten çok sinir bozucu.Bisikletimi düşünmesem,yada asırlık bisan-ihlas bisikletim olsaydı altımda,hiç düşünmeden hepsine kafadan çarpardım,belki pedalım sürterdi geçerken falan,fren kolu çizerdi kaportayı,insanız işte yapamıyorsun ki..

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
Haftasonu kampli bir tur yapalim dedik. Cumartesi günü yükledik bisikletleri, evden birkac kilometre uzaklasmistik ki bisikletten takir tukur sesler gelmeye basladi. Anladik ki arka göbek dagilmis. Tramvay duraginin yakinindaydik sans eseri. Eve geri döndük. Cumartesi tüm gün göbekle ugrastim ama elimde gerekli malzemeler olmadigi icin pek birsey yapamadim. Sonunda eski market bisikletinin arka tekerini bir sekilde dagilan tekerin yerine takabildim. Pazar günü bari ayni yere günü birlik yüksüz gidelim dedik. Yine tam tramvay duragina yaklastigimizda bu sefer de deli gibi yagmur yagmaya basladi. Firtina götürdü ortaligi. Yarim saat bekledik ama baktik duracagi yok, döndük yine eve geri. Nasibimiz degilmis demek ki... Bu haftasonu tekrar deneyecegiz, bakalim.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
dün akşam biraz turlayayım dedim, geniş bi yolun kenarında sakin sakin giderken tam su içiyordum uzun bi korna sesiyle irkildim, az daha dengemi kaybedip düşecektim.. ne oluyor diye sol tarafımdaki trafiğe baktım, kadın sürücü.. direksiyonu sımsıkı tutmuş dik oturmuş gözlerini dört açmış büyük bi tedirginlikle aracı sürüyor, yanımdan geçerken bana dönüp bakmadı bile, dümdüz ileri bakıyor.. benimle hiç alakası olmamasına rağmen sırf uyarmak için kornaya basmış, basmakla yetinmemiş sanki büyük bi kamyonu ona doğru sürüyormuşum gibi uzuuunca bastı kornaya.. tamam çok yakınımdan geçse hak vericem de bu nasıl bi uyarıdır.. yolunda giden adamı yoldan çıkaracak hareketler bunlar :confused:

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
@türkay yılmaz

Size kesinlikle katılıyorum ayrımcılık gibi olacak ama gibi ile kalmasını temenni ederim ayrım yok ; Bayan sürücülerin BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU kornalara ölümüne basıyor. Erkek sürücüler motor sesinin duyulacağını bilerek hafif yavaşlıyor ve bizde tedbirimizi alıp kenara çekilebiliyoruz biraz daha fakat bayan sürücülerde iş öyle bir değişiyorki o kornayla zannedersiniz arkamızdan yük treni geliyor. Yanaşıyoruz ve bir bakıyoruz minnoşların elinde telefon ağzında sakız direksiyonda uyarı yapıyor. Olmayacak şeyler oluyor biz bisiklet seven arkadaşlara :)

Tepki
0
Kartal sahilde bisiklet yolunda mangal yapanlarida gordum. Umarim birgun medeni bir ulke oluruz...