Bisiklet sporu neden bu kadar pahalı?

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
"Yağpısaağl refoormlaağr, yağpısaağl refoormlaağr, neeğmiş bu yapısaağl refoormlaağır" diye ekonomik anlamda yapılması gereken köklü değişikliklerle dalga geçip, yerine tanzimli satış yapmak, ihtiyaç kredisi vadelerini arttırmak, köprünün, akaryakıttan topladığın verginin parasını hazineden ödemek, batık inşaatçılara hala ucuza kredi çıkmak gibi günü kurtarmaya yönelik garip bir ekonomi yönetimi anlayışıyla ne olacağını sanıyorsunuz?

Hayvancılığı bitir, tarımı bitir, devletin karşı teşekküllerini üçe beşe sat, betona, ranta, yandaş holding'e, Katarlı yatırımcıya kaynaklarını peşkeş çek; sonra acaba neden bisiklet sporu pahalı.

Meh..

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@vetohan
hocam siz de duyduğunuz dinlediğiniz ekonomistlerin ,iktisatçıların neler anlattığını yazarsanız biz de sizin bilgilerinizden istifade ederiz.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dolar düştüğü halde fiyatların düşmemesini Keynesyen İktisat Görüşü çok daha iyi açıklayabilir.Bunları açıklarken muhtemelen Ücret yapışkanlıkları,Menü maliyetleri,Kur geçişkenliğiFiyatlama davranışları gibi konulardan bahsedeceklerdir.Üniversitede gördüğüm İktisat derslerinden hatırımda kalan yüzeysel bilgiler olduğu için detaylı birşeyler yazamıyorum.( Lisansımı ''ekonomi'' üzerine almadım.)

Ama şunu biliyorum.Ekonomi bir bilim dalıdır,bundan dolayı herşey sebep-sonuç ilişkisi ile analitik bir biçimde açıklanabilir.Dolar xx liraya yükselirken artırılan fiyatlar,x liraya düşünce niye düşmüyor, bunun ekonomide yeri yok demek,ekonominin de bir bilim olduğuna inanmamak olarak anlaşılabilir.Mutlaka bilimsel bir açıklaması vardır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hamlet2006
bence doların yükselmesinden mütevellit fiyatları yükselten satıcılar , doların düşmesi halinde niye fiyatları indirmiyorlar serzenişini kötüye yormamak lazım.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ippon

Ekonominin aynı zamanda ''sosyal'' bir bilim olması ile satıcıların bu durum karşısındaki davranışları açıklanabilir.
Serzenişte bulunmak herkesin hakkı.

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@ippon

Oyle birseye kalkisirsam haddimi asarim :D .
Internet sonsuz bir kaynak ogrenmek isteyene.
Ama dogru bilgiye ulasmak biraz caba gerektiriyor. Ekonomiye gelince, bir bisiklet forumundan daha efektif kaynaklar kesinlikle bulunabilir. Eger ozellikle merak ettiginiz bir konu varsa, yardimci olmaya calisirim.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her ne olursa olsun, koca forumda iktisatçı bir arkadaşımızın yorum yapmaması da çok ilginç geliyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@vetohan
ben iktisadı 3. sınıfta terk ettim . merak ettiğim bir konu olunca ben araştırıyorum . teşekkür ederim

@hamlet2006
ben bir iki satır senin güzel hatırın için karalardım ama diplomam olmadığı için yazmak istemiyorum :) kamu yöneticisi sıfatıyla merak ettiğin konular olursa yardımcı olmaya çalışırım sevgili @hamlet2006

sky

Üye
Tepki
12
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar, bisikletler pahalı değil. Bir yandan enflasyon fırsatçısı açgözlü patronlar,bir yandan değişen ve yeni gelen vergi oranları ile bisiklet almak isteyenlerin geliri düşürüldü. Düştü değil,düşürüldü. Neden mi? Çünküsünü bir piyasa örneği ile vereyim; Geçen yıl bu hafta 02.03.2018 tarihinde TCMB Dolar-TL kuru 3.77 liraydı. Dolar önceki haftaya göre %0.39 düşmüş, 31 Aralık 2017 tarihine göre %1.33 düşmüş, son 365 güne göre de %1.21 artmıştı. Yani TL'nin Dolar karşısındaki kaybı %0.04 liraydı. ÜFE aylık %2.68,31 Aralık 2017 tarihine göre %3.69 (wtf..%2.5 nereden geldi..? Dolar %1.21 arttı enflasyon %3.69????), son 365 güne göre de %13.71 artmıştı. Bu veriler geçen yıl bu hafta. Resmi TCMB verileri. Şimdi gelin bu durumu bisiklete bağlayalım; Yılbaşı itibarı ile yani 02.01.2019 tarihi itibari ile Dolar bugünkü resmi kur ile birebir aynı 5.34 TL , Geçen yıl bu haftaya göre yani 2 Mart 2018 tarihine göre %40.95 artmış. ÜFE 31 Aralık 2017 tarihine göre %40,22 olarak açıklanmış. Gayet yerinde. Döviz de yüzde 40 artmış Üretici Fiyat Endeksi de. Gayet mantıklı, değil mi? Fakat gel gelelim son 365 güne göre Dolar %41 artmış bugün itibarı ile ÜFE %48 olmuş(!) Nerden geldi bu %7 ??? iyi de çok karışık nasıl anlayacağız derseniz. Işte canlı örnek; Geçen yıl bu hafta satın aldığım Bianchi Folding 121(Carraroda da aynı model aymi fiyattır) bisikletimin resmi satış fiyatı 1250 TL idi. Bugün Dolar geçen yıla %40 artmış. Madem üretici enflasyonu dövize endeksliyor. O zaman benim bisikletimin fiyatı da %40 artışla tam 1750 TL yapmalı. Şimdi bakıyoruz bu modelin fiyatına ve 1750 TL civarlarında olduğunu görüyoruz. Gayet mantıklı ve enflasyon diyebiliriz. Fakat bu hesaba göre fiyat olmasi gerekenin üzerinde olsaydı işte o zaman bunu enflasyon degil fırsatçılık ve hırsızlık olarak niteleyecektik. Böyle nitelendirilecek ürünler ve satıcılar olabilir fakat olumlu bir örnek vermek istedim. Şimdi gelelim fiyatı mantıklı mazeretlerle %40 artan bisikleti alıp kullanacak olan tüketiciye. Arkadaşlar bu bisikleti geçen yıla göre zarar etmeden ve paranızı çalıştırmadan almanız için sizin de gelirinizin %40 artmış olması lazım. Fakat maalesef pek çok yerde duyup görüyorum ki bu oranda zam alanlar yok. Hatta kriz var diye zam yapmayan patronların sayısı da az değil. Patronlar kendileri de birer tüketici oaln çalışanlarının para vererek alacakları ürünlere %40 zam yapıyor ama bu zammı çalışanlarına vermiyor. Yani sizden çalıyorlar arkadaşlar. Tam olarak yapılan işte bu. Türk işi enflasyon bu. Korkulması gereken ve ülkede ekonomik kriz çıkartan neden de işte tam olarak bu. Çünkü bu bisikletlerin fiyatının arttığı kadar sizlerin de maaşları artıyorsa sıkıntı yok. Bisikleti lüks tüketim olarak görüp elemanlarına ürünlerine yaptıkları oranda zam yapmayıp fahiş fiyatlarla satarken sigarayı bir ihtiyaç olarak görüp ofislere fabrikalara sigara içme odaları yapan patronlar olduğu sürece maalesef ekonomik krizden çıkılmaz. Yani sorun hükümet,devlet,ya da enflasyonla onkadar da ilgili değil...sorun işçinden çalan patronların açgözlülüğü.

Veto8

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
@hamlet2006
Bana hiç ilginç gelmiyor açıkcası. "Bisiklet sporu neden pahalı" sorusuna iktisadi yaklaşmak gayet zaman alıcıdır diye tahmin ediyorum. Düşünün, o kadar uğraşıp bir sonuca ulaşacaksınız, sonra kimse okumayacak ya da biri "bence öyle değil" gibi cevap verecek...

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
"Bisiklet sporu neden bu kadar pahalı" sorusuna bilimsel bir cevap beklemeyin, çünkü bilimsel bir soru değil.

Bu soruyu bir iktisatçıya yöneltirseniz; muhtemelen cevap değil, iki soru alırsınız: "Neye göre pahalı?", "Kime göre pahalı?".

• Beğen
Tepkiler: Ilter Elmas

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ben diyorum zaten bisiklet sporu pahalı değil siz fakirsiniz diye ama beni dinlemiyorlar iktisat diplomam olmadığı için . olsun ne var sanki bu memlekette diploması olmayan bir tek ben miyim ?

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@vetohan
Haklı olarak ''Bisiklet sporu neden pahalı'' sorusuna cevap aradığımı düşündünüz.
Benim cevabını bulmak istediğim ''Dolar düştüğü halde neden fiyatlar düşmüyor?'' idi.(Anlamı belirginleştirmediğim için doğal olarak sorum anlaşılmadı.Tamamen benim hatam.)

@Murat B.

____-
@ippon
:D
Ama O, kendini ''iktisatçı'' sanıyor.

• Beğen
Tepkiler: hakkanozkan

:DDD

Forum Bağımlısı
Tepki
449
İsim
Muhammed Hüten
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
Bisiklet işinede hükuumet el atsın ucuz bisiklet için bi gün önceden kuyruğa girek :ckkmk::ckkmk::ckkmk:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet 38

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
çok da kafaya yormayın gerek yok seçimden sonra dolar,euro değer kazanınca daha da zamlanacak,,zamlar kaçınılmaz en iyisi zevk almaya bakmak :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet 38

Adem Tırpancı

Daimi Üye
Tepki
1.209
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tüketim toplumuyuz çünkü. Spor yapmıyoruz, yiyip, içip, yatıyoruz. İthal ürünlere binen kargo masrafı, gümrük vergisi, ithal eden firmanın iş yeri kirası, kârı vb. derken 800 liralık ürün 1500 lira oluveriyor. Bir de vergi konusu var ki, 2014 yılında ithal outdoor ayakkabılara %30 su geçirmezlik vergisi getirilmişti. Üretmediğimiz sürece ithal ürünlere mahkumuz bence. Ürettiğimiz de ithal ürün kadar kaliteli olur mu o da ayrı konu.

Tepki
64
İsim
Diyar Tunçyüzlü
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Adem Tırpancı
En basit şekilde herkes anlıyor demek istediğini abi ha anlamak istemez o ayrı.

• Beğen
Tepkiler: Adem Tırpancı

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@BF Okuru

Millet migrosta satılan 9271043803 tonluk dökme çelik market bisikletini bile alamıyor artık. 2016 model bisikletimin 0 km fiyatı 800₺ iken 2019'unun 0 km fiyatı 1500 ₺.

edu

Üye
Tepki
14
İsim
erdoğan
Bisiklet
Mosso
800 tl lik bisikleti hem beğenmiyor hem pahalı geliyor dandik ya o diyor ama anlasada diyor anlamasada .kazancına göre bisiklet bakmadınmı pahalı gelir 3 bin lira maaşla 5 10 binlik bisiklet alıyosan sorun devletin vergi politikası olduğu kadar o bisikleti alanın egosuyla alakalı .dünyada hiç birşey bedava değil nerde olursan ol kazancına göre alırsın .boğaz kenarlarındaki mekanların önlerine park edilen ferrarilerin mekan sahibi tarafından kiralanıp mekanın önüne park ettirmesiyle oooooo ferrarili burdaysa burasi iyidir hadi burda kahve içelim baksana adam ferrariyle gelmiş kahve içiyor deyip içerde öpülmek gibi birşey ,bu ülkede kimse kimseyi suçlamasın harcamayı bilmediğimiz, öğrenmediğimiz ,,,başkalarına özenip abi tiagra seti söküp 105 taktım veya takacam deyip peşinden çok pahalı ya ne kazanıyoruzki 105 sökücem ama ultegra o daha pahalı nerde bu devlet demeden önce çuvaldızı kendimize batırıp acaba mantıktı bir işmidir yaptığım demediğin müddetçe bu böyledir .